Era e Post-Moralshme!

renea

Primus registratum
Re: Era e Post-Moralshme!

Kush me e rendesishme, ari i rreme ne tempull, apo tempulli vetvete?
S'besoj se do ta kuptosh :shrug:
 

GAZMENT

Primus registratum
Re: Era e Post-Moralshme!

Fillimisht postuar nga atman:
[QB] PROLOGU DHE EPILOGU I MORALIT DHE SERISH...PROLOG...


.
- Merr nisme ne kohen e Kadmit,(ariani shtegetar i ardhur nga kaukazet)u martua me Hermionin,(vajze e trevave te Ballkanit,(si femer kuptohet analogjia me autoktonine. Femra simbol i tokes dhe toka nuk shtegeton). Nga martesa e tyre lindi femija e pare Iliri dhe tokat ku u vendosen ata u quajten iliri
-------------------------------------------------
Dua ketu te sqaroj dicka pa dashur te nderhyj ne drendesi te temes. Kadmi per disa ne mitologjine greke ishte i ardhur nga Egjipti disa te tjere nga Kaukazet por me i besueshem eshte arsyetimi se Kadmi nuk ishte vec nje pellazg qe udhetonte shpesh (ashtu sic ishin te gjithe pellazget shtegtare) ardhur nga trevat buze adriatikut ne te cilat ishin vendosur (pellazget).Iliri shkoj te jetonte ne iliri dhe nuk e krijoj iliri ilirine sepse sic thame ato treva ishin te banuara qe prej kohesh nga pellazget. Vete Kadmi jetoi me hermionin (harmonine) ne Tebe dhe para se te vdiste la amanet ta varrosnin ne token ne te cilen kishte lere(ashtu sic bejne te gjithe njerezit sot kur jetojne larg vendlindjes). Te dhenat na vertetojne se deri ne vitet e para pas krishtit ndodhej nje varr ne Iliri per te cilin thuhej se ishte varri i Kadmit pra ai prehej ne vendelindjen e tij E bera kete nderhyrje sepse e pashe te nevojshme sepse ka shume padrejtesira qe historia i ka bere Ilireve dhe si rjedhim edhe Shqiptareve prandaj ka ardh koha qe te vihet drejtesia ne ceshtjen Shqiptare dhe jemi ne te paret qe duhet ta bejme ate.
 

joetisti_

Locus omnem
Kur flas per gjera morale flas per gjera te pergjithsme qe duhet te jene ne konsensus me te gjithe shoqerine. Jane vlera thelbesore si: nuk duhet te vjedhesh, te vrasesh, te mos i besh dem tjetrit etj te tj. Gjerat elementare ne cdo lloj sistemi vlerash e moralesh. Ne shoqerine shqiptare, aq me teper asaj brenda kufinjve te shqiperise me te cilen jam ne kontakt te vazhdueshem shikoj nje lloj de-evaluimi ne keto vlera.

thone se prostituta eshte e gatshme te jape cka ka fituar me seks vecse te kete nje here seks me dashuri.
Sigurisht qe ca kohe shoqeria jone keqkuptoi levizjen per nga kahu i duhur dhe u duk se i braktisi vlerat. Megjithate edhe kur perfitoi, pasi i doli nga hundet, kuptoi se morali(ai i shprehur me siper) nuk eshte per te mire te tjetrit me shume sesa per te miren e vetes.

Nuk ka ekzistuar nje jete pa vlera as ne kohen parahistorike, e jo me te ekzistoje nje 'ere e post moralshme'.
 
Top