Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

gentilushi

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

hej hitlerit i erdhi fundi nga vete ai.sepse fundja fundit ne jemi shkaktaret e fatkeqesive tona /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
apo jo????
Ka shume faktore por Ushtria e Kuqe pati nje rendesi te madhe sepse ishte ajo e vetme qe po mbante gjithe peshen e luftes deri ne D-Day.
Gabimet e vete hitlerit sic qene te shumta.humbje kohe ne ballkan me greqine persa i perket sulmit mbi USSR.kane qene disa gjera qe edhe sot e kesaj dite nuk shpjegohen dot.pse hitleri nuk urdheroi vrasjen e 300.000 roberve aleate ne Dynkerk kur i kishte ne dore por tha "Anglia eshte nje perandori qe i duhet botes" prandaj edhe e fali por u gabua rende sepse po ata ushtare ju hothen ne sulm me vone ne beteja te tjera (ishin nder ushtaret me te mire)
ja pra edhe nnje tjeter gabim
hajt tung
 

Odoakri

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

po shihja nje doc te H-Ch per koracaten Bismark. Gazetari thote: Admirali nuk njohtoi H qe kjo anije do te dergohej ne mision sepse kishte frike se H nuk do ta aprovonte kete mision. Admirali veproi mire sepse H mburrej si strateg por ne te vertete nuk kishte asnje kompetence ushtarake. (opinion shume i perhapur)
Vazhdon doc dhe arrin ne konkluzione: Bismark edhe pse fundosi Hood u shkaterua qe ne daljen e saj te pare ne mision.
Ajo qe gazetari nuk tha ishte fakti i thjeshte qe sikur admirali te kishte degjuar H Bismark do ishte akoma ne qarkullim.

Dua te them jo gjithmone ato qe duken gabim jane te tille.
Antares si shume here ne kete teme ka te drejte. Ishte churcill qe nuk donte ne asnje menyre qe ajo lufte te evitohej, perkundrazi, fale luftes dhe fale deshtimit te misionit (qe ai vet kishte organizuar) ai morri pushtetin.
 

Odoakri

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Fillimisht postuar nga Male850:
[qb]
Fillimisht postuar nga antares:
[qb] Fatkeqesisht ne 1939-1940 ishte e pamundur marreveshja me perendimin (Cercillin apo cifutin Rusvelt), Hitleri beri te pamunduren te bente paqe me Angline po Cercilli erdhi ne fuqi pikerisht qe te mos bente paqe me Gjermanine......
Kjo mbeshtetet nga faktet historike si dhe nga Testamenti i Hitlerit qe doli me vone......
Nderkohe nuk mund te priste me nga lindja se kishte lajme (rezultuan te vertets) se Rusia po grumbullonte miljona trupa ne kufi dhe po pergatitej per goditjen e Gjermanise (Hitleri thjesht goditi Rusine para se ajo te godiste Gjermanine) te dhenat vine nga arkivat sekrete (deri tani) te Ruseve.
Pra ishte nje lufte per jete a vdekje midis judaizmit nderkombetar (me dy koka: bolshevike ne Moske dhe kapitaliste ne Washington) dhe elites se qyteterimit europian. Te gjithe e dime perfundimin dhe kjo eshte arsyeja qe bota po shkon ashtu sic e shihni..........
Ngjarjet e sotme i kane rrenjet tek ato te djeshmet (askush nuk e mohon dot kete), p.sh. lufta e dyte i pati rrenje tek lufta e pare se po te mos poshterohej e te vidhej gjermania mbas luftes se pare ne ate fare feje (sic po ndodh tashi e 60 vjet) veshtire se Nazizmi do behej domosdoshmeri ne 1933 ashtu si u be....... [/qb]
Argumente shume te gabuara dhe pa asnje llogjik sociale. Me vjen keq, por luftrat nuk jane pasoj e luftrave, sepse po te ishte keshtu atehere do te ishim zhdukur. [/qb]
me qe ra llafi per llogjike sociale!

