Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

/pf/images/graemlins/smile.gif

Atehere, po kundersthojme nj-tj duke u nisur nga etapat historike, periudha e diktatures vs. periudha e 13 viteve te fundit. Secili po jep idete e veta dhe sipas peshores qe une i kam vene keto dy periudha, per mua me e zeza eshte 50 vjecarja e diktatures. Nese juve mendoni se me e zeza eshte periudha e 13 viteve te fundit, ju respektoj mendimin dhe pse une nuk jam dakord me te.

Ndersa diktatura e kuqe hyri ne Shqiperi pas Luftes se Dyte Boterore sepse keshtu deshen fuqite e medha, problemet e 13 viteve te fundit i kemi si pasoje e 50 viteve diktature.

Kjo eshte per korcarin qe ka shtepine tek Bulevard Republika: Pleqte qe marrin ushqimin dhe nuk kane te paguajne sot, ndersa 13 vjet me pare, nuk kishte ushqim fare. Te shikoje ushqimoret e Korces te vinte te qaje me ulurime. Derrase e trokellime, binte miu e thyente koken. Ajo Korce e bukur qe me pare quhej Paris i vogel, me Liceun e famshem dhe me nje shtrese intelektuale per te pasur zili, u katandis Ku Therret Qameti!

Nejse, nuk kam ndermend e vazhdoj me sepse e shpreha mendimin tim ne lidhje me kete ceshtje.
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Ana te lutem shume as mos hyr ne replika me njerez qe edhe nje dite te jetes se tyre nuk do e jepnin per ta jetuar ne ate regjim te urryer.
Ate NJE DITE e them me bindje me te plote per te gjithe shqiptaret, qofshin edhe te majte apo komuniste(perjashto bllokmenet me klanet e tyre), packa se shumica e "te majteve" te sotem nuk ia pranojne vetes se tyre.

Demokracia e c'do lloji te jete, megjithe te metat e saj, eshte sistem superior ndaj cdo lloj diktature.
Ajo sado jo perfekte te jete i jep mundesine njerezve ta rimodelojne ate ashtu sic rimodelohet plastelina(puna eshte vetem njerezit te kuptojne forcen e tyre ne nje sistem demokratik fuqine e individit)
Diktatura eshte si nej kallep e forte metali per ta rimodeluar duhet vetem te shkrihet ne zjarr te nxehte.
 

Albinos

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Ahhh kjo historia e vendlindjes time si u shkrumua.
Ti Atman kur te ja fillosh te mbrosh ato komunista qe krijuan organizaten e pare diktatoriale kunder historise se Shqiperise ne qytetin tend te dashur me lice grek, duhet te mendohesh mire se ajo pjese shqiptare e poshtme perpara se te ishte orthodokse dhe myslimane, ajo ishte katolike(mendohu se je dhe historian se ndoshta gabohem).
Ju te jugut u treguat te pafe e historia ju ndoqi nga pas.
Ju nderruat fete sipas deshires dhe sipas oreksit duke humbur me te vertete karakterin, ndjenjat, dashurine per atdheun, Shqiptarine gjene me te shenjte etj etj dhe sot ju te perdalur qe nuk keni ditur kurre se cfare do te thote shqiptar sot e keni gjetur te na predikoni shqiptarine dhe te ardhmen e nje kombi.
Ju e shitet token shqiptare njelloj si palestinezet kur hebrenjte izraelite u a kerkonin me shifra astronomike dhe sot ju jeni bere me keq se palestinezet, por cte besh kjo eshte historia e "shqiptareve"
Duke vazhduar me pas me historine e Shqiperise.
Kush nga ju ketu ne forum e ka nderuar ne menyre te denje veprat e Gjergj Kastriotit brez pas brezi, duke perjashtuar vetem Mirditen.
Kush nga ju more me thoni ketu????
Kush?
Mbasi shqiptaret bytheqire u kthyen ne myslimane per ca para te qelbura dhe per ca poste si puna e Ali Pashes me shoke, filluan te quajne mirditoret dhe kedo qe ishte ne fene e te pareve kaurr etj etj nderkohe qe princat e Mirdites nuk jepeshin kollaj osmaneve qe kudo shkelnin nuk mbinte bari.
E Mirdita mbijetoi mrekullisht dhe fale princeve qe ju perkushtuan popullit mirditor deri ne ditet pavaresise.
Ahmet Zogu ku mysliman, cfare kerkonte ne Shqiperi?
Me cte drejte keta horra myslimane kerkojne te qeverisin Shqiperine kur keta pergjate historise tyre treguan se me shume se disa te shitur nuk jane.
Perse mbret ai, kur aspak nuk ka derdhur gjak, nuk ka luftuar per te qene i denje si mbret i shqiptareve?
Perse ore me thoni ju burrat e albforumit?
Iku dhe koha e ketij myslimani.
Erdhi Enver Hoxha
Perse perseri erdhen ne pushtet njerez te pamerituar si ky diktator i pashembullt per kombin shqiptar?
Perse ky qen e shpalli Mirditen me lloj lloj epitetesh?
Me thoni o njerez ta di?
Perse i futi ne sherr mirditoret e i humbi nderin dhe krenarine Mirdites?
I vrau princat e asaj Mirdite qe do ta kishte zili e gjithe bota e mencur per historine e saj.
Perse u dogji shtepi e katandi, perse vrau e interrnoi burrat me te mire te Mirdites trasheguesit e historise largpamese te kesaj krahine shqiptare qe nuk u mposht nga osmanet dhe shqiptaret ndihmes te tyre arrnaute, ky kaqol mongol.
Ky i beri mirditoret jo vetem te harrojne historine e tyre por tashme te vjen keq te shohesh burra te deres me te vjeter te kapedanit te Mirdites qe jane shuar ose mbaruar persegjalli.
Mbaruar peregjalli dhe kockat e tyre e shpirti tyre nuk prehet sepse kane bere nje histori shume te madhe qe meriton jo vetem lavde, jo vetem histori, por ajo meriton nder, meriton bustet e tyre ne cdo vend te Mirdites per te treguar se zemra e Shqiperise nuk eshte prekur dhe infektuar nga kafshet me te egra te perandorise mongolo-osmane.
Enver Hoxha ky mongol mori hak me amanet nga turqit per te shkaterruar krahinen me te famshme te Shqiperise qe ruajti traditen, kulturen, vetite, karakterin e Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti dhe karakterin e shqiptarit te vertete.
Ramiz Alia nje mysliman i dyte vazhdoi traditen e ketij myslimani te pare jo per te bere ndonje gje te hatashme pergjate rregjimit por kesaj rradhe me urdher per te gjetur edhe njehere mundesine qe myslimanet te mbajne pushtetin dhe e gjeti dhe ashtu sikur e gjeti ashtu shkoi.
Por edhe pasardhesi tjeter nuk do rrinte pa futur gishtin ne mutnajen e historise se qelbur antishqiptare dhe dha prova se ai nuk i perket shqiptarise sepse keta njerez me damke vec e kane futur Shqiperine thelle ne brazdat e mutnajes mesjetare e duke i percare shqiptaret me keq se ne kohen e mesjetes
Sot kemi Alfred Moisiun nje hebre qe di te nderoje nje komb vetem ushtarakisht, di te dekoroje njerez me te padrejte me urdhera si "nderi i kombit", me medaljen e "Gjergj Kastriotit" duke injoruar nje histori e duke injoruar nje komb qe ka vuajtur per gjithshka.
Ky eshte kulmi dhe kjo eshte historia e nje kombi.
Ajo nuk do shohe dite persa kohe tipa orthodoksesh tipi Atmanit etj qe paraardhesit e tyre te pare ishin katolike, nderruan karakterin, personalitetin, kulturen , fene e humben ndjenjen e shqiptarise dhe nga keta as nuk eshte pritur dhe as nuk do pritet.
Me keta myslimane qe kurre nuk kane dashur ta leshojne pushtetin(se mbajtur e kane gjithmone)ku edhe Kurani i tyre i percakton besimtaret e tyre qe nderrojne fe si njerez te pafe ose qe nuk i duhen kujt.
Mirepo sot keta besimtare myslimane na predikojne Kuranin nderkohe qe paraardhesit e tyre ishin tjeter fe e tjeter kulture, tjeter zakone e tjera tradita dhe kur e lexojne Kuranin nuk e pertypin dot fjalen e mesiperme te cituar nga une.
Ja keta jeni ju qe hidheni me pushke ne krah per te marre pushtetin.
Dhe te jeni te sigurte se historia ka per te vazhduar edhe per shume vite te tjera me njerez te tille qe nuk kane karakter, qe per nje post apo kudi une vrasin nenen e tyre, femijet e tyre, shesin Shqiperine dhe ceshte me e rendesishmja nuk punojne per te e per te ardhmen e saj
 

