Goran Bregovic

edda

Primus registratum
Goran Bregovic

Punk + folk ballkanik + muzika cigane = muziken e mrekullueshme te Goran Bregovic.
Kallashnjikov
apo Tango, Polizzia molto arrabiata, Taljanska etj etj.
Muzika e tij eshte konsideruar gjithmone si simbol di multietnicità.

Kjo eshte adresa e sitit te tij http://www.goranbregovic.co.yu/
 

Turing

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Bregovic eshte nje nga idhujt e mi.Sidomos gjithe kenget qe ka composuar per E.Kosturicen.

Dhe nje nga me bukurat eshte "Bregovic Tango" qe nqs ke pare filmin "Underground"(Palm d'or 1980) nuk ka gje me qesharake.

Po, per mendimin tim me e bukura eshte "Xherxhogan" kenge dedikuar festes me te madhe cigane.
 

McByrek

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Ajo kenge titullohet ne versionin origjinal (ate te Bregovicit) "Ederlezi" per shkak te festes kombetare rome, ndersa sipas versionit serb te grupit Bjello Dugme eshte perkthyer ne "Djurdjevdan" ose "Dita e Shen Gjorgjit". Eshte kenge interesante, por per mendimin tim kulmet e Bregovic jane "Lullabye", "Elo Hi" dhe natyrisht, kenga nga e cila une kam marre tekstin per firmen time: "Arizona dream".

The fish doesnt think...becouse the fish knows, everything... /pf/images/graemlins/wink.gif

Hajt ciao. Me behet qejfi qe gjeta admirues te boshnjako-kroatit Bregovic edhe ne AF.
 

Turing

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Hej, gabelo nuk e kisha vene re una firmen tate.Nejse mua me pelqen gjithashtu shume "Arizona Dream" por ajo kenge me duket se eshte kompozuar nga Igli Pop(qe edhe e kendon) dhe Bregovic aty ka ndihmuar thjesht vetem per musiken.

Nejse ke te drejte, nuk e di ne e ke pare filmin e "ishte koha e Xiganeve" por skena ku luhet "Ederlezi" eshte me vertete fantastike.

Ishin me te vertete kohe te arta ato te bashkunimit Kosturica-Bregovic.
 

XimiTr

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Kenga te Arizona Dream eshte e Bregovicit dhe e kenduar aty nga Iggy Pop
 

McByrek

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Fillimisht postuar nga Turing:
[qb] Hej, gabelo nuk e kisha vene re una firmen tate.Nejse mua me pelqen gjithashtu shume "Arizona Dream" por ajo kenge me duket se eshte kompozuar nga Igli Pop(qe edhe e kendon) dhe Bregovic aty ka ndihmuar thjesht vetem per musiken.

Nejse ke te drejte, nuk e di ne e ke pare filmin e "ishte koha e Xiganeve" por skena ku luhet "Ederlezi" eshte me vertete fantastike.

Ishin me te vertete kohe te arta ato te bashkunimit Kosturica-Bregovic. [/qb]
Sikurse ta ka bere te qarte edhe XimiTr, Arizona Dream eshte kenge e kompozuar nga Goran Bregovic i cili si perhere nuk i kendon kurre vete kenget e tij. Arizona Dream e kane interpretuar Iggy Pop. As Ederlezin nuk e kendon Bregovic, as Elo Hi.
Me sa di une, Kusturica po e provon te hedhe zarat edhe si kengetar me grupin e tij "No smoking", por pa suksesin e filmave.
 

Turing

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

keni te ndrejte,ai eshte kompositori i kesaj pjese, por nuk eshte e vertete qe nuk kendon ne kenget e tij.Ne vitet 80 kur punonte me banden e vet "White button" ishte kitarist-kengetar me grupin por me vone shumica e kengeve jane adaptime te folklorit serb-arumun.

Nejse nuk me thate cmendoni per adaptimin e "Ederlezit" ne shqip?
 

McByrek

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Nje surrogato e panevojshme e motrave Libohova, ne vazhden e muzikes orientale amatore qe ka vershuar kohet e fundit nepermjet kengetareve jevgj si Sinan Hoxha, Andi Shkoza, Artan Kola, Tani, e te tjere plehera mediokre qe marrin kenge greke, turke, arabe, rome, serbe e ku ta di une, dhe pasi perdredhin zerin si hoxha maje minares, na i shesin ne albume te mbeshtjella me celofan qe te gezoje vegjelia ne dasma.
sa i urrej
 

