Poezi që i dedikohen nënës.

lule-bore

Primus registratum
Poezi per nenen

ZEMER E EMBEL ME DASHURI

e kush tjeter mund te jete veq ti
nene fjale me te embel ska bota
nene e para fjale qe belbezon foshnja
ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta
Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
qe mbjell veq paqe e dashuri
je ti o nena ime je ti
Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron
Aroma e lekures tende eshte magji
e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend
ndonese me thinja ne koke
ti gjithmone ndihesh femije
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti
nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje
parajse e shpirtit per qdo femije
ti per ne thurr endrra
tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime
Parajse e jetes je ti
nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje
e ndjen veq ti
ndjenja kurre ste genjejne
para se te ndodh ekeqe e mire
zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
E DASHR E SHTRENJTE E VETME NENE JE TI
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Poezi per nenen

Po shkoj tek nena (Sulejman Mato)

S'kam kohe. Nxitoj.
Me syte tek dera rri e shqetesuar, nena me pret.
Takemet e kafese qendrojne te gatshme tek rafti
dhe glikoja e kumbulles qe e ka bere vet.

Sa te vogel e ndjej veten perpara saj.
Ndonese jam bere prind i pagjume.
I eshte renduar pak kemba, doemos edhe fjalet.
Sa vjen dhe tokes i rendonka me shume.

Po shkoj. S'kam kohe.
Nena me pret.
Kam frike mos vonoj.
Po sikur mos ta gjej?

Do ta kerkoj edhe ne yje.
 

lule-bore

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb] Po shkoj tek nena (Sulejman Mato)

S'kam kohe. Nxitoj.
Me syte tek dera rri e shqetesuar, nena me pret.
Takemet e kafese qendrojne te gatshme tek rafti
dhe glikoja e kumbulles qe e ka bere vet.

Sa te vogel e ndjej veten perpara saj.
Ndonese jam bere prind i pagjume.
I eshte renduar pak kemba, doemos edhe fjalet.
Sa vjen dhe tokes i rendonka me shume.

Po shkoj. S'kam kohe.
Nena me pret.
Kam frike mos vonoj.
Po sikur mos ta gjej?

Do ta kerkoj edhe ne yje. [/qb]
shume e bukr dhe prekse ,te lumte
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Poezi per nenen

Nena thesar i cmuar.

Nena eshte nje perkedheje e deshirueshme
Nje shikim i embel
Nje buzeqeshje e ngrohte
Nje lule e njome,qe lind me kengen e pranveres
Nje yll qe shkelqen ne qiell
Nje engjell i ardhur nga qielli
Nje diell qe shkeqen dhe ngroh token
Nje thesar i cmuar, i fshehur ne nje ishull desert.


Pap...
 

Garo

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

NENE E DASHUR NENE

Nene e dashur nene.
mbresa ne zemer me ke lene .
gje e shenjt je, o nene .


Dashurin qe ke ti
smund ta gjej ne cdo njeri .
ketu larg ne vetmi
smund te gjej kurr rehati'
sa nevoj kam per ty

Vajta vite pa te pare
malli shume me ka marre
sa me vjen per te qare


Sa qejf kam,te therras nene ,
nga malli fuqit me kan lene .
nje dicka me mban ne kembe ,
malli per tyj o nene .

Telefonin smund ta mar .
ngasherehem ne te qar .
sdua zemren ta coptoj
shpirtin tend ta lendoj .


Cdo mengjes kur agon
ti me mall me kujton .
kur dielli perendon
nje qiri ne kish e con.
ajo flak qe ndricon ,
shpirtin tim e ledhaton

Nene e shenjta nene.
ate dashuri te dhene.
evlatve kam per tua lene .
tu them esht nga im nene .


ALROSS.......
 

i'll_wait_4_U_in_Heaven

Forumium praecox
Re: Poezi per nenen

I never gave up on you

Sweet flowing
honey bees and earth,
blooming of flowers...

You the beautiful, godless
Godess of God.
You the curse,
they're drunk of your curse
they preen of...on, trampling on
your heart cramps,
deep cramps,
a river wide your pains,
an ocean full your ailments.