LIIB eshte pasoje direkte e LIB ose me mire e traktatit te "paqes" qe perfundoi kete lufte dhe kjo gje nuk ka nevoje per analiza te holla.
çdo fakt hisotik eshte i lidhur me faktet qe e kane paraprire, edhe revolucionet, pra ngjarje qe shkepusin rrjedhen normale te historise jane te lidhura me faktoret qe i kane paraprire.

per te shkuar me tej nga ajo qe tha antares, edhe shoah eshte nje rrjedhoj e traktatit te "paqes" se LIB. shtetet fituese pretendonin perseri nje humbje te turpshme te Gjermanise, pra nje dorezim pa kushte te kesaj te fundit. Duke njohur mentalitetin prusian ata vazhduan luften deri ne '45 nderkohe qe nje paqe e negoziuar mund ta mbyllte luften, duke pare disponibilitetin e Shtabit te Pergjithshem dhe me shume menyren se si Gjermania e nisi luften.
Pra duke u nisur nga nje mentalitet mesjeta (humbje me turp per armikun) aletatet nuk i dhane mundsine Gjermanise te dorezohej me kusht, gje qe do te shpetonte ndoshta miliona jete njerzish.
 

Male850

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Fillimisht postuar nga Odoakri:
[qb]
Fillimisht postuar nga Male850:
[qb]
Argumente shume te gabuara dhe pa asnje llogjik sociale. Me vjen keq, por luftrat nuk jane pasoj e luftrave, sepse po te ishte keshtu atehere do te ishim zhdukur. [/qb]
me qe ra llafi per llogjike sociale!

LIIB eshte pasoje direkte e LIB ose me mire e traktatit te "paqes" qe perfundoi kete lufte dhe kjo gje nuk ka nevoje per analiza te holla.
çdo fakt hisotik eshte i lidhur me faktet qe e kane paraprire, edhe revolucionet, pra ngjarje qe shkepusin rrjedhen normale te historise jane te lidhura me faktoret qe i kane paraprire.

per te shkuar me tej nga ajo qe tha antares, edhe shoah eshte nje rrjedhoj e traktatit te "paqes" se LIB. shtetet fituese pretendonin perseri nje humbje te turpshme te Gjermanise, pra nje dorezim pa kushte te kesaj te fundit. Duke njohur mentalitetin prusian ata vazhduan luften deri ne '45 nderkohe qe nje paqe e negoziuar mund ta mbyllte luften, duke pare disponibilitetin e Shtabit te Pergjithshem dhe me shume menyren se si Gjermania e nisi luften.
Pra duke u nisur nga nje mentalitet mesjeta (humbje me turp per armikun) aletatet nuk i dhane mundsine Gjermanise te dorezohej me kusht, gje qe do te shpetonte ndoshta miliona jete njerzish. [/qb]
Luftrat si e para por edhe e dyta, por edhe ato qe po ndodhin tashri kane nje llogjik, nqs me lejoni ta quaj keshtu, se ne te vertete duhet te theme nje shkak llogjik social.
Luftrat me perpara (dhe ketu flase perpara 1900)zhvilloheshin per nje qellim material si toka prodhuese, te mirat naturale, si mineralet, prodhimet natyrale bujqesore,etj etj, etj. Dhe nuk ka nevoj te jap shembuj.
Por Lufta e pare Boterore (LIB) si edhe Lufta e dyte boterore (LIIB) kane te perbashket kushtet dhe qellimet e saj qe jane:
Gjat fundit te 1800 dhe fillimit te 1900 linden shtete e fuqishme ekonomikisht, si Gjermania, Japonia, etj, qe kishin nje potencial prodhues shume te madhe ne krahasim me tregun e tyre (kolonite) po gjithashtu, ky zhvillim industral dhe ekonomik nuk mbeshtetej akoma me nje furnizim sa me leverdi, pra mungonin vendet fornizuese (kolonite) dhe tregjet per te shitur mallin. Po e njejta gje ndodhi edhe gjat luftes se dyte boterore, por ne kete periudhe Borgjezia krijoi pushtetin e tij me te eger qe ishte Fashizmi dhe nazizmi, shprehja militare e Oligarkise se re Financiare, fytyra e imperializmit te ri, krijimi i monopolizmit te ri nderkombetar.
Luftat e sotme, mundojne te shprehin te njejten gje, INTERESAT EKONOMIKE por jo te shtetit por te MONOPOLEVE sepse kush drejtojne shtetet jane DINASTITE EKONOMIKE QE TASHME PO KRIJOJNE NJE OLIGARKI NDERKOMBETARE.
Me kaq e mbyll ketu sepse, eshte nje argument, sipas mendimit tim, shum i gjate dhe i komplikur sa nuk arrihet te "zgjidhet" neprmjet ketyre forumeve.
 