edda

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Fillimisht postuar nga McByrek:
[qb] Nje surrogato e panevojshme e motrave Libohova, ne vazhden e muzikes orientale amatore qe ka vershuar kohet e fundit nepermjet kengetareve jevgj si Sinan Hoxha, Andi Shkoza, Artan Kola, Tani, e te tjere plehera mediokre qe marrin kenge greke, turke, arabe, rome, serbe e ku ta di une, dhe pasi perdredhin zerin si hoxha maje minares, na i shesin ne albume te mbeshtjella me celofan qe te gezoje vegjelia ne dasma.
sa i urrej [/qb]
hahaha ta mbeshtes McByrek
Arizona Dream une e degjoj çdo mbremje me pelqen tmerresisht aq sa e kam vene tek CD qe do t'i dergoj te ftuarve ne dasmen time.
Ajo qe me pelqen tek Bregovici eshte dhe thjeshtesia e tij. Per mua eshte nder artistet me te mire ballkanas (per te mos thene me i miri) dhe sa here e degjoj me behet mishi kokrra kokrra.. vetem ne kenget e tij Ballkani eshte i bashkuar
 

Turing

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

hej,vertet nuk ishte gje interpretimi i Erandes po nuk ishte dhe aq keq sa thoni juve.Pastaj sduhet harruar qe versioni origjinal eshte tjeter per tjeter nga ai qe neve degjojme(qe nuk eshte gje tjeter vecse nje interpretim i Bregovicit)

Pastaj nuk besoj qe eshte e vertete ajo qe thua nuk eshte dhe aq mediokre sa thua ti.Ne radhe te pare nuk do kishte sukses komercial se cdokush do preferonte origjinalin, dhe ne radh te dyte ate kengetaret qe permend ti kendojne vetem kenge popullore arumune apo folklorike tiranse dhe kur kopjojne ndonje i japin origjinalitetin e tyre.

Une nuk jam ndonje fan i madh i tyre sepse nuk me pelqejne ajo pjese e folklorit tiranas qe ata prekin por per ndonje Tirons den ba ba den mendoj qe do ti pelqenin.
 

McByrek

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Shiko, duhet te kesh te qarte qe ato qe ti i quan kenge tironcish jane ca tinguj orientale te huazuar nga koha e pushtimit 500 vjecar otoman. Ne krahasim me muziken e zonave te tjera te vendit, ajo e Shqiperise se mesme, me vjen keq ta them, por mban shume ere Anadoll.
Se dyti duhet te sqarosh edhe dallimin midis konceptit "rom" dhe "arumun". Romet jane nje popull endacak, pa atdhe, por gjithsesi indoeuropian qe jetojne ne te gjithe evropen dhe qe pershkruhen shpesh edhe si ciganet.
Arumunet jane pakica kombetare rumune ish-jugosllavi, Shqiperi dhe Greqi qe quhen shpesh edhe "vlleh" ose çobane. Jane perhapur neper Ballkan pasi sic e thote edhe emri si quhen, kane qene barinj dhe bridhnin me tufat e tyre nga njeri vend ne tjetrin dhe hidhnin rrenje aty. Muzika qe bejne nuk ka ndonje vecori dalluese nga ajo e vendit ku zakonisht ngulen. Ndersa muzika e romeve eshte dicka tjeter.
Tani me thuaj, di ndonje lidhje te Bregovicit ti me arumunet se s'po e marr vesh. Ma thuaj, se jo per gje, por me intereson.
 

Turing

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Gjithmone i kam pas ngateru romet,arumunet,ciganet per shkak se ka aq shume terma dhe shume pak persona jane interesu per kete teme.Nejse faleminderit per sqarimin lol /pf/images/graemlins/smile.gif .

Ajo qe thua ti per huazimet deri ne nje fare menyre eshte e vertete.Ketu e 500 vjet perpara Osmanet u perpoqen te perhapnin kulturen e tyre kudo qe shkuan dhe pasojat jane ngjashmerite qe mund te gjesh ne folkolorin e pjeses me te madhe te ballkanit dhe vendeve arabe.

Une nuk e njof musiken folklorike turke por nuk do te habitesha qe musika folklorike turke dhe ajo shqipetare te perpuqeshin ne shume aspekte.

Por kjo nuk perjashton faktin qe musika jone dhe vecanerisht ajo e shqiperise se mesme ka shume tipare origjinale qe ti nuk i gjen ne shume nga vendet e permendura me siper, si psh
1)modalizimi i tingujve nga kengetaret(pasthirmat e shumta dhe te zgjatura)
2)prania e gajdes(instrument i pandare)
etj...
c'ka perben origjinalitetin dhe reflekton pasurine,historine e nje kombi te tere.
 

