Mbreti Ahmet Zogu

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Po ne rast se neser behet referendum dhe do ju duhet te zgjhidhni se cfar5e sistemi doni
1.rikthim te mbretit dhe te oborit mbreteror
2.republik parlamentare
kush nga keto te dyja?
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Princi Leka: Kujdes me historinë

Rrëfehet pinjolli i familjes mbretërore: Detyra e re, Kosova dhe rishikimi i historisë. "Politikanët s‘mund të bëhen historianë"


Një javë pas emërimit të tij si këshilltar në Ministrinë e Jashtme, princ Leka II rrëfen në një intervistë ekskluzive për gazetën "Shqip" motivin pse ka zgjedhur t‘i bashkohet administratës dhe ambiciet drejt skenës politike. Monarku që u bë pjesë e administratës publike shqiptare ka lënë pas dore veset e bashkëmoshatarëve të tij për t‘iu përkushtuar tërësisht ambicieve në fushën e diplomacisë dhe politikës. Princ Leka pohon se pasi të ketë marrë njohuritë e nevojshme në administratë dhe përmbushur me sukses detyrat e tij si këshilltar i Ministrisë së Jashtme, kalimi drejt politikës është një rrugë në vazhdimësi. Si trashëgimtar i Oborrit Mbretëror, çështjen e rishkrimit të historisë e shikon si një hap që duhet shikuar nga historianët dhe jo nga politikanët. Sipas princit, politikanët bëjnë politikën, ndërsa historianët shkruajnë historinë.

Lartësia juaj, princ Leka, cili ishte motivi që ju shtyu që të bëheshit pjesë e administratës shtetërore shqiptare?

Unë e konsideroj se ky është një angazhim tjetër i familjes mbretërore për Shqipërinë në drejtimin e ndihmës për të mirën e kombit shqiptar. Një mënyrë tjetër për të ndihmuar në ngritjen e imazhit të saj, sidomos në momentet që po kalojmë, të cilat për familjen mbretërore dhe mbarë kombin janë historike. Për mua personalisht është një eksperiencë e shkëlqyer, sepse do të më ndihmojë në formimin tim, të njihem më nga afër me administratën shtetërore dhe të ndihmoj vendin tim, të jap maksimumin tim në shërbimin e tij. Si javë të parë e konsideroj që kam pasur mjaft ngrohtësi dhe mundësi për të marrë një formim sa më të mirë për situatën aktuale që ekziston brenda për brenda politikës së jashtme të shtetit shqiptar.

Java që kaloj ka qenë java juaj e parë si nëpunës i administratës. Si kanë qenë ditët e para të punës suaj si këshilltar?

Ditët e para të punës kanë qenë shumë të mira, duke marrë njohuri dhe duke plotësuar ditët kryesisht në takimet me administratën dhe duke marrë një informacion të situatës edhe një njohje më tepër brenda për brenda administratës.

Çfarë është për ju diplomacia dhe politika. E shihni detyrën tuaj të re si këshilltar në Ministrinë e Jashtme si një rrugë për të hyrë drejt politikës në të nesërmen?

Për mua është një shans që unë të jap kontributin tim dhe të vë në dispozicion të gjithë bagazhin tim për Shqipërinë. Është e rëndësishme për mua që unë t‘i shërbej Shqipërisë për të përmbushur detyrat e mia si shqiptar dhe si një princ. Si trashëgimtar i familjes mbretërore, jeta ime është përfshirë edhe në çështje të politikës së vazhdueshme. Unë mendoj se kjo është një rrugë tjetër për vazhdimësi. Dhe të jap kontributin për një shans tjetër, për të dhënë sa më shumë ndihmë nga ana e familjes mbretërore në të mirën e kombit shqiptar.

Pra synoni që karriera juaj në të ardhmen të jetë e fokusuar më tepër në një rang ambasadorësh apo të kontribuoni më shumë në politikën e brendshme shqiptare?

Unë do të vazhdoj rrugën time, sepse unë jam me emrin tim. E kam këtë shans të jem edhe jam princi trashëgimtar i të gjithë popullit shqiptar. Jam princ edhe në Kosovë, siç jam edhe këtu. Dhe besoj në rolin tim, pasi princi nuk ndryshohet dhe në këtë drejtim kam marrë një mbështetje të jashtëzakonshme edhe nga administrata shtetërore. Unë e konsideroj detyrën si këshilltar i ministrit si një detyrë shtesë, që duhet ta shfrytëzoj me të gjithë fuqinë që kam.

