Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Admirali

Primus registratum
Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Neper librat e historise kur permendej Skenderbeu, kemi krijuar perfytyrimin e nje udheheqesi shtatlarte.
Mgjt njehere kur kam qene ne tetevjecare, dikush ne klase permendi qe Skenderbeu ne realitet ka qene shtatshkurter.


Ndonje ketu ne forum, a ka ndonje te dhene te sakte rreth gjatesise se Skenderbeut? Ndonje informacion te besueshem?

Ju lutem anetareve ti lene debatet e kota, por te pergjigjen me fakte nese kane mundesi.


Nderime
 

Renea88

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

ne librin historia e skenderbeut te fan nolit jepet gjatesia me 175.........nuk e di sa eshte e vertete.
 

SkenderbegaS

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

kam vizitu muzeun e tij ne lezh e ciceroni
pohonte se gjatsia e ti mund t ishte rreth
1.80 /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Verizion

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Ka ndonje rendesi gjatesia e Skenderbeut tani ? se besoj ...
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Te kalaja krujes duket si basketbollist i NBA, 2 metra e kusur por ka zera qe e pershkruajne me te vertete shtatshkurter (me pak se 1.70) :confused:
e ca heroi do ishte 1.70 :shrug: mir e kan ber qe i kane shtuar ca cm :thumbsup:
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

/pf/images/graemlins/smile.gif edhe ty do t'i kishin shtuar ca cm renea po thuj shyqyr :angel: ske ce do te jesh hero, mnigjo mu /pf/images/graemlins/laugh.gif
pervec gjatesise kam degjuar qe spekullohet edhe ne pamjen e heroit: thone se ishte i shemtuar :eek: kjo sdurohet! tani spresim te na krahasojne skenderbeun me johny depp po te thuash qe ka qen i shemtut... :mad:
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

O Flobo,te ka nxan rrugen ty Skenderbeu lali qe po tallesh keshtu???
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Orosh ty te duket se po tallem por ne fakt nuk eshte keshtu aspak :shrug: un po them ktu vetem ato gjera qe kam degjuar (jo nga kalamaj) dhe ne fund te fundit nuk eshte se jane te sigurta por qarkullojne.
E pastaj, sikur te kish qene me te vertete i shkurter dhe i shemtuar un e di qe te gjitheve na djeg se e kemi hero kombetar por skemi c'i bejme. Eshte pak a shume si puna partizaneve qe jane fryre shume neper filma dhe pastaj e zbuloi cekja i beratit se c'kishin bere ne te vertete /pf/images/graemlins/laugh.gif
p.s. do ishte bukur sikur skenderbeu te kish qene tamam si ai aktori rus ne film apo jo.. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Nuk eshte puna aty plako,edhe Akilin e bene te bukur ne filmin e fundit,ne fakt ai ka qene i shemtuar(ose jo i bukur),nuk kemi nevoje per nje hero bukurosh,por as te tallemi nuk e quaj te arsyeshme(po tallemi me historine/ekzistencen tone,apo jo).Duhet t'iu permbahemi fakteve te arkivuara,une kam lexuar qe sipas porosise qe benin Mbreterit/Krajlet/duket/Princet per veshjet e tyre ne Itali(jo tek Versace apo Valentino /pf/images/graemlins/laugh.gif )del qe Skenderbeu ka q
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Nuk eshte puna aty plako,edhe Akilin e bene te bukur ne filmin e fundit,ne fakt ai ka qene i shemtuar(ose jo i bukur),nuk kemi nevoje per nje hero bukurosh,por as te tallemi nuk e quaj te arsyeshme(po tallemi me historine/ekzistencen tone,apo jo).Duhet t'iu permbahemi fakteve te arkivuara,une kam lexuar qe sipas porosise qe benin Mbreterit/Krajlet/duket/Princet per veshjet e tyre ne Itali(jo tek Versace apo Valentino /pf/images/graemlins/laugh.gif )del qe Skenderbeu ka qene me i madh se 1.90,fakte keto te gjetura ne Arkivin e Vatikanit.Ndersa per peshen e shpates se tij sillet tek 60kg,nga njerez qe e kane pa vete ne Muzeun e Vienes!!Pra nqs ke ndonje fakt qe verteton te kunderten,na e sill,sepse edhe i vogel/i shemtuar Skenderbeu mbolli tokat e Shqiperise me koka Anadollakesh per 25 vjet me rradhe.Aq me fyerje per Turqit nqs Gjergji nuk ka qene i madh me trup!! /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Si fillim ajo shpata 60 kilogramshe eshte shume e hiperbolizuar (si puna e topuzave te mujit e te halilit) e kupton qe vetem duke stermadhuar gjerat heronjte behen mite :shrug: (pa i hequr meritat gjergjit kuptohet).
per ca koka turqish po flet?! ke degjuar per ndonje lufte qe te ken bere osmanet ne shqiperi atehere?!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Besoj qe edhe ti bazohesh ne historine e shkruar(nga vendas dhe te huaj),e persa i perket kesaj mendoj qe edhe ti i di te gjitha lufterat qe jane ba ne Shqiperi(edhe Kosova ishte Shqiperi atehere).Fakti qe ne kemi sa e sa keshtjella verteton qe tek ne eshte bere lufte,plako.Fakti qe 70% e shqiptareve e nderruan fene tregon qe tek ne eshte ndjekur nje politike asimilimi kombetar!!Karakteri luftarak i shqiptareve eshte gjithashtu nje cilesi/virtyt luftarak.
Ndersa persa i perket shpates une thashe qe sillet tek 60kg,mund te jete edhe 40,qe ta besosh futi nje vrap deri tek muzeu ne Viene /pf/images/graemlins/laugh.gif ,une e kam te thene nga nje qe e ka pare vete!!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Për ça gjatësie bëhet fjalë këtu? /pf/images/graemlins/laugh.gif

