Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Male850

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Hej Gjeneral kujdes me fjalet /pf/images/graemlins/blush.gif , nuk jame plak por i ri.
Shkruajta ato gjera sepse kam qene nje nga ato qe ka vuajtur nga "sekretaret". Tashti, une nje djale me biografi te keqe, kam mbetur,per "sekretaret e partise" akoma me kete biografi te keqe sepse mbroj Enverin dhe sidomos vepren qe berri populli im nen udheheqen e birave te tij dhe te Enverit.
Rrofte ky popull shume i urte por qe heret ose vone do te marr fshesen dhe do te pastroj rrugen e tij nga plehrat.
Pershendetje te gjitheve
Male850
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Po ja pershembull: Pse mos te binte KOmunizmi,kur u lane rrugeve ca si Renea88 dhe te tjere?? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Arsyeja eshte e thjeshte: Sistemi komunist eshte i deshtuar. Ne momentin kur nje njeri apo nje grup njerezish ipmonojne mendimin ndryshe dhe voten e lire, centralizojne ekonomine, luftojne biznesin privat, diferencojne individet me klasa, ngushtojne te drejtat e qytetareve, ndalojne qarkullimin e lire, mbushin burgjet me njerez ke kane bere gabimin e vetem se kane menduar dhe jetuar ndryshe nga ata...etj etj, qe ne ate moment keta njerez e kane futur vendin ne nje tenxhere me presion dhe i kane bllokuar dhe vrimen e vetme... pra me pak fjale shperthen cdo gje ne dhimbje e lot sic ndodhi ne Shqiperine post-komuniste ku situata degjeneroi dhe ne ende nuk e kemi marre veten.
 

Renea88

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

pse thoni ju ka ra komunizmi kur gjenerali e male 850 hajn mut akoma:) :lol: :lol:
 

Renea88

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

o Gjeno kam ik i vetmi nga 326-ta e u futa ne ambasade, dhe patllaken nuk ja lashe aty..HIHIHIHI
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Fillimisht postuar nga Renea88:
[qb] o Gjeno kam ik i vetmi nga 326-ta e u futa ne ambasade, dhe patllaken nuk ja lashe aty..HIHIHIHI [/qb]
ja bere Ramizit ashtu ti /pf/images/graemlins/laugh.gif ta beje nga 1975 po te ishe burre /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

ne 1975 isha 8 vjec e kisha qejf hitlerin....
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Fillimisht postuar nga Renea88:
[qb] ne 1975 isha 8 vjec e kisha qejf hitlerin.... [/qb]
paske pasur tamam te dhena per polic qe i vogel /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Dulla e shef barin nga poshte e une perjetoj te mirat e kapitalizmit.......
 

Anana

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Fillimisht postuar nga Odea:
[qb] Miredita shoke e shoqe te albforumit, (po e fillojme pershendetjen si ne partine e punes /pf/images/graemlins/laugh.gif )

Keni menduar ndonjehere se pse sistemi i komunizmit deshtoi ne shqiperi? Une po, dhe jo ngaqe mendoj per ato kohera por ngaqe kam per te shkruar nje essay prej 15 faqesh mbi Komunizmin ne Shqiperi.

Do me behej qejfi sikur dikush nga ju te jepte disa arsye te sakta te bazuara ne fakte mbi renien e komunizmit ne Shqiperi si dhe jepni edhe mendimet tuaja personale mbi kete ceshtje.

Ata qe jane rritur nen ndikimin e sistemit komunist mendoj se kane me shume per te thene /pf/images/graemlins/wink.gif Iu mirepres te gjitheve, dhe ju lutem, shpejtoni se duhet te bej draftin e pare te reportit per javen qe vjen.

Do ishte shume e vlefshme per mua qe ne vend qe shkrimin ta bazoj thjesht ne fakte qe kam gjetur neper libra historiane te shkruar nga autore te huaj, them te vendos me shume fakte te bazuara nga eksperienca te lidhura drejtperdrejt me subjektin nder fjale. Ndihma juaj do ishte me verte e madhe per mua...

Faleminderit te gjitheve!

Odea [/qb]
O Odea, komunizmi ne Shqiperi s'kishte nga t'ia mbante, rrugen e deshtimit kishte marre bashke me vendet e tjera te Europes Lindore. Arsyet ishin kryesisht ekonomike e me pas te tjerat.

Ndoshta ti duhet me mire te pyesesh: Pse Shqiperia qe vendi i fundit i bllokut lindor ne te cilin ra komunizmi?
 

Odea

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

E pse jo? Me duket pyetje me e sakte se ajo e imja pasi timen e kisha bazuar vetem ne ato qe doja te dija atehere per detyren qe kisha por tani pyetja bazohet ne ate qe eshte e duhur per tu pyetur...

So, pse ishte Shqiperia vendi i fundit ku komunizmi ra ne Europe?


Me mire? /pf/images/graemlins/smile.gif

Vazhdoni diskutimin, please! :book:


Odea
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Odea e di si eshte puna? Yt ate bashke me tim ate,ishin te betuar deri ne vdekje per çeshtjen e partise dhe te popullit. /pf/images/graemlins/wink.gif keshtuqe si do binte sistemi ketu po mos te tradhetonte vete shteti? Mos shif pamjet filmike qe tregojne si ra busti.as atij mitingu me 1000 vete pati edhe anti-mitingje nga populli,10-fish me te medhaja dhe qe qanin dhe kerkonin te ri-vihej busti me i madh.Por doli nje me emrin Nexhmije Hoxha (tradhetare) qe tha: "MOS DILNI NE SHESH O KOMUNISTE,SE PO TE JETE PER TE MBROJTUR ENVERIN,E MBROJ UNE E PARA QE E KISHA BURRE" ...dhe keshtu u tradhetua komunizmi nga Ramiz Alia dhe Nexhmije Hoxha /pf/images/graemlins/wink.gif ...prandaj nuk ra,po u tradhetua /pf/images/graemlins/wink.gif
 

ledioni

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Shqiptaret me ne fund u ndergjegjesua per te keqen qe sjell komunizmi por per fat te keq u kujtuan vone, atehere kur shqiperine e kishte marre lumi.
 

blabla

Primus registratum
Re: Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?

Cilat ishin arsyes e renies se komunizmit ne Shqiperi?
Qekam icik vone te kjo tema, megjithate, me duket pak pa vend kjo pyetja...arsyet sic u paskan permend mesiper (ose jo) ishin thjesht deshtimi i ashtuquajturit "sistem comunist". Sistemi komunist sic e pershkrovi Marx nuk esht arritur ne asnje vend to botes (qe ti japim cik credit Marx-it), dhe me pak ne shqipri, po megjithate ne boten e globalizuar to economise dhe marketeve te lira, nuk ka vend per isolim--mbase kulturor (edhe pse ne si komb e kemi braktis kulturen tone shqiptare edhe morim per se koti si "italian" apo "amerikan") po isolimi politik dhe economic nuk permbahet dot ne boten e sotme. Shifni Kinen, edhe Cuba, me pak N. Korea.
 
Top