Mbreti Ahmet Zogu

juxhoxhjaj

Primus registratum
Mbreti Ahmet Zogu

Mbreti i nje populli te madhe qe jeton ne nje teritor te vogel te rrethuar nga trojet e veta edhe kjo per faji te pjeshem edhe te mbretit(tokat qe jane ne maq)ky ishte edhe arsyeja pse do te kujtohet per keq por gjithashtu ai eshte nje nga personat me te urryer te komunizmit dhe do te edukoheshin breza te tera me nje propagande kunder tij dhe jo realiste pasi per shume njerez akoma edhe sot besojne se ai ka qene burri qe hodhi themelet e shtetit shqiptar madje shume libra jane shkruajtur per kete.Si besoni ka qene pozitiv per aq kohe sa ka drejtuar?
 
A

Adami

Guest
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Personalisht nuk mendoj asgje per mbretin e vetshpallur Zog.Populli nuk e shpalli ate mbret dhe titullin nuk e trashegoi nga te paret e tij.Per mua nje qe i vendos titullin vetes ska shume vlere.Megjithate nje figure e pak viteve per Shqiperine do ishte mendimi im.

Shen Naumi qa ja dha sllaveve,
frika qe kishte sa here qe shkonte Bajram Curri ne Tirane ,
ikja ne kohen e luftes, ardhja ne Buckinghamshire ne Angli me gjithe floririn e Shqiperise ( mendohet te kete qene nder njerezit me te pasur ne evrope me 2-8 milion sterlina ne ate kohe).Te gjitha keto sikur e humbasin imazhin e nje mbreti.
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Pse ti mendon se me te vertet per shembul mbreteresha e U.K ka gjak blu ose princi i danimarkes metermend eshte hyinor te gjithe kane paguar te tjere qe ti shpallin ne nje menyre indirekte edhe ata jane veteshpallur
 

hawk

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Eshte diskutuar edhe ne tema te tjera por...
Shpresoj(per ju) ne nje kendveshtrim historiko-politik jashte tifozlleqeve e per me teper jashte edukates enveriste.



P.S

Nese A.Zogu me 2-8 milion sterlina te kohes ishte nder me te pasurit e Europes-nuk po shtroj pyetjen ketu se si ja arriti te merrte fronin e pasanikeve ne nje vend si Shqiperia-atehere cfare do te thuash per N.Romanov qe i atribuoheshin 50 miliard??
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

O gjyshi, e krahason dot madhesine e Perandorise Ruse me madhesine e Shqiperise? Perandoria Ruse mer dak ishte sa B.S.+Poloni+Finlande. Dhe e ke idene e jetegjatesise se dinastise Romanov (300 vjet ne pushtet) me aq vite sa qendroi Zogu ne pushtet (si mbret). (per te mos permedur krahasimin mes dy popullsive).Hajt tani na bej krahasimin e Zogut me thesarin e Elisabetes II, se ke krahasime fantastike.
 

hawk

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

...

Dy rreshtat e mi ishin te qarte.
Nese mbreti yne ishte nder me te pasurit e Europes me nje shifer te atille,si mund te hyje ne kete "top-liste" kur nje nder me te pasurit - N.Romanov - kishte nje shume 6.250-25.000 here me te madhe?!
Territori,jetegjatesia...etj, te "dinastise Romanov" gjenden ne tekstet shkollore te klases VI-VII-te.
Por s'ke faj per nivelin,aq di.
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ajo qe vihet re eshte se dime shume pak gjera per mbretin e shqiperise qofte edhe te veteshpallur kjo eshte fatkeqesi ketu nuk e kam fjalen per adamin
 
A

Adami

Guest
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Dinastite, mbreterit,etj etj, kam frike se nuk e kapet thelbin e asaj qe po thoja.Iku ne kohe te luftes e nuk i ra nder mend me per shqiperine .Ama qejfet nuk i harroi ne Angli ( Te pakten keto fakte do dalin se shpejti sepse akoma jane gjalle disa deshmitar te asaj kohe se cfare bente "i dashuri mbret" neper evrope ne nje kohe qe Italia i binte Shqiperise.
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Cfare do te thuash fol qarte,cfare bente mbreti ish-mbreti i shqiperise ne evrope
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Sot te gazeta STANDART(gazete e djathte) kishte fakte qe vertetonte se Ahmet Zogu kishte marre po aq sa e kishte edhe rrogen mujore perafersishte 183kg ari(dmth 567mije franga ari) ndersa rroga vjetore e mbretit zog ishte 500mije franga ari keto sipas dokumenteve te ministrise se financave pra dokumente zyrtare,kam pershtypjen Ados se floririn duhet ta kerkojme nga komunistat qe mernin me tona ar dhe deklaronin se kishin marre vetem disa grame
 

