Cfare ju mungon nga femirija juaj?

Artin

Papirus rex
Një shoqe.
Gjithë kohën që kaloja me të, lojrat që bënim, ditari jonë i përbashkët që e kam edhe sot...
Më mungojnë përqafimet, zënkat, më mungon ajo. :)
Mendoj se kënaqësitë dhe përjetimet e fëmijërisë, është e vështirë të përjetohen më.
E kam fjalën për pasionin me të cilin bëhen gjërat në atë moshë.
Mosha që mbaj mend më me nostalgji, ka qenë 14-20 vjeç.
Mirëpo njeriu qenka i çuditshëm! Sado që mosha kalon, mendon dhe shpreson se e ardhmja mund të sjellë gjëra po aq të bukura, të cilat do t'i përjetojë me po të njëjtin pasion, madje dhe më të fortë... :p
 

TinkerBell

Papirus rex
edhe une mbaja nje ditar te perbashket me nje shoqe. por kur rruget tona u ndane (fizikisht) vendosem ta digjnim. :)
Është shumë gjë e bukur :) mbase dhe ne kështu do kishim bërë, nëse rrethanat do ishin ndryshe..
Por, nuk e bëj dot, është ndër të paktat kujtime që kam nga ajo.

P.s Welcome : )) i kishe munguar Forumit.
 

joetisti_

Locus omnem
O, po ti e ke fare te lehte ta riprodhosh kete ndjesi femijerie edhe tani. Ja, futi poshte bishtit Lisa-s nje leter, dhe shiko po nuk te ktheu dhe ajo: "kush te mesoi per letren, ai perversi?" :p
 

MrCool

Oldschool
O, po ti e ke fare te lehte ta riprodhosh kete ndjesi femijerie edhe tani. Ja, futi poshte bishtit Lisa-s nje leter, dhe shiko po nuk te ktheu dhe ajo: "kush te mesoi per letren, ai perversi?" :p
Epo po ja coj El@ me mire.. Qe te mos e marri vesh kush me mesoi [emoji23][emoji23]

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

joetisti_

Locus omnem
Ou, Hope! I vidhnit ju?! Ne ketej i propozonim dhe vinin vete pastaj :D

(tema)
momentet kur hiqnim dhembet qe leviznin me fill, dhe i hidhnim ne cati per te na mbire flori...
 

Johana

Forumium praecox
Nga femijeria, ne te cilen kthehem shpesh, me mungon periudha nje javore para ardhjes se vitit te ri. Babi ishte shefi i psonisjeve, e fillonte pazarin gjithnje me pijen, Vere Riesling te Bardhe, Vere te Kuqe Muskat, Sheribrand, birra, raki. Porosisnim kaposhet dhe pulat e detit nga fshati. Madhesia e kaposhit ishte e rendesishme sepse donim gjithnje te fitonim luften midis kaposhave te lagjes. Te tanet ishin ne pjesen derrmuese te rasteve fitues. Arrat na vinin gjithnje nga Fierza dhe Vau i Dejes (hidrocentrale). Xhaxhai im punonte atje si specialist gjeolog. Frutat dhe perimet liheshin per ne fund (perishable). Gjyshja ishte shefja e kuzhines dhe hapesja e peteve te bakllavase. Une merrja persiper carjen e arrave. Pjesen me te madhe te kohes i caja me dhembe. Gjysma perfundonte ne gojen time. Mami ishte shefja e pastrimit te shtepise. Une dhe motra benim pastrim themelor. Viti i Ri duke filluar nga mesnata e 31-it duhet te na gjente te ulur ne tavoline duke ndjekur programin e fundvitit.

Rregull: Viti i Ri duhet te n'a gjente:

Me shtepi te pastruar me themel;
Me rrobat (veshje) te lara (asnje rrobe e palare ne koshin e rrobave) ; Pse veshjes i therrasim rroba (fustan) ???
Pa borxh te marre;
Pa borxh te pamarre;
Te veshur bukur;
Te lare.

Kujtimi me i bukur ka te beje me perfundimin e te gjitha puneve dhe postimin e kartolinave te urimeve cdo 29 Dhjetor. Isha une dhe motra te ngarkuar me kete detyre.

Macoket i lanim me uje te ngrohte dhe u hiqnim pleshtat. Kete mund t'a bente vetem im vella dhe une. Me te tjeret ata ishin agresive. Plus vetem une dhe vellai nuk kishim veshtire nga asgjesimi i pleshtave.

Une isha gjithnje e ngarkuar me vrasjen e te gjitha merimangave dhe insekteve dhe bubuzheleve. Te gjithe hipnin neper karrige duke filluar nga im ate (burre trim) dhe une e beja nje detyre te tille me kenaqesine me te madhe.
Bubuzhelet na vinin nga komshia e katit te mesiperm qe mblidhte shume rraqe neper plehra.

Ne momente te caktuara te gjithe demoralizoheshin me punet e fundvitit dhe une i mbaja me barsaleta dhe qyfyre.

Mezi prisja nje Janarin kur TVSH jepte filmin Principessa Sissi dhe filmat turk Borebardhe dhe shtate xhuxhat e Hirushja.

JC
 
Top