Diplomacia shqiptare gjatë kohës së Mbretit Zog njihet si diplomacia më brilante e Shqipërisë me vendet e botës. Çfarë do të trashëgoni ju nga ajo kohë dhe çfarë kontributesh do të jepni për Ministrinë e Jashtme?

Personalisht mund të them se keni shumë të drejtë. Koha e Mbretit Zog, edhe në mënyrën e zbatimit të drejtimit nga ana e politikës, sidomos nga ana e politikës së jashtme, ka qenë e spikatur nga të gjitha drejtimet. Unë besoj se sot për sot ajo kohë ka ndryshuar. Politika duhet të bazohet mbi çështjet sociale, ekonomike dhe elementet e politikës, d.m.th duhet ta shikojmë situatën me një sy tjetër. Ne nuk mund të harrojmë historinë dhe duhet të vazhdojmë përpara. Duhet të kujtojmë dhe të mësojmë mësimet më të rëndësishme të kohës së Mbretit Zog. Ajo kohë mbetet një nga kohët e arta të diplomacisë shqiptare. Është koha e një vetëdijeje të lartë kombëtare dhe dëshirë për shtetformimin, por shumëçka ka ndryshuar dhe ne kemi kaluar kohë të vështira, sot duhet t‘u përshtatemi kushteve të reja social-ekonomike dhe t‘u përgjigjemi nevojave të bashkëkombësve tanë. Koha e Mbretit Zog na ka dhënë një shembull se si duhet ndërtuar një shtet dhe sakrificat që duhet të bëjmë për vendin tonë. Sot ne e kemi dhe duhet të punojmë për të, t‘i mbrojmë pavarësinë si atë administrative, politike, ashtu edhe ekonomike. Unë kam jetuar një pjesë të jetës sime jashtë Shqipërisë dhe përvoja e akumuluar jashtë si edhe edukata e marrë në familjen time do të më shërbejë.

Keni deklaruar se do të angazhoheni fuqishëm në çështjen e Kosovës. Konkretisht, çfarë mendoni se është më e mirë për Kosovën në këto momente dhe çfarë qëndrimi duhet të mbajë diplomacia shqiptare ndaj pengesave që Serbia nxjerr për çështjen e Kosovës?

Unë besoj se tashmë është e ditur që Shqipëria është duke mbështetur me të gjithë fuqinë e saj pavarësinë e Kosovës dhe planin e Ahtisarit. Nuk ka asnjë dyshim që Shqipëria do të jetë gjithmonë pranë Kosovës. Unë do të vazhdoj të jem si trashëgimtar i familjes mbretërore, të jem një zë i fuqishëm pro pavarësisë së Kosovës në të gjithë drejtimet e saj. Edhe në këtë element, besoj se shteti shqiptar është duke dhënë maksimalen e vet për këtë çështje. Qëndrimet tona janë tashmë të njohura, pavarësia e Kosovës është e vetmja alternativë, çdo zgjidhje tjetër është e papranueshme. Diplomacia shqiptare është shprehur në mbështetje të pakos së Ahtisarit për pavarësinë e Kosovës dhe kundër ndarjes së saj, ky duhet të jetë qëndrimi të cilin duhet të mbajë dhe së cilës duhet t‘i përkushtohet. E rëndësishme për ne është bashkërendimi i punës me partnerët tanë strategjikë si SHBA-të, Mbretëria e Bashkuar dhe BE-ja.

Si trashëgimtar i fronit mbretëror, cilat janë marrëdhëniet tuaja me vendet e tjera të botës. Sa do të ndikojë kjo në punën e Ministrisë së Jashtme?

Shumë të mira. Mund të them se me vendet e tjera të botës jemi shumë miq. Kuptohet, ne do të vazhdojmë dhe unë kam fatin jo vetëm si këshilltar i Ministrisë së Jashtme, por kam edhe mbështetjen e plotë të Oborrit Mbretëror, që kam mundësi të jap një kontribut për të mirën e kombit shqiptar. Kam filluar në disa drejtime, sidomos në element të diasporës edhe vendeve të tjera, duke hapur rrugët dhe shtrirjen e influencës së shtetit shqiptar, dhe unë besoj se këtë drejtim unë do të vazhdoj të ndihmoj sidomos me miqtë që kemi. Kemi edhe miq në Lindjen e Mesme dhe vende të tjera.

