KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

CoolAngel

Primus registratum
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

Per mendimin tim nuk jane aspak kontradiktore. Ajo qe kam dashur te them eshte se gjate fazes se pare, maksimizimi i fitimeve ishte gjithcka qe pritej nga nje kompani. Vemendja ishte e perqendruar e gjitha atje, pa marre parasysh qe dikush tjeter mund te vinte dhe te ofronte te njejtin produkt per nje cmim me te ulet. I rendesishem ne ate kohe ka qene standartizimi: te gjitha rrotat te rrotulloheshin ne te njejten kohe, si tek shembulli i makines. Perplasja ne vitet '70 me nje menyre tjeter organizimi, ne kete rast ai japonez, i beri amerikanet te hapnin syte dhe te shikonin se modeli qe po perdornin ishte i mire per mass production, por jo per specializim dhe permiresim. Sigurisht qe maksimizimi i fitimeve per aksioneret dhe konkurenca, shkojne dore me dore, por deri ne ate kohe amerikanet nuk ishin perballur me ndonje konkurent te fuqishem dhe eficient. Maksimizimi i fitimeve ishte vetem skeleti, themeli, baza. Gjithcka tjeter ka ardhur me kohe nga pervoja.

Ne Amerike sindikatat/unions nuk jane aq te fuqishme sa ato gjermanet dhe jo te gjitha kompanite brenda te njejtes industri zgjedhin te formojne sindikata. Per shembull airlines, megjithese shumica kane sindikata, JetBlue Airways ka zgjedhur t'u ofroje punonjesve te vete perkrahje me te mire (employee benefits) qe ata mos te krijojne sindikate. Dua te them qe edhe nqs nuk kane sindikata, kompanite kane bere nje fare kompromisi qe t'i mbajne punonjesit te kenaqur, nuk jane pa sakrifica. Historikisht ama kompanite gjermane megjithese te organizuara ne sindikata, kane qene me te sukseshme ne industri te caktuara, kryesisht produkte luksi. Prandaj fakti qe Wal-Mart nuk ka sindikata nuk do te thote qe ata nuk i akomodojne punonjesit e tyre. Thjesht kane zgjedhur nje menyre tjeter.
 

RediRock

Primus registratum
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

e sikur ta njifshe ket lemondrop ti, ta hiqte petllen, e kisha llafin korporaten, fare /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

komino

Valoris scriptorum
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

DDD
mora shembuj te thjeshte per te ilustruar sa me mire mendimin tim

korporatat jane nje institucion social per aq sa i pergjigjen objektivit primar FITMIT

Mua me duket se po themi te gjihte te njejten gje me fjale te ndryshme


Po kaloni ne nje analize strategjike me duket mua!
Ne fund te fundit objektivi primar mbetet FITIMI i axionereve (konsideruar afatgjate per mua) dhe ndryshon menyra si arrihet.

Nese duam, mund te bejme nje dallim midis aksionereve ne maxhorance e atyre ne minorance e, akoma, atyre pasive por objektivi nuk ndryshon.


Une jam me i mire me punetorin qe ai te punoje me mire te mos me prishe imazhin dhe kjo do te me sjelle me shume fitime ne afatin e gjate.


sjellja "korrekte" e nje kompanie eshte thjesht pjese e nje vizioni afatgjate me qellim fitimin.

perndryshe flasim per non profit apo ndonje forme hibride por edhe ne keto raste jane deshirat e axsioniste qe tentohen te realizohen /pf/images/graemlins/wink.gif
 

D-J

Forumium maestatis
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

Fillimisht postuar nga B-More's Finest:
[qb] e sikur ta njifshe ket lemondrop ti, ta hiqte petllen, e kisha llafin korporaten, fare /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
:lol:


Old habits die hard they say... "glass ceilin"

interesante eshte se edhe nga postimet e femrave ketu duket qarte se ndryshe nga meshkujt ato mbeshtesin me teper shnderrimin e korporateve ne institucione shoqerore, kurse per meshkujt shumefishimi i fitimeve mbetet objektivi kryesor i tyre

statistikat megjithate mbeshtesin idene se femrat drejtuese bejne korporata me te suksesshme si dhe ne raste kur kerkohen manaxhere per te nxjerre nga kriza nje korporate femrat jane nje "bet" me i sigurte /pf/images/graemlins/smile.gif
 