Orosh, akoma besoke ti se Skënderbeu kapërcente me kalë malet? /pf/images/graemlins/laugh.gif Po ç'60 kile mor i uruar! Shpata po qe më e rëndë se 20 kile bëhet e papërdorshme për luftë sepse ngadalëson jashtëzakonisht lëvizjet e për pasojë i lejon kundërshtarit të hedhi valle para se të nguli shpatën e tij :tipsy: .
 
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Me duket se keta radhe orosh ja ke fut kot fare,se shpate 60 kg eshte disi e pamundur!
E morri e mira,para 500 vjetesh ka qene dhe njerzit pak a shume njelloj kane qene,nuk po flasim per pre-historine,dhe hajd tia mbysim ne tum se kush e di se si ka qene atehere!
Thjesht llogjike,si mund te perdori nje njeri nje shpate 60 kg????
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Heheheheh,e si mund te qoje njeriu 400 kilograme,e pra kete e bejne peshngritesit!!Nuk thashe"60 e ska" por eshte nje shpate qe eshte ndryshe4 nga te tjerat(nga pesha),perndryshe muzeu i Vienes do ishte mbush 12 kate me shpata te kohes se Skenderbeut,pra nuk e kuptoni qe shpata e tij nuk ishte normale?? :smash: :tipsy:
Turruni ne muze,sa rrini e luni me kompjutera e bixhoz :tipsy:

Pastaj,ai 10 minuta e ka perdor shpaten,ka vra 150-200 Turkoshake dhe e ka futur ne brez per tu marre me orientimin/drejtimin e luftes nga ana strategjike,kot nuk esht qujt Strateg!!! :rockband:
 
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Nuk dua te diskutoj me peshen e shpates se dal komplet nga tema :tipsy: (jam dhe moderator i ri)!

Ndonje dokument tjeter per gjatesine e gjergjit keni?? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

per ate punen e shpates e mora vesh tashti skenderbeu ka qene shtangist, dhe maqe nuk kishin shtanga atehere bojshin kush te ngreje shpaten dhe meqe skenderbeu ishte 168 cm e 54 kile fitoi me shpaten 60 kilshe HIHIHIHI tashti i rashe pikes :smash: :smash: :smash: :thumbsup:
 
Top