Këshilli i Ministrave ka vendosur pesë ditë më parë që historia e Shqipërisë të shkruhet nga e para. Kjo çështje ka ngjallur debate, jo vetëm mes akademikëve, por edhe mes politikanëve. Mendoni se është e drejtë që të rishikohet historia, kryesisht periudha e Mbretit Zog?

Këtu do të ketë edhe një reagim. Unë personalisht nuk mund të reagoj si këshilltar i ministrit të Jashtëm, por nga ana e Oborrit Mbretëror do të ketë një reagim për këtë çështje. Patjetër që historia në Shqipëri ka pasur shumë ndikime politike dhe duhet shikuar me një sy të pavarur. Jo nga elemente të vjetra të politikës shqiptare. Unë do të them me të gjithë fuqinë time, se në qoftë se jeni i përfshirë në politikë, nuk duhet të jeni edhe historianë.




Jeta në Oborr


Siguria në Oborrin Mbretëror, më e lartë se në Presidencë, Kryeministri dhe aeroporte


"Princi në punë deri në tre të mëngjesit"


Djali i trashëgimtarit të fronit mbretëror, princi Leka II tregon për "Shqip" se ka pak kohë të lirë dhe se puna në Oborrin Mbretëror dhe si këshilltar në Ministrinë e Jashtme i harxhon shumë kohë. "Si këshilltar mund të qëndroj në punë edhe në tre të mëngjesit pa asnjë problem", thotë Princi Leka II, i cili tregon se i ka me pasion punët që bën. Të hysh në Oborrin Mbretëror, aty ku kalon pjesën e mbetur të kohës princi Leka, duhet të kalosh një kontroll të rreptë, çka të lejon më pas të shëtisësh i lirë në gjithë vilën mbretërore, muret e së cilës janë të rrethuar nga fotografi të bëra nga periudha e Mbretit Zog. Fotografitë e familjes dhe miqve të tij kanë mbushur zyrën e princit Leka II, e cila ndodhet në katin e parë, në hyrje të ndërtesës. Librat e huaj me temë diplomatike dhe historike nuk mungojnë në bibliotekën e nipit të Mbretit Ahmet Zogu, por gjithashtu edhe flamujt shqiptarë të pranishëm në çdo dhomë dhe zyrë të këtij Oborri. Siguria brenda territorit të vilës ua kalon masave të sigurisë së Presidencës, Kryeministrisë, madje edhe kontrolleve nëpër aeroporte. Të rrallë janë miqtë dhe personat që futen lirshëm në Rezidencën Mbretërore, ku përveç stafit pjesa tjetër duhet të harxhojë 15 minuta për të hyrë në vilën mbretërore për shkak të kontrolleve. Aredimi i godinës të lë një përshtypje të mirë. Shpatat dhe armët e vjetra të ndodhura gjithandej në shtëpinë e princit, tregojnë më së miri se familja mbretërore e adhuron kulturën popullore shqiptare dhe se është një njohëse e mirë e saj.

Miqtë

"Tani që kam dy detyra të ndryshme, në ministri dhe në Oborrin Mbretëror kam shumë pak kohë të lirë se më përpara. Por si djalë i ri, i di si t‘i shfrytëzoj deri në maksimum", shprehet princ Leka II. 25-vjeçari shprehet se ka pasur fatin të krijojë një shoqëri shumë të mirë. "Dua të kem një jetë aktive, duke takuar njerëzit përditë dhe besoj se kjo më ka ndihmuar me detyrën të mos jem i mbyllur dhe të njoh situatën. Unë jam tipi që kam qejf të lëviz, të njoh situatën jashtë konceptit filozofik të Tiranës. Duke marrë parasysh se Shqipëria nuk është vetëm në Tiranë dhe Durrës, ajo është që të shkosh dhe të vizitosh çdo fshat dhe kështu do të vazhdoj edhe në të ardhmen", shprehet ai. Princi pranon se shoqërohet me miqtë VIP-a, por preferon të mos publikojë emra, duke ruajtur me fanatizëm identitetin e miqve të tij. "Unë nuk frekuentoj një shoqëri të përcaktuar, por shoqërohem me njerëz të të gjitha fushave", thotë princi Leka II.



