Poezi që i dedikohen nënës.

agni

Primus registratum
Nana


Sa e madhe ishe moj nane,
E me cfaqesh kudo qe jam;
Ne ballin tend kish nje vend
Sa krejt jeta ime qe qon!


Une qe isha i djallezuar,
Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
Te shkaktova shume telashe,
Ti kurre s`me le te vetmuar.


Nje dite, me traste ne krahe
Me nise per ne horizontin tim;
Ne balle shkelqimin tend,
Ne zemer bartja bekim.


Kaluan muaj dhe vite
Decenje, qe s`i mbaje mend;
Ne zemer te bartja moj nane,
Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


Kur kisha provimin e fundit,
Ne anderr, ne salle te kam pa;
M`u cfaqe si nje yll
Nga gezimi, shume kam qa!


Tash ,qe prehesh ne amshim,
Une te kam prane-megjithese s`te kam;
Lengon ky shpirti im,
per vitet qe na ndane.


Kur te vjen vjeshta ime,
Le te jete nje dite pa shi;
Le te bjen puhize e lehte,
Te me merr e me bie te ti.


Ta shoh edhe nje here nanen,
Qe me bani kamb e dore;
Te qmallemi ne perqafim,
E te shkojme ne rrugen tone.


Nipat e mbesat tua,
le te luten kur te vijne;
Nje lutje per gjyshen
Nje per shpirtin tim.
 

agni

Primus registratum
Letra e Nenes"


Biri im, kjo eshte nje leter,
nga nena jote, nje plake e gjore.
Mbas kohes qe na largoi, si askend tjeter,
me ne fund lapsin mora ne dore!

2.
Sa here loti rrugen ma preu,
mjegull e syve shikimin vodhi.
Diell i zjarrte acarin theu,
zemer e nenes tutje s'te hodhi!

O biri im, shoh qe je rritur,
je bere i madh, ne trup e mendjeŠ
Vec mos harro, gjykim i ndritur,
t'keqen flak nga shpirti, pa fjale, me endje!

4.
Si te gjithe nenat, ashtu dhe une,
shikimin tres tutje, larg, tek e ardhmjaŠ
Kurre mos harro, te dua shume,
e drejta e nenes eshte me e madhja!

5.
Te pakten kete leter, ti bir, lexoje,
aty, vec dhembjes, ka plot urime.
Me pas, ne do, grise, coptoje,
sic ke coptuar dhe zemren time!

6.
Para 40 vitesh, kur nje doktoreshe,
per shtatzenine me lajmeroi,
mes shoqesh u ndjeva si luaneshe,
krah'i gezimit boten pushtoi!

7.
Te gjitha nenat e dine se e mira,
merr tjeter vlere kur pret nje femije.
Bashke me agimet me te bukura, me te dlira
dhe det i trazuar i shqetesimeve do te vije!
8
Ne trup te mbajta jo pak, nente muaj,
flija e ngrihesha me veshtiresi.
Si mund te mendoja qe do t'behesha e huaj,
kur vuajtjet me shtonin vec dashuri!?

9.
Asgje s'ma zvogelonte dashurine per ty,
dita-dites mezi prisja te te shihja.
E ku kish me te lumtur se ne te dy,
per te varrosur djallin rremihja, rremihja!Š

10.
Gezohesha tek ndjeja t'emblat levizje,
per peshen tende, qe shtohej cdo dite.
Te ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
mes momentesh te mbushura plot shpresa e frike!

11.
Me ne fund erdh'casti kur ankthi larg humbi,
mes dhembjesh qe as lapsi, as gjuha s'mund t'i shprehe.
Mbas shume mundimesh jeta vdekjen mundi,
dhuraten qe ta jep Zoti askush s'mund ta bjerre!Š

12.
E qara jote u perzie me lotet e mi,
te shihja e s'ngopesha nga gezimi, mrekulliaŠ
Per vite te tera te mbajta ne gji,
te lava, te shplava me duart e mia!

