e bejm ne fatin,apo fati eshte i shkruar ??

Mirabel

Locus omnem
gjithnje e kam ngritur e une kete pyetje,por sdi pse te gjitha indiciet e mia me cojne tek pergjigja -Ne bejme fatin...
Jemi pikerisht ne qe ne kohe te hershme zgjedhim te shkollohemi ose jo, zgjedhim njerezit qe duam prane, zgjedhim njeriun e jetes, zgjedhim te bejme femije, zgjedhim ..zgjedhim ...dhe sigurisht vdekja ne fund eshte nje zgjedhje e detyruar.
 

joetisti_

Locus omnem
ne njefare kuptimi eshte i shkruajtur. Sepse ajo qe te ndodh ne jete eshte e paparashikueshme nga askush dhe eshte sikur te te kete rene ne pjese qe me pare. Pra sikur nje 'fat' te eshte shkruajtur.

Ta ndryshosh? E pamundur.
 

Ciarli

Forumium praecox
Fati eshte i shkruar neper pyje, ne leveret e drureve te mocem, ne qytete nen tullat e themeleve dhe mund te behesh kushdo qofte edhe me hile por jo astronaut i qiellit fantastik, qe vetem nje i vecante dhe superior gjithnje mund ta arrije ate.
 

brenatohyseni

Forumium maestatis
nuk besoj fatkeqsisht ne fat dhe pse jeta nuk na siguron asgje prej gjeje pervecse mundesive qe ne krijojme nuk ishte fat une mendoj se shumica e neglizhon mundesin qe i jepet dhe thote apo themi sdeshi fati fati cdo njeri e krijon vet
 

Halakaluja

Primus registratum
Cfare mendimi keni?

Mendoj qe qdo gje ka rregulla, dhe duhesh te perqendrohesh ne harmonizimin e rregullave te qdo ambienti apo vendi ku ndodhesh apo ke deshir te shkosh per te realizuar deshiren apo planin tende.
Dhe nenkupton qe as ne nuk e e bejm fatin dhe askush nuk na e ka shkruar fatin, sepse po te ishte e shkruar do te ishte e padrejte nje jete imponuese, e po te ishte te benim ne fatin,dikush me me deshire do te deshironte lindtenje djal se nje qup, apo gjerat tjera qe mund ti vijn ne mendje te nje njeriu.
Shkurt njeriu duhet te perqendrohet ne rregullat e ambienteve qe e rrethojn per te arritur perfitimin e caktuar te tij.
 

Airbourne

Papirus rex
Pa cituar asnjeri.....FAT eshte kur je ne terren te panjohur,ngjitesh malit me thonjt e duarve,shikon dhe kullat e rojeve te kufirit(behet fjale per kufirin Ceki-Gjermani),dhe zbret malin duke rreshqitur,ose qe mund te biesh ne humnere.Guxim apo jo kete nuk e di.E DI qe po te ma tregosh SOT itenerarin qe eshte bere,nuk do e merrja KURRE mundimin.Dhe ISHTE...TAMAM FAT ne jeten REALE.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nga kjo mund te linde pyetja: A eshte jeta ajo qe imiton artin apo eshte arti ai qe imiton jeten.

Fati i Titanikut.

A u mbyt Titaniku sepse ashtu ishte e shkruar apo shkrimi erdhi pas mbytjes se Titanikut. Nqs fati u shkrua pas ndodhise dhe ai kaperceu kohen atehere kjo tregon se frymezimi, shkrimi dhe krijimi vjen nga nje sfere tjeter e cila jo vetem nuk eshte tokesore por eshte edhe udhetuese ne kohe. Konkluzioni megjithate eshte i njejte. Paradox.

Do te ishte me te vertete dekurajuese te mendosh se ti nuk e ke fatin tend ne dore. Mjafton qe ti te jetosh me idene se e ke dhe kjo duhet te jete e mjaftueshme per njerezit.

Shembulli me i thjeshte qe mund te jap eshte i meposhtmi. Eshte nje dhome e mbyllur e cila ka vetem nje porte. Emri i portes eshte DESTINY ose FATI. Ajo qe ke ti ne dore eshte te mos futesh apo te mos dalesh nga ajo porte ne qofte se fati nuk te pelqen. Kjo nuk sjell asgje vecse vonese ne kohe. Nuk ka rruge tjeter. Ti do te bredhesh si pordha neper breke ne kete dhome te mbushur me njerez dhe aty do te krijosh "fatin" tend momental. Ate ti e ke ne dore. Vecse ky nuk eshte FATI. Do te jete shume vone dhe ti do te kuptosh se te gjitha zgjedhjet qe bere vete jane perpjekje zero. Pse? Sepse perfundimi eshte gjithnje i njejte.

Keshtu qe rroni dhe gezoni me genjeshtrat qe u thoni vetes.


Elohim
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
fati limiton shpirtin , ndersa Shpirti I lire e krijon vete fatin .


