Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Santiago

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

nese e ke degjuar te news24 eshte e sigurte qe eshte thashethem.
Stazhi nuk eshte hequr por eshet shtuar numri i provimeve qe nje student mund te mbarte.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Ligji per arsimin u aprovua.Kush mendoni se do zgjidhet dekan per kte fakultet? Po nje kandidad i jashtem a do ishte i duhur ne kte moment?
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: LiPS</div><div class="ubbcode-body">Ligji per arsimin u aprovua.Kush mendoni se do zgjidhet dekan per kte fakultet? Po nje kandidad i jashtem a do ishte i duhur ne kte moment? </div></div>

Interesante ideja e nje kandidati te jashtem, mendimi im eshte se Dr.Prof Dhori Kule ka bere shume per kete fakultet. Ka ditur te qeverise shume mire dhe ka ditur te manaxhoj grupet e interesit.
Eshte per tu pergezuar puna e tij, por ne kete fakultet duhet te behen dhe shume reforma.
Pedagoget duhet te testohen vazhdimisht, duhet te kontrollohen dhe vleresohen. Ne baze te vleresimeve duhet bere dhe diferencimi i pageses +.
Disa te tjere duhet te hiqen dhe disa te tjere duhet te vijne. Perzgjedhja e tyre duhet te jete shume e kujdeshme.
 

klaustra

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Nuk besoj qe shnderrimi ne Universitet percakton fatin e FE.Mund te jete shume mire dhe fakultet,por rendesi ka te mos e perdorin si trampoline per te kushtezuar dhe per te favorizuar politikat.Une studioj jashte,nuk di mire se si funksionon aty dhe pse jam informuar pak.Une them se nuk ka nje angazhim te pedagogeve ne menyre shpirterore,qe besoj eshte bazike ne interpretimin e nje materieje.Eshte veshtire te kapesh nje profesor te lire per te te qene ne asistence,mungon shpirti i interesimit.Mendoj se eshte fakultet jetik ne gjithe pikepamjet e ndryshme dhe duhet te bejne te ece perpara vertet ate qe e meriton.Sigurisht jo te bejne reprezalje(matematika apo ndo1 lende e tille fobike)sepse matematika eshte thjesht nje baze qe duhet te asimilohet,por s'eshte e drejte te matematizosh ekonomine,c'ka rendesi eshte mendesia dhe mprehtesia per te vene pervojen ne funksion te politikave te drejta,te menduara mire dhe te studiuara me kujdes.Sidomos ne klimen shqiptare...qe eshte nje tmerrrrr!!!!
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Filluan zgjedhjet per Rektori e UT.
Po keshtu dhe zgjedhjet per Dekane neper Fakultetet e Tiranes.
Nga nje kerkim ne internet gjeta faqen e internetit te Prof. Dr. Dhori Kule.
Nese mund te na ndihmojne moderatoret per te bere nje sondazh me mundesi votimi, pasi do te na ndihmonte te krijonim nje ide se kush do te jete kreu i UT.

Lista e kandidateve per Rektor

1. Dhori Kule
2. Valentina Duka
3. LLukan Puka
4. Bardhyl Çeku


Faqja e Prof.Dr. Dhori Kule
http://www.dhorikule.com/
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: aristokratja</div><div class="ubbcode-body">Po Bardhyli, nuk u hoq nga fakulteti?</div></div>
Qe te kandidosh per rektor duhet te kesh graden Prof.Dr dhe ai ka keto grada.
 

eddie01

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Ore,se jane thene gjithato thashetheme per Bardhylin...
cila ishte arsyeja qe e hoqen nga fakulteti?
 

Oltion Rrumbullaku

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Po ti eddio, u fute ne forum, vetem me pyet, pse e paskan heq Bardhylin. Nuk ka shume rendesi, ta them une.
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Lista e kandidateve per Rektor

1. Dhori Kule
2. Valentina Duka
3. LLukan Puka
4. Bardhyl Çeku

Dhe kisha dhe nje pyetje!
Ne Fakultetin Ekonomik eshte vetem nje kandidat per Dekan!
Si e shikoni kete, si nje post me shume pergjegjesi qe ato qe e dijne nuk duan te marrin persiper kete ngarkese apo Dekani eshte i paracaktuar?
Sa per info! I vetmi kandidat per dekan eshte Prof.Dr. Omer Stringa.
 

eddie01

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Sintetiku</div><div class="ubbcode-body">Po ti eddio, u fute ne forum, vetem me pyet, pse e paskan heq Bardhylin. Nuk ka shume rendesi, ta them une. </div></div>

sintetiko, ho me... ca bohet... sikur nuk te kemi pa mo anej nga forumi shkolles....
sa per bardhylin do ket bo noi gjo jo etike ai vllai qe s'e trego ti... eee...

p.s. meqe ra fjala, ca ka nodh me forumin tone qe nuk hapet fare?
 

eddie01

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Lista e kandidateve per Rektor

1. Dhori Kule
2. Valentina Duka
3. LLukan Puka
4. Bardhyl Çeku

Dhe kisha dhe nje pyetje!
Ne Fakultetin Ekonomik eshte vetem nje kandidat per Dekan!
Si e shikoni kete, si nje post me shume pergjegjesi qe ato qe e dijne nuk duan te marrin persiper kete ngarkese apo Dekani eshte i paracaktuar?
Sa per info! I vetmi kandidat per dekan eshte Prof.Dr. Omer Stringa.


