Etika Sot...

Elsi

Forumium praecox
Etika Sot...

Etika e filozofeve antike (Sokrati, Platoni, Aristoteli) ishte e bazuar tek mireqenia, dhe mireqenia ishte e perbashket, pra, te gjithe qytetaret brenda polisit kishin vendin e tyre dhe duke realizuar secili detyren e vet, arrihej mireqenia e perbashket.

Me filozofet moderne, fjala "e perbashket" u shnderrua ne "personale" apo "individuale", pra mireqenia eshte e cdo individi dhe eshte personale, cdo njeri mund te perdore mjetet qe do per te arritur nje qellim, per sa kohe nuk prek te tretet. Kjo eshte filozofia konsekuencialiste e filluar nga Kant, dhe eshte baza e gjithe mendimeve politike, ekonomike e shoqerore, dhe etika sot bazohet ne rezultate; pra, per sa kohe arrij rezultatin, nuk ka rendesi se me c'mjete e bej kete. Pra rezultati eshte me i rendesishmi, dhe maksimizimi i tij eshte maksimizim i mireqenies. Mireqenia ketu shnderrohet ne materiale, e llogaritshme me shifra. Kjo menyre te menduari, per mendimin tim, eshte shkaku i krizes se shoqerive perendimore (rritja negative e popullsise, kriza ne familje, globalizimi, etj).
Cfare mendoni se eshte Etike sot dhe a mendoni se e ka te gjate shoqeria perendimore (perfshire shoq. shqiptare) me kete filozofi jete?
 

edy

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Tema me duket ideale/fantastike. Sipas mendimit tim sot ne post-modernisem si perdoret ne gjuhen teknike te Moralit, sepse etika perdoret pak per vete faktin qe the edhe ti, nuk ka me shoqeri por individ dhe kur flitet ne njejes per Etiken jemi duke folur per moralin qe studion individin.
Pra, pamvarsisht nga termi mendoj se sot as qe mund te flitet as per moral e as per etike perderisa nenkuptimi i termeve nuk eshte aspak i njejte e ate qe keto fjale mbartin ne vetvete. Sepse sot reelizimi etik i personit eshte thjesht i jashtem si:NUk bej keq etj. Por fakti se ti ben apo nuk ben keq apo mire nuk mund te perkuizoje ty si person. POr ndoshta me shume te perkufison pyetja se : Si? Sa angazhohem ne brendesine time per te krijuar jo vetem nji norme morale brenda meje, apo te zbatoj vetem normat morale te vendosura nga nji shoqeri por te hyj thelle ne brendesine time e te zbuloj ne natyren time njerzore ate çfare une jam me te vertet e si! E nuk besoj se Morali i sotem ka keto tendenca, perkundrazi eshte duke çuar drejt nji shkaterrimi total te shoqerise e te individit. Ne nji shoqeri ku vlen per çka ke dhe jo kush je apo flitet per te drejtat njerzore e behet i ligjshem ABORTI, flitet per paqe e behet e ligjshme lufta, nuk mund te pretendojme dhe as ta enderrojme nji bote tjeter nese ecim ne keto hapa e aq me pak se femijet tane nji te neserme do arrijne te krijojne Norma etiko-morale qe nuk i kane bazat ketu. Pra Njeriu eshte duke shkuar kunder natyres se tij. E nuk kuptoj se ne kete etike qe sot po jetohet çfare dmth ka njeriu perderisa tashme mund te krijojme sa te duam.
Kujdes! une nuk jam kunder evolucionit te shkences por kunder ndikimit qe shkenca ka bere ne ne. Shkenca duket sikur zevendeson edhe natyren e njeriut.
HApni ne internet statistikat e shihni se sa te rinj vetvriten apo mund te pyesesh se sa njerez jetojne me te vertet me nji dmth ne jete apo me nji projekt personal te brendeshem, vetem nese ky perputhet me idet e karrjeres.
Sot gjithçka eshte e bazuar ne sukses. Nuk ka sukses, s'ka lumturi s'ka moral e pasojat: Vdekje lufte, Abort, Kllonim,Autanazi etj etj...
Ku eshte etika apo morali???
 

Gysi

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Kjo teme eshte hapur njehere. Besoj eshte me mire te vzhdojme aty, pasi keshtu do t'i shperndajme mendimet, te cilat do te ishte me mire te rriheshin ne nje teme te vetme. Mund t'a vazhdojme me mire tek tema e moralit.
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Ne fakt morali dhe etika jane dy koncepte te ndryshme, etika eshte relative nga njera dege e shkences ne nje tjeter, kurse morali i diskutuar ne temen tjeter eshte nje: morali shoqeror.

Me sa di une :rolleyes:
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Etika Sot...

Pikerisht, jane gjera te ndryshme, dhe do te doja te mos i ngaterronim. Morali eshte ajo qe thua ti, jane vlerat e nje shoqerie si tradita, kurse etika eshte cfare konsideron ti te mire, dhe si mundohesh per te arritur kete te mire, pra etika eshte te jesh i mire, te sillesh mire dhe te kerkosh te miren. E mira, ose mireqenia bazohet ne disa fusha, njera nga te cilat eshte morali, pra lidhen shume me njera tjetren, por nuk e jane e njejta gje...
Per temen deri tani vetem njeri ka kthyer pergjigje, a ka mendime te tjera, apo jeni te gjithe dakord?
Gjithe te mirat...
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Etika Sot...