Prehrin e bera shtrat per ty, o bir,
qumeshtin tim ushqimin me te preferuar.
Ne netet e gjata t'i ndrisje si xhevahir,
une vigjeloja e qete, e lumturuar!Š

14.
Lodhesha aq shume, qe ti te gezoje,
miresite e mesimit prisja te shijoja.
Prisja me padurim dic te me kerkoje
e me gjithe shpirt, bir, te ta dhuroja!

15.
Kaluan mjaft vite e une me kete gjendje,
mendeshe e gezuar, durimtare e mire.
Per ty s'ndjeja lodhje, medyshje e hamendje,
sherbetore e papertuar, pa sqime, pa smire!Š

16.
Dhe nuk te vonuan shenjat e burrerise,
kish ardhur koha per te te martuar.
Me ne fund po ndaheshe nga krahet e djalerise,
nje agim i ri te ishte afruar!

17.
Martesa s'vonoi, ky ligj i bekuar,
por, oh, qe n'diten e dasmes zemra m'u thermua.
Lote gezimi me dhembje rridhnin ngaterruar,
nje re e cuditshme prane m'u afrua!Š

Dhe sot, sa keq qe s'je me ai qe njoh,
me braktise dhe e harrove, ti bir, hakun tim.
Kalojne vite te tera e une nuk te shoh,
zerin s'ta degjoj e kridhem ne trishtim!Š

19.
O bir i dashur, s'te kerkoj shume, vec pak,
kete sjellje nenemira kurre nuk e priti.
Tashme jam e lodhur, e dobesuar, plake,
si e mohove ate qe te rriti!?

20.
Nese nje e huaj dic do te dhuronte,
do t'i ishit mirenjohes, si ti dhe femija.
Valle, si mundi djali kaq shpejt te harronte,
miresite e nenes, nga zemerligesia!?

21.
Sa here qe zemra ime per ty mire degjon,
sa shume qe gezohet, aq shtang e hutuar.
اfare gjynahu kam bere qe nuk me viziton,
mos valle hakun tend s'e kam plotesuar?!Š

22.
O biri im i shtrenjte, dua te te shoh,
ne mes besimtaresh e jo me qafiret.
Me jep shperblimin e mos me moho,
meshira e All-llahut eshte per te miret!
23.
A s'ka ardhur koha qe zemra te te zbutet,
per nje plake te pervuajtur qe e coptoi malli?
Zemra e njeriut si aspak nuk tutet,
kur nenen e ka flakur porsi nje gur zalli!?Š

24.
Jo bir, jo, s'do ankohem e lutem kunder teje,
s'do e shfaq zemerimin, do e bluaj ne vetvete.
Asgje s'ka fuqi te te ndaje prej meje,
packa se pikellimi po me tret nder vete!

25.
Dyert e qiellit do te hapeshin shpejt,
s'do te kish pengese per lutjet e mia.
All-llahu do t'i pergjigjej kesaj nene te shkrete,
mbi ty e familjen tende do zbriste fatkeqesia!

26.
Oh, jo, nuk do ta bej, se ti je im bir,
ke qene dhe do te mbetesh pranvere e jetes sime.
Ke ndritur e me ndrit porsi xhevahir,
packa se me ke lene mes detit plot gulcime!

27.
Kthe rruge, biri im, thinjat po te dalin,
vitet kalojne shpejt e do te behesh plak.
Me lot te merzise ke per ta lutur dhe ti djalin,
e verteta eshte e vertete dhe haku eshte hak!