Albinos

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Atman, Martin e kushdo
Ju a fal une por nuk a fal historia.
E shihni ate Malsorin, ate njeri te deskretituar ku ka rene?
Ne rrezik te humbe nderin dhe dinjitetin e shqiptarine se ciles i perket.
Sot ky Malsor te kthen pushken se nuk di me se cfare ben, nuk di me se cfare principesh duhet te kete nje njeri qe ka nje histori te mocme dhe te lashte.
Ky Malsor muti me nder te themi, padrejtesisht shkel amanetet e burrave me te medhenj te historise shqiptare qe donin Shqiperine etnike me shqiptare te vertete e te bindur e te kulturuar.
E beri rregjimi diktatorial nje njeri pa vlere ashtu sikur ky rregjim nxori me qindra mijera shqiptare neper rruget e botes si njerez me injorante e naive, matrapaze e te pavlere.
Ja pra sa te keqija ka bere ky rregjim dhe vazhdohet te behet.
Kujt i perkasim ne te vertete?
Perse na perziet ne historine tuaj te mutosur qe asnjeri nuk do ti qendroje prane?

gfm73 ti tregove nje te vertete shume te madhe dhe te frikshme.
Albforumi ka mbi dy a tre mije anetare dhe te gjithe kane frike te shprehen te thone emrin e tyre etj etj.
Ata qe i thone emrat e tyre neper skutat e albforumit, preferojne ti qendrojne motos se Sami Frasherit qe thoshte
"Lum ai qe rron se Shqiperine do gezoje" ose thenieve te Latinit.
Interpretojeni si te doni po deshironi
 

atman

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

- Sa kohe qe do te mbani ndezur zjarrin e urrejtjes nen masken e demokracise, dijeni se do te digjeni ju te paret. Ky ka qene mesazhi qe kam dashur te perciell tek ju, por qe nuk doni ta degjoni dhe jo pse nuk arrin deri tek veshet tuaj, por thjesht sepse jini nga ata spekullatore qe ushqeheni me urrejtje. Te trajtosh tema te cilat jane sensibile, sot kur duhet mbi te gjitha pajtim i plote sepse jemi shqiptare dhe te gjithe kane vuajtur, dhe kur problemet jane kaq te medha sa vetem nje morr nuk arrin ti shikoje sepse nuk koncepton dot sende me te medha se vetja, do te thote te shperngulesh vemendjen me qellim nga problemet e sotme dhe gjoja nen emrin e trashegimise se mallkuar te vazhdosh te hedhesh anatema duke fshehur pisllekun tend dhe paaftesine per te ndertuar, ose thjesht mosdashjen per te ndertuar. Nuk ngrihet nje shtepi nese njeri rrenon naten ate qe tjetri e ben diten. Nxitja e urrejtjes eshte vetem nje mjet qe e perdorin ata njerez te cilet duhet me çdo menyre te fshehin spekullimet e tyre dhe jo njerzit e thjeshte e te ndershem. Urrejtjen e perdorin ata njerez qe kur vene koken ne jastek, nuk flene te qete edhe pse jastekun dhe dyshekun i kane te mbushur me para. Poltike e njohur dhe shume naive qe per fat shumica e popullit shqiptar dalngadale po e kupton. Sepse ndryshe nga njerez te djegur qe ne embrion, ka filluar te reagoje dhe te mos e shikoje ate qe rri perballe me porten e tij si armik, por si njeriun me te afert. Uthulla e forte prish ene e vet, thone ose me sakte akoma, arma te parin njeri qe vrau, ishte ai qe e shpiku. Edhe urrejtja qe mbani brenda ne shpirt, te paret qe do te djege, jini ju vete, ne mos jini djegur, sepse kuptoheni nga ato qe shkruani. Agoni e njerzve qe vetem marrin fryme dhe nxjerrin helm.
-Albinos, provo te formosh njehere ndonje shtet me vete aty ne Mirdite se ç'kane per te te bere ata Mirditoret e tu? Nxirre njehere ****** sheshit, pikerisht ne ata malesore qe ti kujton se u perket. Ke frike, natyrisht sepse ti nuk ngjan fare fizikisht me ta, ti je i shkurter dhe me sy te kuq, mirditoret nuk jane keshtu fizikisht, nga trute jo, e jo. Ta thashe sa here qe mirditoret ngrihen ne mengjes te kerkojne shkurreve dhe jo lart ne qiell si rreze drite.
 

