Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

Narkomane

Valoris scriptorum
Thjeshte doja te dija pse tek ty eshte ndryshe pasi mendoj se ne 90% te botes eshte dashuria. Dashuria eshte me e forte sepse ne shume raste edhe pse gabojme persero hidhemi me vrull ne te njejta situata e rrethana.Na zhgenjen njeriu qe duam?? OK mund te ndodh. Nuk urrejme femrat per pak momento. Aspak nuk ndodh keshtu. Hidhemi ne sulm te fitojme pak dashuri NGA nje femer tjeter. Urretja te largon e ndoshta ne momente kyce te jetes te ben te jesh me realist. Dashuria eshte me e forte.
un flas per veten nuk me intereson bota apo mendimewt e ttjereve
gjithsecili thot ate qe mendon
kam dhuruar dashuri tpaster me sinqeritet...por kam marr vuatje e tradheti asgje me shum
nuk me intereson dashuria...urrejtja e hakmarrja mbejn qe teec perpara
 

IL__SANTO

Valoris scriptorum
un flas per veten nuk me intereson bota apo mendimewt e ttjereve
gjithsecili thot ate qe mendon
kam dhuruar dashuri tpaster me sinqeritet...por kam marr vuatje e tradheti asgje me shum
nuk me intereson dashuria...urrejtja e hakmarrja mbejn qe teec perpara
Spo vej ne dyshim qe eshte ideja jote edhe e respektoj e normalisht kjo ide ka dal nga eksperienca jote qe ke pasur gjate jetes. Thjeshte do isha kurioz per nje shembull. :)
 

Universal

AnonymouS
Besoj se shum shpesh ajo qe japim nuk eshte dashuri e vertete, por nje pasqyrim e asaj qe do donim te mernim.

Me nje fjale duam te marim dashuri te vertete kur ne te njejten kohe ne nuk kemi mundesi te japim.

Quajm shpesh si akte dashurie gjera qe burojne nga pa siguria ne vetvete, nga xhelozia, komplekset e shum gjera te tjera negative.

Eshte llogjike qe zakonisht nuk japim dashuri te atij lloji qe ne do donim te mernim sepese ajo lloj dashurie buron nga nje person qe eshte dashur si femi edhe njekohesisht ka nje karakter te pjekur edhe human!

Por prap se prapi si do qofte ajo qe ka rendesi eshte qe njeriu te mos jet vetem, ndac me gabime ndac me te meta duhet te jet me dike se vetem atehere mund te perparoje edhe te behet me i mire!

Zakonisht vet vetja jone nepermjet ndjenjave negative te informon se dicka nuk po e ben mire..

Dashuria nuk kthehet ne dicka negative, eshte sikur te kthehesh nga universiteti ne kopesht... nuk mund te jesh sot professor dhe neser mos te dish alfabetin! Nuk mund te jesh sot nje njeri qe jep dashuri te vertete dhe neser te shnderoesh ne nje person tjeter.

Ajo qe ndodh eshte se kur jan kushtet te tilla, sillesh si nje person i pjekur qe jep dashuri te sinqerte.. por kur nderojne kushtet del ne siperfaqe e verteta.

Kurse njeriu qe eshte i afte te japi dashuri te vertete ka pjekuri te tille qe vendos vet sjellen edhe jo si pas kushteve!
 

Narkomane

Valoris scriptorum
Spo vej ne dyshim qe eshte ideja jote edhe e respektoj e normalisht kjo ide ka dal nga eksperienca jote qe ke pasur gjate jetes. Thjeshte do isha kurioz per nje shembull. :)
ok po te jap nje shembull
ne moshen 13 vjec im at vdiq..para se tvdiste te gjith than do te te ndihmojm
por pasi ai vdiq asnje nuk e cau koken per ne kan kaluar 6 vjet nga vdekja e atij e asnje 1 shishe qumesht sna e ka pruar askush
humba babain
humba njeriun qe doja shum
tani do hubas edhe veten
ja cfar jete kam un sipas teje duhet te dhuroj dashuri?
 

IL__SANTO

Valoris scriptorum
ok po te jap nje shembull
ne moshen 13 vjec im at vdiq..para se tvdiste te gjith than do te te ndihmojm
por pasi ai vdiq asnje nuk e cau koken per ne kan kaluar 6 vjet nga vdekja e atij e asnje 1 shishe qumesht sna e ka pruar askush
humba babain
humba njeriun qe doja shum
tani do hubas edhe veten
ja cfar jete kam un sipas teje duhet te dhuroj dashuri?
Me vjen keq per humbjen tende edhe per rastin drastik qe prezantove. Mendoj se tema referohej ndjenjave te ndryshme e jo dashurise ndaj familjareve. Ndoshta te isha gjendur ne rrethanat e tua do sillesha ndryshe te tregoja sa nivel te dobet kane pasur ata qe me rrethojne. Pastaj cdo kush reagon sipas momentit edhe per ty momenti ka qene i tille qe te ka cuar ne te tille reagim.
 

Narkomane

Valoris scriptorum
Me vjen keq per humbjen tende edhe per rastin drastik qe prezantove. Mendoj se tema referohej ndjenjave te ndryshme e jo dashurise ndaj familjareve. Ndoshta te isha gjendur ne rrethanat e tua do sillesha ndryshe te tregoja sa nivel te dobet kane pasur ata qe me rrethojne. Pastaj cdo kush reagon sipas momentit edhe per ty momenti ka qene i tille qe te ka cuar ne te tille reagim.
edhe familjare edhe personale dashuria nuk ekziston per mua
shpresoj tme mirkuptosh
 

abs

nuk e di...
Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

nks dikush dashuron be**t, shalet e cicat kuptohet q1 mund edhe ta urrejne pas pak kohe ket person, nks asht tip q1 urren gjithmone.
kurse per ate se kush asht ma e forte, une tham dashnija!
po te marrim pasojat ekstreme te secilit rast;
1) per dashni(ndaj partnerit,familjes apo edhe atdheut) njerzit sakrifikojne vedin, edhe jeten e tyne.
2) ndersa per urrejtje marrin jeten e dikujt

une tham ma e forte asht ndjenja ne rastin 1
.
padashje me ra rruga knej, dhe mu kujtu Tushi "drite past"
 

joetisti_

Locus omnem
Po te ishte e mundshme qe te benin nje ndeshje, do te dilte barazim. Jane te dyja shume te forta. Vetem se urrejtja nuk te vjen gjithmone kurse dashuria s'te iken kurre.
 
Top