Jorgo Bllaci

Komita2006

Primus registratum
Re: Jorgo Bllaci

***
S`e marr vesh , o Jorgo , punen tende :
Gjithe naten endesh vetmitar .
Mblidhe more veten , se u cmende !
Mendje do na shesesh apo cfare ?


Gjenden fshehtesite e kesaj bote
Me nje harpe krahut , sic ben ti ?
E ne fund te fundit , fjala jote
As qe ngroh e as qe ftoh njeri ,


Se ti s`kuvendon me njerezine ,
Po me zogj e me korije flet , -
Edhe kur kendon per dashurine ,
Qane me mall e perdellime prêt .


Pika qe s`te bie , kur na thua
Se na qenke keq melankolik !
Po c`na duhen vuajtjet e tua ,
Kur ne kemi halle plot , or mik !


Nuk te them : braktise poezine ! –
Eshte e rende kjo per shpirtin tend .
Por , te pakten rro me njerezine ,
Ne kerkon te shkruash gje me mend !


Ja , keshtu me veten kuvendova ,
Zemercelur dhe me guxim ,
Kur nje tog me vjersha pervelova
Ne nje nate prilli plot shkelqim …
 

Komita2006

Primus registratum
Re: Jorgo Bllaci

***

Oh, c`nate! Prej tokes se thelli,
Nje hymn i mahnitshem ushton
E can madheshtor neper qiellin,
Ku hena me rete vallzon.


Dhe pishat me mall perqafojne
Feneret e rruges kudo ;
Te dehura hijet lodrojne
Dhe dridhen e puthen nen to.


Pas tyre dikur, si femije ,
Me miken ne rendnim me vrap
E ndalnim t`i kapnim, po hijet
Na shkisnin e putheshin prap.


Nuk di per sa kohe vazhduam
Te rendnim ashtu plot hare ,
As di si pastaj u bashkuam
Me lodren e tyre dhe ne.


Mbaj mend vetem fjalet qe shkane
Aq embel nga buzet e saj :
“ I dashur, vec ty te kem prane,
Pa jeta rrjedhe vete pastaj…“


Dhe nata, e bukura nate,
Ushtimen pushon rreth nesh;
Keshtu si tani,hene e arte
U fsheh edhe humbi pas resh.
 

guest17

Forumium maestatis
Më pëlqen shumë jorgo bllaci..është një nga poetët më të mirë!më vjen keq që s'ka emrin që duhej të kishte në letërsinë tonë!flitet shumë më tepër për të tjerë,që s'kanë as një te qindën e talentit të tij..
 

guest17

Forumium maestatis
Re: Jorgo Bllaci

***
S`e marr vesh , o Jorgo , punen tende :
Gjithe naten endesh vetmitar .
Mblidhe more veten , se u cmende !
Mendje do na shesesh apo cfare ?


Gjenden fshehtesite e kesaj bote
Me nje harpe krahut , sic ben ti ?
E ne fund te fundit , fjala jote
As qe ngroh e as qe ftoh njeri ,


Se ti s`kuvendon me njerezine ,
Po me zogj e me korije flet , -
Edhe kur kendon per dashurine ,
Qane me mall e perdellime prêt .


Pika qe s`te bie , kur na thua
Se na qenke keq melankolik !
Po c`na duhen vuajtjet e tua ,
Kur ne kemi halle plot , or mik !


Nuk te them : braktise poezine ! –
Eshte e rende kjo per shpirtin tend .
Por , te pakten rro me njerezine ,
Ne kerkon te shkruash gje me mend !


Ja , keshtu me veten kuvendova ,
Zemercelur dhe me guxim ,
Kur nje tog me vjersha pervelova
Ne nje nate prilli plot shkelqim …
Shumë poezi të bukura!një poet i vërtetë..
 

guest17

Forumium maestatis
ne vitet tona,s'duhet te genjejme
me lote shpirtin,se s'ia vlen,vella,
qe dashurine e vogel ta shperblejme,
keshtu si ti ,me dhembje te medha!

J.bllaci
 

guest17

Forumium maestatis
kaq deshira ne po mbajme fshehur,
sa dhe vetes trembemi t'ia themi,
rrugeve te jetes,si te dehur
endemi dhe s'dime se ku vemi...

J.bllaci
 
Top