lir

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Anablue, sigurisht qe kemi mendime te ndryshme por njekohesisht te njejta, pasi vetem nje i verber nuk do vinte re te mirat dhe te keqijat e atyre 50 viteve dhe te mira dhe te keqijat e 13 vjeteve qe ndoqen. Gjithsesi une i qendroj fort mendimit se tia hedhesh fajin te kaluares per gabimet dhe dhimbjet e sotme eshte nje krim akoma me i rende, per arsyen jo se ulet akoma imazhi i diktatures, por sepse njerezit e shikojne kete si mundesi per te shmangur perballimin e ketyre veshtirsive. Ndonese kam bere thirrje disa here, me perjashtime, asnjeri nga ju sjep nje opinion se si mund te fali shqiptari shqiptarin se si duhet denuar ai qe po vjedh ne mes te dites, ai qe abuzon, ai qe tallet me votat e popullit, ai qe punon kundra shqiperise, etj etj
Ju doni te flisni per histori dhe harroni se historia ka revanshe, turbullira, dhe ristarte..
Ne shqiperi duhet te filloje nje e tape e re, nje kapitull i ri, ku secili nga te ndieje pergjegjsi, ku fjala komb te vihet ne piedestalin qe i takon ku albinosi te leje rrenjet e kalbura ku var egzistencen e tij dhe te shikoje se si mund te bej nje shqiperi me te mire per shume femije mirditore qe nuk dine te shkruajne e te lexojne....
Anablue me behet qefi, qe me ane te te folurit shumica e njerezve me llogjike ketu rane dakort se duhet te mbajme mend te shkuaren dhe mos te perserisim gabimet, dhe mbi te gjitha te perqendrohemi te e ardhmja.
albinos, ca te te them ty o vlla... te ngeli fjala m*u*t ne goje. shpresoj qe shrehja"cfare ka shpirti e stomaku, nxjerr goja" mos te te perfshije dhe ty brenda. Tani eshte bere instikt qe sa here shohim prezencen tende ne tema te tilla, pa lexuar shkrimet e tua te tejzgjatura,e dime qe vetem vrer do nxjerresh.
Qe mos te zgjatet me ky debat(sigurisht jeni te lire te vazhdoni):kemi vuajtur per 50 vjet(anet e mira spo i permend se do fillojne debat prap), kete te gjithe e dime, "demokracia" e rreme ishte nje mini diktature postdiktatoriale, dhe ndonese po fillon e lirohet me cdo vit qe shkon. Prap se prapi, duhet te kuptojme se jemi"shqiptare" dhe mund ta gjejme gjuhen me njeri tjetrin, dhe se mund te zeme vendin qe na takon ne evrope dhe ne bote, duke perqafuar idene se ne demokraci te vertete fjala e kundershtarit sherben jo si fushe per raprezalie por si kambane per rishikim, permirim te vetvetes..
Atman :thumbsup: :wave:
P.S.: Nqs doni te diskutoni sesi mund ta bejme kete hapim nje teme tjeter..sigurisht, nqs doni te flisni per te ardhmen... /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Albinos

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Atman dhe Lir ju jeni larg te konceptuarit te fjales komb, bashkim dhe EKSISTENCE
Aty ku mbaron kreativiteti juaj, aty fillon imi.
Nuk eshte e vertete qe po bej propagande ne dem te popullit shqiptar.
Duhet te dish gjithshtu se neqoftese ka njeri qe do me shume Shqiperine dhe shqiptaret per mua jane ata qe kuptojne se cfare do te thote shqiptar, toke shqiptare, eksistence, bashkepunim, vellazerim, progres e te ardhme te vendit
Ketu ne albforum jane shkruajtur disa shkrime per Kosoven dhe asnjeri nga ju nuk mori mundimin te shkruaje nje fjale me shume sepse ju nuk kuptoni ne thelb dhe nuk ndieni ne shpirtin tuaj se cfare do te thote komb.
Ju thjeshte e dini vetem si nocion.
Lexo se cfare ka shkruajtur nje fare Klintoni qe kam mbajtur lidhje per disa kohe me te dhe eshte nje nga miqte e mi me te ngushte.
http://www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=2;t=000249
Lexo dhe kete tjetren po nga Kintoni
http://www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=2;t=000409
Lexo perseri se cfare shkruan miku im Klinton dhe qe nuk eshte i persekutuar.
http://www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=2;t=000441
Lexoni se cfare kam shkruajtur une para shume kohesh dhe qe nuk e kam lene ashtu te pazhvilluar.

http://www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=2;t=000250

Vazhdojme Atman me tutje se cfare kam marre parasysh une
http://www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=2;t=000230

Mund te lexosh tema te tilla sa te duash dhe mund te nxjerresh nje konkluzion te sakte.
Pra problemi qe mua si mirditor me prekupon me shume eshte Shqiperia dhe shqiptaret.
Kemi ngelur analfabete dhe te varfer etj dhe do te ngelim per aq kohe sa shqiptaret nuk do ti binden njeri tjetrit, nuk do ta shohin njeri tjetrin ne sy, nuk do arrijne te kuptojne se ne themel te ndertimit te nje kombi eshte gjithmone eksistenca e shqiptarise.
Po te them Atman se ai qe ngaterron shqiptaret ndermjet njeri tjetrit, drita e diellit mos ta bekoje.
Une nuk mund te bej polemika me ty sepse ti nuk arrin te futesh brenda shpirtit te nje mirditori, i cili te ka hapur dyert e zemres, shpirtit, mendjes qe ta arrish te kuptosh dhe ndiesh.
E ndersa une te kuptoj jashtezakonisht mire.
Jam brenda shpirtit tend, brenda zemres tende, brenda mendjes tende dhe gjithshka brenda teje e ndiej.
Une te dua me shume se sa me do ti
Une dua te bej diskutim me ty e kedo sepse diskutimi te largon mdeiokritetin dhe te ben kreativ dhe te arrin te beje ty te kuptosh se kush jam une.
Perse marr pjese ne kete forum?
Sepse dua te jem pjese e shqiptarise, dua te jem pjese e patriotizmit dhe nacionalizmit shqiptar, pjese e progresit dhe alternatives se zhvillimit te kombit tone etj
Dua te jem pjese e ketij populli te vuajtur pavaresisht se tere historia e tij shkoi dem dhe kurre nuk u be i njohur.
Te qelloj aty ku te dhemb ty dhe kujtdo sepse ti plagen tende nuk e sheron dhe qe te jesh nje luftetar i shqiptarise, i kombit, ti duhet te jesh nje njeri i forte fizikisht, menderisht e psikologjikisht.
Nuk jam njeri i kanunit dhe i mesjetes e as mik i serbeve e ku di une cfare shpik ajo mendja juaj mediokre e naive, por jam gjak i rralle shqiptari, per te cilen do ta kishin zili kushdo.
Republika e Mirdites tregoi krenarine e shqiptareve, pavaresisht se ajo ndodhi ose per pak do te ndodhte qe te behej e tille, por nga njera sic thashe ndihem krenar per burrat e forte e te mencur te Mirdites, nga ana tjeter me vjen keq qe dicka e tille mund te ndodhte sepse te gjithe jemi shqiptare, pavaresisht se arsyetimi per ta Mirditen republike ka qene me se i justifikuar.
Historia ti tregon keto gjera dhe ti lidh mrekullisht per te njohur realitetin e vertete.
Une mund te shkruaj gjithe diten ketu, ti nuk ke per te me kuptuar sepse ti je shume larg dhe kushdo nga ju eshte shume larg te kuptimit te pikpamjeve, karakterit, personalitetit principeve mirditore.
Megjithate ne fund po e mbyll me kaq sepse besoj mjafton per sot e per ca kohe te tjera nje mesazh i imi i tille i qarte.
Eshte e demshme te llomotitesh gjithe diten e gjithe naten se cfare te hyn kendej, te del andej.
Mirupafshim dhe te lutem mos paragjyko.
 

