A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

bengu

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Po Ismet Jasharin - komandant Kumanoven kush e vrau???
Apo mos ishte edhe ky tradhetar?
 

*Plisi*

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Fillimisht postuar nga BENG:
[qb] Po Ismet Jasharin - komandant Kumanoven kush e vrau???
Apo mos ishte edhe ky tradhetar? [/qb]
----------------------------------------------
Ti C.M nuk ke te drejt te pyetesh per heroit tan Shqiptare!!!
 

*Plisi*

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Te nderuar diskutues sigurisht ju jeni ne dijeni se Ismet Jashari Kumanova ka ra heroikisht ne fushbetejen ne gryken e Llapushnikut ball per ball me forcat serbe.

Ndersa ky magjupi i kumanoves BENG ban aso provokimesh dhe pyet se kush e vrau Ismet Jasharin
 

bengu

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Ismet Jashari u vra ne Klecke, per kete jane ne dijeni lexuesit tane te dashur, bile ka edhe te tille te cilet jane ne dijeni per ate se kush e vrau ate.
Ti, me qene aq trim sa shitesh shkon atje ku jane shoket e gjalle te Ismetit, ne Orizaren e tij te lindjes, duke pergatitur lufte te re me sllavet, e jo te vjedhesh pula atje ne Gjermani.

p.s. ende je ne burg apo te kane liruar?! /pf/images/graemlins/smile.gif
 

*Plisi*

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Në përvjetorin e Komandant Kumanovës- Ismet Jashari, merrnin pjesë edhe Ali Ahmeti dhe Hysni Shaqiri

"JEMI NË RRUGË TË DREJT REALIZIMIT TË ASPIRATAVE TË POPULLIT SHQIPTAR"

Kumanovë, 26 gusht 2001, 22:20 (Kosova e lirë)
Kështu siç na informuan burime ushtarake të UÇK-së dhe të Shtabit të mbrojtjes civile, të shtënat e armëve të lehta këmbësorike dhe të mitralozave kundërajrorë që kishin filluar në orën 21.00 parmbrëmë, kanë zgjatur deri në orën 06.00 të mëngjesit të ditës së djeshme. Inrtensiteti më i madh i të shtënave të armëve automatike ka përfshirë fshatrat Nakushtak dhe Vishticë. Burimet tona bëjnë të ditur se këto dy fshatra janë sulmuar nga pozicionet e forcave ushtarake-policore maqedonase të vendosura në fshatin Umin Doll dhe nga Mulliri i Ropalcës.

Në fshatrat e komunës së Likovës që janë nën kontrollin e plotë të UÇK-së, janë vërejtur të shtëna sporadike të intensitetit të ulët. Mësohet se gjatë këtyre sulmeve nuk është aktivizuar artileria e rëndë. Gjatë këtyre të shtënave, për fat të mirë, nuk ka pasur të vrarë apo të plagosur në radhët e popullatës civile e as të pjesëtarëve të UÇK-së, thonë burimet tona nga terreni. Gjatë ditës së djeshme përfaqësuesit e OSBE -së dhe të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (KNKK), vëzhguan fshatrat e kësaj komune dhe u njohën me gjendjen e civilëve.

Burimet ushtarake dhe ato civile na njoftuan se të shtunën në Likovë është mbajtur një tubim përkujtimor me rastin e trevjetorit të rënies heroike të komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ismet Jasharit- komandant Kumanova.
Tubimin përkujtimor e përshëndeti edhe udhëhësi politik i UÇK-së, Ali Ahmeti, i cili foli me pietet për figurën e komandant Kumanovës. Gjithashtu këtë tubim e kanë përshëndetur edhe komandantët e Brigadës 113 "Ismet Jashari" që operojn në komunën e Likovës. Fjalim përshëndetës në këtë tubim mbajti bashkëluftëtari i Ismet Jasharit, komandant Guri, pastaj dhe njëri nga komandantët më kryesorë të Brigadës 113, komandant Sokoli dhe komandanti i Brigadës 114, gjeneral Nazim Bushi.