You the Godess, the righteous seeking,
the godless breed of people,
the quenched fire,
the melting ice
...you are me.
I am...I have come
of your bloody torn veins
of your stomach
me of the man
tore to fill the blessed belly
a virgin heavenly fairy
envied is you.

Sweet flowing
...honey bees
earth blooming flowers
you...nurturing fairy
milky, silky, beautiful
ailing, paining, tearful mother
I love you.

I kiss your ragged, earthly
ragged, parched, fairy soft hands
heaven wants you
mom we want you.

It's your love...
your heart's love screaming
screeching, beating darkness
with mighty wings,
ailments....
oh! you beautiful love.

Your beautiful, deep love
of your heart.
you that have given everything
your all...us! no
no..no.. we live in your heart
your torn pieces
now assembled pieces of hearts
...keeps us calling, tearfully calling.
Ailments of a poisoned eagle
mom we...and god
Oh! love of a heart,
the beating, blind love, oh! You
curse feed me, of dirt
of earth, of space
feed me of your blood
of your ails, of your love.
Your hands...
Oh! Your hands the rough
raggedy hands patting
dragons, your dragons
your children, mom god loves you

I love...we love you
the broken, ailing love of a heart.

Kete ia kam kushtuar nenes time dhe Shqiperise /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Poezi per nenen

Per ogni mamma:


Nella vecchiezza sei ancor piu' bella,
ti ride il volto radioso di stella.
Guardo i tuoi occhi profondi d'amore,
dono infinito del creatore.
Accanto a te ritorno bambino,
a te legato dall'incerto destino;
che' l'esistenza, tra gioie e dolori,
trascorsa è ormai senza rancori.
Io ti ringrazio per il bene materno
lucde perenne, copioso ed eterno,
che infondi a me e a chi ci sostiene,
oh Madre mia consola le pene,
oltre la vita nel sereno riposo;
che negli spazi e' piu' luminoso.
 

CaSaBlAnCa

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

Dear Mom

My precious Mom, words can't describe
How very much you mean to me;
Your gentle touch, your smiling face,
The loving way you look at me;
Your love of life - the little things
That make you laugh despite your pain;
Your words of great encouragement
That give me confidence again.
The love you share with everyone,
I know is sent from God above,
And I'm so very blessed because
I have a portion of that love.
I've told you many times before,
'A better Mom, there couldn't be.'
I love you so - you're my best friend,
And much more than a *Mom* to me
 

Guest
Re: Poezi per nenen

mama -

biri yt, ende qelb ere peshk, dhe
ndonse mbremja eshte teper e mahnitshme
per ta quajtur nate; femija yt -

mama!!!

...zgjoj deren e apartamentit me
te hidhuren psheretime te hapave
te mi te bezdisshem, dhe ...

lotete e tu -

te heshtura - me presin perbrenda tuberkulozeve
mure - te pangjyrtat imazhe te
prinderoreve buzeqeshjeve te tua!

lodhja -

...deshira rritet bashme me
te pabindurit floket e mi, se ...
dhe ... enderra nuk kam, vecse ...

mama -
dhe ... veshet ze me duar!
...perbrenda meje jehojne
te paduereshmet klithmat e tua

mama!!!

muzgut, tek me sillje ne jete!
duke nxjerre kryet prej "mekatit te shenjte";
... i pamekatuar, grindavec, ...

mama -

i pafajshmi imazhi yt me tremb!
teksa vjedh idioma prej mitres
se boshatisur te largesise ...

mama!!!

