Kush është shkrimtari më i madh shqiptar?

KoDoShi

Primus registratum
Re: Shkrimtari me i madh shqiptar?

Per mua eshte
Mitrush Kuteli
i cili edhe pse eshte kosovar
me pelqen per te vetmin fakt sepse ka shkruar
per luften e kosoves.sakrificat..vuajtjet e kosovareve per pavarsi per nji ndertim..te Kosoves.
 

KoDoShi

Primus registratum
Re: Shkrimtari me i madh shqiptar?

Anadollaku në mesalle Faik Konica


Ka ndenjur si nje ka
Po ha edhe po ha,
Shembet me pilaf,
Fruhet me hoshaf;
S`ka kohe te flase
Hedhe sa te pelcase:
Llop nje bakllava,
Llop nje hallva,
Llop nje revani,
Llop muhalebi.
Therret:-Hic jemedum!
- O burra, bre dudum!
Kerkon nje syltjac,
Porosit nje kulac,
Rremben nje bugace,
- Te rrembec nje kapace!
Te tere per nje darke,
Te tera ne nje barke!
Kur lodhet sa ngjinjet,
Pushon e shtrihet
Shtrihet dudumi
Dhe na e ze gjumi.
Neser kur te zgjohet
E, me "bismil-lah",
Prape pilaf
E prap hoshaf.
"Qebap boll-boll
Koxha Anadoll!"
More dudum kokekungull
Gojebuall e barkrrumbull
Thuame, te rente pika!
C`te duhet ty politika?
Hiq, more dudum dore, hajde
Te te kllasem ne nje kade
Plot me mjalt`e me recel
Ha pi e kurre mos del.
 

KoDoShi

Primus registratum
Re: Shkrimtari me i madh shqiptar?

Lasgush Poradeci

Dimër


Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.

Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar

Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.

Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...
 

KoDoShi

Primus registratum
Re: Shkrimtari me i madh shqiptar?

Migjeni

Recital i Malcorit
O' si nuk kam nji grusht te forte
t'i bije mu ne zemre malit qe s'bezane,
ta dij edhe ai se c'do me thane i dobet -
n'agoni te perdridhet si vigan i vrame,

Une - lugat! SI hij'e trazueme,
trashegimtar i vuetjes dhe i durimit,
endem mbi bark te mallit me ujen e zgjueme
dhe me klithma te paknaquna t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse per dite
mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
kerkoj me gjete nji kafshate ma te mire...
Por me rrene shaka shpresa genjeshare.

Mali hesht - dhe ne heshtje qeshe.
E une vuej - dhe ne vuejtje vdes!

Po une, kur? heu! kur kam per t'u qeshe?
Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?

O, si nuk kam nji grusht te fuqishem!
Malit qe hesht mu ne zemre me ja njeshe
Ta shof si dridhet nga grusht'i paligjshem...
E une te kenaqem, te kenaqem tu u qesh.
 

scadarsko

Locus omnem
Migjeni,at fishta,ndre mjeda, pashko vasa.....tan shkodrant me rradhe Shkodra kryeqendra e kultures shqiptare.
 

scadarsko

Locus omnem
Nul meritonote="ledioni, post: 746988, member: 3436"]Shkrimtari me i madh shqiptar?

Ismail Kadare eshte shkrimtari shqiptar me i njohur, dhe sa here i pyet shqiptaret se ke preferojne si shkrimtar gjithmone thone Ismail Kadare, por kush mund te quhet vertet si nr.1 i letersise shqiptare, emra ka shume.[/quote]
Nuk meriton te konsiderohet shkrimtari me i madh,per arsye se de ada me par shkrimet e tija i dedikohshin sistemit komunist,e sot nuk kan vlere.per mua Ismaïl kadare eshte servili i sistemeve qeverisese n shqiperi.
 

Hektor12

Locus omnem
Per mua Kadare eshte dhe mbetet njeshi, pavaresisht kohes dhe mendimit qe duhet te evokonte, sistemi ka pasur servile dhe rrebele, rrebelimi i tij me nota servile duhet vleresuar ... flas mendimi qe shpreh dhe jo thjesht vargu qe ne pak e kuptojme dhe shume duam ta komentojme edhe e politizojme ...
 

scadarsko

Locus omnem
Ismaïl kadare u largu nga shqiperia drejt frances si nje azilkerkues,ku denoncoi regjimin socialiste mbasi kishte rene. Per mua nuk meriton asnje gje zéro.preferoj dritero agollin.
 

Hektor12

Locus omnem
Prefernca eshte individuale spo shaj kend , po them ke preferoj mbi te gjithe dhe diskutimi te jete mbi kete baze ... Per mua ai mbetet njelloj si Remarku apo Coelho apo Markez, Pra Kadareja eshte i paarritshem ... personal mendimi ...
 

guest17

Forumium maestatis
Shkrimtari me i madh shqiptar?

Ismail Kadare eshte shkrimtari shqiptar me i njohur, dhe sa here i pyet shqiptaret se ke preferojne si shkrimtar gjithmone thone Ismail Kadare, por kush mund te quhet vertet si nr.1 i letersise shqiptare, emra ka shume.
Robert hitollari
Jorgo bllaci
 
Top