Ndërsa deputeti i Parlamentit të Maqedonisë, Hysni Shaqiri, i cili iu bashkëngjit radhëve të UÇK-së, me këtë rast, në këtë tubim ka folur për nënshkrimin dhe implementimin e Marrëveshjes kornizë të nënshkruar në Shkup nga katër liderët e partive politike shqiptare dhe maqedonase. Sipas tij, "nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje paraqet vetëm një hap drejt realizimit të aspiratave të popullit shqiptar në Maqedoni, për të ekuilibruar të drejtat e popullit shqiptar me atë maqedonas, që nënkupton barabartësinë e këtyre dy popujve që jetojnë në Maqedoni", citohet të ketë thënë mes tjerash, Hysni Shaqiri në këtë tubim përkujtimor.

Deputeti në Parlamentin e Maqedonisë nga radhët e PDSH-së, Demush Bajrami, në pyetjen tonë rreth personalitetit të Ismet Jasharit-komandant Kumanova na u përgjigj shkurt: "Ata që edhe në këto rrethana të një shtetrrethimi të hekurt nga ana e forcave të sigurimit maqedonas, kanë përkujtuar rënien e Ismetit, kanë përkujtuar madhështinë e një figure që me sakrificat dhe flijimin e tij kishte bërë vepër, e cila tashmë është futur brenda kapakëve të epopesë sonë të lavdishme kombëtare. Të tillët si komandant Kumanova edhe sot ua lehtësojnë dhembjet dhe lartësojnë idealet e qëndresës heroike të atyre që kanë etje të madhe për liri". (KeL/F.S.S)
 

Prizreni

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Mallkuar qoft ajo dore qe vrau Kolonelin ZEMA!
Edhe UCK edhe FARKU kishin nje qellim, te mbrojne nenen Kosove nga kthetrat e armikut te perhershem,por mania jone eshte qe ne luftojme edhe per "bajrakterllek".
Te mallkuar jane ata qe vrasin ne liri,bijte me te shtrenjte te Kosoves.

Pa ofendime per anetaret te lutem
 

bengu

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Hysni Shaqiri, Ali Ahmeti, Guri, Sokoli, Daut Haradinaj.....

Po pse nuk shkoi Hashimi?!?! Ai nuk erdhi as ne gusht te vitit 2000, ne dyvjetorin e vdekjes se Ismetit. Pastaj, ata qe e njohin rrethanat e vdekjes se tij (ku ti nuk ben pjese) le ta spjegojne faktin pse vdekja e tij u publikua ne dhjetor, kur ai ne te vertete kishte vdekur ne gusht te '98. As familja e tij me e ngushte nuk i pergjigjet kesaj pyetje.
Nese ai kishte "kohe" te linte gruan me 5 vajza ne Zvicer e te shkonte te vdiste per Kosoven "e dashur" te Hashimit, si qi nuk gjeti 2 ore te shkonte deri ne Kumanove tu shprehte ngushllime me te aferve. Apo mos kishte frike?!?!
 

receli

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Njoftohet se ri fillon gjyqi ndaj shokut te afert te Thaqit, gjeneral Veselit, vrasesit te Komandant Drinit.

"Në Prizren rifilloi procesi gjyqësor kundër katër të akuzuarve për vrasjen e Ekrem Rexhës - komandant Drinit

Prizren, 13 janar 2003 - Sot në Gjykatën e qarkut në Prizren rifilloi procesi gjyqësor kundër katër të akuzuarve për vrasjen e Ekrem Rexhës - komandant Drinit, i cili qe ndërprerë më 18 korrik të vitit të kaluar.

I akuzuari kryesor, siç thuhet në aktakuz, për nxitjen e dhënien e urdhërit për vrasjen e Drinit, është eprori i lartë i TMK-së e ish-komandant i Zonës së dytë TMK-së, Sali Veseli.

