Peshqit e deteve tona

peshkatari

Forumium praecox
Restorante ka...Po sdi sa shtrenjte mund te jete Dentali edhe a mund ti zesh bese qe eshte dental nqs se njeh.Eshte nje ne Currila ke ai pallati qe eshte banka san paolo.Ai ka peshk te fresket.Masnej ke ne Durres ne Bisht palle nja 3 lokale tip peshkataresh jane te piset po ama po gjete peshk kenaqesh pasi eshte i fresket se po kapen kane po skapen skane.
 

Hank

Valoris scriptorum
Restorante ka...Po sdi sa shtrenjte mund te jete Dentali edhe a mund ti zesh bese qe eshte dental nqs se njeh.Eshte nje ne Currila ke ai pallati qe eshte banka san paolo.Ai ka peshk te fresket.Masnej ke ne Durres ne Bisht palle nja 3 lokale tip peshkataresh jane te piset po ama po gjete peshk kenaqesh pasi eshte i fresket se po kapen kane po skapen skane.
Kto te Bisht Palles do gjurmoj sapo te jem prap andej!
 

Bejan

Primus registratum
Mirmama shqipetar kam nevoj per te gjetur karavidhe nese ka ne shqiperi me tregoni ku mund te gjej me shumic nese ka ndonje fabrik ose me tregoni qytetin ju faleminderit
 

Al-Punk

Still here
Mirmama shqipetar kam nevoj per te gjetur karavidhe nese ka ne shqiperi me tregoni ku mund te gjej me shumic nese ka ndonje fabrik ose me tregoni qytetin ju faleminderit
Ne te gjithe bregdedin e Jonit ka karavidhe o mik.
Nga Vlora deri ne Sarande, cdo peshkatar mund te te pergjigjet.
 

piroz

Primus registratum
Po ata peshqit ngjyre kaf qe rrine ne gurë qe kane ca si gjemba siper kur i prek, a jane te ngrenshem?
 

katsune

cherry blossom
Re: Peshqit e deteve tona

Para 1 jave zura 1 morene rreth 2 kile e pak.Gabim me te pafalshem e bera qe ja hodha lekuren qenit.Mora vesh qe i regjej lekura edhe mund te beje rripa ose thjesht per zbukurim.S'ka gje me te bukur se lekura e Morenes.
nejse men per here tjeter se do ze prape /pf/images/graemlins/laugh.gif

babi im ngeli duke kapur morena (ne detin ligure/Tirren). ia ben mami qe te shpifet nga era qe leshon ky lloj peshku kur pastrohet, mban ere tere shtepia qe as te behet ta hash me vone. une nuk e kam provuar, por thone se eshte i shijshem.
 

katsune

cherry blossom
jane orate ose koc shqip

ne pamje duket si koce (orata) por eshte nje lloj tjeter, occhiata quhet ketej. edhe shijen e ka ndryshe, mua koci me pelqen shume ndersa ky nuk me pelqen dhe aq. koci eshte shume i veshtire per t'u kapur me grep, ka shume force dhe ben rezistence te madhe. eshte edhe me inteligjent, shpesh here e ha karremin dhe largohet.