CV

Këshilltari më i ri i administratës


25-vjeçari, princi Leka ka pranuar ftesën për të mbajtur postin e këshilltarit të ministrit të Punëve të Jashtme, Lulzim Basha, duke qenë në këtë mënyrë këshilltari më i ri i administratës publike. Shtatë ditë më parë, ministri Basha ka prezantuar para mediave bashkëpunëtorin e tij më të ri, Leka Zogun II. Më parë Basha ua ka prezantuar princin Leka II, zyrtarëve më të lartë të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe ekipit të tij më të ngushtë, anëtarin e ri të kabinetit të tij. Princi Leka II ka një formim akademik solid. Ai ka studiuar në disa kolegje të njohura në vende të ndryshme, përfshirë ST. Peter College dhe më pas ka vazhduar në "Royal Military Academy of Sandhurst", një ndër institucionet edukative më prestigjioze në Mbretërinë e Bashkuar. Princi Leka II ka kryer gjithashtu një kurs tremujor në Akademinë Ushtarake "Skënderbej", në Tiranë dhe një kurs 3-mujor në Itali. Sipas Ministrisë së Jashtme, emërimi i princit Leka II në kabinetin e tij është pjesë e filozofisë së qeverisë shqiptare si dhe e vendosmërisë së tij për të pranuar në administratën shtetërore kapacitetet më të mira të vendit, persona me aftësi të spikatura në pajtim me nevojat e shërbimit të vendit.



Këshilltar për Kosovën

Princi Leka II në foto me Presidentin e Kosovës, Fatmir Sejdiu. Përveçse është emëruar si këshilltar i ministrit të Jashtëm, Lulzim Basha, Princi Leka II do të ketë edhe funksionin si këshilltar për çështjen e Kosovës, për të cilën deklaron se do të angazhohet fuqishëm për pavarësinë e saj


Uniforma mbretërore

I pari që krijoi traditën e uniformave ushtarake në Shqipëri ishte Mbreti Zog. Ato u dizajnuan nga italianët, ishin "high-tech" për kohën dhe kishin një vulë kombëtare. Në vitin 1939, italianët ngritën një batalion të Gardës Kombëtare dhe krijuan dy uniforma të kushtueshme, një me tirqe dhe një me fustanellë. Duke futur kështu elementë të traditës kombëtare nga jugu dhe veriu


Kronologjia

Uljet dhe ngritjet e familjes mbretërore

Në vitin 2002, familja mbretërore mbërrin përfundimisht në Tiranë, duke i dhënë fund një mërgimi 63-vjeçar. Një avion "boing 727" transportoi nga aeroporti Lanceria të Johanesburgut trashëgimtarin e fronit, Leka Zogu I së bashku me familjen e tij. Duke iu rikthyer mbrapa historisë, në prill të vitit 1997, teksa Shqipëria gjendej e zhytur në kaos për shkak të shembjes së firmave piramidale, Mbreti Leka I mbërriti në Tiranë. Ai mori pjesë në fushatën elektorale për zgjedhjen e formës së regjimit në Partinë e Legalitetit, duke shkuar pothuajse në të gjitha rrethet e Shqipërisë. Në këto zgjedhje, monarkia fitoi 36% të votave sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ky rezultat u shpall i falsifikuar nga Mbreti Leka I. Nisur nga kjo, tri ditë pas zgjedhjeve, Partia e Legalitetit organizoi një miting proteste, ku simpatizantët e saj bashkë me babain e Leka Zogut II marshuan drejt qendrës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ku pati edhe konfrontime me policinë. Pak ditë më pas u hap një proces hetimor ndaj Leka Zogut, duke e akuzuar atë për sulm të armatosur ndaj institucioneve të shtetit. Zogu u dënua në mungesë dhe pastaj përfitoi një amnisti. Heqja e kësaj pengese bëri që Leka Zogu, trashëgimtari i ligjshëm i fronit mbretëror të Shqipërisë të kthehej në vend. Në bazë të një marrëveshjeje midis PD-së dhe PLL-së dhe trashëgimtarit të fronit mbretëror, 25- vjeçari, princi Leka II është punësuar si këshilltar i ministrit të Jashtëm dhe do të fokusohet kryesisht në çështjen e statusit të Kosovës.
 