...besome, ... ende qaj,
porsi te paperseritshmen minute
kur me fale kete "dhurate" te pakerkuar
-jeten!!!
 

klevis2000

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

NJE HISTORI
Ishte nje here nje djale qe kishte probleme me nenen e tij nje dite u merzit aq shume sa ne mendje shejtani i coi qe te bente ate qe goja se thote dhe mendja se mendon ,te vriste nenen e tij i mashtruar nga i mallkuari shkon dhe merr nje thike dhe e godet ne zemer ja can gjoksin e saj me te cilin e kishte ushqyer me gji ja merr zemren nga gjoksi dhe niset me vrap .pengohet dhe bie Zemra e nenes dhe pluhuroset. ne ate moment degjon nje ze:"u vrave djali im i foli zemra e nenes".djali fillon te qaje per veprimin e tij dhe fillon ta laje zemren e pluhurosur me lotet e tij.merr thiken dhe do qe ta ngule ne zemren e tij por prape degjon zemren e nenes qe i thote:djali im mos ma ther zemren dy here."
MOS I THERNI ZEMRAT E NENAVE TUAJA ME SJELLJEN TUAJ.PO ZBATONI URDHERIN E ZOTIT NE KURAN .MOS I THONI ATYRE AS "OF"
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Poezi per nenen

La mamma è…………........


La mamma è un dolce abbraccio,

la mamma è un rifugio quando ci sentiamo tristi,

la mamma è bella come una rosa in primavera,

la mamma è dolce come un dolce alla fragola,

la mamma è una stella che illumina i nostri pensieri,

la mamma è una stella cometa che illumina la nostra vita,

la mamma è un sole che ci illumina quando siamo cupi,

la mamma è una voce che ci parla quando siamo sconsolati.
 

Neptune's Daughter

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

Nenes!

Sa larg, me larg se dielli je
une dua te vi cdo nate (a e beson)?
te ve koken ne prehrin tend
o e dhimshmja nene.
Nje dite do vi patjeter
e malli qe me mundon
do shrihet do behet mjergull
Dua te te puth fort
me shume se puthja e nje dashurie
me shume se puthjet e marra bashke
Me larg se dielli je,
me e embel se embelsia je o nene.
.
 

Guest
Re: Poezi per nenen

dhe ... muzgu shfaqet i grinjte, mama!!!
dikush perpiqet te me beje te ulerij, te ushqehem me heshtjen time; ... ndjehem kaq i dobet, sa ... syte e ty, te emblat veshtrimet e tua, ... s'me kane ledhatuar kurre ne kete gjendje mjerane.
mama -
te perloturat fjalet e tua, ... i shqipton crregullt ne gjumin tend te vrare, teksa ... djerse te kadifenjta vaji, me kullojne nder rrudhat e maskes-fytyre, i perqafoj ngadale, sepse ... ato jane ngushellimet e zemres tende, kushtuar skllaves, se vobektes qenies sime.
***
perse dikush tjeter duhet te me vidhte fjalet?!
***
mama -
me lejo mua, krijesen tende "hibride", ... te fshij te hidhurit lote te mospasjes prane, prej te blerteve, shpresedhenes syve te tu, me te boshatisurat fjalet e mia; se ... vetem une - une i vetem e njoh anarkiken dhimbje, ... bren zemren e nje nene!!!
 

enis330

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

Sa larg qe jemi sa larg!
E shtrenjta ime qe s'te kam prane,
zog do te behesha nese mundja dhe te vija
te prek ato duart e vyshkura,
te pyth ato sy dhe te heq dhimbjen
qe edhte mbledhur aty
te te ferkoj ballin kur ti je semure
oh krijese e brishte dhe e lodhur
o hidhulli i jetes time
qe mbart nje mal me vuajtje,
heroine e nje jete te pameshirshme
 
Re: Poezi per nenen

Leter nenes
Gjalle je,ti moj ti,nenoshka ime?
Gjalle jam dhe un...Te pershendes
Paqja e mbulofte kete mbremje
Izben tende deri ne mengjes.

