Libri më i parapëlqyer i fëmijerisë!

Guest
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

UNE SKAM LENE PERRALLA NE FEMIJERINE TIME PA LEXUAR . /pf/images/graemlins/wink.gif
TE ANDERSONIT
VELLEZERVE GRIMM
1001 NET
PERMLEDHJE BOTERORE

PRA ME NJE FJALE KUR KAM QENE E VOGEL KAM PAS FJET GJITHMON ME ENDRA PRINCESASH... :wub:
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Une librat me vargje qe i kam pas qejf i mesoja permendesh nga fillimi ne fund , mkujtohet njeri qe me pelqente fort ishte Derkuci qe beri dush :lol:

Ish dikur, e ish njeher
nje derkuc, nje dos, nje derr
ky derkuci na u rrit etj , etj, etj akoma e mbaj mend ne fakt /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Me thene te drejten kur lexova kete temen mu kujtuan menjehere "Djemt e rruges Pal"...
 

TeanD

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

mua tani mu kujtua nje liber qe se di ku i prehet shpirti
Xhipi ne televizor
te tjere:
5 femijet dhe xhuxhi i reres (e kisha shume qejf kete)
dhembi i bardhe --- xhek london
magjistari i ozit (kete nuk e ktheva me ne bibloteke)
pellgu i djallit
tregime te mocme shqiptare
kusherira e larget --- sabri godo
1 mije e 1 net
novelat e stefan cvajg
robinson kruzo --- daniel dafoe
bija e montezumes
keto i kam lexuar para se te shkoja ne gimnaz ose maximum deri ne vit te I

:wave:
 

Vals

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Uh c'na bete. Me te preferuarit e minj kane qene Robinson Kruzo dhe Ivanhoi. Te tjera qe me kujtohen jane SHpella e Ylberit, ai libri me semundjen e difterise dhe te trupave mbrojtese se si luftonin mikrobet (s'e mbaj mend tani titullin). Xhim Kopsa doli kur vellai im ishte i vogel atehre dhe ja bleva une. Ai mbaronte per ate lber.
 

Arjola

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Shqip me thene te drejten nuk me kujtohen, por te huaj qe e vogel me shume mbresa 'Around the world in 80 days', 'A boy called it', 'Hard Times', 'Geisha'. Per momentin po lexoj 'Taking a chance in love' nga Joane Jonker, roman fantastik. :wave: :wave:
 

McByrek

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Aventurat e Tom Sojerit
Dy vjet pushime
Cufo ne shtepine e cudirave
Aventurat e Gozhdes
Aventurat e Cipolinos
Nje mije e nje net
Robinson Kruzo
etj etj
 

Artemis

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Endless Story
( Peralla e pafund?? :confused: )-Ende
Tom Soyer- Twain
Perralla popullore...
etc
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

endacaket e veriut.

me ka bo me enderru, dhe akoma enderroj per ate liber.
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Perralla Shqiptare


ka qene libri im i preferuar. E kam lexuar me shume se nje here :thumbsup:
 

Renea88

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

bija e montezumes
konti montekristos
bisha e terbuar e xhek londonit
djemt e rruges pal
romani zemra i antonio amicit
shigjeta e zeze me dik sheltonin
udhetare te medhenj
muret e krujes
odisea
heronj te heshtur 1-8
 

Nadia81

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

aventurat e cufos(the best)
Gjigandi i madh i mire me ato percet e tij
Oskeola,princi i seminolleve
Udhetimet e kapitenit Hateras(urreja tregimet fantastiko-shkencore por cuditerisht e adhuroja Jules Vernes)
Dy vjet pushime
Tre pertacuket /pf/images/graemlins/laugh.gif
kaq me kujtohen he per he
 

Eni_883

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Sa kujtime vertet nuk para kam te njejten ndjesi tani kur lexoj si kur isha femije /pf/images/graemlins/frown.gif te jem rritur valle /pf/images/graemlins/laugh.gif :rolleyes:
Disa nga te preferuarit e mi kane qene:

-Tre femije ne Ishull
-Aventurat e Cipolinos
-Pese femijet dhe xhuxhi i reres
-Shpella e pirateve e Petro Markos me ka bere te enderroj pa fund
-Nje gjeneral kapet rob
-Bija e Montezumes
-Te gjitha librat e Jul Vernit
-Tregime dhe refenja per heronjte e Trojes
-Djaloshi nga Dyrrahu

Kaq per tani me shume heren tjeter.
 

Desdemona

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Aventurat e Cufos, permbledhje e tre librave per Cufo
Fjalori i mitologjise
Me pelqente gjithmone te dija per ngjarjet ne lashtesi apo per menyren e tyre te jeteses.
 

DANA

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Tom Sojeri
Bija e Montezumes
Zemer
Perrallat e Andersenit
Djemte e rruges Pal
Po libri me i madh eshte Aventurat e Cufos. Here pas here vazhdoj ta lexoj.
 

LEKU

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

makina që e kthen kohen prapa!!!

po si s'më kujtohet "baron portokalli?
aventurat e guliverit pastaj
"shpella e piratëve"
"david koperfildi"
"robinson krusoe"
por edhe stripi i vizatuar nga Ramadan Zaplluzha
që quhej "ARTANI"
dini të më thuani ku ta gjëje këtë të fundit?
 

LEKU

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

Ju e paskeni zbuluar makinen
që e kthen kohen prapa!!!
Bravo!

po si s'më kujtohet "baron portokalli"
e "aventurat e guliverit" pastaj
"shpella e piratëve"
"david koperfildi"
"robinson krusoe"
por edhe stripi i vizatuar nga Ramadan Zaplluzha
që quhej "ARTANI"
dini të më thuani ku ta gjëje këtë të fundit?
 

BJONDINKA

Primus registratum
Re: Libri me i preferuar i femijerise!

CIAO A TUTTI .PASHE CA QE KISHI VENE EDHE DAVID KOPERFILD-IN NDER LIBRAT E FEMIJERISE..FEMIJERISE SE VONUAR ,SE AI S'ESHTE LIBER PER FEMIJE .UNE E KAM LEXUAR KUR ISH 15-16 VJEC .BO NEJSE NDOSHTA KEMI PASUR FEMIJERI TE NDRYSHME .nder librat e femijerise time do permendja :"Pipi Corapegjata " -libri im i preferuar
"BAMBI "-ketu mbaj mend qe kam qare
"Mishel dhe shkopi i 101 deshirave "
"Na ishte njehere "
"GJIGANDI I MADH I MIRE "
"CIPOLINO "
"DHOMA E VOGEL E LIBRAVE "
ETJ
 
Top