eli

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Mbreti Zog, Princi Leka, Nana Mbretneshe, Oborri Mbretnor…
Nuk e kuptoj si muneni me i perdor kto terma. Sikur e tha edhe njani ma siper, kto terma ia ka dhane vedit ai Zogolliu me disa deputete qe e shpallen mbret. Gjynah qe s'i ka Topi nja 84 vota te tjera, per me e shpall mbret e t'ishim te tane fmijt e babes mbret. Une ç'a s'kuptoj ma teper asht se si Partia Demokratike (nqs asht e vertete qe i kane afru vend pune) vazhdon me i thirr me titull "Princ" nji njeri te thjeshte sikur te tane ne. Edhe mu me kane thirr mbret kur kam kene i vogel /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif. Qeveria po ia kthen pronat Lekes, por a po ia kerkon ajo arin e t'jatit qe e vodhi ? Pse s'po kerkon shteti demshperblim prej tij perderisa ky kerkon "pronen" e vet ?
Por persa i perket temes, mendoj qe zogu ka kene ne vazhdimesi te nji pune qe te tjere e kane fillu. Ai s'ka mujt me hedh themelet e shtetit shqiptar per vete faktit qe kur ka ardh ky ne pushtet, shteti Shqiptar ekzistonte (me paterica por ekzistonte). Dmth baza, s'ka hedh, por po, e ka permirsu se disa rreforma i ka ba edhe ai.
Me kete kandveshtrim, edhe Shoku Enver (perderisa disa jua japin titujt) ka kontribu per kete shtet edhe shume biles (ma shume se zogu se ka nejt ma shume ne fron). Por per me iu kthy Zogut, ai ka ba ate qe ç'do politikan do t'kishte ba ne vend te tijin : me nejte sa ma shume n'karrige. Rreformat i bani per interes te tijin por edhe pse e urdhnote koha (edhe sot po bahen disa reforma kunder deshires se politikanve, se koha asht e tille). E gjeti, e la, por Shqipnia mbeti, jo se ishte merite e bazave qe ai kishte hedh per kete shtet.
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ti je perfaqesuesja tipike e shtreses qe po vuan pasojat e komunizmit, te rrosh vete goc!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Mbreti Ahmet Zogu

elibubazheli, të sugjeroj të lexosh një biografi të Faik Konicës mbi Zogun. Mund ta gjesh tek publikimet e fundit që i janë bërë veprave të Konicës (Vepra 3; Publicistika).
 

eli

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Celjanfr, ku e pe gocen ??? Mos fol perçart… Kjoshi vete

Kondra, flm
 

2celjan-fr3

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Disa media ekstremiste te majta mundohet me ane te genjeshtrave dhe shpifjeve te hedhin balte mbi djalin e Mbretit Ahmet zogu, Leka Zogu i Pare, po ju postoj dicka qe te kuptoni se si ajo thenia e famshme se universi dhe injoranca skane fund:

Marre nga Gazeta Shqiptare(talione)

Në vitin 2002, Leka
Zogu humbi një
nga rojet e tij më
besnikë, afrikano-
jugorin, i cili rezultoi të
ishte sëmurë me AIDS. Sipas
gjasave, thuhet se në burgun
në Johanesburg ku mbreti u
mbajt për disa kohë, i kanë
servirur ushqim me gjak të
infektuar me AIDS për ta
eliminuar. Kjo është një nga
pistat më të pranueshme, kur
në gjithë historinë e familjes
mbretërore kanë qenë mbi 50
tentativat e vrasjes dhe
eliminimit të tyre.


Dikush duhet ti tregoj kesaj goces se si eshte kjo pune e AIDS me gjakun, pssssssss, Ajnshtain kishte te drejte!

Para disa viteve kam degjuar dhe une se kishte dyshime per tentativa helmimi per te gjithe familjen Mbreterore, se nga kush dihet.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Po sikur t'kishte ulçera mbreti? I bie që ta zej "gjaku" (SIDA d.m.th) /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/grin.gif.
 

TeanD

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

vuan nga turbekulozi thote shkrimi

po e shoqja e Leka Zogut nga se vdiq?
 

