Aleksandri i Madh.....

Nei

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Korrigjoj: e ema nuk ishte dardane por labeate. Me dardanet, Aleksandri ka humbur dy beteja te rendesishme. Kaq.
 

Odea

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Hey, silver, dje po kerkoja per pemen gjenealogjike te Aleksandrit dhe dihet qe fillova duke kerkuar per prinderit e prinderve te tij.
Filipi doli qe ishte djali i Amyntas III dhe Euricide, e cila me duket se kishte baba Bardhylin. Kurse kur kerkova per prinderit e Olimpias (Filipi i vendosi emrin Audata, te njejtin si nena e tij pasi e tille ishte e tradita e atehershme, qe mbreti meqe merrte shume gra duhet ti vendoste emrin e nenes se tij gruas qe kishte zgjedhur per ti dhene pasardhesit e kurores.)u be nje lemsh i madh. Ne fillim me doli qe Olimpia ishte e bija e Neoptolemus (i cili ishte djali i Akilit) por me vone, doli qe nga Neoptolemus rodhi vetem nje djale, Molossus. Thuhet qe Neoptolemus erdhi ne Epir me Andromaken (gruan e hektorit me duket) dhe aty mbreteroi per disa vjet. Olimpia ka qene e bija e nje mbreti Epiriot kshu qe do kene ndonje lidhje.

Gjithashtu, lexova nga nje essay e bere nga nje historian B.Stefanoski, i cili thoshte Aleksandri eshte Ilirian pasi Maqedonasit e atehershem kane rrjedhur nga pellazget, parardhesit e Ilireve.
Historiani i quante maqedonasit e atehershem si fis Thraco-dacian-pelasgian. Kjo tregon qe Aleksandri eshte Ilirian dhe kete gjo se lun topi... /pf/images/graemlins/laugh.gif

Odea
 

illyricus

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Fillimisht postuar nga Odea:
[qb] ...Aleksandri eshte Ilirian dhe kete gjo se lun topi... /pf/images/graemlins/laugh.gif
[/qb]
/pf/images/graemlins/laugh.gif :thumbsup:
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Vogelushe lexoje shkrimin tim
Kam shkruajtur me perpara per kete teme, por qe te pergjigjesh sakte duhet me perpara te njohesh vetveten, dhe popujt qe te rrethojne , te gjohesh gjuhen shqipe, dhe gjuhet e kombeve qe te rrethojne, te njohesh strukturen etnike te shqiptareve dhe te popujve qe te rrethojne, rracat, kulturen, traditen etj.
Vetem atehere mund te japesh pergjigje me vend.
 

savage

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Alexander of Macedon 356-323 BC A historical biography, by Peter Green, University of California Press, 1991. (Kontroversial)

Conquest and Empire The reign of Alexander the Great by A.B. Bosworth . Cambridge University Press 1988 (Me i sakti)

Lexoni dhe mesoni o popull dijedashes...
 

devolution

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

maqedoni eshte e maqedonasve!!!
... ishte e grekeve, u be e sllaveve, sigurimet perendimore e bene lemsh jugosllavine, dhe ... tani eshte nje katrahure kombesish.
Por mos harroni faktin se maqedonia nuk ka qene, nuk eshte dhe nuk ka per te qene shqiptare!!!
(N.q.s. kjo ndodh, atehere... mallkuar qofte ajo dite!!!)
 

adani

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

fillimisht postuar nga devolution :
maqedoni eshte e maqedonasve!!!
... ishte e grekeve, u be e sllaveve, sigurimet perendimore e bene lemsh jugosllavine, dhe ... tani eshte nje katrahure kombesish.
Por mos harroni faktin se maqedonia nuk ka qene, nuk eshte dhe nuk ka per te qene shqiptare!!!
(N.q.s. kjo ndodh, atehere... mallkuar qofte ajo dite!!!)
_________________________________________

ja po deshe mos e quaj grek kete pastaj! Po ketij as i skuqet faqja fare ta shkruaj me te medha qe eshte grek.
...............................
 