-------------------------------

po eshte e vertete... sado absurde te tingelloje kur e degjon, Omer Stringa eshte i vetmi kandidat per dekan te Ekonomikut...
une per vete do te isha per dike tjeter...
e verteta eshte qe asnjeri prej pedagogeve te tjere nuk ka dashur te dale kundra Omerit pasi ai ishte i pari qe e hodhi kandidaturen. Nqs do te dilte ndonje tjeter (qe une mendoj se ka shume me te mire se ai) do te kishte me siguri hatermbetje ndermjet Omerit dhe kandidatit tjeter, keshtu qe edhe ndonje qe kishte ne mendje te kandidonte, u terhoq...

une mendoj se dekani eshte i paracaktuar...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Jo smendoj qe eshte kjo arsyeja.Te jesh dekan i nje fakulteti eshte goxha pergjegjesi dhe Omeri e ka provuar nje here kete pergjegjesi.Te tjeret kane preferuar tju rrine larg mbase disa telasheve qe Omeri duhet ti dije mire.Me shume se i paracaktuar Omeri eshte vendosur me konsensus dhe aq me teper qe eshte i respektuar nga pjesa me e madhe e pedagogeve dhe studenteve ne ate fakultet.
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Nuk nderon askend shmangia e konkurences.
Per mendimin tim ligji per arsimin e larte le shume per te deshiruar. Duhej te ishte saktesuar se ne zgjedjet per Rektor, Dekan, dhe shefa departamentesh duhet te kete te pakten 2 kandidat.
Dhe nese pedagogeve te FE nuk jua merr mendja te futen ne gare me mire le te lene dhe punen e pedgagogut apo shefave te departamenteve dhe te shkojne te regjistrohen ne partite politike ku shefi tu gjej nga nje vend.
Kjo mungese konkurence me frikson!!!!!!!
Nuk mund ta besoj se ne FE nuk njerez te tjere te cilet mund te konkurojne denjesisht per te marre ne dore Drejtimin e Fakultetit.
Nuk kam asgje kunder DR.Prof. Omer Stringes, por ndaj te gjithe te tjereve qe plotesojne kushtet kane mundesi dhe deshire, por per ta mbajtur mire me kete apo ate nuk futen ne konkurence tregon se ato pedagoge vijne nga ajo shkolle e cila i ka ndrydhur dhe shtypur duke i lene te jene viktima te nje sistemi i cili ka perenduar.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Pershembull kush do ishin propozimet e tua per dekan?
 

eddie01

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: LiPS</div><div class="ubbcode-body">Jo smendoj qe eshte kjo arsyeja.Te jesh dekan i nje fakulteti eshte goxha pergjegjesi dhe Omeri e ka provuar nje here kete pergjegjesi.Te tjeret kane preferuar tju rrine larg mbase disa telasheve qe Omeri duhet ti dije mire.Me shume se i paracaktuar Omeri eshte vendosur me konsensus dhe aq me teper qe eshte i respektuar nga pjesa me e madhe e pedagogeve dhe studenteve ne ate fakultet. </div></div>

nuk e di pse, po mua keto lloj votimesh me vetem nje kandidat me kujtojne kohen e komunizmit ku ne zgjedhje kandidonte vetem nje person dhe merrte 99.8 perqind te votave. Une personalisht nuk kam ndonje mendim te mire per Stringen dhe nuk mendoj se do te jete me i mire se Kule.
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Per mua nuk eshte e rendesishme se kush mund te ishte dekan, por do te doja te ishte konkurence.
Realisht do te me pelqentet te ishte ndonje grua ne krye te fakultetit.
Pse jo.
Vasilikia Kume
Mimoza Kasimati
 

august31

Primus registratum
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

edhe une nuk jam hic dakort qe te jete prof omeri dekan, por ndoshta edhe sesi tingellon prof matematike ne krye te fakultetit ekonomik...boo
 

dimir

Forumium praecox
Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Nuk ka rendesi nese eshte pedagog matematike, fizike apo kimie.
E rendesishme eshte qe te mos kthehemi ne komunizem sic tha "eddie01". Ai nuk ka asgje te keqe, por e keqja qendron tek mungesa e konkurences. Nese je pedagog per me teper Dr.Prof dhe nuk futesh ne konkurence do te thote se ka dicka qe nuk shkon.
 
Top