Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

khour

Forumium praecox
Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Jevgjit apo romet te cilet mesa jam i informuar jane dy rraca krejt te ndryshme nga njera-tjetra.
Romet jane popull i cili sot e kesaj dite edhe pse te shperndare ne vende te ndryshme te botes akoma e ruajne gjuhen apo zakonet e tyre. Ndryshe nga ato jevgjit jane nje pupullsi qe gjendet vetem ne shqiperi. Ata jane pershtatur fare mire me jeten normale biles shpeshhere eshte e veshtire ta dallosh se eshte i tille. Duke qene se perhere kane qene popuj te vuajtur askush seshte kujtuar te bej kerkime per ta edhe pse keta vete mundohen te rremojne ne histori e te vetequhen egjyptiane apo indiane. Jipni mendimet tuaja nese keni informacion!
 

zog

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

JEVG = JEW = JUDE = JUDEU = JOOD = EVRE = EBREO jane i njejti emerim me origjine EGJIPT.

pra jane nje popull, qe eshte larguar prej andej. interesante eshte qe vetem tek ne ebrenjte kane emertimin ÇIFUTE, ngersa me JEVGJ ose JEVG siç theriten nga bota, ne emerojme te tjere.

siç e the edhe ti, persona (nje popull), qe ndodhen vetem tek ne.

sido te jete keta vijne prej egjyptit, bile bashke me çifutet.

ndersa romet, ciganet, arixhinjte, e plot emerime te tjera te natyres, vijne prej azise, indise e jo kontinentit afrikan.

sipas teorise time, çifutet e kane origjinen ne ballkan, ne çameri. diku atje mnjf.
pra çifuti dikur ishte i bardhe, ai quhej ÇAM (ne fakt ishte vellai i tij, pellazg i kryqezu me INDIAN), qe duke u martu me afrikane. prej tij dolen TRE (ose me shume) popuj. ARABET, JEVGJIT (keta qe ndodhen tek ne sidhe egjyptianet e lashte), dhe ÇIFUTET. bile dhe ROMET jane prej te njejtit kryqezim racor.

ndryshimi shoqeror i ROMEVE me JEVGJITET eshte se te paret jane fise ENDACAKESH. ata veç shperngulen pambarimisht. asnjeri si do e asnjeriun s'dun, prandaj jane dhe te paasimilushem. çifutet u ngjajne ne karakter.

ndersa jevgjitet jane popull social, ai ka nevoje per toke e shoqeri te qendrueshme, kjo edhe e ben te asimilueshem e te kulturum.
 

khour

Forumium praecox
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Te falenderoj zog per pjesmarrjen ne kete teme. Duke lexuar literature arabe te ben cudi qe ata me emrin ROM pershkuajne perset(Iranin e sotem). Persa i perket jevgjve me ben cudi analiza qe i ke bere ti me siper kur thua JEV-JEW,ku interesant duket fakti qe Jewish i thone Hebrenjve Jevgj-Jewish interente.
 

khour

Forumium praecox
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Mendoj se cdo pupull ne bote ka nevoje te dij origjinen e tyre. Personalisht kam pasur te bej me nje familje jevgjish dhe sinqerisht kam pare tek ata kulture dhe pasterti perfekte. Sinqerisht me vinte keq qe niveli i tyre shoqeror eshte aq i ulet dhe shoqeria jone si pranon pervet faktin qe ata kane parashtesen jevgj. Ndoshta ky nivel shoqeror i tyre ka bere ate qe askush te mos i interesoje rraca e tyre e te mos mundohet ti shikoje origjinen.
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Jevgjit nuk jane vetem tek ne (shqipni) ata shtrihen ne te gjithe territorin e ish perandorise OTOMANE

pra ardhja e tyre eshte jo me shume se 500 vjecare ( dhe jo sic thuhet qe ne kohen e lashtesise) sepse duhet te kishim JEVGJ edhe ne MIRDITE dhe DUKAGJIN zona qe qendruan te pastra nga ndikimi OTOMAN

Jevgjit ose Magjypet kane prejardhje nga ANADOLLI (lindja) dhe nuk jane te gjithe te nje race, perbehen kryesisht nga dy grupfamilje racore "Egjyptiane" dhe "Aziatike" keto te dytet jane jevgjit me te hershem (i takojne periudhes bizantine)
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Lir111, a ke shku naiher në malcit e Shqipërisë ti apo flet thjesht mos me t'zon goja lesh?

