A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

vlera

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Fillimisht postuar nga Guri:
[qb] llapiks, thaqi nuk eshte terrorist per Serbine sepse Serbia pikerisht kur Thaqi u vet shpall drejtor UCk-je ja shkallmoj Kosoves gjithcka e ja hodhi miletin ne han te elezit nen kembet e ushtarit maqedon. vet thaqi me qosen ato dit te randa per popullin iken ne Rogner.

Betina , Adem Jashari mbet me gra e fmi perball policise Serbe e asnji "shok" nuk ju gjend prane. Kete e di krejt Kosova.

Por ndersa Serbise Hashimi ja hanger mutin ne fakt perkundrazi shume shqiptareve u ka dhan plumb mbas shpine dhe vazhdon te komandoje njesitet vrasese edhe sot.
Thaqi me i shpetu hages pergatiti kurth per Limen. E joshi Lim hajnin der ne Slloveni me ba harem me misset e Kosoves e kur Policia sllovene e prangosi Limen Thaqi me ato dy mantenutat u kthye ne Kosove e nuk i henger palla qe Limen e la ne dor te policve te huaj.

Ju e doni Thaqin jo se ka cliru Kosoven se e dini mire se Kosova u clirua nga Nato se vec ajo kish at forc qe me ja thy hundet Milloshit e me i than rusve mos hani mut.
Ju e doni Thaqin pikerisht se ju pelqen stili i tij i eleminimit me plumba i atyre qe nuk mendojn si ju enveristat e Kosoves.
Ketu po ka sukses Thaqi. Por ne nuk e duam kte stil qe ja merr jeten shqiptareve sepse jemi shqiptar e njerez. ju jeni kriminelee prandaj e doni kryetarin kriminel.
Ketu eshte ndryshimi.
Luftatar lirije ishte Uk Bytyqi e Ekrem Rexha por i vrau banda e Thaqit sepse ishin kunder metodave staliniste qe ju enveristat i perdoret ne lufte.
Kur Kosova digjej nga bombat serbe Thaqi me shoke u benin hetuesi luftareve me bindje LDK-iste e i pushkatonin ne pabesi.
Nuk mundet Shqiptari i 2004-es te pajtohet me keto polpotizma.

Pandaj populli i Kosoves nuk voton Thaqin por Rugoven.
Ne se nuk ju pelqen ai popull shkoni ne Kine ose ne Kore te veriut ose rrini aty ku jeni si hije nate me kallash ne dor me vra vllezrit tuaj ne te pabese.
Ju skeni gjak shqiptari. [/qb]
NO COMMENT :eek:
 

vlera

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Guri

merre veten pak me te mire mos fluturo por shkel ne toke, a nuk te duket vetja pak si i brishte qe te flasesh gjera kaq delikate, ku i di keto te verteta ti kush ti tregoj, apo mos valle rri ne penxhere gjithe diten te degjosh fjalet e pazarit, apo fjalet e grave.
Guri sa keq qe doemos deshiron te krijosh tradhetare, eshte apo jo, dhe tjetra cuditem me ju kur flisni me qendrim e nje analist e ne fakt keni fjalor rrugesh me plot banalizma, kurseje veten te lutem merre fryme dhe kujtohu para se te flasesh, sepse fjalet e tua dhe te atyre qe jeni ne nje thes sot po barazon luften e shenjte te UCK me luften kriminele te beri ushtrija serbomadhe, nga keto fjale qe sot ciftat si ju i bejne ne HAG me shume po gjykohen shqiptaret qe bene nje lufte te drejte kundrejte sebreve qe vrane pameshirshem. Njerez si ju po shembni imazhin e nje ushtrije qe edhe pse eshte ushrija me e re e ne kete planet, u tregua e pjekur dhe e afte per ta pas lakmi.
Ciftat si ju Guri po e cojne veten ne gremine e bashke me ju edhe ne gjithe te tjeret, mos harro se e njejta gje qe u be ne Kosove mund te perseritet prape, prandaj kujdes mos ulurisni por ruani vlerat qe i kemi.
mbaj qendrimin tende apo bindjet tua politike apo simpatit tua, por edhe laj gojen kur flet per njerez qe ishin te gatshem te flijohen qe ne te kemi dite me te mira. :smash:
 

receli

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

llap i kosit po thue atje ma nalt se:

"Ti i quan hajna dhe kriminel ata qe e futen ne rrezik jeten e vete dhe te familjes se tyre per
ta clirua Kosoven."

cili e futi ne rrezik jeten e tij e te familjes or Llap i kosit?

xhaviti?
jo se ne europ i ka pas familjen.
Hashimi?
jo se ne europ e ka pas familjen.
Bardhyl Mahmuti?
jo se ne europ e ka pas familjen.
Lum haxhiu?
jo se ne europ i ka pas familjen.
bedri islami?
jo se ne europ i ka pas familjen.
milaim Zeka ?
jo se ne europ i ka pas familjen.
Ibrahim kelmendi?
jo se ne europ i ka pas familjen.