devolution

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Fillimisht postuar nga ar jan:
[qb] fillimisht postuar nga devolution :
maqedoni eshte e maqedonasve!!!
... ishte e grekeve, u be e sllaveve, sigurimet perendimore e bene lemsh jugosllavine, dhe ... tani eshte nje katrahure kombesish.
Por mos harroni faktin se maqedonia nuk ka qene, nuk eshte dhe nuk ka per te qene shqiptare!!!
(N.q.s. kjo ndodh, atehere... mallkuar qofte ajo dite!!!)
_________________________________________

ja po deshe mos e quaj grek kete pastaj! Po ketij as i skuqet faqja fare ta shkruaj me te medha qe eshte grek.
................... [/qb]
une nuk di greqisht i nderuar!!!
...pervec shqipes flas vetem gjuhen e zemres dhe ..., besome nuk te genjej sepse ..., une mbars nje zemer shqiptare!!!
 

adani

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Do me behej shume qefi sikur te me thoshe qe je greke por meqe e quan veten shqipetar :confused: atehere hape syte ,zgjohu,ndihu si shqipetar dhe pastaj do te shohesh nje te vertet tjeter me reale nga ajo qe di deri tani ti se sic duket mik i dashur shikon me shume ET 1 se TVSH.
 

devolution

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Fillimisht postuar nga ar jan:
[qb] Do me behej shume qefi sikur te me thoshe qe je greke por meqe e quan veten shqipetar :confused: atehere hape syte ,zgjohu,ndihu si shqipetar dhe pastaj do te shohesh nje te vertet tjeter me reale nga ajo qe di deri tani ti se sic duket mik i dashur shikon me shume ET 1 se TVSH. [/qb]
... une nuk mbaj televizor ne dhome apo ne shtepi!!!
M.gj.a. ne baze te ndihmes ... me beri dikush te fjalve ... me kishe derguar si pergjigje heren e pare - une ngre Flamurin e Luftes pa Kompromis ne Kampin tim!!!
... dhe po pres me deshire sulmin tend te pare!!!
 

adani

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Aaa te me falesh "mik" i dashur se tani sapo lexova faqen tende vetjake dhe e morra vesh qe ti nuk je greke por vecse nje sherbyes i thjesht dhe komod i grekut...Yysht :smash:
 

devolution

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Fillimisht postuar nga ar jan:
[qb] Aaa te me falesh "mik" i dashur se tani sapo lexova faqen tende vetjake dhe e morra vesh qe ti nuk je greke por vecse nje sherbyes i thjesht dhe komod i grekut...Yysht :smash: [/qb]
faqja ime vetjake?!
nuk di te kem ndonje faqe vetjake?(!)
gjithesesi..., mqs ky ishte sulkmi yt i paraprire prej shenjash gojore te huazuara prej kafsheve, po te bej te ditur se je teper prapanik nga kultura.
Ti nuk je gje tjeter vecse nje "aga" i rrendomte, apo monoton, me nje nacionalizem te semure.
une nuk jam as grek, as serb, por ...(fatkeqresisht) ndjehem Shqiptar, dhe ... jam vetem nje servil i betuar i Vetes sime.
gjithesesi..., urroj nje dite te bukur te medikosh personalitetin tend te semure prej zgjebjes se krenarise shqiptare.
 

devolution

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

(... per ar jan, ... ke mendere te me ndjekesh, se ... une kam deshire te te "shkateroj" me kulture, besoj se ... do te te ve "zjarrin" dhe ... do te shoh pa keqardje kur te "digjesh"!!!
... Do te te shoh ... me syte e nje Shqiptari!!!)


*.....1.....*

Jo ..., ju nuk mund ta kuptoni..., nje zemer te varferuar!!! ...Ata sy te perkufizuar perreth te shpelare irisesh te tkurrur prej vobektesise se rrjedhes se viteve dhe ..., aspak prej momentaleve caste.
Por ..., jo! ... As une ..., as une ..., nuk mund te gllaberoj kuptimin e ..., Varferise -
(... Po i braktis zbukurimet letrare rrudhave te rrugicta te trurit tim; po e paraqes ... te zhveshur, ... me gjak, ... te mishte.)
Ajo - e prekshme!!!