lir

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

degjo albinos do dal nga tema, dhe do ta permbledh me dy llafe te thjeshta.. ti thua mos paragjyko kur vet, vetem paragjykove pergjate asaj qe shkruajte. Personalisht jam antar i ri ne forum(skane rendesi arsyet pse)dhe ato temat per te cilat ti na terheq veshin per mospjesmarrje kane dale perpara se te vija une. Dhe ky mos te ishte rasti nganjehere ndodh qe dikush tjeter e shpreh perpara teje ate cfare ti ndien, dhe nje perseritje e thelbit , nuk eshte e nevojshme.
Per sa i perket ceshtjes se kosoves, une vet kam bere sa kam mundur, me shoket e mij kosovare kemi mbledh fonde ketu ku jemi, dhe kemi ndihmuar kosovaret qe erdhen ne USA. Ti ca ke bere pervec se te hapesh tema ne forum?
Albinos, shpresoj qe dashuria jote per bashkatdhetaret te jete aq e gjere sa dhe fjalori yt dramatik. Ato lloj epitetesh qe me vure mua dhe atmanit ishin pa vend dhe te vinin nga dikush qe di te respektoje debatuesit e tjere mbse dhe do me benin pershtypje.
Ndonese karakteri yt hyjnor le per te deshiruar, me behet qefi qe je dhe ti "pro shqiptar" se ata na mundojne ne shqiperi...jo or vlla jo, pro shqiptare ka plot 8 milione ne bote, ne mos me shume, cfare i duhet shqiperise jane njerez me ide dhe me deshire per te bere dicka, per ta kthyer gurin permbys njerez qe s'gervishin plaget si puna jote, po i mbyllin dhe hecin perpara. shresoj qe ketu te jem i gabuar; thjesht perserita ate qe the ti me larte.

E zgjata shume dhe kerkoj falje
nqs ke ndonje pergjigje jashte teme, ma dergo me personale qe mos te merzisim dhe te tjeret. gjithe te mirat atje ku je ti dhe gjithe te tjeret se lame dhe punen pas dore...
 

Albinos

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Lir po deshe qendro ne teme po deshe dil prej teme.
Asnjeri nuk eshte i detyruar te shkruaje ketu ne kete faqe.
Po nuk te pelqeu te replikosh te pakten mos u qarravit dhe mos kerko arsye te tjera si e si te shmangesh diskutimit ose replikes time.
Aty qendroi dhe bindu, formo karakterin tend te painfluencuar nga asnjeri e behu njeri.
Duke i bere bisht ti tregon se je njeri i dobet naiv.
Historine Enver Hoxha e shtremberoi, e beri ashtu sikur deshi, vuri ne pushtet vetem klanet qe deshironte etj qe per mendimin tim duhet ti perkasin se kaluares por ne pamundesi per tu gelltitur na duhet ti mbajme .......
Kaq injorante i la verioret diktatura sllave e otomane saqe ne Mirdite sot nje i burgosur politik pranohet ne partine komuniste, e pranon te kandidoje per te.
Ky njeri qe permenda me siper ka bere 9 vjet burg dhe e falenderon komunizmin per meritat e tija qe e futen ne burgun e Spacit, Burrelit etj.
Urdhero se ku ka shkuar ky vend.
Lex per me shume te gazeta "Koha Jone"
Edhe dicka te fundit per ty e kedo

Nje njeri nuk mund te quhet shqiptar neqoftese nuk eshte i tille

Nuk behet fjale me kete shprehje, te ruajme vetite, traditat, kulturen, zakonet, dhe mentalitetet e se kaluares por neqoftese duam te ecim perpara duhet te mbajme mend gjithmone se jemi shqiptare dhe se cdo detyre e jona sado e vogel qofte ka bere punen e saj per te forumar nje komb, nje kulture unike,zhvillim,emancipim, nder dhe dinjitet si shqiptar.
Duke vjedhur, duke vrare, duke u vene ne sherbim te disa njerezve, duke vene epitete shqiptareve tuaj, duke shkelur me kembe ata shqiptare qe nje dite do te te duhen per te mire a per te keq etj etj, i heq mundesine vetes dhe jo vetem vetes por tere shqiptareve te jene ata qe duhet te jene.
Ne historine tone kemi plot tradhetare qe fatkeqesisht jane me te shumte se ata qe kane dashur e luftuar per kombin.
Mjalta eshte e embel, por me e embel se mjalta eshte balta ku ti rritesh, ku femijet tuaj rriten e shume breza te tjere qe do vijne ne te ardhmen
Krenaria e ketij kombi do jesh ti, une e shume te tjere qe do veme themele te forta kombetare por qe vete ne nuk do ti gezojme.
Do jene brezat e ardhshem tonet ata qe do na bejne lavde, do vazhdojne per veten e tyre dhe femijet e tyre me tutje ndertimin e nje kombi e keshtu historia nuk do te harroje askend pa shkruar.
Ne kohen e rregjimit diktatorial, une dhe ti e shume te tjere nuk kishim mudesi te shfaqnim nje mendim te tille, sepse ne rradhe te pare diktatura donte te ruante pushtetin, ne rradhe te dyte keto mendime mund te quheshin shfaqje te huaja, e se fundi duke shfqaur keshtu mendimesh ne mund te hanim burg ne Spac e Burrel per me shume se 10 vjet
Sot le ti gezohemi te gjithe zhvillimit tone kostruktiv dhe te dobishem per shoqerine, sepse tashme kemi nevoje per vlera dhe identifikim te gjithe shqiptareve.
<ul type="square">
[*]Lirine nuk na e ka marre asnjeri por ne ja kemi marre njeri tjetrit nga padija e naiviteti tipik ballkanas
[/list]
 