Ti je e lire vetem brenda dhomes qe pershkrova me siper. Ti mund te vendosesh te dalesh nga porta dhe te pranosh fatin tend i cili nuk eshte gje tjeter vecse shuma e gjithckaje qe ti ke bere dhe te eshte bere. Llogaritjet nuk i bej une. Ekzaktesia matematikore, e pasojave qe kane sjelle aktet e tua, eshte e pagabueshme. Ligji eshte i drejte. Le te themi se ke disa pluse dhe ke disa minuse. Ne qofte se ti del me minus atehere ti automatikisht do te drejtohesh ne te kaluaren e cila nuk eshte e bukur. Ne qofte se del me plus atehere do te drejtohesh ne te ardhmen dhe do te zesh nje vend miniskyl ose mazhiskyl e cila ndryshe do te perkthehej te lashe halete e te tjereve ose te jesh shefe e nje organizate konfederatiste.

Nqs rezultati eshte zero atehere ti do te rilindesh ne kete bote te tashme e cila e ka nje te ardhme te njohur. Ketu nuk flasim per te ardhmen e vertete e cila eshte lineare.

Sic e thashe karmen nuk e solla une. As infinitin e gatuar ne dhomat e njerezve pa shpirt. Nqs ti me ke quajtur statistike ashtu do te te quaj dhe une. Shenja e infinitit ose e "perjetesise" eshte numri tete i shtrire horizontalisht. Une ndryshe e quaj edhe kravate papillon (dicka qe te ze fytin).

Ajo qe infiniti, i gatuar nga njerezit te cilet kane zene nje vend te mire ne kete spektakel te shemtuar, presupozon, nuk eshte gje tjeter vecse nje cikel gjashte mijevjecar i cili fillon tek njera ane e tetes dhe vjen duke u ngushtuar dhe duke u ngushtuar deri sa arrin ne piken e daljes ne anen tjeter te tetes e cila nuk eshte gje tjeter vecse rilindja e shpirtit ne boten fizike.

Ndryshe mund t'ju jap shembullin e nje hourglass. Nje hourglass ka te njejten karakteristike si shenja e infinitit. Ajo perngjason me shifren tete vecse nuk eshte horizontal (lejon sistemin e qarkullimit) por vertikal. Kur te gjithe shpirtrat e vdekur jane misheruar ne toke, havaja apo "qielli" larte mbetet bosh. Pa shpirtra. Renia e fundit e kokrres se reres ne hourglass presupozon nje fenomen te tille. Domethene ne nje moment te caktuar ne kohe gjithkush qe ka jetuar para gjashte mije vjetesh fillon dhe rijeton ne keto kohe moderne. Kjo eshte ajo qe debilat e quajne renie. Do apo nuk do, ti do te biesh sepse nuk ke ku te qendrosh i varur ne nje hourglass qe ka formen e nje dome siper ashtu sikurse edhe poshte.


Nqs nuk gjendet nje NJERI jashte i cili do te ktheje kete hour glass up side down atehere shpirti do te gjendet trapped ne kete bote fizike e cila do te kthehet ne nje bote ku fantazmat jetojne perbri njeriut.


Ardhja e Jehoves u parashikua dhe pritja e saj nuk ndodhi. Te vrasesh nenen e Zotit do te thote te vrasesh origjinen e TIJ si dhe LINDJEN e TIJ.

Kjo ka ndodhur miliona vjete me pare. POR idiote si puna juaj nuk jane ne gjendje te kuptojne dicka te tille.

Nqs Zoti do te kishte nderhyre para kohe atehere ingredientet e ketij "eksperimenti" nuk do te kishin qene te njejte dhe rezultati do te kishte qene ndryshe.

Ndaj, mos vini te me thoni ku ishe ti kur une pata probleme te tilla ne jete.Elohim
 

Nela0

Primus registratum
Zoti nuk ekziston. Ne jemi te gjithe zota e kemi ngecur ketu per shkak te nje eksperimenti qe shkoi keq ...pasojat e renda na cuan ne oblivion.
Por nese do te zgjohesh .mundesia esht aty. Pa ndihmen e atyre qe te japin informacione te gabuara.te mbyllin ne boten astrale .universi pertej eshte prejardhja jone e vertet.varet dhe cfar shpirti zoteron.ke ardhur ktu si skllav.ke qene ketu.te kan hedhur ketu per shkak se sje bindur ne planetin tend etj .ca shpirtra nuk duhet te zgjohen se jan shume te erret .ata qe jan nga drita duhet te bejne te pamunduren te zgjohen tani qe planeti po ndryshon dimension.
Gjithcka esht brenda teje.pyet e do gjesh pergjigjet .mos u mashtro nga shpirta te tjere qe duan te perdorin per benefitin e vete.
Qendroi vertete vetes dhe do kuptosh qe asgje ste mban peng vec percepsioni qe ke ne mendje.
Ndrysho mendimet e do ndryshosh realitetin qe te rrethon.
 
Top