Procesi filloi me një vonesë të konsiderueshme dhe pas një ore u ndërpre për të vazhduar pasdite. Trupi gjykues të akuzuarve vetëm ua ka lexuar një rregullore në bazë të së cilës katër të akuzuarit duhet t'i përcjellin disa kritere sipas ligjit në mënyrë që procedura gjyqësore të jetë më e efektshme.
Duhet theksuar se sot në gjykatë është paraqitur një trup gjykues tjetër ndërkombëtar nga ai mëparshmi. ""
 

Prizreni

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Ekrem Rexha (Komandant Drini) ishte nje nga shoket me te ngushte qe kisha,me te edhe jemi rritur se bashku,I qofte i lehte dheu i Kosoves nane te ciles ai i doli zot ne momentet me te veshtira te saj,Ekremi ishte nje gjeni i rralle , strateg dhe ekspert luftarak gje qe deshmoi ne luften e Bosnjes dhe pastaj ne Kosove , ishte nje shok i mrekullueshem , punetore i pashoq dhe kurre ai nuk dinte te ofendonte njeri,LAVDI i qofte! Kosova humbi nje njeri,luftetare te mrekullueshem.Besoj se kjo gjykate do ti denoj keta KRIMINEL me denimin e merituar.
 

Arbana Mali

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

LONDËR (11 Korrik)

Gazeta serioze londineze "Daily telegraph" shkruan se presidenti francez ka lidhur marrëveshje sekrete, me anë të së cilës është mbrojtur i akuzuari i Hagës Ratko Mladiç. Zhak Shirak, sipas dokumentave të prokurorisë së gjykatës së Hagës të marra nga një shërbim i paidentifikuar sekret, në vitin 1995 ka pranuar të sabotojë ekstradimin e gjeneralit të serbëve të Bosnjës Mladiç, pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Dejtonit, në mënyrë që si kompensim të sigurojë lirimin e dy pilotëve francezë që mbaheshin si pengje, pasi avioni i tyre ishte rrëzuar afër Sarajevës. Zëdhënësi i presidentit francez kategorikisht ka hedhur poshtë këto akuza, por ish presidenti jugosllav Zoran Liliç, dëshmitar i në gjykimin e Millosheviçit në Hagë, ka konfirmuar se transkripti i bisedës së tij telefonike me Zhak Shirakun është i saktë. Liliç nuk ka dhënë detaje dhe nuk është përgjigjur nëse ka pasur marrëveshje ndërmjet Shirakut e Mlladiç të përgjigjet me po ose jo.
 

giglio

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Deri sa ka pikepamje komuniste ca prisni prej tije qe te shpetoj kosoven nje komunist.Kriminel dhe i degjeneruar eshte . Per mendimin tim kosovaret e kerkuan me cdo kusht luften pervec Rugoves dhe e gjten si perfundim u vrane mijra e mijra ku kishte dhe menyra te tjera ,ju ruaft tani ,po prap deri sa te kete thacra keshtu do vene me njeri tjetri do vriten
 

*Plisi*

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

giglio
po shum tu paskan dhimt shkiet po shko ne ~edituar~edhe ti me gjith ta se tybe ni ke pa as nuk ke nie ma qe jaranat tu shkie e sundoin kosoven


* - *Plisi* me qete te lutem!!!
 

Albinos

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Hashim Thaqi eshte Skenderbeu i Kosoves.
Kur kalon neper Mitrovice, te gjithe serbet fshihen.
 

Flamuri

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Me vie turpe kur dexhoj qe sote ne te fyejm personalitet e jetes politike shqipetare kudo qe ndodhen ata.Jame per kritika ne cdo pore te jetes por ato le te behen ne baza te shendosha duke mos permendur emra,fyerje pa patur argumente e duhura.Krimin fashizoid ne luften e fundit e beri
e beri serbia.Populli i yne ne cdo lufte vetem eshte munduar qe ta ruaj tersin teritorjale dhe integritetin e vete por jo ta sulmoje ndonje shtet fqinje,dhe pikrishte per kete duhet te jemi sycelur e mos ti fyejm vlerat e luftes pa marre parasyshe se ke simpatizon sote ne jeten poitike.
Me nderimet me te sinqerta vellazrore qe kjo teme
te mbyllet dhe ti japim funde fyerjeve per hire te
gjakut te derdhur ne cdo pellembe te tokave shqipetare.Falemderes per mirkuptim.
 