Bajram Curri (veshpreri) nga fisi i Currajve ka prejardhje nga jevgj. Currajt në fakt janë një fis jevgjish të cilët kanë jetuar dhe vazhdojnë të jetojnë në Mirditë!
 

preator

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Pu pu pu cpo na degjojne veshet! Njeri thote qe cifutet jane jevgj, tjetri qe Bajram Curri eshte gjithashtu......
Atehere edhe une po jap kontributin tim modest ne fushen e historise duke thene ketu qe Bajram Curri ka qene jahudi!

P.S. Kondre, e di mire ate pune ti apo e the ashtu kot per gallate?
 

MLK

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Jevgjit nuk jane hebrenj e skan lidhje fare me çifutet, per te krijuar nje ide me te qarte mbi kete , mjafton te krahasosh fizionomine dhe tiparet, gjithashtu dhe kafken e do te kuptoni se jane dy rraca te ndryshme tek te cilat vetem ngjyra ezmere i bashkon! Egjypti u mbreterua rreth 150 vjet nga familje shqiptare e emeruar nga Sulltan Murati i (?) e prejardhjen e familjeve çifute ne vendin tone mund ta gjeni ne ate periudhe e jo para 500 vitesh si thuhet me lart.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

¸Ifutët në Shqipëri kanë qenë prezent gjatë gjithë historisë dhe kjo është tepër e kuptueshme po të kemi parasysh karakterin emigrues të kësaj popullsie si dhe afrimitetin e tyre gjeografik me Shqipërinë.
Për sa i përket jevgjve ata kanë me të vërtetë prejardhje nga Egjipti por se kur kanë ardhur në Shqipëri nuk ës¨htë shumë e qartë pasi mungojnë dokumenta historike të cilat tregojnë për ndonjë valë shpërnguljesh masive të tyre. Mund të mendohet se kanë ardhur gjatë sundimit otoman por ka edhe dëshmi të lashta të cilat flasin për egjiptianë në territoret e Shqipërisë (priftëreshat Orakullit të Dodonës mendohet se ishin egjiptiane).

Romët me emrin e gjuhën e tyre fusin shumë ngatërresa. Faktikisht ata flasin një gjuhë të ngjashme me latinishten gjë që të bën të mendosh se ata kanë ardhur shumë herët nga treva të pushtuara nga Roma dhe kanë mbijetuar pikërisht në saje të karakterit të tyre të papërzieshëm. Ka studiues që mendojnë se romët kanë ardhur me turqit dhe këtë e bazojnë në stilin e jetës nomad të tyre i cili i ngjan stilit të jetës së turqve të dikurshëm. Por mos të harrojmë që ka patur shumë popuj të cilët kanë patur atë stil jetese, madje edhe në Ballkan.

Për sa i përket Bajram Currit jam goxha i sigurt se ka qenë jevg (jo rom).
 

Guest
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

kush i leviz prejardhjet e ketyre,lerini rehat mos i ngani se qelben ere!

do ishte mire bota pa te dy keto rraca te shemtuar,eshte interesante sepse njera eshte e destinuar te komandoje,per fat Te keqe tonin!

e dyta ka nje fat krejt te kundert,te vuaj pambarimisht

une ndihem shume mire pa pranine e ty dyjave,GREAT!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Te qenit jevg i Bajram Currit nuk ia ul vlerat nacionaliste atij..kujtojme ketu clirimin e Shkupit nga satrapet turq,kryesori ketu ishte B.Curri,fakti qe ne Mirdite eshte nje fis(ca familje jane,jo fis) eshte me se i vertete,dhe ata jane te ngjashem me jevgjit!!
 

EvEr8

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

dy emertimet ne gjuhen e popullit: magjup (egjyptian), gabel (indian), çorgash (jevg)- ndersa emrat: jevg, rom e çifut-hebrej, nuk kane asgje te bejne me njeratjetren.

rom - si rrace vie ne Apenine, nga lufterat romako-kartagjenase ''hanibal, antre portas romana'', me perzierje gjakun me afrikanet verior, rrodhi rraca rom, romake - ndersa si perzierje tjeter e dyfisht me aziatiket, turqit per mbi 500 vjet, rrodhi nje ndryshim rrace edhe tek shqiptaret, e te mos flasim per serbet qe jane sot krejt turq (shiko Nishin).