Ki frike te madhin Zot ndaj nenes qe te pret,
besimi i vertete di t'i mposhte pengesat.
Pendohu tek Krijuesi, si rob i sinqerte,
e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

29.
Kushdo qe ben mire, qofte sa nje therrmije,
do ta shohe ate, pa me te voglin dyshim.
Por dhe denimi shpejt do ta arrije,
ate qe ben keq e s'ngutet ne pendim!
 

agni

Primus registratum
Me fal oj nene.
Me fal per qdo mekat
me fal qe te lendova
me fal qe ste tregova
me fal qe te dua kaq fort

po vdes per diqka qe me mundon
po vdes per diqka qe se meritoj
po shkoj per mos tu kthyer kurre
po shkoj te takoj djalin qe deshte shume

mos me fal por mos me harro
mos vuaj kot sepse se meritoj
shpetoje veten
sepse une jam djalli

mos derdh lot per mua
mos me qo lule te varri
sepse nuk i meritoj
por vizitoje keshtiellen e varrit tim

preke dheun dhe ndieje dashurine time
ndieji vuajtjet e mia dhe mundohu
te kuptosh qe as ate varr nuk e meritoj
me fal te them dhe te dua pergjithemone

po shkoj atje per te te lene
te me kujtosh me dashuri
spo te le dhembje ne shpirt
se shpirti yt eshte bere hi

une sdo ta lejoj ate hi te digjet
do ta ruaj ne kuti
dhe dikur do te kthehem
te te them se aty je TI,


Lutem ZOTIT te mi fale mekatet
te me shpetoje nga shejatani
te me largoje dhembjen
qe sdo te vdes kurre.#

Por e lus kete ZOT
te te tregoje ty se TI je
DRITA E BOTES
andaj me fal '

Une jam vete djalli
une jam vete shejtani
une do largohem
dhE ti me fal

Me fal oj NENE
se tani e di se ti je
thesari i botes
ti je ylli I NATES

te dua eshte vetem nje fjale
te adhuroj eshte veten nje fjale
te vleresoj eshte vetem nje fjale
por je Zemra ime eshte loti im.
qe pikon gjak qe vajton dhe nuk shpeton

me fal oj nene se une po vdes
me fal po te them
perqafome dhe me thuaj te dua
se une po shkoj per te mos u kthyer me kurre.

TE DUA O NENE
je fjale e arte
je fjale e shenjte
je DRITE MBI JETE
 

agni

Primus registratum
NENE JAM E LODHUR!!

Nene o nene jam mbet e vetmuar shum
Qdo pjese trupit me dhemb nene
Kam shum nete te gjata pa gjum
E tera jam e dermuar nene
Nuk gjej prehje askund!

E dij qe smund te me ndihmosh
E dij qe je shum larg meje
Te lutem lutjen te ma pranosh
Merrem afer teje

Pse nuk me pranon o nene
A je hidherua me mua
Jam e lodhur o nene
Te kesh meshire per mua!
 

agni

Primus registratum
Asnjehere!!Asnjehere!!

Asnjehere nuk te kerkova me shum o nene
Te te kem pran meje ne kete nate te gjate
Si duket eshte nje nate pa mbarim
Nate e perlotur me fatin tim

Doja te rrefehem per dhembje qe kam
Doja te tregoja si ndihem o nane
Ti trgoj plaget e shpirtit te vram
Dhe plaget e zemres qe sherim nuk kan

Nuk te gjej kot kerkoj mbeshtetje
Edhe qe shpirti flak me digjet
Mallin qe kam si ta shuaj o nane?
Ah sa shum sante per ty kam etje!!!!!
 

agni

Primus registratum
Vjershë për nënën
një herë isha e sëmurë
u treta , me ethe u drobita
nga shtrati
dot s`u ngrita
Për netë të tëra nëna
pa gjumë , pa ngrënë
u pikëllua
sy këputura ajo
rrinte mbi mua
mbi kokë më erdhën
motrat , vëllau
e plotë të tjerë
po si kujdesi i nënës
su gjenka asnjëherë
se motrat i zu gjumi
vëllau s`mund të duronte
kur hapa sytë
mbi mua prap nëna më qëndronte
Kur pashë atë mbi kokë
dy pika lot lëshova
më ngrohu buzëqeshja
atëherë u shërova
Prandaj në zemrën time
një emër është skalitur
një fjalë e shtrenjtë në jetë
oh , nënë emër i ndritur
 

agni

Primus registratum
E shtrenjeta ime!