antares

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

E ke gabim Male! Nazizmi dhe Fashizmi ishin dicka tjeter. Por propaganda komuniste nuk mund ti futej nje shpjegimi te thelle e racional dhe ja veshi per lehtesi borgjezise dhe kapitalizmit! Gabim.
Ne Gjermani levizja quhej jo gabimisht Nacional Socializem dhe jo me kot! Hitleri i hoqi armen nacionaliste borgjezise apo kapitalizmit (qe ishte pergjithesisht fallco) dhe armen socialiste bolshevikeve (qe edhe ajo ishte pjeserisht fallco) dhe me te dy keta komponente (qe ai sigurisht i merrte seriozisht e jo per propagande) ndertoi levizjen Nacional-Socialiste. Kjo u cimentua pastaj edhe me idealin dhe krenarine e ligjshme gjermane per racen e tyre dhe misjonin boteror.
A e di ti p.sh. se i pari qe vendosi 3 javeshin e detyruar (ne pune shteti dhe tek kapitalistet) te pushimeve per te gjithe popullsine ishte Hitleri pra Gjermania nacional-Socialiste? E pra shiko se sa e si punojne gjysem sklleverit ne Amerike e gjetiu.
Nga ana tjeter nazizmi ishte kunder ndarjes dhe konflikteve midis klasave (kunder luftes se klasave) se popullin e konsideronte si nje te tere ku sigurisht qe do kishte shume te pasur po ama te kishte sa me pak te varfer (ja arriti gati). Pyesni apo shikoni se cthone (me frike dhe me gjysem zeri) ata qe kane jetuar ne ato vite! Ata kujtoje me nostalgji zhvillimin e madh ekonomik dhe jeten e shpresen qe perfshiu Gjermanine pas ardhjes se Hitlerit.
Ai urrente si bolsheviket dhe borgjezet spo kapitalistet sepse i quante ane te nje medaljeje, pjese e helmit cifut per skllaverimin e qyteterimit perendimor.
Gebelsi pas shperthimit te luftes tha

"Kapitaliste te te gjithe botes bashkohuni per te shpetuar....bolsheviket!"
--------------
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

ishte lufte per jete a vdekje midis judaizmit bolsheviko-kapitalis dhe qyteterimit Evropian :confused: .Nuk eshte se nuk jam dakord,por per cilen qyteterim behej fjale???Tjeter,kur ti antares i ben analize nazizmit,je me te shumten e rasteve largpamese,por kur i ben analize kesaj luftes tjeter te qyteterimit,te diteve te soteshme,je komplet jasht llogjikes!Kete nuk e kuptoj une tek ti??Nqs ti justifikon njeren lufte(kane nderruar vetem aktoret)pse ne kete luften e soteshme je paqesor?Per te mos thene globalist!Te dyja keto luftera u bene per mbrojtjen e vlerave Evropiano-Atlantike.Ku eshte ndryshimi ndermjet te pares me te dyten?Pse je ekstremisht kunder Bushit(ma quan dhe diktator)kur dihen lidhjet e familjes Bushi me Nazizmin??
Une verej qe :ideali yt ndikohet nga shkaqe anesore!!!!
 