*.....2.....*

Ata -
... Te ulur se bashku, ... perkrah njeri-tjetrit - babai perbri bijes se tij - ai ..., i zverdhur, porsi gjethe te vjeshtezuara lisash; ajo - rreth 5 vjec - e perskuqur, porsi farat e pjekura te akacieve - te Dy!!!
... Ashtu, te "gjunjezuar" ne te njejtin krah, te perbetuar beqar, te bordurave nga parku ...

*.....3.....*

Dhe ..., ti -
... Mundoheshe te gllaberoje veshtrimet e mekura te syve te mi, te prangosur prej trishtimit.
Ti -
... Me varreshe, porsi nje kotele e perkedhelur, ne qafe.
Ti -
... Me gishtat e thonjtezuar, tek me "krihje" floket.
Ti -
... Tek me "luteshe", duke me peshperitur, ne rreze te veshit: "... Me puth!!!
Ti -

*.....2.....*

Ajo -
... E puthi lehte, ne faqen e vrazhde, me syte i ndriconin porsi ..., verberia e neoneve ne banesat tuaja, ku gjendet sahere "drite!".
- "... babi!!! ... te te bej nje pyetje?"
Dhe ..., gishtat e saj te njomet, ... pastronin me veshtiresi levozhgat tekanjoze te farave te lule-diellit; teksa ajo me bajluket e arta, ... i oshilonin mbi te ullinjte sy, perbimonte lulen, ... sheh perhere nga dielli.
- "... babi! ... a jemi te Varfer ne???"

*.....1.....*

Hej ..., ju nuk ishit prezente, ju ... nuk gjendeshit atje. ... Se si ..., u rrokullis nje e gelltitur e thate perbrenda te shpirtezuarit kraharor te nje Babai; sikurse ..., lartesohej uji i ndenjur i pusit, ne oborrin e shtepise, kur ... gjuaja te errtes thellesise se tij me gurre te te ndryshmeve permasa.
... Me pas, asnje ... te germezuar fjal', ...asnje rrokje,... asnje ... mermerim', ... me teper ...

*.....4.....*

... Per ty -
...Banor i jetes!!!
Per ty -
... Pertyp te hirta fara lule-dielli, perbri trotuaresh te ftoht'-ngurt' fatesh!
Per ty -
... Shtrengon, fort, grushtat perbrenda xhepave te carre te xhaketes, pulla-pulla me arne!

*.....*.....*

Dhe ..., rrane kembanat e "fatkeqesise!"!!! ... U lartesuan te cmendurit tinguj perbrenda teje se bashku me lutjen, ... te perlot syte "e vrare", ku ... pasqyrohen ampulat e fototoksines, sikurse ... te ishin farat e nje "jete!" te re.
... Me rrenqeth ulerima e heshtur e muskulatures se sterlodhur te zemres tende: " ... Zot!!! ... Ne qofte se ..., vertet, ekziston, ... tani, ... une - i vdekur!!!"

*.....*.....*

... Per ty -
... Syte e perflakur te femijes, ... te "godasin" fytyren e cjerre prej thonjve te ndotur te Varferise!
Per ty -
... Syte te jane ngujuar te qielli!
Per ty -
... Mbinjeriu im!!!

*.....3.....*

Dhe ..., ti -
... Tek u stepe, kur te thashe: "... Largohu!!!".
Ti -
... U hutove, kur ... nuk te putha syte me veshtrime.
Ti -
... Besome ..., e dashur, ... duhet te ikesh.
Ti -
... Nuk duhet te degjosh kengen e mjerimit te shekullit te XXI-te.
Ti -
... Nuk duhet te jesh deshmimtare e nje "krimi".
Ti -
... Nuk duhet te shohesh Varferine, tek ... vret!!!

