Letërsia Ruse.

crazy

Primus registratum
Letersia ruse

cfare mendoni per letersine ruse?pushkini,tolstoji,cehov,majakovski.pres pergjigje.
 

jim_albanian_morrison

Primus registratum
Re: Letersia ruse

padiskutim e dyta ne bote mbas asaj franceze te pakten per mua keshtu eshte,persa i perket pushkinit eshte poeti im i preferuar eshte njeshi.
 

karamel

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Pushkini vdiq shume i ri ne dyel me nje ambasador francez.

Lermotov :wub: ishte i preferuari i profesorit tim te rusishtes..
 

Nella

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Shume po mentoji...sic duket do nxirrni perla te verteta nga goja /pf/images/graemlins/tongue.gif

Ti mos u ngrys prej deshperimit
Nese jeta te genjen,
Hesht ne diten e mundimit
Rishmez, dita e gazit vjen.

Njeriu me te tashmen rron
Per te ardhmen shqetesohet,
Kur papritur gjithcka shkon
Per te shkuaren mallohet.


-A. Pushkin
 

crazy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

esenin

miku im i shtrejte lamtumire,
ty ketu ne shpirt te kam ta dish,
jeta po na ndan sot pa deshire,
po diku do shihemi serish.

lamtumire mik pa fjale e lot,
vetullat ti ngrysesh s'ke perse,
vdekja s'eshte gje e re ne kete bote,
as te rrosh nuk eshte gje e re.
 

samanta

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Mendoj se me nje fjale kjo letersi do te perkufizohej "E MREKULLUESHME" /pf/images/graemlins/smile.gif
 

crazy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga samanta:
[qb] Mendoj se me nje fjale kjo letersi do te perkufizohej "E MREKULLUESHME" /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
:thumbsup: :thumbsup:
 

koppertoni

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fragment nga nje liber "Nasha krasivaja i balshoja rasija! Liçshja i liçshje!" - e fuqishme si fjali.

Perevjeditje. Perseriteni ju lutem me perkthim natyrisht.
 

glamdring

Forumium praecox
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga e_vogla:
[qb] cfare mendoni per letersine ruse?pushkini,tolstoji,cehov,majakovski.pres pergjigje. [/qb]
Ke harruar te preferuaring tim: Dostoevsky. Pa kete te fundit, letersia do ishte shume e varfer...
 

samanta

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Edhe Turgeniev me ka pelqyer shume sidomos per pershkrimin e peisazheve natyrore /pf/images/graemlins/smile.gif
 

klevis_k.h.o

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Ne radhe te pare pershendes ate qe mori guximin te hapte nje teme mbi letersine Ruse.
Qe kur kam lexuar per here te pare "Demonin" e Lermontovit dhe "Oneginin" e Pushkinit,gjithmone kam kerkuar te lexoj me teper mbi poezine e tyre ,por edhe te shkrimtareve e poeteve te tjere me ne ze Ruse si p.sh.TJUTCHEV ,A.BLLOK,ANA AHMATOVA etj.Jam i mendimit se emra te tille si Tolstoy,Dostojevski,Gorki,Çehov,Gogol,Tugeniev e shume te medhenj te tjere ,nuk i perkasin vetem kombit apo letersise ruse,ata i perkasin fondit te arte te letersise boterore ...respekte per kete letersi ,qe eshte e dashur per shume njerez e kombe. :thumbsup:
 

klevis_k.h.o

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Te desha fort dhe ndoshta zjarr'i pare
Ne shpirtin tim s'u shua pergjithnje
Po ç'ta lendoj nje plage te perthare
Nuk dua te sendisesh kurre me

Te desha fort,i heshtur shpreseshuar,
Me ndrojtje,me zili,pa hapur goje.
Me ç'afsh e ç'zjarr te pata dashuruar,
Nje tjeter,dhente Zoti te te doje.
A.Pushkin
 

crazy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga Nella:
[qb] Eshte perkthyer ne shqip ndonje nga poezite e Boris Pasternak? [/qb]
po.nuk e kam me vete por eshte nje poezi fantastike po ta shkruaj heren tjeter.
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Letersia ruse

Letersia ruse eshte nje nga krenarie kombetare ruse, sic eshte Kremlini, sic eshte baleti i tyre, sic eshte gjithe arti qe kane.