Perciellja e perzierjes se gjakut: Kartagjene - Rome, e Rome - Ballkan, solli ndryshimin e rraces ne Daki, qe quhet sipas ndryshimit te dhunshem ushtarakisht nga Romaket edhe sot quhet Romania, Rumania...

Nese shkohet ne baze te emrit, fjala europa, rrjedhe nga fjale hebrej - jevrej-jevropa-evropa - evropa evreje.
 

EvEr8

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

tash analizoni vetveten secili nga ju ketu ne diskutime: sa % jeni shqiptar - realisht a?
 

Ajatollah

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Di qe Romet kane prejardhje nga fise Nomade aziatike.Megjithese duket e çuditshme nga ato fise nomade u ndane tre grupe kryesore:beduinët,romet dhe sllavet.
Sa per jevgjit nuk di gje
 

Mirsa

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
JEVG = JEW = JUDE = JUDEU = JOOD = EVRE = EBREO jane i njejti emerim me origjine EGJIPT.

pra jane nje popull, qe eshte larguar prej andej. interesante eshte qe vetem tek ne ebrenjte kane emertimin ÇIFUTE, ngersa me JEVGJ ose JEVG siç theriten nga bota, ne emerojme te tjere.

siç e the edhe ti, persona (nje popull), qe ndodhen vetem tek ne.

sido te jete keta vijne prej egjyptit, bile bashke me çifutet.

ndersa romet, ciganet, arixhinjte, e plot emerime te tjera te natyres, vijne prej azise, indise e jo kontinentit afrikan.

sipas teorise time, çifutet e kane origjinen ne ballkan, ne çameri. diku atje mnjf.
pra çifuti dikur ishte i bardhe, ai quhej ÇAM (ne fakt ishte vellai i tij, pellazg i kryqezu me INDIAN), qe duke u martu me afrikane. prej tij dolen TRE (ose me shume) popuj. ARABET, JEVGJIT (keta qe ndodhen tek ne sidhe egjyptianet e lashte), dhe ÇIFUTET. bile dhe ROMET jane prej te njejtit kryqezim racor.

ndryshimi shoqeror i ROMEVE me JEVGJITET eshte se te paret jane fise ENDACAKESH. ata veç shperngulen pambarimisht. asnjeri si do e asnjeriun s'dun, prandaj jane dhe te paasimilushem. çifutet u ngjajne ne karakter.

ndersa jevgjitet jane popull social, ai ka nevoje per toke e shoqeri te qendrueshme, kjo edhe e ben te asimilueshem e te kulturum.

[/ QUOTE ]

nuk e kuptoj pse jeni kaq anti-semitic.. /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