lir

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Besaoj se cfare une i referohem me dalje nga tema ti e ke shume te qarte. Nqs jo lexoje dhe nje here se mesa shoh paske dhe goxha koh te shpenzosh ne albforum(dhe kjo seshte gje e keqe). nqs nuk e sheh prap , u pa puna do shkruaj dhe une nje papirus te gjate si ty.
nje gje tjeter qe me besdis eshte ai flamuri tjeter i mirdites qe ti e hap me vend e pa vend. Une me origjine jam nga permeti, po kam lindur diku tjeter dhe jam rritur po ne nje vend tjeter(nga natyra e punes se prinderve te mije) Dhe vlerat e rretheve, krahinave me te cilat kam lidhje personalisht i di shume mire, por kur flasim ketu per shqiperine , nuk bejme asnje dallim qofte ky krahinor, fetar etj etj. Jemi te gjithe te barabarte jemi te gjithe shqiptare.(shpresoj mos te grindesh me per kete).
E shoh qe shqetsohesh shume per formimin e bashkatdhetareve, dhe keshilen tende une e vlersoj, por ne menyre reciproke dua te te them se dhe vete ti je nje njeri qe kerkon te hecesh perpara por per nje arsye ose tjeter, qe ne ketu nuk e dime ti je shume i lidhur me te kaluaren.(e kam thene qe e kaluara sduhet harruar, gabimet sduhen perseriut por arritjet duhen ruajtur dhe vazhduar, pasi u ngriten me gjakun e plot 3 milione njerezve qe vuajten). Albinos te ftoj te hapim nje teme konstruktive, te cdo lloj forme dhe tipi..si mbi ndertimin e njeriut te ri shqiptar(jo atij te vjetri komunist, dhe mos me permendi ate parakomunist, ku fshatari firmoste me boje e gisht), si per ndryshimin e besimit gabuar te shume njerezve ne albforum se shqiperia po shkon drejt nje humnere te pashmangshme, ose cfaredo teme tjeter qe ti mendon se ehste e domosdoshme nen keto rrethana, pasi probleme kemi shume..
me falni dhe njehere po puna na therret.. :wave:
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Po pati mundesi, diskutoni dhe jepni mendimet tuaja pa kaluar ne imponime e biseda jashte teme, ndryshe do me duhet te filloj te editoj.
 

Klinton

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Mirembrema te gjitheve.
Jam kthyer i imponuar nga shkrimet e Albinosit per te dhene nje sqarim.
Zoti Albinos eshte e vertete se ne kemi qene shoke deri para disa kohesh dhe kur ju filluat te perdornit gjithe fare lloje etiketimesh, respekti im ndaj jush humbi ne menyre te ndjeshme.
Nuk ka nevoje te tregoheni atdhetar patriot dhe aq me shume te merrni persiper te tregoni se kush jane(ishin) shoket tuaj duke vendosur linke te ndryshme e duke rrahur gjoksin si i "derguari Zotit"
Edhe une jam katolik, nga Mirdita me origjine por ti duhet te jesh i qarte se duke treguar veten si bajraktar ose kapedan ose si "shpetimtar" i shqipetareve, besoj nuk ben asgje tjeter pervecese fut percarje ndermjet shqipetareve.
Te gjithe shqiptaret jane te njejte dhe te gjithe pa dallim feje dhe krahine, vuajme nga te njejtat simptoma ballkanike, por neqoftese do ti rikthehemi krahinizmave, fiseve atehere do te ishte ne te zezen tone sepse ne vend te progresit do kerkonim regres ose kaos per te perligjur ate qe thuhet kudo neper ambiente te ndryshme qe "shqiptaret jane te pabeshem".
Ule tonin e larte dhe behu me i logjikshem ne shkrimet tuaja, me pak subjektiv dhe do shohesh shume ndryshime.
Nuk i perligj shkrimet tuaja sepse ato kane nota jo te sinqerta per diskutim, per bashkepunim dhe aq me shume nxisin ndasi ndermjet shqipetareve.
Koha e Mirdites dhe kapedaneve dhe fiseve ne vecanti ka kaluar dhe nuk rikthehet me dhe ne te gjithe shqiptaret sot kemi probleme te tjera me te medha se keto diskutime absurde.
Meqe jemi ne diskutim ne lidhje me historine e Shqiperise nga koha e Enverit e deri me sot, une dua te them se Enver Hoxha ka nje merite te madhe sepse zhduku fiset, kanunin, bajraqet etj dhe ne vend te tyre Enver Hoxha ofroi alternativen "komb shtet" e cila pati sukses te kenaqshem nepermjet se ciles na futi ne gjirin e familjeve evropiane, duke i dhene shqiptareve ate qe u kishte munguar pergjate gjithe historise se tyre.
Jemi te gjithe te barabarte para ligjit, para shoqerise, ne te gjitha alternativat qe na paraqiten.
Sot kemi nevoje qe ne ti japim nje ndihme te vogel vendit tone nepermjet mendimeve tona dhe jo te tregohemi te pameshirshem me kedo qe nuk bindet deshirave, pasioneve, subjekivizmit absurd.
Une jam larguar i indinjuar nga albforumi sepse u merzita shume dhe ndoshta edhe une me mendimet e mija kam lene prapa nje merzi te madhe ne mes te anetareve.
Shqiperia tashme ka nevoje per te kaluar ne faza te tjera evolimi dhe zhvillimi dhe ato nuk vijne me dhune por me pune te mundimshme, me mendime te qarta dhe te respektueshme, me pune bindese dhe me deshiren e mire te gjithekujt.
Populli shqiptar nga jugu i Shqiperise, eshte i zhvilluar, i kulturuar, me shume horizont dhe fakt per mua ngelen Gene, Atman dhe shume anetare te tjere me te cilet do te kisha shume deshire te bashkepunoja.
Jam Mistik dhe ne lidhje me besimet e ndryshme fetare, ato dua te them nuk e kane gjunjezuar Shqiperine e aq me pak shqiptaret.
"Feja e shqiptarit eshte shqiptaria"
Mos harro gjithashtu se ne shqiptaret ashtu sikur fqinjet tane jemi popuj te vuajtur nga lufterat dhe ne kemi nevoje per shume dashuri dhe mirekuptim me njeri tjetrin
Me mua do te jesh shok vetem neqoftese do te ndryshosh mendimet tuaja te pakoncentruara.
Rrofte Shqiperia dhe rrofshin te gjithe shqipetaret nga jugu ne veri.
 

