Fjale shkodrane me shpjegim

shkodrani80

Primus registratum
Fjale shkodrane me shpjegim

kasavet - kujdes
kastan - enkas
kojshi - fqinje, gjiton
hallk - njerezia, bota, njerezit
tami [theksi bie ne fund] - hamendje
nur - hijebukur
perri - e bukur [perdoret dhe si emer per femrat]
nadje ose sabah - mengjes
taksirat - rrezik, fat i keq
zylyf - tufe flokesh, cullufe
nalla:) - papuçe me take derrase dhe me llastik
rrem - vije ose rrip i holle qe dallon ne ngjyre.
xhevap - pergjigje
çajre - rrugedalje
gajle - kokeçarje, hall, shqetesim
avlli - mur qe rrethin oborrin
pullaz - çati
çardak - pjese e hapet, e rrethuar zakonisht me parmake dhe e shtruar me derrasa, ne katin e dyte te shtepive te vjetra.
safallek - hapsire
sheher - qender
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

lakamic-a /pf/images/graemlins/wink.gif - hinke
tamel - qumesht
mollatart - domate
karabush - miser
buke kallamoce - buke misri
 

Raptor

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

1 her bjen daci ne kos, asht shprehja.


Bushiq - tullumbac /pf/images/graemlins/smile.gif
Kastravec - sallator

Shendet e pare
SH10
 

nikson

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

çarranik - Rafti i guzhines ku vendosen pjatat,luget,pirunjt etj,etj.

Kusi - Tenxhere
Penxhere - Dritare
Fturk - Sfurk
Trapazan - Eshte ajo dhoma e vogel qe ndodhet krejt lart shtepise dmth nen çati.
Degërmi - Eshte ajo lecka e bardhe qe vejne plakat ne koke
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

bubajk - bizhdollan
bubrrec - milingone
mushkaj - mushkonje
mic - mace
dac - maçok
 

alma-milano

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Fillimisht postuar nga nikson:
[QB] çarranik - Rafti i guzhines ku vendosen pjatat,luget,pirunjt etj,etj.


Penxhere - Dritare

po jo penxhere mar po pixhere
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

gicilim - gudulisje
gergamje - ngacmim

feltere - tigan
akllagi - shkop per te hapur petet e byrekut, pec
ujti - hekur per kekurosje
qyrek - kacie
shis - fshese

kolinoz - paste dhembesh /pf/images/graemlins/wink.gif
milva - ilaç rrobash /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Marjeta

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Fillimisht postuar nga Shkodrani80:
[qb] kasavet - kujdes
kastan - enkas
kojshi - fqinje, gjiton
hallk - njerezia, bota, njerezit
tami [theksi bie ne fund] - hamendje
nur - hijebukur
perri - e bukur [perdoret dhe si emer per femrat]
nadje ose sabah - mengjes
taksirat - rrezik, fat i keq
zylyf - tufe flokesh, cullufe
nalla:) - papuçe me take derrase dhe me llastik
rrem - vije ose rrip i holle qe dallon ne ngjyre.
xhevap - pergjigje
çajre - rrugedalje
gajle - kokeçarje, hall, shqetesim
avlli - mur qe rrethin oborrin
pullaz - çati
çardak - pjese e hapet, e rrethuar zakonisht me parmake dhe e shtruar me derrasa, ne katin e dyte te shtepive te vjetra.
safallek - hapsire
sheher - qender [/qb]
hahaaa...shume tem interesante....ngjason me gjuhen e gjyshes sime, besa edhe me t'kosovareve n'pergjithesi :thumbsup:
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

hyri - vajze ose grua shume e bukur
hajat - shesh prane deres se nje ndertese
kujunxhi - argjendar
kjafet - fytyre, pamje
jallanxhi - i rreme jo i vertete, genjeshtar
ujdisje - rregullim, ndreqje
shot -nje lloj roset e madhe qe mbanin shkodranet neper shtepite e veta
sut - femra e drerit, drenushe
sojak - brisk xhepi, biçak
sebep - shkak
selamet - shpetim nga nje gjendje e veshtire
putina - papuçe te lehta e te sheshta zakonisht prej leshi ose stofi te qendisura persiper
peshtaf - kuti e vogel e zbukuruar dhe e veshur me cope ose me kadife
 

qwert

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Kto jane fjale turke mor zotni! Ndryshoja titullin tems, vene fjale turke ** perdoren ne Shkoder.
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Kto jan fjal q1 perdoren ne kanget qytetare shkodrane. Per shembull; kanga 'Per mue paska ken kismet' - Fjalet e muzika Paloke Kurti.
Mos asht zotnija jote ma i zoti se zoti e ksaj kange?
 

nikson

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Fillimisht postuar nga alma-milano:
[qb]
Fillimisht postuar nga nikson:
[QB] çarranik - Rafti i guzhines ku vendosen pjatat,luget,pirunjt etj,etj.


Penxhere - Dritare

po jo penxhere mar po pixhere [/qb]
alma se kam dite qe edhe ne shkoder qenkan dialekte te ndryshme /pf/images/graemlins/laugh.gif ne te pakten i themi penxhere,pixhere i thone fmijet e vegjel
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

urth - gllenjke
rrige - vizore
brush - furçe
shporet - sobe
sqoll - lavaman prej guri qe perdoret ne shtepite e vjetra shkodrane
saf [sa:f] /pf/images/graemlins/smile.gif - sapllak
konop - litar
pece - lecke
celefon - plasmas

bakam - buzekuq /pf/images/graemlins/smile.gif
tesha - rroba
xhup - triko
xhakovento - xhup
dorca - dorashka

partagal - portokall
[ v+e me dy pika lart (persoret ne te njeten forme si ne njejes ashtu dhe ne shumes* - veze

bib - pule deti
biban - gjel deti
 

neta

Forumium praecox
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Shum teme e lezetshme /pf/images/graemlins/smile.gif

zhele - lecka
bakal - uturak
sahat - ore
kazan - tenxhere e madhe (kusi extra large :tipsy: )

Kush din me i perkthy kto, se un s'po di shkarravin -
lagamic-
trume (theksi te u)- ajo qe nxjerr ujin
 

qwert

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

Shkodrani80, shkodrant jane shqiptar dhe flasin shqip dhe shume fjale ** keni pru ktu jane turqisht. Paloka edhe te tjere kan perdor ato fjale, por se i kan perdor ata/ato nuk mund te thuhet se jane fjale shkodrane. Une pata hall se po ju vjen keq edhe turqve.
 

shkodrani80

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

zavall - i shkrete, i mjere

burrofresko - gjalpe /pf/images/graemlins/smile.gif
dramca - therrime

llaç - balte
zabullim - zagushi
 

alma-milano

Primus registratum
Re: Fjale shkodrane me shpjegim

alma se kam dite qe edhe ne shkoder qenkan dialekte te ndryshme /pf/images/graemlins/laugh.gif ne te pakten i themi penxhere,pixhere i thone fmijet e vegjel

Le e rrit ne shkoder.......nuk kam ni ndaj her tuj i than pixheres penxhere.....ndoshta edhe gabohem eeeee
 
Top