bizi

Forumium praecox
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Epo kot i paskemi ra n'qaf gjithe keto vite Zogut ne pra, ai n'fund t'fundit vetem ate qe i "takonte" kishte marre, rrogen e tij, ne fund te fundit kush nuk do t'a kishte bere.i ka fut nja dy llogari t'vockla e ka thene kjo do jete rroga ime dhe e pasardhesve per 200 vitet e ardhshme mo e marr dhe hajt shnet se shifemi.
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Prap se prap asnjeri nuk i pergjgjet pyetjes sime nese ka qene pozitiv per aq kohe sa ka drejtuar?Une them po
 
A

Adami

Guest
Re: Mbreti Ahmet Zogu

ti e do kshu me nje fjale: I KEQ

ps: Ne evrope mbreti i shqiperise bente qejfe me suiten e tij prej rreth 40 veta.Po flasim ne kohen kur Mujo Ulqinaku bente lufte ne durres e kur i ashtequajturi mbret i jep serbve Shen Naumin qe per mendimin tim eshte nje perle natyrore e kur i ashtequajturi mbret interesohej se si te mbante arin e fshehur .
Mund te kete bere reforma te ndryshme ne ate kohe ne Shqiperi por a vlejn ato perpara atdheut qe e la?
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Mujo Ulqinaku eshte pralle ose rezistenca e shqiptareve ne kohen e zbarkimit te italianeve por edhe me vone partizanet per mendimin tim jane thjeshte propagande dhe flluske nuk ja vlen te behen krahasime te tilla
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Mbreti Ahmet Zogu

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Adami</div><div class="ubbcode-body">ti e do kshu me nje fjale: I KEQ

ps: Ne evrope mbreti i shqiperise bente qejfe me suiten e tij prej rreth 40 veta.Po flasim ne kohen kur Mujo Ulqinaku bente lufte ne durres e kur i ashtequajturi mbret i jep serbve Shen Naumin qe per mendimin tim eshte nje perle natyrore e kur i ashtequajturi mbret interesohej se si te mbante arin e fshehur .
Mund te kete bere reforma te ndryshme ne ate kohe ne Shqiperi por a vlejn ato perpara atdheut qe e la? </div></div>

Më përmen nji mret që nuk u largu nga veni vet kur veni vet u pushtu. Po qe në gjendje të përmendësh, qoftë edhe një emër mbreti atëherë mund edhe të diskutojmë nëse ka bërë mirë apo keq. Për sa kohë që Mbreti është gjallë, ai përfaqson kombin e tij. Nëse Zogu do kishte ndenjur në Shqipëri, çfarë do kishte mundur ai të bënte për Shqipërinë?

Sikur t'menojshim sa flasim sa mir do kishim qen /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pippiripi.gif
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

O gjyshi. Nikolla Romanov nuk hyn ne liste se vajti ne te s'emes po Zogu mesa di une renditej edhe para Vilhelmit II te Gjermanise. Pra ishte Mbreti me i pasur ne EMIGRACION. Po s'kam faj une se ty s'te punojne mire shqisat.
Kete "renditje" e kam pare rastesisht ne nje emision te huaj per familjet me te pasura (qe nga dinastia e Monakos etj). Po nejse ty te falen edhe budalliqe me te medha e jo me kjo.