Me Etiken merret nje pjese e mire e filozofeve duke krijuar edhe shkolla te tera per etiken. Me moralin merret shoqeria. Etika ose zakonet ose edhe shpesh konsideruar morali daton qe ne greqine e lashte me shkollat e Pitagores (sofismi) dhe te Sokratit e Platos qe flasin per kultivimin e virtutit, per absorbimin e tij nga shoqeria qe do ishte dhe shpetimi i saj. Sokrati pretendonte se edukimi i popullit do e bente ate te moralshem. Me pas kemi nje evolim te idese se kenaqesise se jetes, ketu hyn ne loje deri diku edhe hedonizmi. Me pas kemi edhe disa ide te Aristotelit sipas te cili lumtuaria eshte ajo qe sinjifikon kompleitmin e qenies njerezore.
Pas shkollave greke qe jane disa keto me lart e ca te tjera kemi shfaqjen e moralit Kristian. Sipas tija kompletimi i qenies njerezore do arrihej jo nepermjet njeriut por vetem dhe vetem nepermjet zotit. Ishte kisha ajo qe percakoi shtate virtytet te cilat te benin te prekje parajsen. Ne kete faze dhe me vone me fuqizimin e saj kemi shfaqjen e mekateve kapitale dhe virtuteve sublime. Edhe keto klasifikohen se nje faze me rendesi per vlerat etike apo morale te kohes. Per cdo gje ne kete faze gjykates mbetet zoti.
Etika njohu nje rigjenerim dhe reformim gjate periudhes se Rilindjes me doktrinat kalviniste. Kemi nje rishikim te mekatit origjinal ne kete faze.

Nje shkendije me ngjyrim krejt te ri ne Filozofine Etike do ishte Newton i pasuar nga Darvin. Si koncept kemi nje evolim te termit etik, shume me te gjere se me pare. Etika konsiderohet si domosdoshmeri ne shume fusha jo vetem ne shoqeri, kemi hyrjen ne skene te Adam Smithit te njohur ndryshe edhe si babain e ekonomise. Ai prpozon si te mire cdo gje qe le nje shije te mire apo jep kenaqesi.

Etika ka evoluar edhe me shume me tej duke prekur edhe koherat Hegeliane e deri ne ditet e me vona me Moore.

Sot gjerat e modes konsiderohen si etike, tingellon ironike.

Filozofet e shekullit te fundit e kaluan Etiken nga plani i pergjithshem ne ate individual, kujto ketu edhe Nicen.

Etika evolon me qenin njerezore perfshi ketu edhe gjithe te rejat qe sjell globalizmi duke bere njehsimin deri diku edhe fashitjen e forcave te etikes ne nje te mesme te perbashket qe askush nuk mund te thote nese eshte ajo e arta.

Sidoqofte, mbetet per tu diskutuar nese ky perkembim kulturash dhe zbutja apo njesimi e etikes eshte pozitiv ose jo.

P.s.Ka shume per te folur ne kete teme, une i rashe teper shkurt duke anashkaluar edhe kontributin e shume filozofeve dhe shkaqeve te tjera ne revolucionin e etikes dhe koncepteve mbi te.
 

Gysi

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Ateher po shfletoj fjalorn Filozofik. Kjo nuk do te thote se percaktimi i ketij fjalori eshte definitiv, por pa nje percaktim te fjales nuk mund te merremi dot vesh.

"etike (nga greq. ethos, zakone) shkenca e parimeve te moralit. Morali perkufizon me ne vecanti zbatimin e ketyre parimeve ne veprimet e vecanta te jetes"

Per ne tej thote - shih Moral
Didie Zhylia "fjalor i filozofise.


d.m.th. edhe vete perkufizimi ketu eshte prekur shkurtimisht pasi gjerat kryesore ne kete fjalor jane thene tek fjala moral.

Diskutimet per moralin nuk mund te kalojne pa prekur edhe etiken (qe merret me parimet e moralit) keshtu qe, per mua, do te ishte me mire t'i trajtonim ne te njejten teme. Kjo pasi qe ne temen tjeter eshte diskutuar shume edhe ne planin etik, ndaj nuk do te ishte mire te perserisnim te njejtat gjera.

Gjithsesi, si te deshironi>
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Etika Sot...

A mendoni se etika, si shume fusha te tjera shoqerore, sot eshte e varur nga ekonomia? Ketu kam parasysh qe me futjen e ideve si konsekuencializmi, utilitarizmi, materializmi, etj etj, ku gjithcka eshte e llogaritshme, dhe si rrjedhoje, mund te zhvillohen formula matematike (kjo eshte dcka qe ben ekonomia sot) per te arritur mireqenien e njerezve. Si rrjedhim, etika sot eshte etike utilitariste, dmth, rezultati, qe eshte i materializueshem, i llogaritshem, eshte i realizueshem, dhe nuk ka rendesi te jesh i mire, te sillesh mire, dhe te besh mire; rendesi ka rezultati, qe eshte i mire nqs rrit fitimin personal, i cili eshte material. Nqs te sillesh mire do te thote ulje e perfitimit, atehere nuk ke pse sillesh mire, sepse mireqenia eshte perfitimi, dhe kjo eshte me e rendesishmja. Si rrjedhim, filozofia e jetes sot eshte, mund te sillesh mire, per sa kohe nuk prek perfitimin qe eshte i shenjte. Pra etika sot si nensistem social, per mua varet nga perfitimi, pra ekonomia. Nga ekonomia per mua gati te gjitha fushat e jetes: politika, familja, feja, etj etj. por ky eshte muhabet tjeter...

