Festivali evropian (Eurovizion) 2018

Aimilius

Forumium maestatis
Me sa kam parë, vetëm serbët këndojnë në gjuhën e tyre çdo vit, të tjerët e përziejnë engllisht...
eshte fakt qe evropa perendimore ka krize identiteti. dhe kjo duket jo vetem tek gjerat elementare sic eshte gjuha e perdorur ne eurovizion. por ne shume aspekte te jetes. problemi eshte me i thelle se kaq.

nga ana tjeter evropa lindore eshte e vetmja pjese e botes qe ka nje shoqeri/familje te shendetshme dhe nuk vuan
nga lgbt-yzzh nuk vuan nga politically corectness, nuk vuan nga demshuria per terrozistet
nuk vuan nga white guilt, nuk e quan gabim te duash racen dhe popullin tend, nuk vuan nga feminizmi etj.
prandaj polonia, cekia, rusia, serbia etj akoma edhe ne, e dime se cfare eshte islamizimi dhe rezultati ishte
shkermoqja e perandorise bizantine, heqja e identitetit kombetar, dhe pasojat i kemi sot e kesaj dite.

por pjesa tjeter e evropes duke mos pasur pasoja (pasi barren e hoqem vetem ne per 5shekuj) ja fusin pordhes
dhe i presin me krahe te hapur keta njeres dhe keto politika sepse njerezit na qenkerkan njelloj dhe qe te gjithe kane te drejta te barabarta. shpresoj ta kuptojne pa qene shume vone.
(marksismi eshte rikthyer fuqishem, edhe ai legeni qe vodhi mikrofonin eshte komunist kishte dhe orgjine shqiptare pale) por te kthehemi te eurovizioni, ky festival eshte politik, 3 raste, parvjet ishte fituese ukraina
pasi rusia eshte armike dhe ne vleresojme viktimen qe eshte ukraina.
me pare ja dhane asaj gjësë me mjeker, tolerance pra. ndersa tani e moren lopet #metoo
 

Aimilius

Forumium maestatis
N.q-se ke haber,shije dhe VESHE....
Te gjitha KOMPLET pahcavuret ne euroSHURRE,,,,i VDISTE.
Pa hyre ne humanizem...si KONCEPT.
nuk e dija qe rusia kishte cuar nje me karroce
hahaha, gjithe ajo rusi, gjithe ajo fabrike femrash dhe talentesh
dhe rusia dergon kete. ne kete klime viktimizimi mire beri qe e coi
dhe vertetoi se ajo nuk kishte shans te fitonte vetem e vetem se ishte ruse
te ishte ndonje marokene, a refuxhate hahaha e merrte me sy mbyllur
 

Airbourne

Papirus rex
European Shit Contest.
Perse fitoi Izraeli(qe disa e DININ)....Nette Bazooka alias Barzilai.

Foton e saj e gjen Diku tjeter(ngaqe nuk e permbaka formati)
Apropo ne facebook-un e saj nuk e gjen.Statistikisht, si dhe për shkak të konstelacionit të tanishëm politik, probabiliteti i një fitore të përtëritshme të Izraelit në KESH është(ishte) shumë i lartë. Përmbajtja muzikore ose artistike dihet se është shume pak pas nevojave politike.
PS: granata dore une nuk kam hedhur dot, sepse me vjen NDOT
Dite te mbare ne vazhdim.
 

Airbourne

Papirus rex
Kenga fituese i Izraelit ne eurosong,promovonte te drejtat e grave.Netta Barzilai ka qene vullnetare per nje vit ne forcat paramilitare ´´Nahal,,perpara se te kalonte ne marinen izraelite me 2014-n,ne luften kundra Gaza-s,ku bombat,granatat dhe predhat e hedhura per <gallate> vrane 2310 dhe plagosen 10.626 njerez te pafajshem.Viktima AKTUALE dje ne darke ishte e 53-ta.Dhe kjo ishte femer 26 vjecare qe quhej Alla Asad Al Swafari.
PS: n.q-se doni te fitoni festivale HIPOKRITE, merrni nenshtetesi jude dhe mos tundni flamurin nga mengjezi deri ne mromje,pa u bo note.
Dite te mbare.
 

Aimilius

Forumium maestatis
Mesa di une ne izrael sherbimi ushtarak eshte i detyruar si per burra dhe per gra.
Arsyeja qe fitoi ajo mysybet kenge nuk ka lidhje me izraelin, por me shume me propaganden e momentit. Dhe fryma e momentit tani eshte feminazizmi, lufta & urrejtja kundra burrave.
 

Airbourne

Papirus rex
PO eshte i detyruar....perjashto izraelitet arabe!!