2celjan-fr3

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

shkrimi thote ne menyren me injorante se Mbreti ka AIDS qe e ka marre nepermjet supes qe ja kane hedhur me gjak por dikush duhet ta lajmeroj kete goc se AIDS pushon se qeni pasi ai del ne ajer dmth jashte trupit, keto jane gjera feminore
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

1-rroga e Zogut ishte shkruar ne kushtetute = 500 mije franga ne vit
2- kur iku morri vetem nje vit rroge vjetore
3- ari shqiptar (dmth reserva e detyrushme e Bankes Kombetare Shqiptare ndodhej ne itali prane Banca d'Italia edhe e morren gjermanet ne kapitullimin e fashizmit italian e pastaj angleset qe nuk ja dhane Enverit per anijet e mbytyra te korfuzit (nga jugosllavet me djenine e Enverit))
4- Mos u merrni me thashe e theme= AIDS me supa se e ulni nivelin e diskutimit
5-
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Adami</div><div class="ubbcode-body">ti e do kshu me nje fjale: I KEQ

ps: Ne evrope mbreti i shqiperise bente qejfe me suiten e tij prej rreth 40 veta.Po flasim ne kohen kur Mujo Ulqinaku bente lufte ne durres e kur i ashtequajturi mbret i jep serbve Shen Naumin qe per mendimin tim eshte nje perle natyrore e kur i ashtequajturi mbret interesohej se si te mbante arin e fshehur .
Mund te kete bere reforma te ndryshme ne ate kohe ne Shqiperi por a vlejn ato perpara atdheut qe e la? </div></div>

qe ta dish Mujo Ulqinaku ishte xhandar i Zogut e luftonte ne durres nen urdherat e Abaz Kupit.
Mujo nuk luftoj vetem apo se ju ngref.... por ishte kishte urdher nga superioret e tij.
sigurisht Xhaxhi ishte 31 vjec(edhe beqar....kishte vetem rryken e pyken) ne ate kohe po nuk kemi lecuar gje qe te shkonte e te vraponte ne durres e te na i priste me pushke italianet.
 

s2008

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Qe te bindesh vertet se ahmet zogu beri shtet mjafton te lexosh kushtetuten e mbreterise e cila te jep bindjen se ka funksionuar shteti ligjor,ndersa sot pretendohet per vendosje te shtetit ligjor e sot e kesaj dite kemi nje shtet rremuje.Ekonomia funksiononte mbi bazat e ekonomise se tregut,investime te huaja pati dhe keto i dhane nje vrull ekonomise se asaj kohe.Te gjitha keto aritje qene te mbretit te asaj kohe dhe nuk mohohen dot megjithese historiografia e shkruar ne kohen e rregjimit komunist e ka shkruar te zeze ate perudhe;por sot ata pak njerez qe kane jetuar edhe ate periudhe shprehen se koha e zogut ka qene e arte per shumcen e shqiptareve.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ke quani shtet ligjor njehere? Se shtet ligjor kishte edhe xhaxhi Enver. E ka edhe Irani sot psh, apo Korea e Veriut. Ndani shtetin e DREJTE nga shteti LIGJOR. Jane koncepte te ndryshme.

Investimet??? Ke quan investime ti, qe ekonomia shqiptare ishte ne dore te italianit? Apo qe edhe Banka Kombetare ishte themeluar me kapital italian? Apo qe monopolin e naftes, qymyrit etj e kishte DUÇJA? (Mos harroni qe po flasim per FASHIZMIN).

Dhe ke quan "periudhe te arte"? Mbajtjen e sistemit feudal me bejlere ne nje kohe qe kapitalizmi ishte ne kulmin e vet ne bote?
Qe pas 17 vjet pavaresi (jane shume pak, por jane edhe shume teper) ne kishim mbetur me te njejtin nivle arsimor qe na kishte lene Turqia? (Flas per Perandorine, se Turqia e Ataturkut kishte mentalitet krejt tjeter)

Une perpiqem te jem realist. Nuk e shikoj Zogun si "djallin" apo si "vetem zi", por te na e beni te "arte" pak avash se na mallengjyet. Jo me kaq zjarr se po na velni "me sulltan-llokum".
 

albanianfr

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Pershendetje mik Jimmy, bene kohe qe skemi debatuar.lol

Investimet??? Ke quan investime ti, qe ekonomia shqiptare ishte ne dore te italianit? Apo qe edhe Banka Kombetare ishte themeluar me kapital italian? Apo qe monopolin e naftes, qymyrit etj e kishte DUÇJA? (Mos harroni qe po flasim per FASHIZMIN).

Ministri i jashtem italian i asaj kohe eshte shprehur se, nese ne nuk mund ta pushtonim ekonomikisht shqiperine, edhe pse tentuam por zogu u tregua me i zgjuar dhe na perdori, ne e beme me invasion ushtarak.

Dhe ke quan "periudhe te arte"? Mbajtjen e sistemit feudal me bejlere ne nje kohe qe kapitalizmi ishte ne kulmin e vet ne bote?

