Fjale shkodrane me shpjegim

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

M'kujtohen nji ka nji.Bile shpesh m'kujtohen,kur ulem me i shkru i harroj,ma e bukra asht se shpesh i perdori.
Ka shum shkodran q1 m'thojn ca dan me than kja apa aja ashtu sic ka tjer me t'cilt bajm "gara"..
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

...mu kujtu fjala :

verem = tuberkuloz

Ja per gja pa i tham shokve : ku je mar verem ?!
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

rrxull = byc
byk = kashta e grurit
rradake,rrasht = koka
havli = peshqir
kici = dhembi
me e kic = me e kafshu
lyth = ....nuk e di n'gjuh letrare per sy' t'ballit
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

karas = lloj peshku...por edhe "kompliment"ne pamundsi me e da fjalen ne rrokje..e perdor poplli i shkret.

lakec,ferroc,krapuliq = zog harapit = krap i vogel

u bana kubel = jam habit
mas rri si krap = mas u habit
 

dusho

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

sharabajk = karroc me dy kuaj
nallc = patku
bethic = pjesa e pasme e pajimeve te kalit
mashtrap = saf
skerrname = naze

..shifet se e kam shpin afer Kirasit...!!
 

Guest
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

dusho ti si me ken karrocier me patente se keto fjale si di as une,shkodran pra jam.
 

Guest
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

sharabajke edhe skerrname i kam ndigju po tjerat jo
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
dusho ti si me ken karrocier me patente se keto fjale si di as une,shkodran pra jam.

[/ QUOTE ]

/pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

kamlikacik = me nej me nji kam
kacuk = ....kjo kuptohet vetem n'praktik te
nej wc ne natyr..
sarahosh = pijanec
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
dusho ti si me ken karrocier me patente se keto fjale si di as une,shkodran pra jam.

[/ QUOTE ]

pa ti je fmi apartamentesh ma.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
S

Scorpion

Guest
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

fmi recelit /pf/images/graemlins/tonguee.gif
 

dusho

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

bixhimin=pinuc - i vogel
cypci - banues ne shtepi me qera
tamel - qumesht
nade - mengjez
boce - perparese
barashka(i ha un
barashkat) - i ha un fjalet
sheke - fuci
zdraluk,ziftuk,
llom,nyc,kallanjyr - pisanjos
kacile - shport
glac - m*t zogut
kakerdhi - m*t dhensh
trin - dere oborri
asht e rand - eshte shtatzene
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

dugaj = dyqan
palin = vendi ku behet lidhja e telave elektrik
brrak,ballanxh = grop me uje te ndenjur
shakllaban = hor
halldup = shkallafat
kanop = litar
hatlla = hekura
balosh = me floke te gjata
biruc = vrime
cub,vili vili caf,caf carap = hjadut
pjerdhsyz = tersli
forrik = kotec,vila e pulave
 

Bajramselimi

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

hatlla = hekura

kjo me duket se a gabim,
une gjithmone kam degju dhe i them hatlla pjeses se catise , pjese qe eshte brenda tjegullave dhe jashte shtepise
se di, mbase e kam gabim un, ndoshta e kani gabim ju......
 

hawk

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

hhmmmmm....a e din se nuk e ke kret gabim ti...
Megjithate perdoret shprehja : "mas hatllave" = mas hekrave...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Top