A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

astronaut

Primus registratum
A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Me pelqen te di shume per yjet, planetet e ndryshme dhe gjithshka.
Kam diskutuar me nje shokun tim rreth universit dhe pyetja ime qe me ka bere me shume kurioz se gjithshka ka qene
Perse eksiston toka dhe planetet e tjera, yjet etj sebashku, pra te themi universi?
Perse kemi diell dhe cfare fshihet pas ketij universi?
Nga erdhi Big Bang domethene nga u mblodhen keto gazera, materi dhe formuan universin?
A mos jemi brenda stomakut te Zotit?
Ka fund ky univers?
A do mesojme ndonje dite te verteten e universit?
Jam shume kurioz te di dicka se cfare mendoni ju.
Shoku im me tha se pyetja me idiote qe ben njeriu per te shuar kuriozitetin eshte ajo qe i bera une atij :eek:
 

jack owar II

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

pytja asht me vend, po vendi ku e ke hape ket pytje asht pa vend...

gjeje e lexo 'boten e sofise' t'jopstei gaarderit...
 

iliko

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Pyetja ishte me vend dhe vendi ishte me "vend",e pavend ishte ajo ne lidhje me stomakun e zotit,megjithate edhe ajo si cdo pyetje e ka nje pergjigje.Une mendoj qe nuk duhet te je mi ne stomakun e zotit pasi zoti duhet te kishte vjelle me kohe ne menyre te vullneteshme apo jo.Me respekt.
 

assassino26

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Shtetet me te pasura ne krom jane?
Kina dhe India?
Korea dhe Japonia?
turqia dhe filipinet?
Arabia dhe Irani?
 

assassino26

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Atomi i silicit ka numrin atomik Z=14.Cili nga pohimet eshte i sakte?
Silici ka 7 elektrone dhe 7 protone?
Silici ka 7 protone dhe 7 neutrone
Silici ka 14 elektrone dhe 14 protone
Silici ka 14 neutrone
 

assassino26

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Ne cilen nga rastet tretesira NaOH eshte 0,2 M:
Nqs 0,2 molte te NaoH ndodhen te tretura ne 2 litra tretesire
Nqs 0,2 mole te NaOH ndodhen ne 1000ml tretesire
nqs ndodhen ne 100 ml tretesire
nqs 2 mole te NaOH ndodhen te tretura ne 1 litere tretesire
 

assassino26

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Cili prej sheqernave te meposhtem eshte 1 plosakarid:
Glukozi?Fruktozi?celuloza?sakarozi

Cila nga formulat nuk eshte 1 izometer i eteritCH3CH2CH2CH2OH

a.CH3CH2OCH2CH3 b.CH3CH2CH2OCH3 c.CH3OCH(CH3)2 d.OHCH2CH2CH2CH3
 

assassino26

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Ne cilin rast kryhet pune mekanike.kur dihet qe reaksioni zhvillohet ne kushte normale

H2(g)+I2(g)=2HI(g)
N2(g)+O2(g)=2NO(g)
N2(g)+3H2(g)=2NH3(g)
CH4(g)+2O2(g)=CO2(g)+2H2O(g)
 

Furor Aquila

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] Atomi i silicit ka numrin atomik Z=14.Cili nga pohimet eshte i sakte?
Silici ka 7 elektrone dhe 7 protone?
Silici ka 7 protone dhe 7 neutrone
Silici ka 14 elektrone dhe 14 protone
Silici ka 14 neutrone [/qb]
Numri atomik, neqoftese nuk gabohem, eshte numri i protonave. Cdo isotope e nje atomi ka te njejtin numer protone por jo neutrone. Ngaqe atomet jane neutral numri i protonave duhet te jete njesoj sa numri i elektronave. Pra e treta eshte pergjigjja e sakte.
 

Furor Aquila

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] Ne cilen nga rastet tretesira NaOH eshte 0,2 M:
Nqs 0,2 molte te NaoH ndodhen te tretura ne 2 litra tretesire
Nqs 0,2 mole te NaOH ndodhen ne 1000ml tretesire
nqs ndodhen ne 100 ml tretesire
nqs 2 mole te NaOH ndodhen te tretura ne 1 litere tretesire [/qb]
Molaritieti eshte i barabarte me mole pjestim per volum ne litra. (M=mol/V(L)

1000mL=1 L

0,2mol/1L=0.2 koncentrim molar (pergjigjja e dyte)
 

Furor Aquila

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] Cili prej sheqernave te meposhtem eshte 1 plosakarid:
Glukozi?Fruktozi?celuloza?sakarozi