Sot eshte ditelindja jote
Festo e shtrenjeta ime
Vetem sot harroj hallet
Vetem sot,mos mendo te tjeret

Nene e dashur,e shtrenjeta ime
Te lutem nje here mendo per veten
E di se zemra jote kurr nuk u qetesua
Gjithenje loti te shoqeroj..!

Te dua oj nene,gjithnje te mendoj
Te uroj ditelindjen dhe shume shendet
Paq qetesi ne zemre,e lumturi ne jete
E shtrenjta ime gezuar qofsh e lumtur gjithnje.!
 

agni

Primus registratum
Shpirti i Pastërt
Se ç'më hyri një egërsirë ne trup
Po më shton urrejtje
Po më mbush me të ftohurën ftohtësi
Ndaj...ndaj... një personi
Që...qëë...
Jo jo ,nuk mund as ta them
Ç'po ndodh kështu me mua
Ç'është duke ndodhur me veten time
Ndalo o ti i mallkuar
Që po tenton ta shuash
Nje dashuri ..nje ngrohtësi..një lumturi
Të përgjohem ndaloje këtë vrapim të lodhur
Mos e luaj lojën tënde me mua
Ç'të shtyri ta bësh këtë
Nuk dua kurrsessi t'i jap fund dashurisë
Ndaj..ndaj...NËNË SIME ,LEGJENDËS SIME
Më lerë të qetë
Ik pra ik largohu
A nuk merr vesh
Largohu shumë shumë larg
Aq larg sa që as si një pikë e zezë
Të mos verehet shëmtira yte
Qëllimet e tua lajkatare
Kurrën e kurrës s'kurrës
Nuk mund t'i shfrytëzosh në mua
Asnjëherë or i poshtër
Po të bien shqelm fytyrës të gjithë
Dhe mendove me vetën tënde budallaqe
Që do rritësh vlerat e tua prej djalli
Duke ma rrëmbyer dashurinë
Dhe duke më furnizuar me urrejtje
O i shkretë sa mundohesh
Askush s'mundet aq shumë
Ja pra e sheh
Sa i bukur dukesh tani kur kthehesh
Si një varfanjak
Nga rruga se ç'ke ardhur
E mundove veten kot e më kot
Dhe në fund të fundit asnjë merit
E jotja nuk është në gojërat e dedikotgjinjëve
 

agni

Primus registratum
Mall vajtues
Malli m’merr mua per ty,
malli m’merr per ata sy,
ata sy qe kurr skam pa,
ata sy qe kurr s’me kan shiku,
ata sy,oj naaaaaaneeeee,
qe gjithe jeten m’kan mungu.

Malli m’merr oj nane,
shume ky mall me merr,
e tgjithe jeten naneeeee
ky mall mua mka marre,
e gjithe jeten naneeeee,
ky mall mka mbizotru...
e ka pushtuar jeten time,
e kurre e qete s’kam jetu.

E kam dasht oj naneeee,
zerin tend me e degju,
e kam dasht oj naneeee,
nje perqafim me ta dhuru,
kam dasht vec nje gje oj naneee,
te jepte zoti nane dhe per mu...
 

agni

Primus registratum
Akoma s’e di,pse zgjodhe fundmajin,
Që jetës t’i thoshe lamtumirë.
Ky muaj i bukur ,pse ta qau hallin,
Apo të plotsoi, të fundit dëshirë!

Akoma s’e di,pse zgjodhe agimin
Që jetës t’i thoshe lamtumirë.
Yjet ishin zbehur,deti bëri zgjimin
Vajzat nisën vajin,për nënën e mirë

Akoma s’e di, si është e vërteta
E zgjodhe ti vdekjen,apo të zgjodhi ajo
Maji dhe qershori të kanë sjellë shum’ brenga
Dhe kjo brengë e fundit jetën ta shkurtoi.