Shiko nuk duhet me e konceptu gjitcka duke i pare gjerat si sot, ishin kohe te ndryshme, shtresa e bejlerve ishte jashte-zakonisht e fuqishme, edhe pse u bene perpjekje per reforme agrare ato ishin shume te buta, nuk mund te akuzohet per dicka te tille Zogu pasi ishin rrethanat qe e benin te pamundur shnderimin e gjithkaje ne nje sistem modern te stilit perendimor, deshira ishte por ishte dhe forca e bejlerve qe nese tentohej dicka e tille atehere do te shkoje...lol

une vete jam me bindje te majta por Zogu ishte vertet nje faktor pozitiv per ecurine e shqiperise, pa frike duke pare edhe nga e sotmja mund te them, me pozitivi, fjala reform kishte kuptim edhe praktik!jo si sot vetem teorik dhe neper sallat e hoteleve luksoze ku jepen konferencat!

Padyshim Jim qe ke te drejte dhe nuk ishte hero, madje une sbesoj ke keta njerez, mbase edhe per interesa personale si qellim, per mua pak rendesi ka, ai arriti te bente ndryshime ne nje vend qe kishte shekuj qe sndryshonte, ky trend fatkeqesisht por vazhdon ende

juxhin
 

albanianfr

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Rreth pyetjes qe bera ne fillim, pergjgjen e mora!

E vërteta e Vermoshit dhe e Shën Naumit!