atman

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Klinton, e pershendes ardhjen tende dhe tashme po kuptoj edhe arsyen e mungeses ne gjithe kete kohe. Nuk jane pushimet, sikurse mendoja une. Bere shume mire qe u ktheve. Kete vendim tendin ne nje moment te caktuar e mora edhe une, (per t'u larguar)dhe e bera po per motivet e tua, sikurse po per te njejtat motive u ktheva. Arsyeja, pikerisht ato qe nxjerr ti, sepse nuk duhet lene qe njerez te veçante, e theksoj, jane njerez te veçante qe vjellin vrer kunder vendit, kunder historise se tij, kunder gjuhes, me nje fjale kunder çdo gjeje qe ka vlere per te gjithe ne shqiptaret, kudo qe jemi, ne Mirdite, apo Konispol, ne Korçe apo Shkoder, ne Vlore apo Kukes, kudo, Prizren, apo Ulqin, Shkup apo Janine, ne te gjitha trevat ku jetojne nga mijera vjet , Shqiperi, Kosove, Mal i zi, Maqedoni, Greqi. Keta njerez nuk kane skrupuj dhe disa shquhen ne menyre te veçante. Midis tyre ka edhe ndonje femer qe duket se spekullon dhe nuk le rast pa nxjerre ne dukje urrejtjen e saj duke hedhur posht gjithçka sa kane bere prindet tane ne te kaluaren. Barku i nje femre o rrit urrejtje, o rrit femije, vend per te dy nuk ka.
Ajo qe me ka indinjuar eshte qe ne jemi te mbytur ne probleme dhe ne vend qe te kerkojme zgjidhjen, nxitim urrejtjen. Perseritim te njejtat gabime apo faje qe u bene ne kohen e Enver Hoxhes, kur u mohua çdo gje e te kaluares. Harrojme nje fakt shume te rendesishem qe historia nuk eshte e Hoxhes, por e popullit shqiptar, se nuk i ngriti Hoxha fabrikat dhe nuk u thye kurrizi i Hoxhes ne ara, por i prinderve tane. Pra historia eshte e popullit, ka qene dhe do te jete gjithmone keshtu. Megjithate, njerez qe nuk kane vuajtur nga ai pushtet shfryne me shume. Pse? Fare e thjeshte sepse keshtu mohojne lidhjet qe kane pasur me te dhe hiqen si te vuajtur. Te vuajtur jane te gjithe. Por edhe ata qe kane qene neper burgje jane shume e shume me te ekuilibruar. Kam pasur dhe e kam nje shok femijerie. Shkuam te dy ne universitet, ai ne gjuhe letersi. Kur marr vesh qe e kishin perjashtuar sepse i jati u denua si agjent, apo njeri qe kishte ndihmuar Teme Sejkon. Kur shkova me pushime ne Korçe, sa here qe ndodheshim perballe, shoku im ndronte rruge. E kupton se çdo te thote kjo, qe une me te isha rritur. Hanim buke ne shtepine e njeri tjetrit, kendonim sebashku, luanim, ne nje klase...ishte diçka qe po me vriste shume shpirterisht. Derisa nje dite, kur po me shmangej, e ndalova . Degjo, i thashe, nuk me intereson se ç'ka bere babai tend, per mua ti ke qene dhe mbetesh shoku im. Nuk dua te te prish pune, me tha. Te ruaj ty. Jo, ia ktheva, mua po me vret largimi tend. U perqafuam ne mes te rruges. Dhe kjo ne kohen e monizmit. Tashme, pas ndryshimeve, eshte bere afarist dhe me vjen shume mire. E kemi shoqerine te paster si edhe me pare. Pa as me te voglen hije. Dhe mbi te gjitha eshte nje njeri i ekuilibruar ne gjykimet e tij. Fakte te tilla kam plot nga njerez qe i kam njohur personalisht dhe qe sot jane shume e shume te ekuilibruar dhe nuk kane asnje ndjenje urrejtjeje apo hakmarrjeje. Ndersa siç te thashe di edhe te kundert, biles me njerin kam qene dhe mbetem i lidhur ne rang miqesie, i cili u denua ne kohen e diktatures si hajdut, vodhi ne muzeun e Korçes dhe pas ndryshimeve, mori karten e te persekutuarit. Ishte ne pazarin e Korçes duke bere kambizem kur i thane...filan, shko ne shtepi vishu dhe nisu per ne Tirane. Pse? Te kane bere zevendes minister. Ai kujtonte se po talleshin. Dhe u be.
Tani, do te vazhdojme ne kete rruge? Te nxitim urrejtje dhe t'i nxjerrim syte njeri tjetrit, apo duke ftohur gjakrat, duke shikuar ato qe na bashkojne, jo ato qe na ndajne, sepse ç'na ndan eshte shume me pak, te zgjidhim problemet qe ka ky vend. Dhe mos u duket qesharake, ketu jane gati pesemije antare dhe ndoshta mijera te tjere qe lexojne nga "jashte" pra ka nje peshe dhe nje hapesire forumi qe une mendoj se mund te jete nje kontribut i rendesishem qofte edhe ne te ardhmen per te marre pjese direkt ne jeten e vendit tone. Vetem duke gjetur rrugen e mirekuptimit, flas per çeshtjet kryesore, sepse grindje per probleme filozofie, arti, kulture, poezie e me the te thashe, do te kete dhe eshte normale diçka e tille, por venia ne ankand e interesave te vendit, kjo nuk eshte normale. Le dy pasoja: E para njerez pa skrupuj marrin ne dore drejtimin e vendit dhe e dyta - armiqte e perjetshem, ngrohin duart ne zjarrin qe ne ndezim duke djegur shtepine tone.
Te pershendes edhe njehere dhe eshte kenaqesi te shkembejme mendime.
 