Akoma s’e di pse zgjodhe fundmajin
Kjo datë e mistershme plotëson një dëshirë,
Ti i thua vetes:vdiqa para vajzës
Kështu dhe bashkshortit ndoshta i vjen mirë.

Akoma s’e di ,ndoshta s’më besohet
Se ke vdekur,o nënë dhe nuk jeton më,
Veç në jetë kam mall edhe përgjërohem
S’dua të besoj, më për as një gjë.
 

agni

Primus registratum
Me mungon!
----------------
Me mungon dora jote
Me mungon ai ledhatimi yt
Me mungon zeri yt i embel
Dicka po me ngulfat ne fyt!

Me mungojn keshillat e tuaja
Edhe tani ne kete moshe
Me mungon edhe qortimi yt
Pa Ty cdo gje eshte bosh!

Me merr malli o Nene
Te qaj ne prehrin tend
Pa Ty me quanin jetime
Ah sa fjale e rende!

Kur mendoj per ty
Dhe vuajtjet e tua
Zemra po me digjet
Lotet me rrjedhin krua!

Tani kur u rrita
I lutem qiellit e tokes
Te lumtura qofshin
Te gjithe nenat e botes!
 

agni

Primus registratum
Si te te quaj .

Qe nga jeta jote me dhe jete
Qe doren zgjate e me nxore ne drite
Qe ninullash me perkundje ne djep.
Ishe ti qe me dhe kete jet.

Gjthshka rreth meje ka nje emer
Po per mua s’kane aspak rendesi
Nje drejtesi dua te te beje ty
Me thuaj ç’emer meriton ti.

Ti qe dhembsurine ua rrembeve perendive
Dhe mbi mua, krijese e vogel, e derdhe
Ti, qe vdekjen perballe e sfidove
Me thuaj kush te krijoi, nga erdhe.

Ç’mbretereshe a perendi je ti
Qe gjithe bota te bie ne gjunje
Ç’force te mbinatyrshme ke
Qe si nje zot vepron tek une.

E dashur, e ngrohte, e drejte, me e dhimbsura
Nuk di emrin si te ta ve
U mendova pakez dhe belbezova
Te paren fjale te njerezimit “NENE”.
 

agni

Primus registratum
Nena per beben
Ne familjen tone
lindi nje vajze,
cdo njeri dashuri ofron
ndodhet ne parajse.

Por i vogeli shpirt
qe s'di asgje themi ,ne,
nenen e ka drite
-se kur behet ,,re'';

Nga dy duar shtrenguar
ne forme te gjysem henes
tani me eshte pushtuar
ne gjoksin e nenes.

Bebushja qetesohet
ne cast e ze gjumi,
pamja qe shikohet
eshte pamje fatlumi.

Eshte nena kjo
qetesi ,ngorohtesi ofron,
qe diten e pare cdo kush e do
deri sa jeta mbaron.
 

agni

Primus registratum
Per nje grua qe su be nene
Nje grua pa fat
kur su be nene,
ajo doren ka zgjate
por zoti se ka thene.

Kjo grua shqiptare
eshte pregatite,
qe ne moshe mitare
femije te lind e rrite.

E mendoni atehere
kete grua kete femer,
sa eshte ndier, e mjere
pa kete epiqender.

Enderr do kete pare
nje engjell ta perkund,
por endrren e ka vrare
se realiteti e ka shkund.

Thonin i kane bere magji
e beri bota fatkeq,
ajo burrit i tha;martohu ti
situaten me ndreq.

Asgje nuk ndryshoi
jetuan u bene te moshuar,
burri me pare shkoi
familjen ka leshuar.

Gruaja ishte dashuri plote
per jete ,e per femi,
andaj macet e rrugeve jo kot
i ushqente me kenaqsi.

Dritarja e dhomes sot
gjysem hapur rri,
era e perplase fort
s'ka kush ta mbylle tani.