antares

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Nuk eshte se nuk jam dakord,por per cilen qyteterim behej fjale???
===========
Per qyteterimin europian sigurisht me perfaqesues te denje tek Gjermania, Astria, Franca, Anglia, dhe Italia......
============
Tjeter,kur ti antares i ben analize nazizmit,je me te shumten e rasteve largpamese,por kur i ben analize kesaj luftes tjeter te qyteterimit,te diteve te soteshme,je komplet jasht llogjikes!Kete nuk e kuptoj une tek ti??Nqs ti justifikon njeren lufte(kane nderruar vetem aktoret)pse ne kete luften e soteshme je paqesor?
==================
Kur te kuptosh se kapitalizmi dhe bolshevizmi jane dy ane te te njejtes medalje, dhe produkt apo helm i judaizmit atehere do te te behet e qarte. Po te te kujtoj nje batute te gebelsit ne 1942 Kapitaliste te te gjitha vendeve bashkohuni, qe te shpetoni.......bolshevizmin!
Kush tha qe eshte e njejta lufte? Ajo ishte nje lufte e shumices se vendeve te manipuluara nga judaizmi kunder Shtetit qe guxoi te marre masa qe ky infeksion minjsh haleje (cifutesh) ti pritej hovi. Kurse kjo eshte nje lufte perseri e sheteve te dominuara tashme nga judaizmi kunder kombeve islamike (armiq te betuar te cifuteve) dhe me ate rast dhe justifikim i grabitjes se pasurive te tyre natyrore.
=====================
er te mos thene globalist!Te dyja keto luftera u bene per mbrojtjen e vlerave Evropiano-Atlantike.
==========================
Pak cudi ne aleance me bolsheviket, vlera Europiano-Atlantike. Mos u sugjestiono nga terma te ngritura bukur! Cjane keto vlera Europiano-Atlantike? Cfare vlerash jane keto Atlantiket? Genocidi i Indianeve, hedhja e Bombave Atomike mbi qytete? Skllaveria? (Kur Anglia humbi kolonite amerikane e kishte abroguar skllaverine, Jankite e vendosen!).
========================
Ku eshte ndryshimi ndermjet te pares me te dyten?Pse je ekstremisht kunder Bushit(ma quan dhe diktator)kur dihen lidhjet e familjes Bushi me Nazizmin??
==============================
Arsyen ta thashe me siper! Ka dhe te tjera si xheozia Angleze dhe revanshizmi i frika franceze!
Fakti qe Prescot Bushit do ti lindte nje nip idiot nuk e ben me te mire gomarin e tanishem apo me te keq gjyshin e tij.
Pastaj mos e mbivlereso gomarin aktual se fijet e lojes nuk i luan ai po te tjere te padukshem dhe pjeserisht te dukshem.
Prandaj ka zera ne USA qe duan te clirojne politiken e tyre te jashtme nga cifutet (Pat Buchanan-ish kandidat per President), ne fund te fundit pse duhet qe amerikanet te behen kombi me i urryer pas Izraelit ne bote?
=============
Une verej qe :ideali yt ndikohet nga shkaqe anesore!!!!
====================
Jo e ke gabim, arsyet e mia jane thjesht filozofiko-idelogjike, po vecanerisht mu hapen syte pas 1997 kur pashe nderhyrjet e ulta te ambasadores amerikane ne kryengritjen komuniste qe u be.....
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Nuk e di se sa "elite e qyteterimit Evropian" ishte Gjermania e viteve '30-40,per mendimin tim qyteterimi Gjermanik pushoi se qenuri qe ne '36,ne fakt i vetmi qe humbi nga revolucionet e tipit Nazist ishte pikerisht qyteterimi!Opinioni im mbi Nazizmin eshte pozitiv(jo ne te gjitha pikepamjet)por kam vene re qe ti perdor shume karten e Nazizmit kunder kapitalizmit"gjikpires".Aleancat e asaj kohe ishin me se te nevojshme(kapitalizmi,bolshevizmi),shih aleancat e soteshme,te paimagjinuara ndonjehere.Franca beri nje loje te ndyre me cifutet(jo se me dhimben),te pakten Frances nuk i takonte,ndoshta qellimi ishte te krijohej shteti i Israelit.Persa i perket fajit qe i hedh cifuteve per te gjitha ato "ngaterresa" te asaj kohe,une kam dyshimet e mija qe cifutet te kishin aq ndikim ne politiken nderkombetare,sidomos perballe diplomacise Angleze!!Me sa di une fuqizimi i cifuteve erdhi mbas viteve '60,them fuqizim qe te kete ndikim ne politikat e perendimit.Une mendoj qe :Amerika dhe Anglia bene nje loje te sofistikuar mire me karten cifute,per te ndaluar rrezikun Gjermanik qe u kanosej Anglosaksoneve(shih lojen qe beri Franca me cifutet ne '45).
Si perfundim,cifutet jane si ajo diga e nje lumi qe eshte e domosdoshme per te shpetuar fshatrat e begata nga permbytja!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif pra perendimi vazhdon t'a perdore karten cifute. /pf/images/graemlins/wink.gif por tani cifutet jane partnere dhe jo tregtare te shqelmosur ne rruge :wink:
 

