Letërsia Ruse.

fairy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Kush nuk e ka lexuar Idiotin e Dostojevskit ta lexoje se eshte i mrekullueshem, gjithashtu dhe Lufta dhe Paqja e Tolstoit nuk ka te krahasuar ne llojin e vet. /pf/images/graemlins/wink.gif :book:
 

blendiys

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Behet fjale per Bukowskin e te ashtuquajtures,""kryevepren e letersise erotike"" me Femrat ......??
Dhe me Zonja Vdekje ??
Po ky nga na doli Rus??
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Letersia ruse


Bukowski, Charles (1920-1994), American poet, short-story writer, and novelist, known for combining tales of excessive drinking and casual sex with critical observations about the sterility of mainstream American society. Most of Bukowski’s writings are based on his own experiences, and many chronicle the exploits of Henry Chinaski, a character who serves as Bukowski’s fictional alter ego.

Bukowski was born in Andernach, Germany, to a German mother and a father who was an American soldier. His family moved to Los Angeles, California, in 1922. Dominated by his stern father, Bukowski’s childhood and adolescence were unhappy. He attended Los Angeles City College from 1939 to 1941.Ok GAFE e pafalshme :rolleyes:
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Letersia ruse

PO ju keni harruar Nikollaj Gogolin more letrare.
Kush e ka lexuar Shpirtra te Vdekura (fryme te vdekura sic e ka perkthyer mitushi jone).
Ajo i hapi rrugen realizmit letrrar rus ne ate kohe dhe jo vetem.
Po Tarras Bulben e ka lexuar njeri te Gogolit?
Po Mantelin?Portretin?kukudhin?mantelin e kam te preferuarin tim.
Edhe Revizori eshte fantastik.
por njeshi fare eshte sic thashe SHPIRTRA TE VDEKURA.
 

crazy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

po "krim dhe ndeshkim" i dostojevskit?apo "ana karenina" tolstoj?
 

crazy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

nella ja poezia e boris pasternak qe kam,mgjthese titullin nuk ja di.

si nje bishe e plagosur u shtriva
diku njerez kish,drite,liri,
po nga pas vec hapa degjoja
asnje shteg nuk dukej aty.

pylli i erret dhe breg i liqenit
trung i shtrire ne rruge mespermes
dhe te behet c'te behet mendova
erdhi koha te epem te vdes.

po cfare bera qe te quhem i tille
kriminel apo shpirtkeq
une gjithe boten e bera te qaje
dhe per vendin tim t'i vije keq.

dhe tani ne cakun e mbrame
prane nje varri te hapur pafund
une besoj se fryme e se mires
dikur,larg,ligesine do ta munde.
 

Nella

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga Gishteza:
[qb]
Bukowski, Charles (1920-1994), American poet, short-story writer, and novelist, known for combining tales of excessive drinking and casual sex with critical observations about the sterility of mainstream American society. Most of Bukowski’s writings are based on his own experiences, and many chronicle the exploits of Henry Chinaski, a character who serves as Bukowski’s fictional alter ego.

Bukowski was born in Andernach, Germany, to a German mother and a father who was an American soldier. His family moved to Los Angeles, California, in 1922. Dominated by his stern father, Bukowski’s childhood and adolescence were unhappy. He attended Los Angeles City College from 1939 to 1941.Ok GAFE e pafalshme :rolleyes: [/qb]
Une kujtova se po luaje. Ne fakt, askush nuk e ka te lehte ta marre Bukovskin seriozisht, te pakten jo ne amerike. Eshte vertet i tmerrshem /pf/images/graemlins/smile.gif Si ai pasioni qe te rremben kur shfleton Rusine...me beri te ve kufjet ne vesh e te degjoj ca balalajla si dhe...Moscow Nights /pf/images/graemlins/smile.gif

Vogla, thanks!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Letersia ruse

Jo Nella, nuk po luaja, ishte nje ekuivok mes historise se Nabukov dhe Bukovskit. Gafe e pafalshme, ka qene nxitim ose ekuivok mendimesh. E pranoj /pf/images/graemlins/smile.gif Por kane nje stil gati te ngjashem, te pakten ne erotizmin e guximshem gati pedofil qe e ngrejne ne art. Kriza moshe /pf/images/graemlins/smile.gif
 

samanta

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga e_vogla:
[qb] po "krim dhe ndeshkim" i dostojevskit?apo "ana karenina" tolstoj? [/qb]
I kam lexuar,por ajo qe me ben pershtypje eshte galeria e pasur e personazheve te Tolstoit
 