Apropo sipas topET e kanalit...

Eugent Bushpepa ngriti në këmbë të gjithë botën me vokalin e tij në gjysmëfinalen e Eurovision, me përjashtim të Kinës, e cila vendosi të censurojë këngën “Mall”.
Shkak i censurës nga shteti i më shumë se 1.5 miliardë personave janë bërë tatuazhet e këngëtarit shqiptar.

PS: ne Kinen e moqme kriminelet dhe hajdutet i DAMKOSNIN ne FYTYRE dhe pastaj i INTERNONIN.Mesazhi ishte: peoples duhet te shikoni me ke keni te beni.
Edhe ukraines qe ishte e FUNDIT ne RENDITJE,masat i dhane do poena.
 

Aimilius

Forumium maestatis
Duhen marre parasysh dhe keto.
1. Eurovizion eshte kthyer kryesisht festival muzike pop.
2. Zakonisht fitojne kenge ne anglisht, pasi kur nuk e njeh dhe nuk e kupton gjuhen, me shume rol luan muzika dhe jo aq shume zeri.

Prandaj per standartin e eurovizionit i takonte Elenit (qipros)
Por kete vit jemi nen efektin #metoo dhe pellitjet e lopeve & gomaricave quhen art.

Per mua problemi kryesor eshte logoja e eurovizionit "celebrating diversity" kur ne fakt eshte perversity. Festivali eshte politizuar shume dhe po vazhdoi keshtu afatgjate ka per te demtuar veten. Qe hera e pare qe e pashe komplet, ndoshta hera e fundit.

Ky qe perfaqesimi me i mire qe kemi derguar. Dhe edhe pse nuk dolem te treshja, u perfaqesuam shume mire. Performanca e perkryer muzika zeri. Cdo gje super.
Aq me teper qe kenga qe ne shqip.
Gjithmone e kam thene te kemdojme ne shqip jo vetem pet ceshtje patriotike, por ne nuk dime dhe aq mire te shkuajme dhe kendojme anglisht. ide e mire do ishte po te merrim keto cupat e diapores oren, lipen, rexhen furerajn & istrefin dhe te shihnim ca bashkepunimi do dilte
 
Last edited:

Airbourne

Papirus rex
Vitin qe vjen do fitojme ne Izrael dhe perse....
Dergo ke te duash, vetem bej skiponjen si punen e pules.
U krye dhe fund jave te mbare....
AproPO.....nje IDIOT katnar tirone merret akoma me dinosauret ...pellasgLESH.
Tungi.
 

Artin

Papirus rex
Aimilius, mund te kete edhe shkaqe te tjera, vec atyre qe thua ti.
Per shembull, nje qe nuk te shkon mendja, mund te kete lidhje me kryeqytetin.
Sic dihet, kohet e fundit Trampi njohu Jeruzalemin si kryeqytet, por bota nuk e njeh.
Pas fitimit te titullit kengetarja tha "vitin e ardhshem shihemi ne Jeruzalem"
Ngjarje te tilla artistike dhe sportive ndihmojne qe njerezit te mesohen e ta pranojne faktin se ai kryeqyteti tani, e une besoj se dalengadale edhe disa vende evropiane e me gjere, do ta njohin si kryeqytet.
 

Aimilius

Forumium maestatis
Aimilius, mund te kete edhe shkaqe te tjera, vec atyre qe thua ti.
Per shembull, nje qe nuk te shkon mendja, mund te kete lidhje me kryeqytetin.
Sic dihet, kohet e fundit Trampi njohu Jeruzalemin si kryeqytet, por bota nuk e njeh.
Pas fitimit te titullit kengetarja tha "vitin e ardhshem shihemi ne Jeruzalem"
Ngjarje te tilla artistike dhe sportive ndihmojne qe njerezit te mesohen e ta pranojne faktin se ai kryeqyteti tani, e une besoj se dalengadale edhe disa vende evropiane e me gjere, do ta njohin si kryeqytet.
Per mua eshte me mire qe votimi te jete manipuluar dhe ajo ta kete marre fitoren mbi tavoline sesa te kete fituar ngaqe publiku tashme anon nga keto marrezi.
Pse e quaj me mire? Sepse kjo rregullohet me lehte dhe demi eshte me i vogel sesa te mendosh qe gjithe evropa eshte bere histerike, leftiste etj. Akoma edhe ai legeni i portugalise qe fitoi vjet kishte dale ne konference dhe qe pro emigracionit dhe e quante cmenduri tju kerkosh dokument identifikimi emigranteve.
Ndersa persa i perket jeruzalemit, trampi mire beri se kjo gje duhej te ishte bere shume kohe me pare. jeruzalemi ka qene dhe duhet te jete i hebrenjve, dhe pa tjeter qe cdo shtet ka te drejte te vendose vete ke do beje kryeqytet.
Edhe ai palacollek i bere per te penguar ameriken se ku do e conte ambasaden, tregoi qe gjerat po shkojne shume keq dhe se evropa eshte bere proislamike dhe neomarksiste. kjo qe thua ti ka shume gjasa te jete nje nga arsyet. Por nese kjo eshte arsyeja 100%, eshte me e pranueshme nga arsyet e tjera, edhe pse festivali i kenges nuk duhet te politizohet.
 