*.....2.....*

Ai -
... Zgjati duart me gishtat e dridheruar, ... ngriti cepin e djathte te xhaketes, ku ... vjetersia ishte ushqyer prej vitesh, ...per te mos ndiere sado pak puhizat, ... lajmeronin nderrimin e stineve.
... Me syte e kthjelluar qelloi qiellin, e i mermeriti: " ... e di, ... Ti ... nuk ekziston!!!"
...Teksa e bija, ... ngriti koken, dhe ..., me ndrojtje, i peshperiti: "... babi!!! ( ... heshtje ...) ... fole gje!!!"
- "... asgje ..., shpirt! ... le te kthehemi ne "shtepi", ... po ben ftoht'!"

*.....1.....*

Dhe ..., ne qofte se ..., nuk arrini ta shihni; ... mos u frikesoni; ... nuk ju emertoj, pergjithesisht, "te verber!".
Varferia nuk kerkohet neper funde te permbysur filxhane kafesh, as ... ne maskat e fotografive dixhitale te albforumit, as ... neper dashurite virtuale - Varferia ... gjendet neper fytyrat e "pushkatuara" te lypesve, neper ... te improvizuar shtreter nen urra, neper ... kolibe te llamarinta te dashuruar me ndryshkun, buze ... qoshesh te mjeruar shtepish tuberkuloze.

Varferia shqiptare e mijevjecarit te II-te -


P.S.: Tani, mund ta "puthesh" me llape krenarine shqiptare!!!
 

savage

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

devolution,
e jotja eshte kjo? sidoqofte qenka shume e bukur. po pse tek historia?
nejse...
 

devolution

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Fillimisht postuar nga savage:
[qb] devolution,
e jotja eshte kjo? sidoqofte qenka shume e bukur. po pse tek historia?
nejse... [/qb]
e imja eshte 100%, dhe ... gjendet ketu sepse jam ne Gjendje Lufte pa Kompromis, me "ca" s'e kane per gje te na veshin kombesi te ndryshme apo te na bejne sherbetore te hijeve ... i ndiekin nga pas neper enderrat e tyre prej "agallaresh".
gjithesesi..., lufta vazhdon ...
 

adani

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

postuar nga deevolution :
imja eshte 100%, dhe ... gjendet ketu sepse jam ne Gjendje Lufte pa Kompromis, me "ca" s'e kane per gje te na veshin kombesi te ndryshme apo te na bejne sherbetore te hijeve ... i ndiekin nga pas neper enderrat e tyre prej "agallaresh".
gjithesesi..., lufta vazhdon ...
___________________________________
:lol: :lol: :lol:
 

adani

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Moter e dashur e para mos merr zjarr nga ***** se lufta ka mbaruar dhe tani jemi ne paqe dhe une nuk dua lufte me asnjeri . E dyta mos genje qe ske faqe vetjake se te pashe profilin dhe aty ke si faqe vetjake Greek Mythology me germa te medha ,dhe mua kur mythologya paraqitet si greke me ngrihen qimet e ka... Dhe se fundmi urime per vargjet por kujdes mos fluturo shume se aty ne ajer nuk mund te bisedojme dote bashke.ok?
 

illyricus

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

Fillimisht postuar nga ar jan:
[qb] E dyta mos genje qe ske faqe vetjake se te pashe profilin dhe aty ke si faqe vetjake Greek Mythology me germa te medha [/qb]
Une s'po e kuptoj pse po e bon t'madhe se e ka linkun e nji faqe t'mitologjisë greke n'profil...
 

adani

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

postuar nga devolution:
(... per ar jan, ... ke mendere te me ndjekesh, se ... une kam deshire te te "shkateroj" me kulture, besoj se ... do te te ve "zjarrin" dhe ... do te shoh pa keqardje kur te "digjesh"!!!
... Do te te shoh ... me syte e nje Shqiptari!!!)
____________________________________________

:lol: O ti ke shkare o i zi ! Te me falesh se nuk e dija :lol:
 

savage

Primus registratum
Re: Aleksandri i Madh.....

o arjan, po njehere i thua moter, pastaj o i zi. cfare gjinie eshte devolution xhanem?
pastaj s'eshte faqe vetjake, robi ka qef dionisin. megjithate me pelqeka kjo ideja e shkaterrimit me kulture!
take it easy boyz
 
Top