Nella

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Nje dite te bukur Tolstoi zgjohet dhe, cuditerisht, jo vetem fama edhe vepra, por edhe jeta i duket pa kuptim. Si mendohet mire e mire, i premton vetes se ai kurre nuk do te shkruante me shkaravina te tilla si "Ana Karenina" apo "Lufta dhe Paqa." Konkluzioni: "Vdekja e Ivan Ilicit"
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Letersia ruse eshte vertet e para per nga renditja.Te nisesh me shkrimtaret ruse duhet te botosh ndonje liber si numeratori telefonik i Moskes /pf/images/graemlins/laugh.gif
Dostjevske,Gorki,Tolstoi,Gogol,Pushkin,Lermontov,Nekrasov,Majakovski,Esenin... e kush i mban mend te tere /pf/images/graemlins/smile.gif
 

koppertoni

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga jimmy84:
[qb] Letersia ruse eshte vertet e para per nga renditja.Te nisesh me shkrimtaret ruse duhet te botosh ndonje liber si numeratori telefonik i Moskes /pf/images/graemlins/laugh.gif
Dostjevske,Gorki,Tolstoi,Gogol,Pushkin,Lermontov,Nekrasov,Majakovski,Esenin... e kush i mban mend te tere /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
Megjithese nuk ka lidhje me temen popujt sllav si ruset etj. emri sllav nuk ka kuptim ofendues. Slava do te thote Krenar. Popuj krenare!
 

nira

Primus registratum
Re: Letersia ruse

mire qe tolstoi i premtoi vetes qe nuk do shkruante me shkarravina se ajo lufta dhe paqja mu vallahi sme ka pelqy shume
ndersa IDIOTI i Dostojevskit eshte liber i mrekullueshem. edhe nje pjese me ka pelqyer shume nga Gorki, nje copez tregimi e titulluar DETI- teper e bukur.
pastaj DEMONI- lermontov shume i mire
 

Nella

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga nira:
[qb] mire qe tolstoi i premtoi vetes qe nuk do shkruante me shkarravina se ajo lufta dhe paqja mu vallahi sme ka pelqy shume
ndersa IDIOTI i Dostojevskit eshte liber i mrekullueshem. edhe nje pjese me ka pelqyer shume nga Gorki, nje copez tregimi e titulluar DETI- teper e bukur.
pastaj DEMONI- lermontov shume i mire [/qb]
E tha i gjori e tha, po kujt ja tha thuaj /pf/images/graemlins/tongue.gif Pse e tha thua ti?????
Jo se, njerzit parapelqejne romancat bajate qe mbushin vitrinat...dhe te njejten gje kerkojne edhe ne vepra te medha.
Grrrrr...
 

RD.6855

Primus registratum
...C'te besh, atdhe!
ketu arriti puna.
Kujtoja se me ty jam shkrire pergjithnje,
por sot s'u dashka arti im,
as une,
me c'po shikoj,
tani s'u dashkam me!...

Dhe diku me tej poeti i madh rus S.Esenin thote; **...ne vendin tim po ndjehem krejt i huaj...**.
 

RD.6855

Primus registratum
V.Majakovski (sipas Hajnes)

Rrufe shkrepetinte nga syte,
**Te pashe,
te pashe me nje tjeter,
ti je kaq i ndyte...**
dhe iku,
iku me sharje me ne buze.

E dashur, kam pese para mend,
i ler bubullimat e tua,
ne s'me la dot rrufeja ne vend,
bubullima s'ka c'me ben mua.
 
M

makfire

Guest
Re: Letersia ruse

esenin

miku im i shtrejte lamtumire,
ty ketu ne shpirt te kam ta dish,
jeta po na ndan sot pa deshire,
po diku do shihemi serish.

lamtumire mik pa fjale e lot,
vetullat ti ngrysesh s'ke perse,
vdekja s'eshte gje e re ne kete bote,
as te rrosh nuk eshte gje e re.
 
Top