Gysi, mos e ngaterro etiken me moralin, etika studion moralin, ndersa morali ekziston, jane normat dhe zakonet e shoqerise. Etika eshte teori, filozofi, ndersa morali eshte praktike.
 

blabla

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Gysi, mos e ngaterro etiken me moralin, etika studion moralin, ndersa morali ekziston, jane normat dhe zakonet e shoqerise. Etika eshte teori, filozofi, ndersa morali eshte praktike.
Ethics (se refuzoj ta perdor kte fjalen shqip...se kom nigju noiher fjalen "etika"--perkthim shum italion po tme pyesesh mua) si edhe morali jan te gjitha concepts, dhe jo teori. Si te tilla, duhet fillimisht qe ti kuptosh (edhe te kuptosh conceptin e conceptit), pastaj edhe ti praktikosh...shum nga ne e percjellin kto concepte si relative, gabimisht.

Every art and every inquiry, and similarly every action and pursuit, is thought to aim at some good; and for this reason the good has rightly been declared to be that at which all things aim.
Nicomachean Ethics, Aristotle, (101). Kjo esht ethics.
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Etika Sot...

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Quote:</div><div class="ubbcode-body">
Every art and every inquiry, and similarly every action and pursuit, is thought to aim at some good; and for this reason the good has rightly been declared to be that at which all things aim.
</div></div>
Eshte shume e sakte si definicion. Fatkeqsisht, utopik per ditet e sotme. Every action is <span style="font-weight: bold">thought</span> to aim at some good, eshte e pakonceptueshme dhe askush nuk ka kohe te ndalet te shohe what do you <span style="font-weight: bold">think</span>, perendimi i larget promovon si objektiv perfundimtar what do you <span style="font-weight: bold">get out of it</span>.
Te luftosh nje shoqeri qe te tregon me gisht nese vlerat e tua etike shkojne ndesh me ate qe eshte tashme e percaktuar nga rregullat strikte te inxhinierise sociale, eshte mjaft e veshtire, por jo e pamundur, aq me teper qe fjala rrenje e njeriut qe mesohet te mendoje &quot;ashtu sic duhet&quot; eshte Money&amp;Bussiness. There is little room for ethics in such a sitting, still those who make it there are easily spotted and (personal opinion) greatly valued.


--------------------
&quot;There are only 10 kinds of people. Those who can read binary, and those who can't.&quot;
 

Urim Nerguti

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Përshendetje !
Doja thjesht t'ju thoja që nqs keni dëshirë të njiheni më tepër me këto dy tema (etika dhe morali), për lexuesit e gjuhës franceze ju rekomandoj dy filozofë të mëdhenj të shekullit XX-të, Emmanuel Lévinas dhe Vladimir Jankelevitch, që të dy filozofë francezë me origjinë çifute.
Emmanuel Lévinas (1905-1995), i cilësuar si babai i filozofisë etike. Vepra e tij Totalité et infini është e mbajtur për një nga veprat më madhore të shekullit XX (pjesa mbi fytyrën, ndër faqet më të bukura të filozofisë).
Vladimir Jankelevitch (1903-1985), i cilësuar si babai i filozofisë morale. Për të, morali është thelbësisht një lëvizje drejt tjetrit, nga ku ai nxjerr paradoksin: "Sa më shumë qenie, aq më shumë dashuri, dhe sa më shumë dashuri, aq më pak qenie".
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Etika Sot...

Avash mer daje, si qenkan keta baballaret e etikes. Etika ka lindur shume perpara ketyre, babai i etikes per mua eshte Aristoteli. Per sa i perket ketyre francezeve, une nuk i njoh, por shkolla franceze ne pergjithesi eshte racionaliste/mekaniciste (ne gjurmet e Dekartit), keshtu qe nuk mund ta konsideroj si me te miren, sepse i trajton njerezit si makina.
 

Urim Nerguti

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Epo mirë, Alibaba, le të sqarohemi pak.
Fakti që ju nuk i njihni këta dy filozofë të mëdhenj nuk do të thotë që ato nuk ekzistojnë.
Kur unë them babai i filozofië etike apo morale unë kam parasysh filozofinë e shekullit XX-të. Sepse përndryshe nuk mund të flitet për atësi, pa një pikë referimi. Nqs do të ishte kështu, atëherë do të duhej të ktheheshim tek "10 komandimet" e Zotit dhënë ndaj Abrahamit.
Vepra e Emmanuel Levinas është një referencë sot (të paktën në Europë) përsa i përket etikës. Dhe vepra voluminoze e Jankelevitch në fushën e moralit (falja, e mira dhe e keqja, e pafalshmja, rastësia, aventura, vdekja, dashuria, miqësia, ndëshkimi, dënimi, qëndrimi përpara vdekjes, etj.) është e nevojshme dhe e domosdoshme për çdokënd që mendon t'i studiojë këto tema.
Përsa i përket kthimit tuaj mbrapsht deri tek Descartes, mendoj se filozofia franceze nuk është ndalur aty përgjithmonë. Mund t'ju përmend Bergson, Comte, e deri sot Jacques Derrida (vdekur pak ditë më parë).
Megjithatë, më duhet të them që filozofia e shekullit të XX-të është tejpërtej e mbrujtur nga filozofi i madh Heidegger. Por jo në fushën e etikës dhe të moralit, që siç dihet Heidegger nuk kishte çfarë të mësonte (qëndrimi i tij gjatë nazizmit).
Problemi nuk është të mbroj këta dy filozofë më lart (do të ishte një marrëzi nga ana ime), por ato çka kam thënë më lart janë në dijeni të plotë të faktit (pas disa studimesh të veprave të tyre). Uroj që vepra e Levinas "Totalité et infini" të jetë e përkthyer sa më shpejt në shqip (do të isha gati nëse gjendet ndonjë të më angazhojë), pasi bëhet fjalë për të rishikuar deri në rrënjë marrëdhëniet tona etike të derisotme. E në lidhje me Jankelevitch, do të përmendja veprën e tij "Vdekja", si dhe përmbledhjen e disa veprave të tij në veprën "Filozofia morale" (rreth 1200 faqe).
Ju falemnderit.
 