Odoakri

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

kujdes orosh se po hedh poshte 100 vjet antisemitizem europian (rrjedhimisht dhe ameriakan) kur flet per fuqi çifute vetem ne vitet 60.
origjina e antisemitimit perendimor (per ate lindor nuk di te flas) nis pikerisht nga pushteti qe çifuti kishte, çifutet per shekuj kane qene financesit krysor te te gjitha kurorave europiane te periudhes perpara 1900. çifuti i oborrit (finaciusi) mbronte dhe çifutin fshatar, keshtu qe fshatari gjerman apo frances (antisemitizmi eshte me shume shpikje franceze se gjermane) ishte nje nje gjendje me te kete se fshatari çifut i ardhur, ketu lind urrejtja ksenofobe e perqendruar ne te vetmen etni qe nuk integrohej. po antisemitizmi shpertheu vetem nje 1900 kur nje brez çifutash te pasur nuk ishin me te interesuar ne ekonomi, por ne art dhe profesione,(pasuri pa pushtet e perçmojne te gjithe) keshtu qe u sulmuan nga te gjithe, çeshtja Drejfus eshte permbledhja ideale e asaj qe po them. Por me pas familjet e medhaja (te pasura) rigjeten interesin per financen.
shteti i izraelit u krijua per te gjetesuar ndergjgjet e anglo-amerikanve, ata e dinin se ç'po ndodhte dhe nuk benin asgje ne kete drejtim, kujto foto e publikara kete vit te aushvicit nga lart, angleze e dinin ku gjendej, ç'behej aty e megjithate nuk e bombarduan (nese bombardohej do vdisnin vetem ate qe gjendeshin aty dhe nuk do te silleshin te tjere) kjo gjate luftes, por edhe me pare, ne elis ailend perdorej metoda gjermane e persgjedhjes racore.
vetem kur mbaroj lufta duke pasur parasysh sjelljen e aleatve dhe kapitalet çifute qe keto vende kishin, duke pare gjendje ne lindje e mesme u vendos qe te krijohej ai shtet.

u zgjata shume sepse sa here qe flitet per nazizmin apo LIIB askush nuk merre parasysh antisemitizmin perendimor , dhe arsyet e ndryshimit te tendences per sa i perket anglo-amerikanve
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

ku egziston lidhja me temën? :confused:

Fundi i Hitlerit erdhi nga Hitleri! Mund t'i japim merita kujt'do qoftë, dhe kushdo qoftë ka një farë të drejte, por fundi erdhi nga loja e dobët e aparatit shtetëror gjerman!
 

