Libri më i parapëlqyer i fëmijerisë!

Diddy19

Su@mi
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Ehh,me te vertete qe "David Koperfild" i Charles Dickens nuk eshte liber per femij,po as "Sikur te isha djale " e shume libra te tjere qe ishin permendur s jane per femije.Nejse!
Libri i pare qe kam lexuar ka qene "Arzana" ,dhe fliste per nje vajze te vogel qe qendiste flamujt me yje dhe shqiponje per partizanet.Dicka e tille nese s gaboj.Pastaj libra te tjere qe mbaj mend kane qene:

-"S'di,s'dua,s'mund"
-"Beni ecen vete"
-"Elefanti Dumbo"
-"Autostop"
-"Kozeta"
-"Aventurat e Tom Sojerit"
-"Meri Popins"
-"Nils Holgerson"
-"Udhetimet e Guliverit"
-"E bija e Montezumes"
-"2 vjet pushime"
-"Pipi çorapegjata"
-"Dhoma e vogel e librave"
-"Zemra" - Edmond de Amicis
-"Shpella e Pirateve"
etj etj etj
 

epiphany

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

nje nder librat e pare te rendesishem qe kam lexuar ka qene te mjeret e hugoit pvr se e kam lexuar shume me shpejt sec duhej.
 

mengjesi

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

O cfare teme fantastike, mu rregullua humori per pak. Xhim Kopsa ka qene liber fantastik fare fare fare, mgjs libri i dyte jo aq gallate sa i pari.

Klasiket greke ne version per femije (dhe ne pastaj luanim perendish duke u bazuar aty)
2 vjet pushime - enderroja te isha aty- akoma enderroj ne fakt.

yyyyyy sa shume. mbaj mend edhe luledelen, librin e pare qe kam lexuar.

pastaj ishin dhe ca libra fantastiko-shkencore qe nuk po ua kujtoj titujt, njeri me udhetime ne hapesire dhe alga qe prodhonin shume oksigjen dhe njerezit qe flisnin ne telefon me kamera /pf/images/graemlins/smile.gif , pastaj nje me nje cun qe udhetonte neper qytete imagjinare (mbaj mend sikur lunte me kopaca ky cuni)....

u hutova fare tani. edhe feniksin, edhe 5 femijet. keni harruar dr. doolittle (apo dulitell /pf/images/graemlins/smile.gif )...ishte edhe nje pak i trishtuar 'ne mos neser pasneser'....
 

la dea

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Sa mashtroni ju kalamaja /pf/images/graemlins/tongue.gif . E para punes libri i pare qe te gjithe keni lexuar ka qene Abetarja!! Pastaj Leximi 1. Pastaj veren mes klases se pare dhe asaj te dytes mund te keni filluar te lexoni ndonje liber po te keni qene femij te bindshem /pf/images/graemlins/smile.gif )
Une per vehte si tip librash kam lexuar "Ketrushi shkon ne shkolle" dhe "Kush e hengri akulloren" pastaj "Rududu" . Pastaj libri i pare letrar dhe me i buuuuukuri qe kam lexuar ndonjehere ka qene "CUFO DHE BUBI KACURREL" pastaj "PUSHIMET E CUFOS"
 

drops^of^enigma

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Hihihi medea edhe mua 'Cufo dhe Bubi Kacurrel'm'ka pas pelqy qamet.
Libri i pare qe kam lexuar ka qene 'Kesulkuqja'. Librat qe kam lexuar e sterlexuar e vogel kan qen "Nje mije e nje net" dhe "PiPi Corapegjata" /pf/images/graemlins/smile.gif
 

exp-s

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

une kam lexuar kur kam qene i vogel,
aventurat e cufos, kaqene me kapak kartoni te forte.
nils holgersonin.
peter pan
dhe perrallat e andersenit!
keto i mbaj mend me shume
hej po edhe Ciko dhe Benin
mu kujtua tani
sa kam pa lexuar!!!!!!!!!!!!!!!
 

capuni

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

- Nils Holgerson dhe patat e Egra
- Xhim Kopsa dhe Lukas Makinisti
- Klubi i Futbollit "Djemt e Jugut" (akoma e maj men ket liber si ta kem lexu dje)
- Derrkuci qe beri dush
 

Hey Joe

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

tom sawyer , hak fin , ca poema me ideologji atdhedashurie aka komuniste , magjistari i ozit, cipolino , ah po dhe trilogjia e cufos .
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

CUfo dhe BUbi kacurrel.e kam lexuar dhe rilexuar aq shume kur kam qene e vogel se me bente per te qeshur dhe i fantazoja si per veten time cdo ndodhi te tyre.tamam liber per femije.
 