receli

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Me pare se te hapej Tema "Hashimi tradhetar" ishte hapur tema "Rugova tradhetar".
Mire eshte te mos kemi tema te tilla e te mos kemi as tradhetare.
Meqense ne Votimet e Kosoves me veshgues nderkombetare rezulton se Rugova ka marre mbi 40 % te votave dhe Thaqi as 20% athere eshte e qarte se per pjesen me te madhe te Popullit te Kosoves Rugova nuk eshte tradhetar.
Ne kto raste te fyesh Rugoven eshte Krim dhe esht dasht qe Freshistat moderator te kti Forumi ta hiqnin temen Rugova tradhetare te hapur nga Plisi. Nga qe nuk u hoq athere dhe une hapa temen Hashimi tradhetar.
Plisi ndoshta ka farefis ndonje nga ato bukuroshet beqaresha te mis Kosoves qe u pane te flejne hoteleve te Sllovenise me dy burrat e martuar e me nga 3-4 femij e gra Hashim Thaqin e Fatmir Limen e ka simpati ndoshta.
Kosova e mori vesh se kur eshte arrestuar Lima ne Slloveni ne hotelet e Alpeve ai ndodhej bashk me Thaqin, pa grate e tyre por nen shoqerine e dy miseve Kosovare Diellzes Kolgeci dhe Kengetares bukuroshe Leonora Jakupi.
Kjo eshte e turpshme.
A prandaj organizohen Mis Kosova per te kenaqur epshet e Hashimit e Limes?
Baba i Leonores eshte vrare ne Luft e nuk i ka hije Hashimit te marre ate jetime e te bredhe hoteleve.

Keshtu nuk bejne burrat Shqiptare por Serbet.
 

Dua

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Kush eshte ai Serbofil qe hap tema te tilla si Hashimi, Rugova tradhetare kombi???

Tradhetar eshte mu ky qe tregon me dore te tjeret!!!

D.
 

giglio

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Fillimisht postuar nga *Plisi*:
[qb] giglio
po shum tu paskan dhimt shkiet po shko ne ~edituar~edhe ti me gjith ta se tybe ni ke pa as nuk ke nie ma qe jaranat tu shkie e sundoin kosoven


* - *Plisi* me qete te lutem!!! [/qb]
qe te merimi vesh bashke fol shqip jo serbisht se jam i sigurt qe e di me mire serbishten se shqipen apo jo or taj voc i majr ,te kthehemi te shkrimi jot me sa kuptova une kur e ka luftuar fisi im serbin ti ke qene ne fantazin e babes tend kur ka qen adoleshent e loste me cingla kur drini i zi ishte mbush me 120.000 serb te vrar, dhe sa i urrej un serbet dhe ti qe e mban veten si kosovar dhe shqiptar nuk i uren kaq apo jo do ngjohemi or taj se po me dukesh shum i mpreft
 

*Plisi*

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Fillimisht postuar nga giglio:
[qb]
Fillimisht postuar nga *Plisi*:
[qb] giglio
po shum tu paskan dhimt shkiet po shko ne ~edituar~edhe ti me gjith ta se tybe ni ke pa as nuk ke nie ma qe jaranat tu shkie e sundoin kosoven


* - *Plisi* me qete te lutem!!! [/qb]
qe te merimi vesh bashke fol shqip jo serbisht se jam i sigurt qe e di me mire serbishten se shqipen apo jo or taj voc i majr ,te kthehemi te shkrimi jot me sa kuptova une kur e ka luftuar fisi im serbin ti ke qene ne fantazin e babes tend kur ka qen adoleshent e loste me cingla kur drini i zi ishte mbush me 120.000 serb te vrar, dhe sa i urrej un serbet dhe ti qe e mban veten si kosovar dhe shqiptar nuk i uren kaq apo jo do ngjohemi or taj se po me dukesh shum i mpreft [/qb]
-------------------------------------------------- A ka njeri qe ma perkthen se nuk e kuptoi se çfar ka dasht te thot ky person ???!!!
 

Demetrio Scutari

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Unë përsërit se Hashim Thaçi është një hero dhe nuk do të duhej as të polemizojmë rreth një personazhi kaq të mrekullueshëm...
 
Top