Argon

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

O çuna po ça beni keshtu,nga e keni mesuar kete histori qe po tregoni,nga i keni gjithe keto frymezime ,po avash me cuna se po dashuroni me teper hitlerin sesa vendin tuj,po esht turp te flasesh per gjera qe historia i ka vene vulen edhe i ka arkivuar,por ndonje here i nxjerr nga arkivi gjonat edhe na i tregon neve per te mos lejuar ate qe thone qe "historia perseritet".O çuna po nga e keni grumbulluar gjithe kete urrejtje per çifutet ,nderkohe qe ne vendin tone edhe ato pak çifute qe kemi njohur i kemi strehuar atehere kur nazistet i kerkonin,nuk e kuptoj si mund te urreje njeriu nje tjeter kur as nuk e njeh e as nuk ka patur te beje me te ,ku i njohet ju çifutet mer çuna.Une di diçka te sigurt qe vetem degjoj çifutet te akuzohen per skenare te cilet çifutet vete asnje here nuk marrin as mundimin ti pergenjeshtrojne sepse jane ngritur male me genjeshtra per to.
Sa per hitlerin mjafton te shohesh ndonje dokumentar serioz nga lufta e dyte boterore dhe e kupton edhe nje femije 10 vjeç se si qendronin gjerat,vallai nuk e di nga i sajoni ca gjona,biles keni guximin te shfajesoni hitlerin edhe nga faji per te cilin gjermanet e vertete e akuzojne qe e çoi gjermanine drejt gropes se sigurt nderkohe qe dinte qe po humbte luften e ishte akoma ne kohe te shpetonte jete njerzish apo thesaret kulturore te qyteteve gjermane,por ai vazhdoi marrezine e tij,po te lexoni historine mer cuna edhe gjeneralet me ***** kur i thone fjales te gjermanise e kuptuan gjendjen ku ndodhej gjermania e per te shpetuar popullin gjerman e qytetet gjermane tentuan pikerisht ti benin atentat hitlerit,kur e dinin fare mire qe nese atentati deshtonte,gje qe ishte mjaft e mundshme te ndodhte,do i fluturonte koka ,por kete e bene per gjermanine ,keto ishin vertete patriote ,njerez qe e donin gjermanine dhe pikerisht hitleri i hoqi qafe.Nuk e kuptoni mer çuna qe çifutet nuk kishin te benin fare me luften e dyte boterore ,biles nje pjese e elites se gjeneraleve ishin çifute ,edhe keto u perndoqen e u vrane nga hitleri pa nisur mire luften e vet,citohet edhe ky si nje nga shkaqet e humbjes se hitlerit ne luften e dyte.
O çuna po nuk e kuptoni qe eshte turp te flisni per nazizmin keshtu sepse hidhni poshte 45 miljon jete njerzish kot ,hidhni poshte edhe ato jete njerzish qe nuk u kursyen nga nazistat ne shqiperi ,eshte turp mer cuna te mbroni nje diktature e cfaredolloj ngjyre apo spektri politik.Lufta sjell vetem te humbur.
 

antares

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Aragon me vjen keq qe akoma e shikon historine me syzet e Hollivudit apo te propagandes komuniste. A e ke degjuar ate shprehjen "Historine e bejne fitimtaret"?. E pra kjo qe pershkruan ti eshte fiks "historia" e fitimtareve.
Mendo per nje moment Arberine e vitit 1538 pra rreth 60 vjet pas vdekjes se Skenderbeut. Cfare shkruhej per historine e Arberise (kuptohet nga historianet Turq!): 60 vjet perpara vdiq bukeshkali arnaut, jezit, qafir perfaqrsues i pis-miletit arnaut te Arnautistanit. Ushtrite e lavdishme te Padishahut te perfaqesuara nga Sulltani meshiremadh dhe bujar ju shtypi kokat ketyre edepsezeve dhe ata tani (edepsezet arnaute) jetojne te lumtur e te gezuar nen hijen e Turqise mike dhe bujare.......
He si te duket nje variant i tille "historie" e shkruar nga fitimtaret?
Te thuresh lavde per nje grup gjeneralesh qe ne kulmin e luftes komplotojne per te vrare komandantin Suprem eshte thjesht apologji e tradhetise!
Kush ta paska thene ty se paska pasur gjenerale cifute? Ata more mik jane te afte per avoketer e bankiere (matrapaze moderne) po jo ne keto gjera. Me thuaj 1 gjeneral te vetem aman!
Gjermania nuk i donte as per te lyer kepucet cifutet pas 1933 e jo me te besonte fatin e armatave gjermane ne duart e cifuteve!
Qe te rrime ne teme une mendoj qe fundi i erdhi nga lindja (si dhe Napoleonit) po edhe per shkak te gabimeve te renda taktike te vete gjeramneve!
 

Argon

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Nuk ishte gjermania qe i shpalli lufte USA po anasjaelltas, bile per precizim ata kishin kohe qe po benin lufte te padeklaruar me Gjermanine ne det.
Keta plehta gjithmone kane qene jashte cdo norme morale edhe etike (te pakten i shpall dikujt lufte dhe lufton hapur, e jo hidh gurin e fshih doren), mjafton te te kujtoj incidentet ne atlantikun e veriut ku luftanijet amerikane ne menyre te perseritur kane goditur (1940-1941) luftanije gjermane me qellimin per te provokuar lufte me gjermanine. Hitleri kishte dhene urdher per te mos j'u pergjigjur veprimeve luftarake kategorikisht (urdheri u zbatua).