Pse po rren llapkos?

Ademi i Jasharit po i ka pas aty nipat e mbesat e vllazerve te vet e ai me ata u mbrojt e me ata luftoj.
Asnji prej trimave te tu nuk ju gjend prane.

UCK -ja thue ti prishi ekuilibrin.

Po ekuilibri nuk eshte armiku qe kur e prish ate ke ba mrekulli.
Ekiulibri nuk ishte ne favor te Serbise sepse ekilibri eshte nje lloj gjendja kur populli edhe se ne okupacion ekziston ne trojet e veta gje qe nuk i leverdis agresorit. Ai ekiulibri qe e paskeni pas ju si qellim te luftes nuk don zor me u prish perkundrazi zor don me u mbajt sepse me ate ruhet Jeta e nji kombi e ai ekuiliber eshte realizuar me sakrific nga populli i Kosoves kurse qellimi tash 150 vjecar i Serbise ka qene perzanja totale e Shqiptareve nga trojet e tyre.
Pra Serbia nuk e desh ekuilibrin.
Ekuilibri vertete eshte nje gjendje politike as mish as peshk por eshte megjithate nji gjendje me e mire se Genocidi Total qe i ben njera pale tjetres. Ne kete rast serbia kosoves.
Ti pra mburresh se keni prish ekilibrin.
Por cfar heroizmi duhet me e prish ate ekuilibrin?
Mjaftonte nje pushk me gjujt diku nji kerri te milicise e gjuajtesi me u fsheh ferrash e me dal ne shqiperi ose Zvicer te nesermen dhe Serbia menjiher e dergonte ekspediten ndeshkimore mbi katundin e afert apo dhe mbi disa katunde. Torturat e maltretimi serb binte mbi popullsine qe nuk ka qene e njohtuar se do goditet nji kerr milicije. Kjo nuk perben heroizem por nje loje me popullin tend qe i kushton jet njerzish atyre te mjereve. Pikerisht kesaj i eshte ruajtur LDk e pikerisht prandaj ajo gezonte mbeshtetjen e popullit. Mirpo enveristet Kosovare nuk i hante palla per vuajtjet e popullit. Atyre i duhej prishja e Ekuilibrit qe te deskreditohej LDk e te ulej vlera e figures se Rugoves. Mirpo keto nuk jane objektiva te Popullit. Keto jane thjesht politika te grupeve ekstremiste per te cilet nuk eshte me rendesi fati i 2.5 milion shqiptareve te Kosoves por thjet poena politike se ja lum e lum e shpartalluam besimin e Popullit ne LDK e ja bajm qejfin Nexhmije Hoxhes e Ramizit qe e urrejn Rugoven sepse ai pisi rugova nuk ka cue lule te Enveri. O burra ta bajm kersh Kosoven si e si me u prish ekuilibri.
O burra ta shpallim UCk-en pamvaresisht se asht vec tollumbac boll ti japim qetsi Ps-se ne tiran te mbylli hesapet me opoziten.
Pra lufta juaj ka qen luft jo per Kosov por per mustaqe te Stalinit e mjekerr te Nanos.
Por mbas prishjes se kti ekuilibri cfar duhet?
A e kishit pergatit juve nje Ushtri qe do i bej ball ndeshkimit serb?
Posi e kishit pergatit ne letrat e Jakupit e adem demacit. Prandaj populli nuk ju perkrahu kurre. Ju ja bat me te pabese atyre.
Ju prishet ekuiliber per me pa si do piqen te gjalle shqiptaret e si do hin bajoneta Serbe mbi trupat e shqiptareve e ju me kesh prej kafiqave se ja sa mir ju ba se po duan LDk-ne.
Arritet me e prish ekilibrin por kurre nuk e mbrojtet popullin.
Iket si lepujt me ne krye qosen e Thaqin ne Rogner tek fatos klosi.
Kuj ja lat popullin ju UCk-a?
Ja lat arkanit me ba qejf, ja lat maxhupve me ba cka dojn.
E kur Nato erdh e i ra Sllobos dhe i detyroj me e lshue Kosoven dolet ju prej ferrash e rrahet gjuks..ne e kena clirue Kosoven.
Nje m.ut te madh keni Clirue.
Populli e ka pague shtrenjt at Liri qe ja fali Nato.
ju nuk keni ftyre me u quajt clirimtare vecse aventurist keq dashes e te paturp ndaj popullit tuaj.
jo kot Populli edhe se ju keni kaq kohe qe mashtroni kinse jeni Clirimtare Voten perseri ai ja dha atij "pacifistit" pra Rugoves.
Ju dhe ato vota qe moret i moret me kallash duke i trembur katundaret e mjere qe ju a pan sherrin me jet femijesh te humbur.
Ju jeni nje mafie e rezikshme dhe populli do ju a tregoj "clirimtarllikin" me vota dhe njiher.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