Cila nga formulat nuk eshte 1 izometer i eteritCH3CH2CH2CH2OH

a.CH3CH2OCH2CH3 b.CH3CH2CH2OCH3 c.CH3OCH(CH3)2 d.OHCH2CH2CH2CH3 [/qb]
Nuk e di cfare eshte izometer ne anglisht?
Isomer-molekula me te njejtin numer e atomeve por te "renditura" ne nje menyre tjeter.
Isotope-Te njejtat atome por me pesha atomike te ndryshme.
Isometer-eshte nje lloj instrumenti
 

eM

Paper Moon
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] Cili prej sheqernave te meposhtem eshte 1 plosakarid:
Glukozi?Fruktozi?celuloza?sakarozi

Cila nga formulat nuk eshte 1 izometer i eterit CH3CH2CH2CH2OH

a.CH3CH2OCH2CH3 b.CH3CH2CH2OCH3 c.CH3OCH(CH3)2 d.OHCH2CH2CH2CH3 [/qb]
nese plosakarid eshte e njejta me polysaccharide ne anglisht i bie te jete celuloza.

CH3CH2CH2CH2OH Propylmethanol ose 1-Butanol me sakte nuk eshte izomer me C nese une po i numuroj mire. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

beshbossi

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] Ne cilin rast kryhet pune mekanike.kur dihet qe reaksioni zhvillohet ne kushte normale

H2(g)+I2(g)=2HI(g)
N2(g)+O2(g)=2NO(g)
N2(g)+3H2(g)=2NH3(g)
CH4(g)+2O2(g)=CO2(g)+2H2O(g) [/qb]
perderisa ne te 4 rastet clirohet gaz,gazi kryen pune mekanike pra ne te 4(thuaj qe eshte gabim po mos me thuaj qe jam trape,mire milanisto)
 

assassino26

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Pse mi se them une qe je trape,se as une se di pergjigjen e sakte /pf/images/graemlins/laugh.gif MAsnej edhe sikur ta dija,ti je goce e mire,vetem me makinat e qelb icik muhabetin /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga PaperMooN:
[qb]
Fillimisht postuar nga PESHKATARI27:
[qb] Cili prej sheqernave te meposhtem eshte 1 plosakarid:
Glukozi?Fruktozi?celuloza?sakarozi

Cila nga formulat nuk eshte 1 izometer i eterit CH3CH2CH2CH2OH

a.CH3CH2OCH2CH3 b.CH3CH2CH2OCH3 c.CH3OCH(CH3)2 d.OHCH2CH2CH2CH3 [/qb]
nese plosakarid eshte e njejta me polysaccharide ne anglisht i bie te jete celuloza.

CH3CH2CH2CH2OH Propylmethanol ose 1-Butanol me sakte nuk eshte izomer me C nese une po i numuroj mire. /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
papermoon ka mundesi te jesh gabuar.pergjigja me duket se eshte D se shte e njejta formule e shkruajtur na krahun tjeter dhe duke qenese ketu nuk po behet ndonje lidhje me karbone kirale nk ka rendesi nga shkruhet.megjithse edhe pergjigja ime per tu vene ne dyshim eshte.
 

cremaster

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

Fillimisht postuar nga angeldeviled:
[qb]
H2(g)+I2(g)=2HI(g)
N2(g)+O2(g)=2NO(g)
N2(g)+3H2(g)=2NH3(g)
CH4(g)+2O2(g)=CO2(g)+2H2O(g)

[/qb]
Pune kryhet ne reaksionin 3
N2(g)+3H2(g)=2NH3(g)
Ne nje ane ke 4 mole, domethene 4 vellime molare, dhe ne anen tjeter 2 vellime molare.

Ne te gjitha reaksionet e tjera, sasia e moleve ne te dyja anet e ekuacionit eshte e njejte (2 ne te parin dhe ne te dytin, 3 ne te katertin).
 

ForbiddenDoors

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

hmm :confused: Cila ishte pyetja fillimtare; Cfare dime ne lidhje me universin apo te bejme nje gare kush di me teper rreth kimise se 8-vjecares/mesmes?
 

nirvana

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

ai i shkreti pyet per unviersin dhe stomakun... juve pergjigjeni me kimi...!!!! bahh nuk ka lidhje... te sygjeroj nje liber mik i dashur nga bing bangu tek vrimat e zeza!!! stephen hawkings !!! ok!!!

vetem po te lexosh ndonje liber do te kuptosh me shume llafe forumeve nuk merr vesh gje...
pershendetje...


p.s akronimi cmos nga vjen !?!?
 

kledi

Primus registratum
Re: A mund te jepni nje pergjigje per pyetjen time

o piruts nese do nje kuriozitet per yjet te them une nje:a e di ti se pesha me e madhe e njohur ndonjehere gjer tani eshte ajo e ylluit neutronik? nje luge caji prej atij ylli peshon rreth 200 miljard tone ose sa 2oomiljone elefant.Per te ecur mbi ate yll njeriut per te levizur rreth 3 mm do ti duhej e gjithe energjia qe formon organizmi i tij per te gjithe jeten.
 
Top