JO mer çuna edhe une qe nuk kam mesuar edhe aq shume historine e di qe me nendetset e veta gjermania i bente vazhdimisht deme anijeve amerikane tregtare qe shkonin ne britanine e madhe,por preteksti ,ndoshta edhe shkaku i hyrjes se USA ne lufte ishte qe nendetset naziste arriten te shkonin deri ne new york edhe pothuaj hyne ne port edhe bene deme te medha ne anijet e tragetet qe ndodheshin aty,deri ne deme te medha ne njerez(traget me njerez),kjo date shenoi hyrjen e USA-ve ne lufte me Gjermanine.

Shyqyr qe eshte xhandar Amerika ne bote se te kishte qene ndonje tjeter kush e di si do kishin shku gjonat,kam pershtypjen se me keq se kaq sa jane tani.
Mos harroni edhe dicka, nese nuk do kishte nderhyre xhandar Amerika atehere kur qindra mijera shqiptare te kosoves po perzeheshin me force nga vendi i tyre edhe Sllobodani po e mbyste me gjak luften kosovare ,ndoshta do beni mire te ma tregoni ju se si do kishin shkuar gjerat,nese ndokush do me thote qe do kishin nderhyre kombet e bashkuara do me vinte per te qeshur.Tani u shkeputa ne nje argument komplet tjeter ,por nuk dua absolutisht te hedh poshte luften e perpjekjet e shqiptareve te kosoves per pavarsine e tyre por gjithsesi nuk e di si do shkonin gjerat po te mos ekzistonte mbeshtetja e xhandarit amerike ,qe ne shqiptaret e shajme edhe e urrejme kaq shume , sikur gjithe fajet na i ka xhandar amerika edhe per se si shkojne gjerat ne shqiperi.Ju kapeni ne shkaqet e verteta perse hyri amerika ne kosove,nuk perpiqeni aspak te imagjinoni si do kish ndodhur po te mos kishte hyre fare ,biles ka mundesi do degjoja po te njejtit njerez qe do thonin nuk nderhyri fare amerika po i la ti shfaroste sllobodani shqiptaret e kosoves.Edhe dicka ,nese do justifikonim hitlerin per idete e tij per rracen ariane ,pra per shfarosjet qe bente ne rracat "e demshme" do te thote ti kesh syte te mbyllur ndaj shfarosjeve qe beri e kishte ndermend te vazhdonte sllobodani tek shqiptaret e kosoves ,ne njefare menyre ato nazista qe po degjoj ne mes tuaj per mua eshte njelloj sikur po perkrahin sllobodanin.Do thoni ju nuk ka te beje fare sepse kjo e fundit ishte shfarosje entike, une ju pergjigjem qe eshte turp te mbroni nazizmin.
 

Argon

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Problemi eshte qe nuk jam ndonje njohes i mire i historise siç thashe ,nuk kam qene i mire ne histori e as nuk kam lexuar shume libra mbrapa,kam pare e shoh dokumentare historike sepse me pelqejne .Me nxiti kjo teme sepse edhe une deri para pak kohesh kam qene jo te themi nazist por pikerisht ne nje fare menyre adhuroja luften "e lavdishme" te gjermanise naziste bashke me hitlerin ,kjo sidomos e nisur nga simpatia per popullin gjerman,ose me mire tiparet qe misherojne figuren gjermane , vendosmerine e gjera te tjera qe nuk eshte nevoja ti permendim tani.Problemi eshte qe tani qe ka ndryshuar botkuptimi im filloj e i shof gjonat içike me ndryshe ,sdomen qe mund te ndikohemi edhe nga koha ,psikoza e kohes ose si na e tregojne historine ,faktet tani qe jemi ne nje periudhe tjeter ,por sidoqofte pak nga ato qe di e pak nga shpirti praktik i arsyetimit te gjerave perpiqem te krijoj opinionin tim ,ose te brumos idete e mia me mire.Sigurisht qe vazhdoj te simpatizoj shpirtin gjerman por tani me duket gabim qe me pare kam pas simpatizuar gjermanine naziste , ne nje fare menyre me duket vetja si puna atyne qe duan akoma enverin qe thone ai po ,ai beri keshtu e ai ashtu ,nderkohe qe me gjithe meritat qe mund te kete enveri si rezultat ne botkuptimin tim ekzistojne dy llogari te thjeshta enver=diktature dhe diktature=(une ndjehem keq)le te me thojne ça te dojne njerzit po ti ne kohen e enverit kishe kete e kishe ate ,per mua rezultati i fundit eshte po i njejte ,jo sepse ma injektoi njeri,jo sepse i harrova gjerat qe kane ndodhur deri tani , jane gjera qe une i jetova e nuk ka nevoje te lexoj liber historie qofte ate qe kane bere fitimtaret e qofte ato qe kane bere te humburit ,une kam qene pjestar ne ate film.
Pra me pak fjale jemi bote krejt te ndryshme ,sepse une kam mendimet e mia e nuk besoj se i luaj e ju keni te juajat , gjithsesi une ne botkuptimin tim vazhdoj te simpatizoj gjermanet por urrej me gjithe forcen time idete naziste ,e me vjen keq qe ka njerez jogjermane qe i mbeshtesin sepse njeriu i cfaredolloj ngjyre apo tradite te jete meriton te jetoje ,nuk mund ta vendosesh ti ne baze te perkatesise se tij ne ndonje grup te caktuar nese meriton te jetoje apo jo,te drejten e jetes nuk e ke kurre ti ne dore,shpresoj te mos me fusesh ne ndonje kallup fetar tani.
 

