Goran Bregovic

OROSHI

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Ishte ne menyre figurative-insinuate e Legjionit!
Menjen n'msim regele /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

regele

Forumium maestatis
Re: Goran Bregovic

/pf/images/graemlins/smile.gif Ke te drejte, ishte e thelle mesimdhenia kesaj rradhe! Po dikush e ka gabim ketu, apo jo?
 

ujku81

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Po ju rikujtoj qe ketu nuk jemi tek politika. Kjo teme u mbyll njehere, nese do vazhdoni keshtu do jem i detyruar ta mbyll prape.

Faleminderit!
 
S

Scorpion

Guest
Re: Goran Bregovic

O ujk po mire mer katil, ti postimin tim fshive, bobobo e paske kap keq me mu re /pf/images/graemlins/tonguee.gif Edhe permbaje turmen, se paska marre kot ketu /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

abs

nuk e di...
Re: Goran Bregovic

Goran Bregoviç me kangen "Piste 11" ke fitu dhe simpatine time! /pf/images/graemlins/smile.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Goran Bregoviç me kangen "Piste 11" ke fitu dhe simpatine time! /pf/images/graemlins/smile.gif

[/ QUOTE ]

hahaha ! /pf/images/graemlins/lol.gif ajo "piste 11" del kur programi qe lexon muziken nuk eshte i afte ta lexoje titullin e kenges qe bashkengjitet normalisht tek nje fishier mp3 ne kod. po ta vesh re kur i fut PC-se nje CD muzikore, kenget afishohen keshtu (te pakten ne frengjisht) piste 1 (kenga nr 1); piste 2 (kenga nr 2) etj, etj. ne anglisht behet track 1; track 2; etj.

pra ajo kenga "piste 11" titullohet ne fakt "In the death car".

/pf/images/graemlins/devil.gif shih kengen "piste 06" se ka mundesi te te pelqeje me fort
 

abs

nuk e di...
Re: Goran Bregovic

`Majmun`! /pf/images/graemlins/grin.gif
Si e ka titullin ajo kange athere, prandaj s ja gjej textin ne internet qe plasa tuj e kerku, qe ta msoj permendsh!

kjo pista 07 s me pelqen, s ka mister mren per shijen teme!
me kto atmosferat popullore kam ba qefe! /pf/images/graemlins/wink.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

e ndryshova kengen se kisha vendosur gabimisht nje tjeter qe quhej "kallashnikov" degjoje edhe nje here e pastaj me thuj. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

abs

nuk e di...
Re: Goran Bregovic

Epo mir athere, shife dhe njehere se nuk degjoj gja!

Sa budallaqeee /pf/images/graemlins/grin.gif, kte "In the death car" e kam lexu mire biles,e i thash vehtes si me pelqejne kenge te kesaj natyre mua?
...sepse dhe Chris Rea me pelqen me kengen e tij "The road to hell"...(me nje ndryshim ganz te vogel ne mes dyjave)!


PS: Dhe une pyesja vehten pse jane mbi 13 Antare tek fansat /pf/images/graemlins/lol.gif dmth cfare po lexojne KAQ interesante /pf/images/graemlins/shocked.gif /pf/images/graemlins/grin.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Epo mir athere, shife dhe njehere se nuk degjoj gja!

[/ QUOTE ]

ke te drejte sepse te duhet te instalosh iTunes te aplle, ose ti besh update QuickTimePlayer, ose po nuk e pate instaloje ose prit sa ta bej nje fishe mp3.


ps; tani provoje se eshte mp3 e normalisht duhet ta lexosh.
 

abs

nuk e di...
Re: Goran Bregovic

Tuj e marr jam, prit sa ta "pertypi" pak...:

Rrofsh mor Zog!

PS: Nuk po e degjoj, edhe pse update QuickTimePlayer. E gjen dot se ku ngec? meqe i hyrem kesaj valleje.
 

zog

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

absi shko kliko edhe njehere aty lart se e ndryshova, tashti besoj duhet ta lexosh, bile degjohet edhe tek veni (blogu) qe ti e din vete.
 

abs

nuk e di...
Re: Goran Bregovic

dhe atje tek `vendi`, te gjitha i degjoj vec njat jo, tesh po me tundon fakti /pf/images/graemlins/grin.gif
po dal tani me mendje tek `Piste 06`, /pf/images/graemlins/cool.gif
 

abs

nuk e di...
Re: Goran Bregovic

„Waiting for the miracle“ qendron ne meny`ne time ne rresht me "In the death car", "The road to hell".
Pasohen dhe nga tri pjese te Eddy Grand, qe i gjej super, e njeh kete te fundit?
 
F

florjana

Guest
Re: Goran Bregovic

per kenget ku perdoret gajdja dhe ka pasthirma e kisha llafin per kenget tipike tironse.Nuk e di nese ne kenget e atyre "bythzinjve" qe thu ti ka ndonje fragment por mos harro qe ato kenge qe kane hyre ne folklorin tone jane te gjitha imitime(ne shumicen e rasteve) te pershtatura per momentin e duhur per instrumentet tipike shqipetare dhe qe populli i pelqente.Kjo ka bere qe ato te hyjne ne folklorin tone pak rendesi ka nese kane ardhur nga Egjipti,Turqia apo kushedi se cfare.

Une nuk do habitesha sikur pas 100 vjetesh ne kenget tipike Tiranase te gjeje kenget e Andi Shkoses apo te ndonji tjeter mbasi njerezit ne Tirane i pelqejne.

Edhe ato kenget qe ne i konsiderojme tipike Tiranse cfare kujton qe i ka krijuar amsambli folklorik apo ndonje kompositor i talentuar.Ne shumicen e rasteve eshte historia e ndonje emigranti qe pasi e kishte degjuar ne ndonje kafene te Anadollit apo te Kajros i kishte pelqyer kishte ardhe ne Tiron e kishte kendu,shoqeria e kishte pelqy e keshtu ka ngel.

Sa per kulturen e njerezve qe i degjojne, pikerisht ky eshte dhe roli i ketyre kengeve.Reflektojne kulturen e asaj kohe ku degjoheshin.Mbash dy brezash kur te mendojme per kulturen kombetare te ketyre viteve njerezit do mendojne te njejten gje si ti:
"Paskan qene nje grup pijanecesh ,parasitesh dhe pa pike gustoje keta njerez"
 
Top