Artin

Papirus rex
Mundesia per te qene ashtu eshte e madhe, e nga votimet u vu re nje deshire apo synim per te fituar ajo kenge.
Me votat e jurise nuk fitoi, apo nuk pati diference te madhe, kurse me televotat kaperceu cdo parashikim, e kjo eshte e kuptueshme. Te vendosen njerez neper te gjitha jurite eshte e veshtire, kurse me televotat eshte me e thjeshte.
Si numerohen dhe cilet i numerojne votat ne kompanite telefonike?
Une nuk besoj se njerezit e votuan vertet ate kenge.

Sa per kryeqytetin, me duket e tepruar kjo drejtesi 2000-vjecare. Nese e paskan pasur para 2000 vjetesh, kjo do te thote se u takon edhe tani? Nqs do te ktheheshim tek kufijte e para dy mije vjeteve, bota do te kthehej permbys e shumica e shteteve nuk duhet te ekzistonin.
 

Aimilius

Forumium maestatis
Sa per kryeqytetin, me duket e tepruar kjo drejtesi 2000-vjecare. Nese e paskan pasur para 2000 vjetesh, kjo do te thote se u takon edhe tani? Nqs do te ktheheshim tek kufijte e para dy mije vjeteve, bota do te kthehej permbys e shumica e shteteve nuk duhet te ekzistonin.
Drejtesia morale vetem ishte ajo 2000 vjecarja, pasi de facto, realisht jeruzalemi ka mbi 50 vite qe e kane izraelitet.
ashtu sic de fakto kosova eshte 10 vjet e pavarur dhe serbet shikojne endrra me syhapur qe nuk e njohin
gabimi qe bejne shqiptaret (duke perfshire edhe veten me perpara) ishte qe ne perkrahnim (benim tifozllek) palestinet pasi benim GABIMISHT nje lidhje te tipit palesina me izraelin eshte si kosova me serbine.
por kjo nuk ka lidhje fare ne fakt eshte e kunderta kosova eshte izraeli dhe palestina eshte serbia ne kete rast.
ne nuk na lidh asgje me arabet, dhe nuk identifikohemi me ta. aq me teper qe ajo palestina nuk e njeh kosoven

Ministri i kultures se palestines ka thene
Yasser Abed Rabbo said, "If things are not going in the direction of continuous and serious negotiations, then we should take the step and announce our independence unilaterally. Kosovo is not better than us. We deserve independence even before Kosovo, and we ask for the backing of the United States and the European Union for our independence".

Po kete tjetren e dini? shumica e shteteve qe njohin palestinen nuk e njohin kosoven, dhe ato qe njohin kosoven nuk e njohin palestinen. ka te beje me shtetet nese jane pro apo kundra amerikes. Tani nuk jemi me shtet komunist dhe nuk kemi me pune te mbrojme palestinen meqe e thoshte xhaxhi enver dhe politika antiamerikane

Ne jemi pro amerikes, amerika realizoi kosoven, amerika realizoi shqiperine dhe eshte me te vertete i vetmi aleat qe kemi.
 

Artin

Papirus rex
Këto që lexoj, më kujtojnë kohët e fillimit te "demokracise"... kur reklamohej/premtohej liria dhe zhvillimi. Njerëzit i zgjatën floket nga pas, në model bishtpëllumbi, kurse pantallonat xhinse që i kishin te gjata, i përveshnin nga poshtë 3 herë, se u vinte keq t'i pritnin.

Kur erdhi nje dipllomat i huaj i larte ne Tirane, turma e ekzaltuar i puthi edhe gomat e makines, pasi mendonin se ky ishte shpetimi. Atehere besonin tek çeqet e bardha, e se Shqiperia brenda 5 vitesh e do te behej si perendimi. Njerezit ishin naive, se e tille ishte koha dhe situata.

Por te besosh naivitete te tilla ne vitin 2018, ne kohen e internetit, eshte e pafalshme.

Sidoqofte, edhe pse s'kemi mendime te njejta ndonjehere, per mua je nje djale i zgjuar dhe kam nje mendim pozitiv per ty.
 
Last edited:
Top