nga letersia italiane

Hey Joe

Primus registratum
Re: nga letersia italiane

kjo duket si tema spaghettiland ,

ITALIANI !!!!!!!!!!

kush e ka thene kete pra .

tschüss
 

voodoo

Primus registratum
Re: nga letersia italiane

ISI duket sikur po shpjegon mesim ne klase dhe ne fund jep edhe detyrat e shtepise...!
 

romeo

Forumium maestatis
Re: nga letersia italiane

Fillimisht postuar nga voodoo:
[qb] ISI duket sikur po shpjegon mesim ne klase dhe ne fund jep edhe detyrat e shtepise...! [/qb]
thjesht sqarova disa gjera te vogla. Asnje pretendim per te dhene mesim. Librat me lart jane vetem keshilla per te filluar /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

renata

Forumium praecox
Re: nga letersia italiane

Per me si va nella città decente
Per me si va nel eterno dolore
Per me si va tra la perduta gente

Giustizia mosse il mio alto fattore
Fecemi la divina potestate
La somma sapienza ed il primo amore

Dinnanzi a me non fur'cose create
Se non eterne,ed io eterno duro
Lasciate ogni speranza voi ch'entrate.

DANTE
(CANTOIII,INFERNO)
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: nga letersia italiane

Pervec Manzonit (edhe ky me shume i njohur ne Itali se gjetiu) Shek 18-19 s'ka nxjerre asnje shkrimtar italian te degjuar nderkohe qe rusia kishte Tolstoin, Dostojevskin dhe Franca Mopasanin, Balzakun, Stendal etj." [/QB][/QUOTE]

S'ka nxjerr asnje shkrimtar te DEGJUAR?! ç'Fare mi?! Po ti i don ti gjesh neper publicitet nen karakter KUBITAL per ti par eh?! Apo vetem nga ato qe jan cituar tek letrat e karameleve/koqullatave...ke t'drejt.

Ka shum autor(italjan) qe nuk njihen ne letersin botrore ,dhe ndoshta ne vendin e tyre, me vleren e duhur...sepse ka njerez sipuna jote qe i vihen rreshtit si ato ushtaret: me udhzime!
Letersija esht kerkim...kush KERKON gjen,dhe ne letersin italjane ka nje bibliotek te MADHE dhe me SHUM vler/interes/krijim etj etj.

Carducci: Pascoli : Svevo : i madhi Pirandello: Pavese: MORAVIA :Fogazzaro:Elsa Morante: Saba:Cardarelli.
Per dikush mund te jen vetem emra...per mua jan faqe&faqe te etura :wub: ...te shfletuara mbi to!

:wave:
 
Top