Urim Nerguti

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Për të parë më qartë filozofinë e Levinas, po jap më poshtë një pasazh nga vepra e tij Totalité et infini.

Fytyrë dhe etikë
f. 172-176

Fytyra i refuzohet posedimit, pushteteve të mia. Në shfaqjen e saj, në shprehjen, e ndjeshmja, akoma e kapshme transformohet në rezistencë totale ndaj kapjes. Ky transformim mundet vetëm nga hapja e një dimensioni të ri. Në fakt, rezistenca ndaj kapjes nuk prodhohet si një rezistencë e pakapërcyeshme siç ashpërsia e shkëmbit kundrejt së cilit përpjekja e dorës thyhet, siç largimi i një ylli në pamatësinë e hapësirës. Shprehja të cilën fytyra fut në botë nuk sfidon dobësinë e pushteteve të mia, por pushtetin tim për të mundur. Fytyra, akoma gjë midis gjërash, shpon formën e cila megjithatë e kufizon atë. Çka kjo do të thotë konkretisht: fytyra më flet dhe nga këtej më fton për një relacion pa asnjë gjë të përbashkët me një pushtet që ushtrohet, le të qe kjo gëzim apo njohje.
E megjithatë ky dimension i ri hapet në shfaqjen e dukshme të fytyrës. Hapja permanente e kontureve të formës së saj në shprehjen mbyll në një karikaturë këtë hapje e cila bën për të shpërthyer formën. Fytyra në limitin e shenjtërisë dhe të karikaturës ofrohet pra akoma në një kuptim ndaj pushtetesh. Në një kuptim vetëm: thellësia që hapet në këtë ndjeshmëri modifikon vetë natyrën e pushtetit që nuk mundet më tani për të marrë, por mundet për të vrarë. Vrasja synon akoma një të dhënë të ndjeshme dhe megjithatë ajo gjendet përpara një të dhëne qenia e së cilës nuk do të mundej për t'u pezulluar nga një përvetësim. Ajo gjendet përpara një të dhëne absolutisht të paneutralizueshme. "Mohimi" i kryer nga përvetësimi dhe përdorimi mbetej gjithmonë i pjesshëm. Kapja e cila konteston pavarësinë e gjësë e ruan atë "për mua". As shkatërrimi i gjërave, as gjuetia, as shfarosja e gjallesave - nuk synojnë fytyrën që nuk është njeri. Ato janë akoma punë, kanë një qëllim dhe i përgjigjen një nevoje. Vetëm vrasja pretendon për mohimin total. Mohimi i kryer nga puna dhe përdorimi, siç dhe mohimi i kryer nga përfytyrimi - kryejnë një kapje dhe një kuptim, prehen mbi pohimin apo e synojnë atë, munden. Të vrasësh nuk është të dominosh por të asgjësosh, të heqësh dorë absolutisht nga kuptimi, nxënia. Vrasja ushtron një pushtet mbi atë që i shpëton pushtetit. Akoma pushtet, sepse fytyra shprehet në të ndjeshmen; por tashmë pafuqi, sepse fytyra gris të ndjeshmen. Tjetërsia që shprehet në fytyrën furnizon "lëndën" unike të mundshme ndaj mohimit total. Unë nuk mund të dëshiroj për të vrarë tjetër përveçse një qënie absolutisht të pavarur, ajo e cila tejkalon pafundësisht pushtetet e mia dhe që nga këtej nuk u kundërvihet atyre, por paralizon vetë pushtetin për të mundur. Tjetri është e vetmja qenie që unë të mundem për të dëshiruar vrarë.
Por ku ndryshon kjo mospërputhje ndërmjet së pafundmes dhe pushteteve të mia nga ajo që ndan një pengesë tejet të madhe me një forcë e cila aplikohet ndaj saj? Do të ishte e kotë për të ngulmuar mbi banalitetin e vrasjes e cila zbulon rezistencën pothuaj zero të pengesës. Ky incident më banali i historisë njerëzore korespondon ndaj një mundësie të jashtëzakonshme - pasiqë ajo pretendon për mohimin total të një qenie. Ajo nuk ka të bëjë me forcën që kjo qenie mundet për të poseduar e tillë si pjesë e botës. Tjetri i cili mundet sovranisht të më thotë jo, ofrohet ndaj majës së shpatës apo plumbit të revolverit dhe e tërë fortësia e patundshme e "për vete" të tij me këtë jo të prerë që ai nxjerr përballë, shuhet nga fakti që shpata apo plumbi ka prekur barkushet e zemrës së tij. Në kontekstin e botës ai nuk është pothuaj kurgjë. Por ai mundet për të m'u kundërvënë, dmth për t'i kundërvënë forcës që e godet atë jo një forcë rezistence, por vetë paparashikueshmërinë e reagimit të tij. Ai më kundërvë kështu jo një forcë më të madhe - një energji të vlerësueshme dhe duke u paraqitur për rrjedhojë njëlloj sikur ajo të ishte pjesë e një tërësie - por vetë transhendancën e qenies së tij në raport me këtë tërësi; jo një superlativ çfarëdo fuqie, por pikërisht pafundësinë e transhendancës së tij. Kjo pafundësi, më e fortë sesa vrasja, n'a reziston tashmë në fytyrën e tij, është fytyra e tij, është shprehja zanafillore, është fjala e parë: "ti nuk do të kryesh vrasje". Pafundësia paralizon pushtetin nëpërmjet rezistencës së saj të pafundme ndaj vrasjes, rezistencë e cila, e fortë dhe e pakalueshme, shkëlqen në fytyrën e tjetrit, në lakuriqësinë totale të syve të tij, pa mbrojtje, në lakuriqësinë e hapjes absolute të Transhendantit. Kemi këtu një relacion jo me një rezistencë tejet të madhe, por me diçka absolutisht Tjetër: rezistenca e asaj që nuk ka rezistencë - rezistenca etike. Shfaqja e fytyrës ngjall këtë mundësi për të matur pafundësinë e tundimit të vrasjes, jo vetëm si një tundim shkatërrimi total, por si pamundësi - pastërtisht etike - e këtij tundimi dhe tentimi. Nëse rezistenca ndaj vrasjes nuk do të ishte etike por reale, ne do të kishim një perceptim me gjithçka që në perceptimin, kthehet në subjektive. Ne do të mbeteshim në idealizmin e një ndërgjegje të luftës dhe jo në relacion me Tjetrin, relacion i cili mund të shndërrohet në luftë, por tashmë kapërcen ndërgjegjen e luftës. Shfaqja e fytyrës është etikë. Lufta me të cilën kjo fytyrë mund të kërcënojë presupozon transhendancën e shprehjes. Fytyra kërcënon me luftë siç me një eventualitet, pa këtë që ky kërcënim të shterrojë shfaqjen e pafundësisë, pa këtë që ai të formulojë aty fjalën e parë. Lufta supozon paqen, praninë paraprake dhe jo alergjike të Tjetrit; ajo nuk shënon ngjarjen e parë të takimit.