Mehdi Frashëri shkruan: “Shën naumi ishte shenjt sllav. Gjykatorja e Hagës ia dha Shqipërisë, mirëpo Serbët , si popull fanatik, në asnjë mënyrë nuk pranoi ta lëshonte. Komisioni Ndërkombëtar i Kufnjve e këshilloi Shqipërinë ta shkëmbenete Shën naumin me ndonjë vend tjetër. Qeveria shqiptare më emëroi mua të caktoj mënyrën e shkëmbimit. Nuk pashë mundësi që Shën naumi të shkëmbehej me vende shqiptare, sepse nga katundi Lin i Shqipërisë vazhdonin katunde sllavo-bullgare. Me të till katunde Shqipëria jo vetëm që nuk forcohej, por dobësohej. Atëherë unë vendosa që Shën naumi tí mbesë Jugosllavisë, por kufiri në vend që të kalonte nga kodra e Zagoricanit gjer te Qafa e Floqit, të hidhej tek Mali i Thatë e ta përfshinte katundin shqiptaro-ortodoks Peshkupat, që po tí mbetej Serbisë me kohë do të sllavizohej”.
Xhulian Emeri shkruan: “Mbreti Zog është njeriu më impresionues që kam njohur në jetën time. Ai kishte një inteligjencë të jashtëzakonshme. Eshtë normale që Anglia të nxjerrë një Curcill, por që një Curcill ta gjeja në personin e Ahmet Zogut, kjo është impresionuese”.
Problemi i përcaktimit të kufinjve të shtetit shqiptar të pas Luftës Parë Botërore me Mbretërinë serbo-kroato-sllovene, kishte mbetur pezull që nga Konferenca e Ambasadorëve e vitit 1913. Kjo konferencë përcaktoi se kufiri përgjatë bregut të liqenit të Ohrit fillonte nga fshati jugosllav Radozhe, kalonte në fshatin shqiptar Lin, e vazhdonte deri në Shën Naum.
Në tekstin e Vendimit të Konferencës për fjalët “Jusqu’a Shen Naum” dhe jo “Y compris Shen Naum”, që do të thotë “duke përfshirë Shën Naumin”, qeveria jugosllave, për arsye se në Konferencën e Ambasadorëve kufinjtë ishin përcaktuar sipas hartës së Shtatmadhorisë austriake, iu drejtua Ministrisë së Punëve të Jashtme të Austrisë me anë të një note ku e pyeste se ç’kuptonte ajo me shprehjen “deri në Shën Naum”. Përgjigjia ishte se “Shën Naumi i takon Serbisë”.
Megjithatë, Komisioni i përcaktimit të kufinjve vendosi që Shën Naumi t’i mbetej Shqipërisë. Jugosllavia nuk u pajtua me këtë vendim dhe me ndihmën e Francës vendosi ushtrinë e saj në kufi me Shqipërinë, në zonë e Shën Naumit.
Në tekstin e Vendimit lidhur me territorin verior, shkruhej “territuar de Kelmendi” (territori i Këlmendit). S’kuptohej qartë se ku kalonte vija e kufirit sidomos në Vermosh, sepse Këlmendi përbëhej nga 6 bajraqe, përgjatë luginës së Lumit të Cemit, ndërsa Vermoshi mbetej jashtë, si kullotë.
Në muajt para ardhjes së Nolit në pushtet, qeveria kishte marrë telegrame të panumërta nga e gjithë Shqipëria, ku kërkohej ruajtja e tërësisë tokësore të vendit.
Me të ardhur në pushtet në janar të vitit 1925, Ahmet Zogu, me cilësinë e Presidentit iu drejtua Lidhjes së Kombeve që çeshtja e kufirit shqiptaro-jugosllav në Vermosh dhe Shën Naum të zgjidhej pa vonesë. Për 6 muaj me radhë midis jugosllavëve dhe një delegacioni nshqiptar të drejtuar nga Mehdi bej Frashëri, kanë vazhduar bisedimet dypalëshe me propozime dhe kundërpropozime të ndërsjella. Nga fundi i kësaj periudhe 6-mujore Jugosllavia mëson se Shqipëria po hynte në tratativa me qeverinë Italiane dhe me kushtet që krijoheshin nuk i interesonte të hynte në konflikt edhe me qeverinë e Tiranës, dhe gradualisht ajo filloi të tërhiqej.
Ede qeveria e Tiranës ishte interes që çeshtja të mbyllek sa më shpejt. Me këtë ajo neutralizonte Beogradin, provonte se dëshironte marrëdhënie të fqinjësisë së mirë dhe largonte dyshimet që kishin lindur në lidhje me bisëdimet shqiptaro-italiane.
Në shkëmbim të tokave shterpë dhe shpateve malore, Shqipëria me këtë rast fitonte toka buke, qendra banimi e rrugë që s’i kishte patur më parë. Në vend të Shën Naumit që kishte vlerë vetrëm si monument kishtar ortodoks, u fitua një sipërfaqe rreth 22 kilometra katrore toke në fushën e Çërravës. Për Vermoshin u përftuan rreth 25 km katrore toke në Fushën e Velipojës. Me këtë zgjidhje u arrit që të kthehej brenda shtetit fshati mortodoks Peshkëpi, të cilin e kishte Jugosllavia, i cili po të lihej matanë do të sllavizohej me kalimin e kohës.
Cilësimi i Shën naumit si pikë strategjike me rëndësi gjatë gjithë sistemit monist, ka qenë një spekullim i qëllimshëm me karakter politik. Një zgjidhje e ndryshme kishte rrezik të linte jashtë kufirit majën e Malit të Thatë në tërësi. Nga ana tjetër, siç me të drejtë theksonte Mehdi frshëri, “në atë kohë Jugosllavia nuk synonte zgjerim në drejtim të Shën naumit, por në drejtim të Qafë Thanës”.
Në lidhje me sa sipër të bëjnë përshtype dy gjëra: E para të gjitha këto të dhëna kanë qenë dhe janë të ruajtura në AQSH. Përveçse keqdashjes, si 32 shoqatat edhe 180 veteranët , nuk kishin asnjë arsye që problemit t’i jepnin të njejtin trajtim si në kohën e Enver Hoxhës. E dyta, nëe këtë problem nuk do ta kishte zjidhur Ahmet Zogu që në vitin 1925, për shkak të LDB e të marrëdhënieve shqiptaro-jugosllave e sovjeto-shqiptare që pasuan pas saj, janë të gjitha gjasat që ai të kalonte në “kalendat greke”.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Nje gje eshte e sigurte qe beri Zogu:hoqi ferexhete,beri shtetin shqiptar laik,u hap me perendimin.
Beri gjithashtu eleminime politike e klanore me shumice.
 

superman

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ashtu eshte OROSHI Zogu beri spastrime politiko-fisnore!Per me teper ishte i vetmi mbret i veteshpallur ne Evrope,nderkohe qe shtetet evropiane e pane te udhes t'i linin pas dore mbreterite
absolute.
S'besoj se Zogu krijoi lidhje me Perendimin per ceshtje atedhetarie,ai u perqendrua ne interesin vetiak(metode e trasheguar ne politiken shqipetare)
Per mendimin tim ai s'qe gje tjeter vecse nje pinjoll i pasur ballkanik me shije te pashtershme per jete lluksoze.
 
Top