Mora vesh se ti je merakosur
Atje larg per mua perseri
Se ti shpesh del rruges e brengosur
Peshtjelle me te vjetrin shall te zi

Kur e kalter mbremja bie prane
Te fanitet ty gjithmone sikur
Diku mua larg ne nje mejhane
Nje i dehur thiken po me ngul

Kot ti ,nene,rri me gjak te ngrire
Ky nuk eshte vecse vegim i zi:
S'jam aq vagabond i pameshire
Sa te vdes pa te shikuar ty

U'n i embel prap jam si me pare
Enderroj kur fushat larg verej
Qe se shpejti nga keto mejhane
Ne shtepine e vogel prap te kthej

Do te kthej atehere kur te mbushet
Kopshti yne i bardhe me blerim
Vetem ti ,si tete vjet me pare
Mos me zgjo aher ne agim

Mos m'i zgjo ti endrrat qe m'u zverdhen
Mos kujto ate qe vate,shkoi...
Se ne bote humbjet dhe lodhjet
Heret i provon,nene moj

Mos m'u lut t'i falem zotit prape!
Tek e shkuara nuk ka me kthim
Vetem ti je gazi im ,i vetem
Ti, e vetmja paqe e shpirtit tim

Pra ti flaki brengat,nena ime,
Mos u trishto per mua perseri
Dhe mos dil aq shpesh tek rruge e madhe
Peshtjelle me te vjetrin shall te zi

Sergej Esenin
 

buci

Forumium praecox
Re: Poezi per nenen

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb] Po shkoj tek nena (Sulejman Mato)

S'kam kohe. Nxitoj.
Me syte tek dera rri e shqetesuar, nena me pret.
Takemet e kafese qendrojne te gatshme tek rafti
dhe glikoja e kumbulles qe e ka bere vet.

Sa te vogel e ndjej veten perpara saj.
Ndonese jam bere prind i pagjume.
I eshte renduar pak kemba, doemos edhe fjalet.
Sa vjen dhe tokes i rendonka me shume.

Po shkoj. S'kam kohe.
Nena me pret.
Kam frike mos vonoj.
Po sikur mos ta gjej?

Do ta kerkoj edhe ne yje. [/qb]
/pf/images/graemlins/smile.gif
 

jim_albanian_morrison

Primus registratum
Re: Poezi per nenen

Mama, I'm Coming Home

Times have changed and times are strange
Here I come, but I ain't the same
Mama, I'm coming home
Times gone by seem to be
You could have been a better friend to me
Mama, I'm coming home

You took me in and you drove me out
Yeah, you had me hypnotized
Lost and found and turned aroound
By the fire in your eyes

You made me cry, you told me lies
But I can't stand to say goodbye
Mama, I'm coming home
I could be right, I could be wrong
Hurts so bad, it's been so long
Mama, I'm coming home

Selfish love yeah we're both alone
The ride before the fall
But I'm gonna take this heart of stone
I just got to have it all

Chorus:
I've seen your face a hundred times
Everyday we've been apart
I don't care about the sunshine, yeah
'Cause Mama, Mama, I'm coming home
I'm coming home

You took me in and you drove me out
Yeah, you had me hypnotized
Lost and found and turned around
By the fire in your eyes

Chorus

I'm coming home

OZZY OSBOURNE
 

gangsterja

Primus registratum
NENA..............
Nena ime dashur ti qe ndjenje me nete te tera pa gjum
dora jote e palodhur qe ne djep na tund
Syte e tu te pergjumur shikjone me embelsi
nena ime e dashur qe na rrit plot dashuri
C'do fjale e jotja per ne eshte urate
puthja jote per ne eshte urate
TI NENE e palodhur ti shpirt i patrazuar
dashuria jote per ne s'ka te mbaruar.
 

agni

Primus registratum
PËR NËNËNSikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e

saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha e lumtur,

zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia

shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha e lumtur, do me

behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin


Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne

mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer

qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.
 

agni

Primus registratum
NËNA

Nënë, nënë
Sa bukur tingëllon

A ka gjë në botë
Me kaq bukuri,
Se sa emri nënë
Emri që ke ti.

Je me e mira në botë
Diell je ti për mua,
Nëna ime e dashur
Oh sa shume të dua!

Edhe kur kam dhembje
Edhe kur kam gëzim,
Gjej mbështetje tek ti
Ty nënë të kam strehim

Kur rastesisht lëndohem
Kur une marr në thua,
Nënë ti je shërimi
Je mjeke për mua!

Dhe në këtë festë
Nënë që e ke ti,
Me një buqetë lulesh
T’shpreh shumë dashuri!
 
Top