Pamundësia për të vrarë nuk ka një domethënie thjesht negative dhe formale; relacioni me pafundësinë apo ideja e pafundësisë tek ne, e kushtëzon këtë pamundësi pozitivisht. Pafundësia paraqitet si fytyrë në rezistencën etike e cila paralizon pushtetet e mia dhe ngrihet e fortë dhe absolute nga thellësia e syve pa mbrojtje në lakuriqësinë dhe skamjen e saj. Kuptimi i këtij mjerimi dhe i kësaj skamje vendos vetë afërsinë e Tjetrës. Por është kështu kjo që shfaqja e pafundësisë është shprehje dhe diskutim. Thelbi zanafillor i shprehjes dhe i diskutimit nuk qëndron në informacionin që ato do të furnizonin mbi një botë të brendshme dhe të fshehur. Një qenie paraqitet ajo vetë në shprehjen. Qenia që manifestohet merr pjesë në manifestimin e saj të vet dhe për rrjedhojë më thërret mua. Kjo marrje pjesë nuk është neutralja e një imazhi, por një kërkesë e cila më prek me skamjen dhe Lartësinë e saj. Të flasësh ndaj meje kjo është të tejkalosh në çdo moment, atë çka është nevojshmërisht plastike në manifestimin. Të manifestohesh si fytyrë, kjo është të imponohesh përtej formës, të manifestuar dhe pastërtisht fenomenale, të paraqitesh në një mënyrë, të pareduktueshme tek manifestimi, siç vetë drejtësia e ballë për ballës, pa ndërmjetësimin e asnjë imazhi në lakuriqësinë e tij, dmth në skamjen dhe në urinë e tij. Në Dëshirën mpleksen lëvizjet që shkojnë drejt Lartësisë dhe Kokëulësisë së Tjetrit.
Shprehja nuk rrezaton si një shkëlqim i cili shpërndahet pa dijeninë e qenies rrezatuese, kjo çka ndoshta është përkufizimi i bukurisë. Të manifestohesh duke marrë pjesë në manifestimin e vet është njëlloj siç të thirrësh bashkëbiseduesin dhe t'i ekspozohesh përgjigjes dhe pyetjes së tij. Shprehja nuk imponohet as si një përfytyrim i vërtetë, as si një akt. Qenia e ofruar në përfytyrimin e vërtetë mbetet mundësi dukjeje. Bota që më pushton kur unë angazhohem në të nuk mundet asgjë kundër "mendimit të lirë" i cili pezullon këtë angazhim apo madje e refuzon atë brendësisht, mendim i aftë për të jetuar i fshehur. Qenia që shprehet imponohet, por pikërisht duke thirrur ndaj meje me skamjen dhe lakuriqësinë e saj - me urinë e saj - pa këtë që unë të mundem për të qëndruar i shurdhër ndaj thirrjes së saj. Në atë lloj që, në shprehjen, qenia që imponohet nuk kufizon por vë në lëvizje lirinë time, duke ngjallur mirësinë time. Rendi i përgjegjësisë ku pesha e rëndë e qenies së pashmangshmengrin çdo të qeshur, është gjithashtu rendi ku liria është pashmangshmërisht e thirrur në mënyrë që pesha e paheqshme e qenies bën për të nxjerrur krye lirinë time. E pashmangshmja nuk ka më inhumanitetin e fatales, por seriozitetin e rreptë të mirësisë.
Kjo lidhje ndërmjet shprehjes dhe përgjegjësisë - ky kusht apo ky thelb etik i gjuhës - ky funksion i gjuhës i përparmë ndaj çdo zbulimi të qenies dhe ndaj shkëlqimit të saj të ftohtë lejojnë për t'a larguar gjuhën nga nënshtrimi i saj kundrejt një mendimi paraekzistues dhe ku ajo do të kishte veçse funksionin servil për të përkthyer së jashtmi apo për të universalizuar lëvizjet e brendshme. Paraqitja e fytyrës nuk është e vërtetë, sepse e vërteta referohet ndaj së pa-vërtetës, bashkëkohëses së saj të përjetshme dhe takon pashmangshmërisht buzëqeshjen dhe heshtjen e skeptikut. Paraqitja e qenies në fytyrën nuk lë vend logjik ndaj kontradiktores së saj. Kështu, diskutimit që hap shfaqja si fytyrë, unë nuk mund t'i përvidhem nëpërmjet heshtjes siç Thrasymaque i nxehur përpiqet kështu, në librin e parë të Republika (madje veç kësaj pa ia arritur). "Të lësh njerëz pa ushqim - është një faj të cilin asnjë rrethanë nuk e lehtëson; ndaj tij nuk aplikohet dallimi i së vullnetshmes nga e pavullnetshmja" thotë Rabbi Yochanan. Përpara urisë së njerëzve përgjegjësia matet veçse "objektivisht".Ajo është e pahedhshme poshtë. Fytyra hap diskutimin zanafillor ku fjala e parë është detyrim të cilin asnjë "brendësi" nuk lejon për t'a evituar. Diskutim që detyron për të hyrë në diskutimin, fillim i diskutimit të cilin racionalizmi e thërret me dëshirë, "forcë" që bind madje "njerëzit që nuk duan të dëgjojnë" dhe themelon kështu universalitetin e vërtetë të arsyes.
Ndaj zbulimit të qenies në përgjithësi, si bazë e njohjes dhe si sens i qenies, paraekziston relacioni me qënien që shprehet; ndaj planit të ontologjisë, plani etik.
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Etika Sot...