kam provuar edhe une te peshkoj nganjehere, por deri tani asnje peshk nuk kam zene. :mask:
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Une nuk i njoh emrat e peshqve; kur me pyesin ne restorant cfare lloj peshku dua te ha u pergjigjem gjithmone se dua te ha peshk me luspa te argjendta. Po t'u dija emrin ndoshta nuk do isha dot ne gjendje t'i haja. Por kjo nuk do te thote qe nuk i kam qejf ata peshkatare qe sigurojne ushqimin tim.
Une po t'i ve emer nje gjeje nuk e ha dot. Metua, nje komshiu yne cam dhe nder miqte me te mire te babit bleu nje qengj te vogel qe e quajti Bardha. Qengji ishte manarja e tij e bindur. Ajo e rrethuar gjithmone me njerez si dhe e shoqeruar me qente e lagjes nuk e kuptoi kurre se i perkiste nje familjeje tjeter. Bardha u rrit, u be dele dhe Metua, pa problemin me te vogel, e futi mes kembeve dhe e therri per Bajram. Pa diskutim nuk e pranova ftesen te haja Bardhen! Sikurse, edhe pse pulengrenese e shquar, Lorin, pulen tone te vezeve, te cilen e mbanim ne banje, nuk do t'a haja kurre. Ate na e vodhen! Bashke me vezet na vodhen dhe ca buzeqeshje. Ishte humori i shtepise per arsye se e kisha mesuar te pinte duhan. Sa here i vija duhanin ne sqep, ajo behej aq trime sa edhe Disit (DC), qe ishte macoku me harrakat i lagjes dhe prej te cilit gjithe kushurinjte e mi te Shkodres tmerroheshin (nuk e kuptova kurre pse nuk i donte shkodranet) i shkonin me falni per shprehjen pordhet nga shtate nga Lori Pula e cila triumfuese hipte ne maje te televizorit Iliria dhe deri sa hiri i fundit t'i binte nga filtri i cigares nuk linte njeri t'i afrohej. Rahmet paste Lori! (Ndjese paste- Ndjefte, degjofte, falte) (Kerkoj ndjese-kerkoj falje; me degjofte fjalen; paste ndjesine te ndjeje afersine time).

Qe te futem ne teme mami im thote se peshku eshte i vetmi ushqim qe nuk e ngop kurre!
Po mu ngrenkerka nje peshk ne furre ose zgare! Mjam, mjam..

Eléonoré
 

Aimilius

Forumium maestatis
Une nuk i njoh emrat e peshqve; kur me pyesin ne restorant cfare lloj peshku dua te ha u pergjigjem gjithmone se dua te ha peshk me luspa te argjendta. Po t'u dija emrin ndoshta nuk do isha dot ne gjendje t'i haja. Por kjo nuk do te thote qe nuk i kam qejf ata peshkatare qe sigurojne ushqimin tim.
Une po t'i ve emer nje gjeje nuk e ha dot. Metua, nje komshiu yne cam dhe nder miqte me te mire te babit bleu nje qengj te vogel qe e quajti Bardha. Qengji ishte manarja e tij e bindur. Ajo e rrethuar gjithmone me njerez si dhe e shoqeruar me qente e lagjes nuk e kuptoi kurre se i perkiste nje familjeje tjeter. Bardha u rrit, u be dele dhe Metua, pa problemin me te vogel, e futi mes kembeve dhe e therri per Bajram. Pa diskutim nuk e pranova ftesen te haja Bardhen! Sikurse, edhe pse pulengrenese e shquar, Lorin, pulen tone te vezeve, te cilen e mbanim ne banje, nuk do t'a haja kurre. Ate na e vodhen! Bashke me vezet na vodhen dhe ca buzeqeshje. Ishte humori i shtepise per arsye se e kisha mesuar te pinte duhan. Sa here i vija duhanin ne sqep, ajo behej aq trime sa edhe Disit (DC), qe ishte macoku me harrakat i lagjes dhe prej te cilit gjithe kushurinjte e mi te Shkodres tmerroheshin (nuk e kuptova kurre pse nuk i donte shkodranet) i shkonin me falni per shprehjen pordhet nga shtate nga Lori Pula e cila triumfuese hipte ne maje te televizorit Iliria dhe deri sa hiri i fundit t'i binte nga filtri i cigares nuk linte njeri t'i afrohej. Rahmet paste Lori! (Ndjese paste- Ndjefte, degjofte, falte) (Kerkoj ndjese-kerkoj falje; me degjofte fjalen; paste ndjesine te ndjeje afersine time).

Qe te futem ne teme mami im thote se peshku eshte i vetmi ushqim qe nuk e ngop kurre!
Po mu ngrenkerka nje peshk ne furre ose zgare! Mjam, mjam..

Eléonoré
Ti Nora ke menduar ndonjehere te besh tregime per femije(apo dhe te rritur)?
Menyra sesi shkuan per Lorin Disin dhe Bardhen, me kujtuan Aventurat e Cufos...