Albinos

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Ju kerkoj ndjese te gjitheve per nervozitetin qe kam paraqitur ketu.
Ajo qe dua te them eshte se ne Shqiperi sundojne kultura te ndryshme qe nuk i japin mundesi shqiptareve te krijojne kulturen e tyre.
Ne Shqiperi kemi tre lloje kulturash.
Kemi kulturen greke, italiane dhe ate arabe.
Ato jane nje perzierje pijesh alkolike qe edhe nje pijanec e bejne te vjelle disa here ne dite e te qendroje i semure per disa dit me rradhe.
Ne Shqiperi pershembull nuk me kane pelqyer kurre kenget e jevgjiteve(harem) te cilat sot per sot dhe shume kohe me pare zinin nje pjese shume te madhe ne muziken shqiptare.
Edhe dasmat shqiptare bejne harem me kshu lloj muzikash e kur mendon se ne shqiptaret nuk qeme te zote te kultivojme muziken shqiptare, te vjen ....
Kenget me cifteli me pelqejne shpesh e me heqin mallin per vendlindjen.
Gjithashtu edhe muzika tepelenase me ngroh shume e me shume ndihem i shpermallur kur ndigjoj kenget per Ali Pashe Tepelenen.
Kenge korcare gjithashtu.
Diskutimet e mija nuk kan pasur i dashur Klinton qellim per ndarje krahinash e mburrje sipas krahinave e aq me pak per me tregu se kush eshte krahina jone.
Thjesht kam dashur me tregu dicka me shume qe po ta lexosh me vemendje do te kuptosh ku kisha qellimin.
Disa shoke te mi te Shqiperise qe kam jane te besimit musliman dhe ne kur takohemi nganjehere kalojme si vellezer e kaluar vellazerise.
Mos me paragjyko per te vetmen arsye sepse u irritova ne kete menyre e pakoncentrue shfaqa nje mendim qe mori ngjyre fetare ose ndasi krahinore.
Kur lexon pershembull qe gazeta "koha jone" ka nje jave qe merret pas nje personi te skeduar ne policine shqiptare si i rrezikshem biles me i rrezikshmi i veriut dhe qe eshte prej Mirdite, te vjen ti dhjesesh ne te shqiptarise e te gjithave.
Mua me ben krenar dhe ndihem i paperulur para gjithekujt, historia qe bene asokohe princat e Mirdites e te jesh i sigurte se mirditoret nuk bejne pazare ne dem te vendit e popullit shqiptar.
Neve na quajne serbe, italiane e ku di une, nderkohe qe po te jene zot te vendit kete mirditore(intelektualet)nuk lene askend te preke qofte edhe nje centimer te territoreve shqiptare e aq me pak te ulin autoritetin e shqiptareve sepse historia i ben ata krenare, i ben ata te mbinatyrshem e kompetente per gjithshka kane ne dore.
Sot po kjo gazete e 97-s duke permendur shpesh emrin Mirdite e kriminela etj etj, vetem sa fundos me shume mirditoret.
Mirditoret dy rruge kane
Ose duhen shkolluar e te tregojne se kush jane ne te vertete.
Ose ne te kundert do fillojne te merren me dicka qe nuk u ka hije.
Varet se kujt i intereson qe mirditoret te ngelen ashtu analfabete.
Ti je mistik, ndersa per mua ketu ne albforum te gjithe e dine se une jam ateist e per mua ka rendesi me shume progresi, alternativat e qarta qe na bejne te shkojme perpara.
Klinton
Shqiperia do burra te forte, te mencur, e patriote per me ba Shqiperine nje vend te lulezuar ekonomikisht, nje vend me kulture te admirueshme se pershembull tere turistat evropiane qe shkojne ne Greqi ngelin te mahnitur prej kultures se ngrohte greke.
Jane shume gjera qe meritojne vemendje shume te madhe, por ......
Tema per historine e Shqiperise nga koha e Sulltanit e deri me sot qe u hap ketu sot, duhej lene per disa vite me vone sepse momentalisht sjell konfrontim dhe ashtu sikur the ti Klinton, ne kemi nevoje per dashurine e njeri tjetrit etj etj.
Nuk di cfare te them tjeter se ne shqiptaret nuk jemi te sinqerte. :shrug: :confused:
 

gfm73

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Nje e vertete eshte se duke mos harruar te shkuaren e hidhur jemi keshtu te afte te korrigjojme gabimet dhe te ndertojme nje te ardhme me te mire per ne shqiptaret.

Duke respektuar fene e njeri tjetrit jemi keshtu te afte te krijojme nje bashkim edhe me te forte mes njeri tjetrit, mes vete shqiptareve, jemi te afte te krijojme respektin qe ne e kemi shume nevoje ta kemi per njeri tjetrin. Feja nuk na e percakton gjuhen, as emrin (shqiptar) e as kombesine, por eshte thjesht nje mjet (poer secilen rryme) per te respektuar emrin ZOT. Dhe GABIMI me i rende ne kohen e Enverit ishte mohimi i respektit ndaj ZOTIT qe na beri ne shqiptaret te mos duajm edhe njeri tjetrin. Kur tek ne ekzistonte koncepti "nuk ka Zot" atehere tek ne lindi edhe koncepti "urrejtje" njerezore mes vet njerezve shqiptare. Kur ne kohen e Enverit KULTURA u zevendesua me PAKULTUREN (kultura enveriane), dhe LIRIA e shqiptareve u izolua, atehere edhe KOMBESIA shqiptare (asaj kohe e ne vazhdim e cunguar) filloi te humbi VLERAT duke u luftuar nga ligjet famkeqe te kohes enveriane : LUFTA E KLASAVE, AGJITACION E PROPAGANDA, BURGOSJA, PUSHKATIMI PA GJYQ DHE INTERNIMI I FIGURAVE DHE KLERIKEVE SI EDHE E SHUME PATRIOTEVE, NACIONALISTEVE, ATDHETAREVE... -Dhe per fat te keq ato te KUQ te djeshem enverian jane kthyer ne 'kapitalista' duke lene ne harrese te kaluaren (se keshtu iu intereson) dhe duke vazhduar me ate qe "te harrohet populli dhe te luftohet vetem per para" dhe KOMBESIA dhe vete KOMBI vazhdon te lundroje mbi lumenjte e HARRESES. Sot per komudhicet enverian ka rendesi vetem nje fjale: MAFIA. Deri sa Mafia te ecin mbi vuajtjet dhe hallet e popullit shqiptar, edhe vete populli, shqiptaret, nuk do te kene te ardhme te drejte dhe te merituar, por vetem nje te ardhme te imponuar dhe me me shume vuajtje dhe me nje 'liri' pa fryme te lire.................................
...........................
...........................
 