Avash o Kuksi, se pastaj po fusim edhe Zarathustren, po fusim Konfucin kinez, ndonje indian, e u pa puna... Nqs po flasim per etiken, dhe per njerez qe kane shkruajtur per etiken, atehere me i lashti qe ka influence edhe sot ne qyteterimin tone, si rrjedhim, me klasiku i etikes eshte Aristoteli, me etiken qe e gjen kudo ne veprat e tij, por qe e studion thelle ne "Etika Nikomakut" dhe "Etika Eudomes".

Po mire, si qenka ky Levinas baba i etikes kur ka influenca te dukshme (sipas fjaloreve te filozofise) nga Husserl, Heidegger? Kurse per ate tjetrin nuk arrita te gjej gje. Sidoqofte, nje gje me beri pershtypje dhe me pelqeu: fakti qe Levinas e sheh veten te ndare nga te tjeret, dhe gjithashtu nuk e sheh dot veten pa te tjeret, sepse pa te tjeret nuk do te kishte vete. Megjithate, meqe nuk i njoh keta francezet, a mund te me thuash cfare thote per te miren ky qe ka shkruar mbi etiken?

Edhe nje gje tjeter, shiko per cfare eshte hapur tema. Filozofia e menyres se jeteses sot eshte qartesisht influence e filozofise mekaniciste/racionaliste, te dale nga Franca e me pak nga Gjermania. Ndoshta me teper per kete mund te diskutojme, jo per ate se kush eshte "babai i filozofise" per shekullin e XX.

Gjithe te mirat...
 

Urim Nerguti

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Në përgjigje ndaj Alibaba :
Duke mos dashur të polemikoj më mbi termin "babai" (në fakt unë kam thënë "babai i flozofisë etike" dhe jo "babai i etikës", dhe kështu duke iu referuar shekullit të XX-të), po t'a plotësoj dëshirën duke të shkruar ato çka Levinas ka shkruar mbi Mirësinë.