Nga cfare ofron deti, peshku me pelqen me pak nga te gjitha pasi te tjerat me pelqejne me shume. Megjithate me ka ngelur i paharrueshem nje barbun (peshk i vogel i kuq) i fresket nga Vlora.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Aventurat e Cufos (dhe bubi kacurrel?) nuk me kujtohen. Me kujtohet megjithate libri: Na hoqen catine. Shume i dhimbshem. Flet per varferine e myzeqareve. Me ngeli ne mendje se perkonte me historine e gjyshes time e cila nuk ishte ne gjendje te ngushellonte xhaxhain tim i cili qau per dy dite me rradhe se nje nga motrat i kishte ngrene nje kothere buke te mykur. Gjyshja i gatoi nje byrek me krunde misri dhe me hithra.

Nese te kujtohet Cufoja, mbase ke qene i perkedhelur dhe ardhur nga familje zengjinesh!

Peshqit e vegjel te kuq i mbaj ne akuarium. Ata peshq kane emra dhe une nuk i ha.

Te lutem, here tjeter mos i rezervo te drejten vetes te me quash Nora.

Po ty a te quajne Fatos?
 

drague

Primus registratum
ne pamje duket si koce (orata) por eshte nje lloj tjeter, occhiata quhet ketej. edhe shijen e ka ndryshe, mua koci me pelqen shume ndersa ky nuk me pelqen dhe aq. koci eshte shume i veshtire per t'u kapur me grep, ka shume force dhe ben rezistence te madhe. eshte edhe me inteligjent, shpesh here e ha karremin dhe largohet.

kam provuar edhe une te peshkoj nganjehere, por deri tani asnje peshk nuk kam zene. :mask:
nuk ke nevoje te hedhesh grepin se kultivohen si patatet
 

Aimilius

Forumium maestatis
Nese te kujtohet Cufoja, mbase ke qene i perkedhelur dhe ardhur nga familje zengjinesh!

Peshqit e vegjel te kuq i mbaj ne akuarium. Ata peshq kane emra dhe une nuk i ha.

Po ashtu eshte, vij nga familje zengjinesh.

Nuk jane te njejtet peshq ata te akuariumit me barbunet.
 

Airbourne

Papirus rex
ne pamje duket si koce (orata) por eshte nje lloj tjeter, occhiata quhet ketej. edhe shijen e ka ndryshe, mua koci me pelqen shume ndersa ky nuk me pelqen dhe aq. koci eshte shume i veshtire per t'u kapur me grep, ka shume force dhe ben rezistence te madhe. eshte edhe me inteligjent, shpesh here e ha karremin dhe largohet.

kam provuar edhe une te peshkoj nganjehere, por deri tani asnje peshk nuk kam zene. :mask:

Kjo ESHTE........KOCE(i thone qupes andej nga vllora)..


PS: ..Orata.II suo nome deriva dalla banda dorata, molto evidente, che collega anteriormente gli occhi e la distingue dalle specie similari. È diffusa in tutto il bacino del Mediterraneo e nell'Atlatico orientale. Può raggiungere il peso di 10 Kg. e la lunghezza di 70 cm.. Si può cucinare sia intero sia a filetti.
Da molti anni ormai la maggior parte delle orate presenti
sui mercati proviene da allevamenti di acquacoltura.
L'allevamento avviene in vasche a terra e in mare,
in gabbie galleggianti e sommerse. Le sue carni molto delicate e pregiatissime ne fanno uno dei pesci più apprezzatidal punto di vista gastronomico.

pesce21.jpg

.Occhiata.Il nome stesso dice molto di questo sparide: si riconosce facilmente per la macchia nera all'inizio della pinna caudale e i grandi occhi cerchiati di nero. Corpo ovale e schiacciato. Diffusissima su bassi fondali rocciosi e sassosi davanti alle coste alte o alle dighe artificiali, si avvicina alla costa a seconda delle stagioni, dello stato di mare, dell'alternarsi del giorno e della notte. E' un pesce onnivoro, che si nutre in branchi. Raggiunge, negli esemplari che vivono sulla costa, la misura media di 30 cm. L'occhiata è un pesce con una fisionomia simile al sarago ed è diffusa in tutte le acque italiane. Diversamente dal sarago che vive una vita solitaria, l'occhiata è solita animare folti branchi.

pesce21.jpg pesce48.jpg

Naten e mire.....me VERE SHIJON.

Tungji.
 
Top