antares

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Argon! Ne duket qarte nga postimet qe jemi ne pozita gati 95% te kunderta po me pelqen fryma me te cilen diskuton dhe une do te te pergjigjem po ashtu! Shpresoj te behet ky nje shembull se si duhet diskutuar ketu pa ofendime personale dhe sarkazem! Se (tani nuk jane me ato postime meqe Duti i ka fshire) ka patur ketu njerez qe duke mos pasur argumenta te shendoshe fillonin e ofendonin majtas-djathtas. Kur ndeshen ne ca tipa qe i vune me shpatulla per muri (me argumenta) dhe qe dinin ta perdornin ironine e sarkazmen me mire se ata, ata thane qe ........"do tu biem me gure ne koke" As ne 8-vjecare kjo gje nuk konsiderohet dinjitoze!
Me fal qe u zgjata por kjo ishte thjesht per te vleresuar frymen me te cilen po behet debati!
 

Argon

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Tani po iki ,por me pelqeu vertete edhe reagimi jot komplet gjakftohte .Te shkofte mbare ,mbase me bie radha te kaloj prap kendej ndonje dite tjeter ,shpresoj te kesh ndryshuar edhe ti si une mendimet per nazizmin hahahaha, me duket pak e pamundur megjithate te uroj gjithe te mirat!
 

Odoakri

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

agron me lejo dhe mua te dal nga tema per nje fije, ti flet per ameriken si shpetimtare te njerzimit dhe te shqitarve, por pas masakrave ne bosnje kush e la ne fuqi sllobon?

por kjo nuk ka lidhje me temen, rusia e pafunde e mposhti
 

Nadia81

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Rusia,rusia rusia!Nje pyetje kam,pse u kerkuan ndihme amerikaneve xhanem?E kam degjuar ate punen qe Europa sot do fliste gjermanisht po te mos ishte Amerika, dhe s'me pelqen hic arroganca amerikane.Po te mos dalim nga tema me mire..
 

antares

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Nadia41! Kjo eshte e thjeshte fare! Asnje fuqi vetem per vetem nuk i dilte dot Gjermanise perpara. Per te mposhtur nje luan nuk mjafton vetem nje zagar po duhen 40 zagere dhe jalla!
1 zagar, shume zagere!
 

ledioni

Primus registratum
Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Hitleri filloi nje lufte qe gjithmone e kishte dashur, dhe pati nje fund qe po ashtu gjithmone e kishte dashur.Nuk mund te thuash se fundi i Hitlerit erdhi nga lindja apo perendimi. Fundi i tij erdhi nga menyra se si ai filloi dhe zhvilloi nje lufte te pakuptimte.raporti i forcave ne luften e dye boterore pas futjes se Amerikes ne lufte ne 1941 ishte 70 milion gjermane kunder 700 milion kunershareve.Ai filloi nje lufte me mendjelehtesi dhe ishe po kjo mendjelehtesi qe ai zbatoi ne planet usharake qe shkaktuan fundin e tij.
 
Top