RecurrentDream

Forumium praecox
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

Fillimisht postuar nga **** Darlington Delarge:
[qb]
megjithate kompania thuhet se mbeshtet vlera sociale dhe ambjentaliste :thumbsup: [/qb]
DDD, jo te gjitha gjerat jane me te mira ne format Delarge /pf/images/graemlins/laugh.gif , edhe nje kompani modeste ne madhesi, ka treguar qe mund t'i pergjigjet temes tende shume mire. Konkretisht, te mendoje per fiset dhe tribute afrikane, duke i krijuar mundesi t'u bleje produktet e tyre, dhe jo psh. si GAP te ciles i interesojne krahet e lire te punes.

PS. Kam pershtypjen se me postimin tend te fundit permbledhes i vure kapak temes.
 

CoolAngel

Primus registratum
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

Fillimisht postuar nga **** Darlington Delarge:
[qb]
Fillimisht postuar nga B-More's Finest:
[qb] e sikur ta njifshe ket lemondrop ti, ta hiqte petllen, e kisha llafin korporaten, fare /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
:lol:


Old habits die hard they say... "glass ceilin"

interesante eshte se edhe nga postimet e femrave ketu duket qarte se ndryshe nga meshkujt ato mbeshtesin me teper shnderrimin e korporateve ne institucione shoqerore, kurse per meshkujt shumefishimi i fitimeve mbetet objektivi kryesor i tyre

statistikat megjithate mbeshtesin idene se femrat drejtuese bejne korporata me te suksesshme si dhe ne raste kur kerkohen manaxhere per te nxjerre nga kriza nje korporate femrat jane nje "bet" me i sigurte /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
Ke bere pak si shume pergjithesime ti DDD, po nejse.

Puna eshte qe cdo menaxher ka per qellim te shumefishoje fitimet e kompanise, rruga qe zgjedh eshte edhe celesi i problemit. Ata qe i drejtojne si institucione shoqerore per mendimin tim presin fitime ne termin afatgjate, punetore te kenaqur jane me produktive dhe me besnike ndaj kompanise.
 

D-J

Forumium maestatis
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

me ke len vetem to guess cos I do no pergjithesime /pf/images/graemlins/laugh.gif

however, nqse ti mendon se anglo-amerikan corporate governance ka evoluar ne nje similar gjermano-japoneze governance une do te mos isha plotesisht dakort. u see ndryshe nga nje rose picture of yr lecture the reality is that of laissez faire victorian era legislation. What lies at the heart of a modern economy is a modern regime of corporate law qe nuk ka ndodhur ne keto vende. Ndryshimet qe ti permende nonetheless i trajtojne interesat e grupeve te tjera vetm nga pozita e nje Trust te pashpallur dhe te papergjegjshem.

Shprehje e kesaj eshte rezultat i drejtperdrejt i kapitalizmit anglo amerikan dhe atij gjermano japonez ne lidhje me shperndarjen e te mirave materiale dhe diferencave midis te ardhurave midis grupeve te ndryshme te populsise. Keto diferenca jane me te vogla ne sistemin gjermano japonez.

per sa i perket grave /pf/images/graemlins/laugh.gif nuk mund te bej nje lidhje te drejtperdrejt midis rrtijes se perqindjes se grave ne pozita drejtuese dhe shnderrimit te korporatave ne institucione me orientim social.

kurse, qe grate mbeshtesin me shume orientimet me karakter human social kjo eshte bindja ime dhe kte se lu as topi /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

D-J

Forumium maestatis
Re: KORPORATA - INSTITUCION SOCIAL?

Fillimisht postuar nga Mirror:
[qb]
dhe jo psh. si GAP te ciles i interesojne krahet e lire te punes.

PS. Kam pershtypjen se me postimin tend te fundit permbledhes i vure kapak temes. [/qb]
here we go again a younger version of Sarah Jesicca Parker I imagine you :kiss:

e ke pare ate ne GAP clothes ad?

ku eshte e keqa e krahut te lire per sa kohe krijon vende te reja pune atje ku nuk ekzistonin me pare, paguan realtivisht me mire per pune te ngjashme nga konkurrues te tjere ne rajon, kryen investime te tjera ne rajone te pazhvilluara dheee mban cmimet e GAP relatively low ne perendim?
 
Top