UCk-ja u kriju per t'iu kundervu ndikimit te madh te FARK-ut ne popull,prishen marreveshjen e Oslos,dhe vrane Ahmet Krasniqin.
Turp ju qofte te tanve kush ka gisht ne vrasjet/eliminimet e djemve/burrave ma te mire te Kosoves!!!!
Turp per Xhavit Halitin(injorantin)
Turp per Jakup Krasniqin(injorantin)
Turp per Hashim Thaqin(arrogantin)
Turp per Harajdinajn(mafiozin e pasluftes)
 

Namon

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Guri shkruajti:"llap i kosit po thue atje ma nalt se:

"Ti i quan hajna dhe kriminel ata qe e futen ne rrezik jeten e vete dhe te familjes se tyre per
ta clirua Kosoven."

cili e futi ne rrezik jeten e tij e te familjes or Llap i kosit?

xhaviti?
jo se ne europ i ka pas familjen.
Hashimi?
jo se ne europ e ka pas familjen.
Bardhyl Mahmuti?
jo se ne europ e ka pas familjen.
Lum haxhiu?
jo se ne europ i ka pas familjen.
bedri islami?
jo se ne europ i ka pas familjen.
milaim Zeka ?
jo se ne europ i ka pas familjen.
Ibrahim kelmendi?
jo se ne europ i ka pas familjen."
_______________
Keta te gjithe or Guri kane qene te detyruar ta leshojne atedheun, sepse nuk jane pajtuar me pushtuesin serb.Familjen e ngushte e kane pase me vedi, por prinderit dhe vellazerit i kane pase ne Kosove.Ne shqiptaret me familje kuptojme edhe prinderit dhe vellazerit dhe jo vetem gruan dhe femijte.Keta qe ti i permend e une mendoj ne
Hashim Thaqin dhe Lum Haxhiun lane jeten e mire dhe qendrimin e pranuar,familjen ne Zvicerr dhe
e rrezikuan jeten e vete ne malet e Kosoves dhe besa edhe ne Shqiperine pas vitit 1977 qe siq dihet mungonte shteti dhe ishterrezik dhe anarki,ku armet i kishin edhe femijt.Hashim Thaqi ishte i ri dhe me qendrimin e tij ne Zvicer kishte mundesi te jetoj
shume bukur ,sikur te ishte egoist,por nderi e i neperkembur i shqiptareve nuk e la te qete.Ai e kishte edhe familjen me tradita familjare si nga ana e babes ashtun edhe nga ana e nenes(Azem Syla,vellau i nenes se tij ishte i burgosur politik pas vitit 1981 me shume vite burg).
Lum Haxhiu kishte qendrim te rregulluar ne Suedi dhe ishte poet ,por e rroku pushken dhe siq dihet bisedoi me Hollbrukun.Edhe ky e la Suedine dhe erdh per ta rrezikuar jeten e vete ne Kosove.
Xhavit Haliti dhe Bardhyl Mahmuti ishin perfaqesues politik te UCk-es jashte .Keta siq dihet paten takime me diplomatet amerikan dhe europjan dhe lujten nje rol te madh ne afirmimin e UCK-es ne diplomacine boterore.
Une edhe njehere po te them ty dhe gurave te tjere se keto jane te verteta dhe nese nuk beson dil me fakte.
Guri:"UCK -ja thue ti prishi ekuilibrin.