Gentjan Saliu

Primus registratum
lexova diku qe ke lexuar librin kaprrolli .i vogel kisha fati ta lexoja dhe une dhe kam mbresa te mrekullueshme.do deshiroja ta lexonin dhe vajzat e mia te vogla por nuk e di kush e ka shkrojtur si autor mundesh te me ndihmosh.do e vleresoja shume ndihmen tuaj .pershendetje
 
S

shpedha e piratve

Guest
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Ehh,me te vertete qe "David Koperfild" i Charles Dickens nuk eshte liber per femij,po as "Sikur te isha djale " e shume libra te tjere qe ishin permendur s jane per femije.Nejse!
Libri i pare qe kam lexuar ka qene "Arzana" ,dhe fliste per nje vajze te vogel qe qendiste flamujt me yje dhe shqiponje per partizanet.Dicka e tille nese s gaboj.Pastaj libra te tjere qe mbaj mend kane qene:

-"S'di,s'dua,s'mund"
-"Beni ecen vete"
-"Elefanti Dumbo"
-"Autostop"
-"Kozeta"
-"Aventurat e Tom Sojerit"
-"Meri Popins"
-"Nils Holgerson"
-"Udhetimet e Guliverit"
-"E bija e Montezumes"
-"2 vjet pushime"
-"Pipi çorapegjata"
-"Dhoma e vogel e librave"
-"Zemra" - Edmond de Amicis
-"Shpella e Pirateve"
etj etj etj
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
"Fitorja e perbashket"...ka qene liber gallate fare! Kalamoj qe bonin lufte lagjesh, pergatitje per beteje, spiunlliqe...sabotime ne lagjen kundershtare! :D
 
B

besar

Guest
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

GREEN DHE BLENDI, duhet te jemi breza te ndryshem, se une nuk e kam lexuar 5 femije dhe xhuxhi i reres :confused:
une kam lexuar (nga biblioteka e lagjes 9 gjithashtu) dhe mbaj mend:
4 stinet me perralla
gjigandi i madh i mire
cufo dhe bubi kacurrel
cufo me pushime etj
picirruku dhe karlsoni, njeriu qe banonte mbi cati
kaprolli
20 mije lega nen det
2 vjet pushime
kaloresi i Skenderbeut
tregime te mocme shqiptare
tregime te zgjedhura te shekullit 20
etj etj etj qe duhet te mendohem se s'mbaj mend...dhe te gjithe me kane pelqyer e me dukej se gjithcka ishte e vertete. e kisha zili fatin e personazheve /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe enderroja lloj-lloj gjerash kur bija ne gjume /pf/images/graemlins/smile.gif :angel:
 

Sweety el

Locus omnem
une kam lexuar shume libra gjate femijerise dhe po ti permend duhen ore te gjata per ti shkruar..............................................................
 

gaviota

Forumium praecox
libri me i preferuari femijerise! '' Pallaati i endrave'',''i huaj'', ''shtepia mbi peme''
 
A

amarilda

Guest
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Xhim Kopsa dhe Lukas Makinisti, ma ka lexuar vellai per here te pare kur nuk dija te lexoja dhe dhe mezi prita te rritesha e ta lexoja vet serisht. Vecanerisht me pelqente figura ku xhimi dhe princesha ishin te lidhur me zingjir pas bankave dhe kucedra ishte mesuese. Nuk e di pse jua kuptoja hallin mire te shkretve sepse e urreja zyshen time te fillores.

tjeter liber i preferuar ka qene Ne vendin e 100.000 deshirave

pastaj kam lexuar Cikua dhe Beni lol Ushtari i mire Zhvejg, Sikur te isha Djale, Aventurat e Tom Sojerit, etj etj
 
Top