Persa i perket i mire apo i keq, Zogut i takoi pjesa per KEQ jo se ishte i keq ne thelb, po thjesht ashtu ishte situata per momentin. Noli e rrezoi nga pushteti dhe per te rimarre pushtetin PERSONAL rekrutoi serbet dhe me pas edhe i shperbleu. U VETSHPALL mbret (me kete rast vetshpalli edhe rrogen e vet, plus kesaj i dhuroi vetes edhe ca cifligje te mira) po situata ishte ca e keqe. Anglia dhe fuqite e tjera kishin rene dakort qe Shqiperia i takonte Italise dhe Zogu nuk i beri rezistence (politike dmth) kesaj mareveshjeje. Dhe per te mbajtur nje fare oborri te "denje" ne shpenzime i fuste ca huara ne bankat italiane dhe pastaj jepte koncesione nafte dhe vajguri per t'i shlyer. Pastaj kur iku na paska marre edhe rrogen. Jo per gje po i takonte se po e kryente tamam detyren...vetem se po transferohej.
Persa i perket asaj "legjendes" se Mujo Ulqinakut lereni se na kenaqet. Italianet zbarkuan vetem kur zbriten tanket dhe mjetet e binduara se ushtaret....jo se po bente ndonje hata te papare Mujoja (se nje cope mitraloz kishte) po ngaqe taljanet mbahen per trimera te medha. Ne '20 nje turme fshataresh analfabete u vune hune nje tufe gjeneralash e kolonelash taljane. Ahh po edhe kjo eshte....legjende.
Kurse persa i perket asaj qe thote Kontra "Me thuaj nje mbret qe iu pushtua vendi dhe nuk iku". Pike se pari normalisht Mbreti nuk arratiset por kur kapitullon kerkon armepushim (sic beri Vilhelmi). Po Zogu ja mbathi se ja kishte sjelle ne maje te hundes Duces. Sepse Zogu si kopil qe ishte kur pa qe Ducja po e spostonte gjithmone e me shume filloi te hidhte vickla dhe biles u prish fare me italiante vetem se sic thoshte Noli "si kofini pas te vjeli".keshtuqe po te rrinte do ta varte per gjuhe Ducja. Por megjithese arratisja (nga syte kembet) nuk ben automatikisht "te keq" ama automatikisht e perjashton versionin "i mire".
Prandaj them qe Zogu nuk eshte se gjykohet I Mire apo I Keq. Zogu e bente gjithshka per interes personal. Dhe qelloi i pafat fare se hipi ne fron ne prag te LIIB. Po te ishte situate tjeter Zogu do dinte ta dridhte shume mire dhe zor te merrnin pushtetin kamunistat.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ajo puna e t'arratismes m'duket si pem pa kokrra Jimmy. Jo për gjo po del pak si ters, sidomos kur krahason Vilhelmin me Zogjin. Vilhelmi kishte pushtet, autoritet dhe ishte i barabartë me drejtuesit e vendeve ndaj të cilave kapitulloi. Prandaj dhe ai ishte në gjendje të kapitullonte, të rindërtonte Gjermaninë e më pas (sikur të kishte ndenjur akoma në krye) ndofta ta fillonte ai LIIB e jo Hitleri.
Ndërsa, përsa i përket Zogjit, ai zog ishte, nuk ishte bërë gjel se koteci ishte i vogël. Pra ose do detyrohej të bëhej kukull e italianëve, ose do braktiste Shqipërinë për të organizuar sa për sy e faqe rezistencën e në fund të luftës të shpresonte që Axi të humbiste luftën e ai të kthehej si mbret në Shqipëri. Planet i shkuan paksa ters se anglezi e francezi i futën gishtin Shqipërisë për të mbajtur Greqinë.

Megjithatë jam dakort që Zogu nuk mund të kategorizohet në i mirë apo i keq.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ti kot e ben lemsh se ti te njejtat gjera po thua. Edhe une nuk e vura theksin tek arratisja. Arratisja eshte vazhdim logjik i rrjedhes se situates. Une nuk pretendoj qe Zogu te kishte marre malin (sic donin komunistat) por te paralajmeronte popullsine qe me kohe dhe jo t'ja therte qe nje dite para pushtimit...dhe duke marre rrogen per 30 vjet njeheresh. Kjo e ben HAJDUT. Sepse merr nje rroge per nje funksion qe nuk e kryen me. Ti do thuash qe te gjithe mbreterit kane qene hajduta. Normale...prandaj kane dale ne pension ose mbahen si relike muzeale ne ndonje vend piktoresk te tipit "Pallati i Bukingamit".
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Ti thu që t'ja lete rrogën e vet taljonit e? Edhe kjo pun nuk bohet. Mreti në mërgim ka nevoj për pare po qe se do me bo nai gjo për venin e vet. Apo t'shkojte t'lypte n'Paris? Ca gjona duhet me i pa mo drejt, apo jo?
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Mbreti Ahmet Zogu

Nuk jam dakort se ai ka marre rrogen e 30viteve ai morri aq franga ari sa i takonin une lart po e them me shifra dhe me dokumente zyrtare kam pershtypjen se keto u thane thjeshte per tja hedhur faijn ati pasi shqiperia kur erdhi ne pushtet enveri kishte rreth 42ton ar sot ka 372kg! dhe kjo si pasoj e marrjes nga komunistat pasi i merrnin nga tregtaret e asaj kohe per shembull 250kg ar dhe rregjistronin sikur kishin marre 0.3kg ar,pra dua te them se per te mbuluar kete fakt gjeten mbretin e keq.Madje edhe ato leke i donte per te organizuar ushtri por nuk elane greket
 
Top