Arlinda

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Ne fillim doja te beja nje korigjim qe fjala evrope nuk vjen nga cifutshja po nga greqishtja. Pikerisht, me sakte nga mitollogjia greke. per me shume shko te http://www.guardian.co.uk/notesandqueries/query/0,5753,-10344,00.html
Burimi nga thuhet se "evropa" eshte nga cifutet, duhe tt ejte burim cifut, se cifutet tani po mundohen te bejne cdo gje me prejardhje cifute. Jam dakort qe ata te gjejne vendin e dtyre ne historine boterore, por jo duke i mohuar historite e lashta e te verifikuara te kombeve te tjera. nuk them vetem ndaj grekeve, pro edhe nda te tjereve, cifutet kane tendenca te shpikin budallalleqera qe te duken superiore (si pershembull kodin e davincit).
Nga vete pozicioni gjeografik qe ndodhet Shqiperia, ne kemi perjetuar perhere, me mijevjecare, dyndje te rregullta nga azia, lindja e mesme, afrika...nuk ka shume rendesi ekzakte se nga kane ardhur. Vec shihi surratin dhe lekuren dhe e kupton pa lodhje te madhe truri. njehere qe ata popuj nuk kane ndonje kulture te civilizuar dhe nuk e kane te shkurar historine e tyre. Keshtuqe, edhe po ta kerkonim nga ishin, nuk e gjejme dot kurre. Mbase po te behet harta e tyre e ADN-se.
Jetoj ne Toronto prej 4 vitesh..ketu ka shume emigrante nga gjithe bota..ne fakt toronto esht eqyteti me multikutural ne bote, thone(skandal). jevgjit e shqiperise te cdo nuance i ngjajne krejt indianeve dhe egjiptianeve te brezit te pare,dyte, e trete emigrues(si pastaj perzihen robt ketu)!! Una razza, una faccia jane! Ka shume mundesi, sic eshte thene me siper, se edhe ca prej tyre mund te jene cifute. Cifutete e vertete jane si arabet nga pamja e jashtme. Vetem se, ngaqe kane endur shume neoer evrope jane pastruar disi, por akoma nje pjese derrmuese e tyre jane me ngjyre. Nga eksperienca personale ne shkolle ne Shqiperi, kishim ne klase jevgj/magjyp(nje soj jane) dhe merreshin me gjera te pista ose nuk mesonin, nuk donin te mesonin vete. Edhe kur ia thoje troc dhe ata duhet ta perserisnin qe ta degjonte mesuesja , nuk flisnin, rrinin si hu. Hic nuk duan te kooperojne. Megjithese ka shume veta qe i trajtojne mire, dhe mundohen ti fusin ne jeten sociale ata menjanohen vete sepse i pelqen te silln ashtu si sillen dhe nuk perjetojen me ne identitetin shqiptar. Ehe idianet/egjiptianet ketu jane shume pa edukate, vijne ere, dhe jane skile qe e dredhin muhabetin. Po asthu dhe cifuteve i dihen mire numrat. (te lutem se kush tha ketu ne forum qe ky eshte anti-semitizem..mos ia fut kut, kur e di qe kampet e perqendrimit i bene vete cifuto-gjermanet, dhe duke ditur trajtimin e palestinezeve) Dhe ne Kosove gjate luftes dhe ne kohe rekativisht paqeje, jevgjit/magjypte/cifutet shisnin per pak pare shqiptaret te serbet...dhe ne Shqiperi sillen rrotull me mercedes..kur u be nje jevg qe s'kishte sh'pi ku te fuste koken para pak viteve te pasurohet kaq shpejt? Pse flisni per te mbrojtur te drejtat e jevgjve kur ka kaq shume gjera njehere per te ndihmuar shqiptaret e mirefillte?
Hyrja ne Bashkimin Evropian po sjell ca budallalleqera te pa para. Ngritja e standarteve te jevgjve?! O zot nga gjithe problemet e shqiptareve, ngelen jevgjit numer nje ne axhende? Dhe ca fondacione te huaja si Sorosi pershembull, qe japin konferenca e ndihma per jevgjit... Keto forca duan ta shkaterrojne shoqerine shqiptare, qe te perzihet me mire se c'eshte perzier me shekuj dhe pastaj te shtypet me kollaj, te mos quhet me evropiane.
pse ia qani hallin indianeve? projektohet qe popullsia indiane te kaloje ate kineze, ne mos ta kete kaluar qe me heret. aman nga ti heqim qafe jo ti bejme si mbret. shqiptaret shumehere duan te mos prekin interesat dhe ndjenjat e te huajve, duke vene te huajt siper vetes. Prandaj, edhe sot e kesaj dite gjendja e kosoves, camerise dhe trojeve te tjera shqiptare eshte ne mejrim. Kosova qe eshte nga ana kulturore 100% ndryshe sesa sllavet sllovene, e kroate , e maqedonas, mezi po leshohet nga SErbia. Vellezer duhet te jemi me te prere dhe vendosur per te fituar respekt!
 

Blendi

Primus registratum
Re: Nga e kane prejardhjen romet dhe jevgjit?

Po i harxhoj edhe une 5 minuta ne kete teme. Po te jeni te interesuar ka tema te tjera ne forum ku kjo rrihet me ne detaj.

Se pari JEVG nuk eshte vecse riformulim i fjales EVGJIT. EVGJIT lind nga fjala EGJIPT dhe i referohet fiseve egjiptjane ne Shqiperi. Me 1929 ne nje numerim zyrtar te popullsise figuron edhe komuniteti Egjiptian ne Shqiperi.

Romet nga ana tjeter nuk kane te bejne fare me EVGJITET.
Ata kane mberritur ne Ballkan rreth shekullit te XIII nga India dhe vende te tjera ne Lindjen e Larget.
 
Top