Nga anet tona thone
femiu s'te qon ne gjehnet,
por jeten ta ploteson
dhe gjakun s'ta tret.
 

agni

Primus registratum
Nënës sime

A më ndin o nëna ime e shtrenjt
Kur të thërras e zgjuar dhe në gjum
Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjtë
Pa Ty mbeta si një dru-cung!

Pse ditët kaq të gjata pa Ty
Pse netët me kalojn pa i mbyll syt
A thua është malli që më kaplon
O nënë! më beso,më mungon përqafimi Yt!

Më mungon fjala jote e ëmbël
Këshillat tuaja më mbajn në jetë
Po mos të i kujtoja ato fjalë
Qysh moti do isha tretë!

Edhe tani kur përballem
Me vuajtje e mundime
Me fjalët e tua c'mallem
Ishe dhe mbete krenaria ime!

O duar-buta ime nënë
Më mungon ledhatimi yt
Më mungon thënja jote
,,Të dua moj flokë-art"

As floku më nuk shkëqen
I mungon ai ledhatim
Eh sa vështirë qenkao nënë
Të mbetesh jetim!
 

agni

Primus registratum
PER TY O NANA IME...

Per ty nene,o nena ime
per ty drita e jetes sime,
per ty po shkruaj sonte o nene,
ah ! Si i jetova keta muaj qe kurr na ke lene.


C'mall qe ndjej per ty o nene ime,
me mori malli te te kem ne perqafime,
me mori malli te te them te dua,
me mori malli... POr ti s'i rrin pa mua?!

muaj nene tani kan kaluar,
akoma me fatin une jam e hidheruar,
akoma s'mund te pajtohem me jeten qe ekam,
se ty o engjell me nuk te kam prane.


Me mungon shume nene te te them te dua,
me mungon fjala jote kurr me keshilloje mua,
me mungon buzeqeshja jote te me gjalleroj,
me mungon aroma ytr ( arom nene) ah,sa shume te kerkoj.


Por,kjo vdekje nene c'pati me ty?
erdhe e te mori pa nene la femije,
ti ndoshta u gezove se shkove tek babi,
e vdekja ta plotesoi kete deshire,
se edhe per babin te kish mar malli...


Tani jeni bashke sikur ishit ne bote,
dhe mua nga qielli...ndoshta m'i fshini keta lote,
a mbureni me mua se jam bere zonje e shtepis,
nene e baba per moter e vellezeri...

Me pritni dhe mua se shpejt do te vi,
nuk mund te duroj me pa ju te dy,
durova sa durova..por kaq e ka jeta,
edhe une kam nje vend atje tek varreza...
 

agni

Primus registratum
Dua edhe une nje Nene.

Nene, sa vend ke tek une nene
Por sa shume ke te Krijuesi im
Perse me braktise o nene ?
Perse me le ne harrim?

Sa do te doja o nene
Qy ty te lagte loti im
Kete ma thote malli nene
Ma kish thene dhe Zoti im.

Ma kishte thene Zoti im
Vendin tend o nene tek une
Ma kish bere rrepte obligim
Te te doja shume, shume…

Me ty do te isha shume i lumtur
E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
Ndoshta per ty nuk isha i shkathet e i bukur
Por do te te doja perjete, perjete …

Nuk jam i vetem o nene
Flas e qaj ne namazin tim
Te kerkoj, lutem per ty
Megjithese me le ne harrim.

Mundohu te kuptosh nene se jam djali yt
Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

Nene sme vure ti as emrin
Djepin kurre nuk ma tunde
Nene sta ndegjova kurre zerin
Si munde te ikesh si munde?

Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
Ne zemren e brengte vlon shume mall
Acarin dielli spo e thyen dot
Ajsbergu i akullt behet me i madh

Nene te paktem me thuaj ku je
Te te shoh fytyren mekatare dua
Nuk jam i sigurt nese e imja nene je
Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

Sa here u ndjeva i vetem o nene
Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
Sa me ka munguar dora jote nene
Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
Kur debora binte dhe era nuk pushonte
Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
Sa here u semura sa here per ty qava
Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
Sa here me lotin tim jastekun e lava.