McByrek

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Nuk kam degjuar asnje kenge te jevgjve si Sinan Hoxha, Tani, Andi Shkoza, Madona and Co. ne te cilat te perdoret gajdja ose te kete pasthirrmat: heu, oj, mor, etj etj qe jane tipike shqiptare. Perkundrazi me kane care trapin perdite kenge si: "Rina Rina", "Fotografia", "Me makinen time, bona shum shpenzime", e te tjera plehra si keto qe jane vetem kenge greke ose turke te perkthyera dhe te kenduara ne menyren me te ndyre te mundshme qe s'ka te beje fare me traditen shqiptare (qofte edhe me traditen e zbehte shqiptare te Shqiperise se Mesme), por qe jane thjesht nje perpjekje e entitetit te zi rom ne Shqiperi per te imponuar menyren e vet inferiore te te kenduarit, si menyre popullore tradicionale shqiptare.

Sa per Goran Bregovic, ai nuk e ka mohuar kurre qe eshte rom, dhe ne asnje nga koncertet e grupit te tij nuk kam pare ndonje kengetar te veshur me kostume serbe ose boshnjake, por thjesht rome. Shqiperia eshte vendi i cudirave. Vetem ketu ndodh qe bythziu Sinan Hoxha, ose Tani i Cakes a ku ta di une se kush, dalin me veshje kombtare shqiptare dhe dredhin zerin duke kenduar ndonje amané egjyptiane qe duan te na e shesin per tradite shqiptare. Por ne s'jemi arabe ose orientale, keshtu qe te mos na i tregojne ne ato. Ne mund te jemi ballkanas, por ne mbetemi evropiane. Problemi yne eshte tek mungesa e kultures per te njohur qarte cfare eshte jona dhe cfare na eshte injektuar nga Anadolli. Jemi edhe pak te rrembyer dhe boll te degjojme ndonje kaba me klarinete qe ka ndonje variacion te mire per t'u kercyer dhe hopa, djegim shamine, perendojme syte dhe nisim perdredhim bythet a thu se e kemi dit ket motiv qysh kur s'mbahet mend.
 

Turing

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

per kenget ku perdoret gajdja dhe ka pasthirma e kisha llafin per kenget tipike tironse.Nuk e di nese ne kenget e atyre "bythzinjve" qe thu ti ka ndonje fragment por mos harro qe ato kenge qe kane hyre ne folklorin tone jane te gjitha imitime(ne shumicen e rasteve) te pershtatura per momentin e duhur per instrumentet tipike shqipetare dhe qe populli i pelqente.Kjo ka bere qe ato te hyjne ne folklorin tone pak rendesi ka nese kane ardhur nga Egjipti,Turqia apo kushedi se cfare.

Une nuk do habitesha sikur pas 100 vjetesh ne kenget tipike Tiranase te gjeje kenget e Andi Shkoses apo te ndonji tjeter mbasi njerezit ne Tirane i pelqejne.

Edhe ato kenget qe ne i konsiderojme tipike Tiranse cfare kujton qe i ka krijuar amsambli folklorik apo ndonje kompositor i talentuar.Ne shumicen e rasteve eshte historia e ndonje emigranti qe pasi e kishte degjuar ne ndonje kafene te Anadollit apo te Kajros i kishte pelqyer kishte ardhe ne Tiron e kishte kendu,shoqeria e kishte pelqy e keshtu ka ngel.

Sa per kulturen e njerezve qe i degjojne, pikerisht ky eshte dhe roli i ketyre kengeve.Reflektojne kulturen e asaj kohe ku degjoheshin.Mbash dy brezash kur te mendojme per kulturen kombetare te ketyre viteve njerezit do mendojne te njejten gje si ti:
"Paskan qene nje grup pijanecesh ,parasitesh dhe pa pike gustoje keta njerez"
 

McByrek

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Shiko, e di cfare?
Une po i bej "Pas" pergjigjes per ty (si ne poker).
Le ta komentoje ndonje tjeter qe ka njohuri me te thella ne fushen e kultures popullore dhe folkorit.
Ciao


PS. Meqe tema ishte per Goran Bregovic, per te mos dale prej saj, po mjaftohem te them vetem se disa pjese te tij si psh "Arizona Dream" ose "Lullabye" jane me vite drite larg surrogatove arabe dhe greke qe kane mbushur ekranet e TV-ve ne Tirane.
 

xian

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Si perkthehet Lipe Cvatu?
Nje nga kenget e fundit me Kayah To nie ptak eshte me te vertete fantastike.
 

Nei

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Me kane lene mbrese kepucet qe mbante dhe xhevahiri ne vend te kollares :kiss: I madh!!

Muzika no comment! :thumbsup:
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Goran Bregovic

Me pelqen muzika e tij shume unike, i ofron rrymave te kultures ballkanistike dhe duket nje krijmtari origjinale dhe jo dicka vjedhur....
Muzike e kendshme per te degjuar..
 
Top