12. Qenia si miqësi - Uni - pluralizmi - Paqja
(Totalité et infini, f. 340-343).

Ne e kemi shtruar Metafizikën si Dëshirë. Ne e kemi përshkruar Dëshirën si "masa" e Pafundësisë të cilën asnjë term, asnjë kënaqësi nuk e ndalon (Dëshirë e kundërvënë ndaj Nevojës). Shkëputja e brezave - dmth vdekja dhe fekonditeti - e bën për të dalur Dëshirën nga burgu i subjektivitetit të saj të vet dhe ndalon monotoninë e identitetit të saj. T'a shtrosh metafizikën si Dëshirë, kjo është t'a interpretosh prodhimin e qenies - dëshirë që sjell Dëshirën - si mirësi dhe si përtej e lumturisë; kjo është t'a interpretosh prodhimin e qenies, si qenie për tjetrin.
Por "qenie për tjetrin", nuk është mohimi i Unit, duke u zhytur në universalen. Ligji universal referohet ai vetë ndaj një pozicioni ballë për balle i cili e refuzon veten ndaj çdo "këqyrje" të jashtme. Të thuash që universaliteti referohet ndaj pozicionit të ballë për ballë, kjo është të kontestosh (përkundër një tradite të tërë të filozofisë) që qenia prodhohet si një panoramë, si një bashkëkzistencë ku ballë për ballja do të ishte një modalitet. E tërë kjo vepër i kundërvihet këtij konceptimi. Ballë për ballja nuk është një modalitet i bashkekzistencës, as dhe i njohjes ( kjo vetë panoramike) që një term mund të ketë mbi tjetrin, por prodhimi zanafillor i qenies drejt së cilit ngjiten të gjitha bashkëjetesat e mundshme të termave. Zbulimi i të tretit, i pashmangshëm në fytyrën, prodhohet vetëm përmes fytyrës. Mirësia nuk rrezaton mbi anonimatin e një kolektiviteti që ofrohet panoramikisht për t'u absorbuar aty. Ajo ka të bëjë me një qenie e cila zbulohet në një fytyrë, por kështu, ajo nuk ka përjetësinë pa fillim. Ajo ka një princip, një origjinë, del nga një unë, është subjektive. Ajo nuk rregullohet mbi principet e shkruara në natyrën e një qenie të veçantë e cila e manifeston atë (sepse kështu akoma ajo do të vinte nga universaliteti dhe nuk do t'i përgjigjej fytyrës), as në kodet e shtetit. Ajo konsiston për të shkuar aty ku asnjë mendim ndriçues - dmth panoramik - nuk paraprin, për të shkuar pa ditur ku. Aventurë absolute, në një pakujdesi primordiale, mirësia është vetë transhendanca. Transhendanca është transhendancë e një uni. Vetëm një unë mund t'i përgjigjet urdhërimit të një fytyre.
Uni konservohet pra në mirësinë pa këtë që rezistenca e tij ndaj sistemit të manifestohet si klithma egoiste e subjektivitetit, akoma i merakosur për lumturi apo shpëtim, të Kierkegaard. T'a shtrosh qenien si Dëshirë dhe si mirësi, kjo nuk është të izolosh paraprakisht një unë i cili do të zgjatej pastaj drejt një përtej. Kjo është të pohosh që të mbërthehesh së brendshmi - të prodhohesh si unë - është të vish në vete nga i njëjti gjest që kthehet tashmë drejt përjashtës për të nxjerrë përjashta dhe manifestuar - për t'u përgjigjur mbi atë çka ai mbërthen - për të shprehur; që marrja e vetëdijes është tashmë gjuhë; që thelbi i gjuhës është mirësi, apo akoma, që thelbi i gjuhës është miqësi dhe bujari. Tjetra nuk është mohimi i së Njëjtës siç do të dëshironte Hegel. Fakti themelor i ndarjes ontologjike në të Njëjtë dhe në Tjetër, është një raport jo alergjik i së Njëjtës me Tjetrën.
Transhendanca apo mirësia prodhohet si pluralizëm. Pluralizmi i qenies nuk prodhohet si një shumësi e një konstelacioni të shtrirë përpara një vështrimi të mundshëm, sepse kështu tashmë, kjo shumësi do të mblidhej, do të shkrihej në entitet. Pluralizmi kryhet në mirësinë që shkon nga unë tek tjetra ku tjetra, siç absolutisht tjetër, mundet vetëm për t'u prodhuar pa këtë që një pamje e pretenduar anash mbi këtë lëvizje të ketë një të vërtetë çfarëdo superiore ndaj asaj që prodhohet në vetë mirësinë. Nuk hyjmë në këtë shoqëri pluraliste pa këtë që gjithmonë, nga fjala (në të cilën mirësia prodhohet) të mbetemi përjashta; por nuk dalim që andej për t'a parë veten vetëm brenda. Uniteti i pluralitetit është paqja dhe jo koherenca e elementeve që përbëjnë pluralitetin. Paqja nuk mundet pra të identifikohet me fundin e luftimeve që pushojnë në mungesë luftëtarësh, nga disfata e disave dhe fitorja e të tjerëve, dmth me varreza apo perandori universale të ardhshme. Paqja duhet të jetë paqja ime, në një relacion që niset nga një unë drejt Tjetrës, në dëshirën dhe mirësinë ku uni, njëkohësisht mbahet dhe ekziston pa egoizëm. Ajo mendodhet nisur nga një unë i siguruar mbi konvergjencën ndërmjet moralitetit dhe realitetit, dmth mbi një kohë të pafundme e cila, përmes fekonditetit, është koha e tij. Përpara gjykimit ku thuhet e vërteta, ai do të mbetet unë personal dhe ky gjykim do të vijë nga jashtë tij, pa ardhur nga një arsye pavetore e cila hilon me personat dhe prononcohet në mungesë të tyre.
Situata ku uni shtrohet kështu përpara së vërtetës duke e vendosur moralitetin e tij subjektiv në kohën e pafundme të fekonditetit të tij - situatë ku gjenden të mbledhura çasti i erotizmit dhe pafundësia e atësisë - konkretizohet në mrekullinë e familjes. Ajo nuk rezulton vetëm nga një sistemim i arsyeshëm i kafshërisë, ajo nuk shënon thjesht një etapë drejt universalitetit anonim të shtetit. Ajo identifikohet jashtë shtetit, edhe pse shteti i rezervon asaj një kuadër. Burim i kohës njerëzore, ajo i lejon subjektivitetit për t'u vendosur nën një gjykim krejt duke ruajtur fjalën. Strukturë metafizikisht e pashmangshme që shteti nuk do të mundej t'a lëçiste me Platonin dhe as t'a bënte për të ekzistuar, siç Hegel, me synim vetë zhdukjen e saj. Struktura biologjike e fekonditetit nuk kufizohet në faktin biologjik. Në faktin biologjik të fekonditetit, përvijojen linjat e fekonditetit në përgjithësi; si relacion njeri me njeri dhe i Unit me veten, duke mos ngjarë me strukturat konstitutive të shtetit, linja të një realiteti i cili nuk i nënshtrohet shtetit si një mjet, dhe që nuk përfaqëson aty jo më tepër një model të reduktuar.
Në antipodet e subjektit të gjallë në kohën e pafundme të fekonditetit, gjendet qenia e izoluar dhe heroike të cilën e prodhon shteti nëpërmjet virtyteve të saj burrërore. Ajo e përqas vdekjen thjesht për kurajo dhe cilado qoftë shkaku për të cilën ajo vdes. Ajo merr përsipër kohën e fundme, vdekjen-fund apo vdekjen-tranzicion e cila nuk e ndalon vazhdimin e një qenie pa ndërprerje. Ekzistenca heroike, shpirti i izoluar mund t'a bëjë shpëtimin e tij duke kërkuar për vete një jetë të përjetshme njëlloj sikur subjektiviteti i tij të mundej për të mos u kthyer kundër tij duke u kthyer tek vetja në një kohë të vazhduar, njëlloj sikur, në këtë kohë të vazhduar, vetë identiteti të mos afirmohej si një obsesion, njëlloj sikur në identitetin që mbetet në gjirin e transformimeve më ekstravagante, të mos triumfonte "mërzia, fryt i moskureshtjes së trishtë e cila merr proporcionet e pavdekësisë".
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Etika Sot...