Sa here zemra ime ka pikuar gjak
Sa here goja ime vertiti renkime
E ti kurre o nene su bere merak
Se femia yt mbytej ne gulcime.

Sa here loti i vetmise rrugen time preu
Sa endrra vdiqen sa pasione vane
Sa here mungese e nenes zemen time theu
Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje djale
Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
Shume nota te mira gjate vitit ka marre
Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.

Ku je pra o nene dua te te shoh
Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
U bene shume kohe qe te flas me poezi
Mendoj se me do veteveten genjej
Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

Te kerkoj ty nene derisa te rroj
Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

Ku je pra o nene se spo te gjej dot
Te lutem me trego ku je fshehur ti?
Dua te shikoj a ke ne sy lot,
Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

Dua te shikoj o nene zemren tende
Ne eshte akoma e ashper, e semure
Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
Dhe si moshataret dhe une te gezoja
Po te ishim bashke si nena me djale
Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

Kete nuk e them se jam i pasur
Por nga mallengjimi o nene po e them
Me mire preferoj te jem me ty, i varfer
Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

Cdo te diel i vetm neper rruge dal
Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

Te dielen qe shkoi stoli u semur
U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
Ai u be streha ime e pare
Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
Me pas nga keqardhja vershova duke qare
Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

Porosite e Zotit ti nene si zbatove
Te vetem me le te vuaj si i mjere
Detyrat si nene ndaj meje i harrove
Mendove se isha teresisht i pavlere.

Gabove nene e dashur, shume u gabove
Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

Prandaj edhe une shume durova
Perballova sproven theva cdo trishtim
Te kerkova nene, kudo te kerkova
E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
Per vite te tera lart nje parulle mbajta
Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

Kerkova, kerkova ne male te larte
Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
Me kembe te zbathura me syte te lagte
Por askund o nene, askund nuk te gjeta
 

agni

Primus registratum
C'ESHTE NJE FJALE E BUKUR !!!


-C'eshte nje fjale e bukur,

- qe tingellon si mjalte.

- Kater shkronja ka,

- s'eshte shume e gjate.


- Eshte fjala pare,

- qe kemi mesuar.

-Dhe c'do gje per ne ka bere,

- c'ka pasur ne duar.- Me gjithe forcen e saj,

- ne na eshte perkushtuar.

- Dhe plot dashuri na ka dhuruar.


- Eshte nje fjale e bukur.

- Qe nuk harrohet lehte.

- Eshte fjala "Nene..."
 

agni

Primus registratum


MËSUESJA NA THA
TË GJENIM NJË VJERSHË,
NJE VJERSHË PËR NËNËN,
TË VOGËL, TË THJESHTË.

SHUMË U MUNDOVA
PO VJERSHËN S’E GJETA,
AS NË INTERNET
DHE AS NË GAZETA.

VËLLAI MË THA
KURRË S’KE ME E GJETË,
VJERSHËN PËR NËNËN
DUHET TA BËSH VET.


VJERSHËN E NISA ME EMRIN NËNË,
PASTAJ DY FJALË DIELL EDHE HËNË,
NJË BUQETË ME LULE DHE FJALËN TI,
DY PËRQAFIME DHE SHUMË DASHURI.
 

agni

Primus registratum
Per ty moj nene...

Pse me le moj nena ime?
un linda dhe ti vdiqe
nuk te njoh...
Por e di se ti je ne zemren time
ne enderr shpesh te shoh
edhe pse ste njoh?
Shpesh her te shoh ne fotografi
por nuk ma heq ate mall ti...

Kur degjoja femijet
duke thirrur nanë
se di se sa lotet
per faqe me ran..?

Qaj si nje qyqe ne rremë
pse sme kthehesh moj nënë?
te varri me ki qdo mengjes
eja njeher se po te pres..?
 
Top