Sigurisht qe ne kete letersi mund te lexosh shume dhe prape te mbetet shume per te lexuar.Duke nisur qe nga poezia aq e ngrohte e Pushkinit (periudha e arte e poezise, e ksuh harron Eugene Onegin) apo Esneinit e me pas me Mayakovsky, duke kaluar tek te medhenjte e romaneve, Lemontov, Gogol, Turgeniev, Dostojevski ( e rralle mbetet ende proza e tij dhe ndoshta nje nga majat e prozes nderkombetare), Cehov (per dramat e tij) e me tutje edhe Gorki. Me tutje serish ne kohe ne kohera pakez me te argjenda dhe socila komunsite, ne te cilat hyn edhe Mayakovsku, Gorki etj, kemi Pastermak, Nabokov, e per te mos lene menjane te "tmerrshmin" /pf/images/graemlins/laugh.gif e Bukovskit.

..............

Sapo mbarova Kumarxhiun e dostojevskit, askush me bukur se ai s'ka perhskruar ne menyren me te thjeshte dhe reale, keto kohera te erreta, kur ruleta ruse ra rusine, dhe ruset e gjemonin nga pas neper Eruopen moderne, me tere lakuriqesine e vet dhe fare natyrshme, kete paranoje, ves, i cili perdhos virtytin, qe mundet te ktheje rrjedhen e njeriut ne nje 30 minutesh te vetem, perfundimisht, e menyre te parekuperushme duke u kthyer ne nje humnere te befte dhe qe punon kundra teje gjate cdo casti, por qe je ti vete me kembet e tua ai qe rremon dheun nen kembe e thellon largesine tende nga toka ku gjithe te tjeret i perkasin realitetit. Nje ves qe jo detyrimisht te zhvesh nga miresia qe te karakterizon, por nje ves vicioz, po aq sa vete vorbulla. Ndiej ende rrotullimin marramendes te ruletes shkaterruese ne koke, rrotullim i cili gllaberon rrjedhen normale te gjerave, nje rrotullim dehes si lavjerresi i hipnotizuesve.Ua rekomandoj :thumbsup:
 

samanta

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Ringjalljen e Tolstoit me kane pas thene qe e kane bere skenar filmi ne Itali.E ka pare kush :confused:
 

crazy

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga samantha:
[qb] Ringjalljen e Tolstoit me kane pas thene qe e kane bere skenar filmi ne Itali.E ka pare kush :confused: [/qb]
une jo,me vjen keq!
 

Nella

Primus registratum
Re: Letersia ruse

Fillimisht postuar nga Gishteza:
[qb]
Sigurisht qe ne kete letersi mund te lexosh shume dhe prape te mbetet shume per te lexuar.Duke nisur qe nga poezia aq e ngrohte e Pushkinit (periudha e arte e poezise, e ksuh harron Eugene Onegin) apo Esneinit e me pas me Mayakovsky, duke kaluar tek te medhenjte e romaneve, Lemontov, Gogol, Turgeniev, Dostojevski ( e rralle mbetet ende proza e tij dhe ndoshta nje nga majat e prozes nderkombetare), Cehov (per dramat e tij) e me tutje edhe Gorki. Me tutje serish ne kohe ne kohera pakez me te argjenda dhe socila komunsite, ne te cilat hyn edhe Mayakovsku, Gorki etj, kemi Pastermak, Nabokov, e per te mos lene menjane te "tmerrshmin" /pf/images/graemlins/laugh.gif e Bukovskit.
[/qb]
Buuuuukovski /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top