gfm73

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

PO MOS TE KISHIM DIKTATURE 50 VJECARE, A DO TE KISHIM NJE 'TRANZICION' TE TILLE E AQ TE DHIMBSHEM???
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Fillimisht postuar nga atman:
[qb] .... Midis tyre ka edhe ndonje femer qe duket se spekullon dhe nuk le rast pa nxjerre ne dukje urrejtjen e saj duke hedhur posht gjithçka sa kane bere prindet tane ne te kaluaren. Barku i nje femre o rrit urrejtje, o rrit femije, vend per te dy nuk ka.....
[/qb]
Nuk e di se cfare problemi ke ti qe nje femer shkruan ne kete teme? Ka rendesi qe eshte nje femer apo mashkull? Nuk kemi jetuar te gjithe nen diktature?
Gjithashtu, desha te shtoja se ndihem shume e ofenduar qe nje femer te trajtohet ne kete menyre (e natyrisht qe jam une ajo per te cilen po flet) dhe se barku i saj eshte krijuar ose per urrejtje ose per e bere femije? Eshte si te thuash se diktatoret dhe kriminelet me te medhenj te botes kane qene meshkuj, sepse meshkujt dine ose te vrasin ose te perdhunojne. Nuk e kuptoj dot se nga cili shekull vini personalisht qe kene mendime te tilla. Ndihem shume e indinjuar. Nese do te mbrosh enver hoxhen eshte puna jote, por te flasesh ne kete menyre, sepse nuk ke argument tjeter eshte shume fyese!
 

atman

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Perse te djeg AnaBlue?
-Ka rendesi se eshte femer apo mashkull? Po, sepse nje femer nuk identifikohet si simbol urrejtjeje. Qe ne prehistori eshte hyjnizuar si vazhduese e jetes dhe jo si masakratore.
- Me qe ti e identifikon veten me ate femer, do te thosha qe eshte autogol.
-Vjell vrer kunder Hoxhes, nuk me behet vone, ajo per te cilen shqetesohem eshte tjeter gje. Eshte fakti qe ti mbjell urrejtje midis shqiptareve, gjoja ne emer te vuajtjeve apo ne emer te njeriut qe denon nje diktature. E mbi te gjitha ti nuk hedh posht Hoxhen, nuk eshte ajo menyra, te pakten siç e mendoj une, sepse tek e fundit ai ne histori mbeti keq apo mire, kjo nuk gjykohet sot. Por ti hedh posht punen, mundin e prinderve tane dhe kjo eshte si te sharrosh degen ku ke hipur. Ti e di qe nuk kishte asnje pellembe hekurudhe ai vend, ne 45-en dhe kjo perbente nje rekord, i vetmi vend ne europe? E pra ata mijeraa te rinj qe punuan pas lufte e qe me vone u bene prinderit tane, nuk e bene nen urdherin e Hoxhes, por nga deshira per te ndertuar vendin. Ndaj mos i ngaterro gjerat dhe mundohu te shikosh mire, te pastrosh shpirtin nga urrejtja. Une nuk e di sa ke vuajtur ti, por jam i bindur qe jo me shume se une. Dhe ketu nuk ia vlen te shpiegohem. Por vuajtjet mua nuk me kane xhveshur nga ndjenjat, perkundrazi, me kane ushqyer te kunderten, qe ne duhet te vleresojme e respektojme njeri tjetrin, nese nuk mundim ta duam. Urrejtja nuk eshte respekt, as dashuri, as njerezi. Eshte instikt kafsheror.
Gabimi tend eshte se kerkon te gjykosh historine ne pozita bashkkohese dhe me mllef. Nuk eshte shkence, eshte linje ideologjie e rrezikeshme. Pasojat jane te shumta dhe te rrezikeshme.
- Jemi duke kaluar nje periudhe tranzicioni qe ndonje ia ve fajin diktatures, miopi, sepse edhe vende si Lituania, Estonia, Hungaria etj, ishin me keq sepse i mbante rusi te shtypur, por diten te tregojne zgjuarsi, pjekuri, kaperxyen kontradiktat qe kishin midis tyre dhe rusit, si pushtues, dhe ato te brendeshme qe nje sistem diktatorial i injekton ne popull nepermjet ideve, e ne kete menyre arriten te jene sot aty ku jane, (shembuj te mire ka). A e dini qe çeku nuk u muar me keto gjera, me diktatore dhe krimet e tyre, a e dini qe ne Gjermani, per Honekerin ish diktatorin thane: jo ta futim ne burg, as ta vrasim per krimet e tij, ta leme gjalle qe te shikoje gabimet dhe te reflektoje. Denim egzemplar dhe me kulture, te vrasesh me pambuk, siç i thone nje fjale, sepse perjeton injorimin segjalli. Ne pse nuk zgjedhim kete rruge por ate qe rekomandon ti, te urrejtjes? Dhe e ben me marifetin tend te gjoja historise. Periudha qe kalojme, ne na kerkon bashkim e jo perçarje, na kerkon mirekuptim e jo keqkuptim, po te thosha dashuri ndoshta egzagjeroj, por duhet te jete pikesynimi yne. Qellimi i mire e fisnikeron shpirtin e njeriut. Ndryshe pengesat qe kemi perpara do ti rritin dimensionet. Dhe pengesat nuk kaperxehen duke e mbajtur tjetrin per kembe ndersa mundohet te hidhet matane. Urrejtja te çon ketu.
Persa i perket analogjise qe ben me meshkujt s'ka asnje baze logjike.
Ndersa persa i perket kohes ku jetoj une. Personalisht e di shume mire, jam i bindur qe ti nuk e di. Po te them tre mundesi gjeje veten se ku je ti:
E para, jeton fizikisht ne shekullin e XXI dhe menderisht je ne shekujt qe vine. Shembull: Da Vinçi dhe te tjere, figura te rralla.
E dyta, fizikisht ne shekullin XXI dhe shpirterisht ne periudhen e egersise, kur urrejtja predominonte.
E treta; fizikisht ne shek. XXI dhe ne ekuiliber me veten, ambientin, shoqerine dhe hapesiren e kohen.
 

kastriot

Primus registratum
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Ore Albinos, ti jo vetem qe vuan vete nga Komplekse te theksuara Inferioriteti por ke filluar tani te infektosh edhe te tjeret.
Perse ankohesh se mirditoret e tipit tend nuk kane patur mundesi shkollimi dhe pune???
Psh. eshte e njohur nga te gjithe qe Gardianet e burgjeve qe u dalluan ne kryerjen e detyres,ne kohen e diktatures ishin mirditore te kallupit tend. Mos ndoshta tani kane ndryshuar raportet e punesimit ne dem te mirditoreve si ty ne kete profesion qe te ben te ndihesh kaq "i persekutuar" si mirditor????



Kastriot
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Historia e Shqiperise nga koha e Enverit deri sot.

Fillimisht postuar nga gfm73:
[qb] PO MOS TE KISHIM DIKTATURE 50 VJECARE, A DO TE KISHIM NJE 'TRANZICION' TE TILLE E AQ TE DHIMBSHEM??? [/qb]
Plotesisht e drejte sado ti djegi enveristave /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top