Plako, jo miresia, por koncepti i te mires, mireqenia e personit (cfare eshte, si arrihet, etj etj)... dhe te lutem, po pate mundesi mos perkthe pasazhe nga autori, bjeri me shkurt, se nuk ka kohe njeri te lexoje aq gjate (kete ta them pa keqdashje).
 

Urim Nerguti

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Alibaba !
Më falni për mundimin që ju kam shkaktuar por mendova se me ato rreshta më lart kisha bërë për të krijuar një ide të parë mbi filozofinë e Levinas.
E mira - koncept themelor i rendit etik: ajo që posedon një vlerë morale. Kundrejt akteve të kryera, kjo është ajo çka aprovojmë; kundrejt akteve të ardhshme, ajo çka duhet bërë.
E mira sovrane - tek Aristoteli, qëllimi i çdo aktiviteti në botë. Tek Kant, një e mirë e tillë që të kënaqë mbarë njeriun, pra arsyen, ndjeshmërinë dhe aktivitetin e tij.
Për Aristotelin, e mira sovrane është kërkimi i lumturisë. Për Kantin, lumturia nuk ka vlerë morale në vete, ajo duhet merituar nga përsosja e virtytit.
Lumturia - (për Epikurin): mungesë e dhimbjes; (për Kantin): kënaqje e të gjitha dëshirave tona.

Të kthehemi tek Levinas. Etika e Levinas është një etikë e përgjegjësisë për tjetrin. Në vija të trasha mesazhi i tij është ky: unë jam përgjegjës për jetën e tjetrit, pa që ky i fundit të më ketë kërkuar gjë. Kur unë shoh dikë në sy, unë ushtroj një dhunë mbi të. Unë jam fajtor për qenien time aty. Sepse vështrimi im e çon atë tek vetja e tij, dhe prandaj në këtë moment ndërhyn imazhi plastik i fytyrës e cila mundohet t'i japë vetes një përmbajtje. Duke qenë se fytyra është pjesa më e zhveshur e trupit, ajo është më e pambrojtura, por dhe ajo që më ndalon të vrasë. Kjo madje është një arsye që vrasësi e ka të vështirë t'a shohë viktimën në sy gjatë momentit të vrasjes. (Lidhja e syve të të dënuarit me vdekje në njëfarë kuptimi bëhet për të lehtësuar punën e xhelatit sesa për të lehtësuar përballimin e vdekjes nga ana e viktimës). Pra, për Levinas, çfarëdo që tjetri të bëjë, kjo është puna e vet. Unë nuk kam të drejtë të gjykoj mbi këtë. Për këtë duhet një i tretë. Dhe ja për Levinas, lindja e drejtësisë. Ne mund të vëmë drejtësi veçse në lidhje me një të tretë, por jo për veten tonë. Në lidhje me veten e vet, uni nuk ka asnjë të drejtë.
Ky është pak a shumë mesazhi i tij. Kuptohet që edhe ai ka patur kundërshtime nga të tjerë, duke i qortuar atij radikalitetin e shuarjes së vetes përballë tjetrit. E megjithatë, edhe kundërshtarët e tij pranojnë që Levinas ishte një zotëri i madh në fushën e etikës.
Përsa i përket Jankelevitch, për të duhet folur me ditë të tëra sepse ai është njohur si një erudit i shkëlqyer me njohuri të thella pothuaj në të gjitha fushat, letërsi, filozofi greke e vjetër, latine, muzikë, religjion, etj. Shto këtu të kaluarën e tij prej rezistenti gjatë luftës së dytë botërore që e pati bërë atë për të mos shkelur kurrë më me këmbë tokën gjermane. (Mund të shikosh tekstet e tija mbi faljen). Nejse, për këto ndoshta një herë tjetër.
Përshendetje.
 

Elsi

Forumium praecox
Re: Etika Sot...

Fillimisht postuar nga Kukes:
[qb] Kur unë shoh dikë në sy, unë ushtroj një dhunë mbi të. Unë jam fajtor për qenien time aty. [/qb]
Mos eshte kjo influence direkte e viktimizimit qe i karakterizon cifutet e pasluftes se dyte moderne? Nejse, vura re qe eshte shume psikologjikist, pra duket si psikolog.

Po per temen, ke ndonje gje per te thene, kush eshte filozofia e jetes ne civilizimin tone sot? Po te tjeret, a ka te tjere qe duan te japin mendimin e tyre?

Gjithe te mirat...
 

Urim Nerguti

Primus registratum
Re: Etika Sot...

Ato çfarë shkruan Levinas nuk kanë asnjë lidhje me "ndjenjën e viktimizimit" të popullit çifut. Levinas është frymëzuar në një pjesë të madhe të filozofisë së tij tek Talmudi dhe Torah (shumë e shumë përpara 1944-ës). Mirëpo duhet thënë që religjioni çifut (judaizmi) është religjioni etik par excellence. Për atë, desakralizimi i Zotit bëhet për të sakralizuar njeriun. Ndryshe nga dy religjionet e tjera të Librit ku njeriu fanitet në favor të Zotit. E përsa i përket Levinas "psikolog", kjo është një absurditet. Levinas futet në hullinë e fenomenologjisë (studimi përshkrimor i fenomeneve), duke ndjekur këtu Husserl dhe Heidegger.
 
Top