Po ekuilibri nuk eshte armiku qe kur e prish ate ke ba mrekulli.
Ekiulibri nuk ishte ne favor te Serbise sepse ekilibri eshte nje lloj gjendja kur populli edhe se ne okupacion ekziston ne trojet e veta gje qe nuk i leverdis agresorit. Ai ekiulibri qe e paskeni pas ju si qellim te luftes nuk don zor me u prish perkundrazi zor don me u mbajt sepse me ate ruhet Jeta e nji kombi e ai ekuiliber eshte realizuar me sakrific nga populli i Kosoves kurse qellimi tash 150 vjecar i Serbise ka qene perzanja totale e Shqiptareve nga trojet e tyre.
Pra Serbia nuk e desh ekuilibrin"

Ti flet sikurse Kosova ishte e pa ushteri dhe polici serbe.Ajo kishte me qindra dhe mijera ushtar ,police ,paramilitar ne Kosove.Duhej trimeri e madhe edhe te beshe nje krisme nga arma ne qiell,sepse per kete shume shpejt ziheshe dhe rriheshe dhe burgoseshe me shume vite.
Ekuilibri ne mes te rexhimit serb dhe pacifizmit shqiptar nuk mund te ruhej kur ne krejt jugosllavine ishte lufte.Kur Kosova nuk u ftua
ne Dejton u pa defitivisht se politika e Rugoves ishte e DESHTUEME.Millosheviqi or ti Guri i Zi
tash trajtohej si njeri i paqes.Ai e neshkruajti marreveshjen e paqes me Izetbegoviqin dhe Tugjmanin.Kosova po bante qetesi varri dhe gjume
me "udheheqesin" e madh Rugoven.Kujt i tregon ti se kjo gjendje shkonte ne favor te Kosoves.Kjo ishte shanca e fundit e Kosoves dhe e shqiptareve ne pergjithesi qe me ndihmen e faktorit nderkombetar qe te clirohej.Paramendo sikurse te ruhej ekuilibri ne mes te dhunes serbe dhe pacifizmit shqiptar deri sot kur Amerika eshte e zene ne lufte me Irakun dhe Afganistanin si do te ishte Kosova.Me siguri nen qizme e ushtrise dhe policise serbe.Viktimat ma te medha Serbia i beri gjate kohes se bombardimeve te NATOS dhe ti or
Gur i Zi shqiptar per kete e fajeson UCK-en.
Ata mijera te shperngulur,ne Maqedoni dhe Shqiperi tregonin vete se hakmarrja ma e mmadhe serbe ne civil dhe pleq ,gra e femi shqiptar ishte per shkak te bombardimeve te NATOS dhe luftetareve te UCK-es.

Llapikos
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Hashim Thaqi asht nji:vjedhes vlerash dhe nji pervetesues i bemave te te tjereve,
nji kolaboracionist i tipit Tarasi,nji njeri "i vogel" dhe nje luftetar sa Enveri ne LDB qe rrinte i mshefur neper kasollet e galigatit me dashnoret e Popovicit dhe Dugoshes /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

vlera

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Oroshi rilexoje edhe njehere "lahuten e macise" se Ate Gjergj Fishtes se te bene mire /pf/images/graemlins/laugh.gif

Guri dhe Oroshi ishit kraheperkrahe me hashimin e te tjeret qe i dini "kaq mire" gjerat, hidhni pluhur mbi te tjeret por keni verberuar syte tuaj.
Guri Dhe Oroshi cfare keni bere ju per Kosoven, ku ishit juve kur ishte lufta ne Kosove balle per balle armikut apo duke bere qef, pyetje e thjesht eshte kjo mendoni ne pergjigjjen dhe pastaj lejoni vetes te flisni per UCK per krenarine tone kombetare. e them kete sepse gjykoni rende ata qe i dolen ne balle armikut.
Oroshi e di ti kur u formua Fark e kur UCK?
Oroshi te respektoj qe me letrat e tua tregon se je me kosoven, por je shume larg realitetit te saj.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Betina,me vjen keq qe jam "kunder teje" ne pikpamjet politike,Farku ishte,kiishte edhe minister te mbrojtjes,Uck-ja ishte pa emer,kishte aksione guerrile,te gjithe krijuesit e Uck-se jane martire tashme,kane mbetur vetem ata arrogantet gjoja komandantet,injorantet,kriminelet,katilet.Po te them vetem nji gja:lexo historine e krijimit te partise komuniste shqiptare,shiko edhe revolucionin e saj,shiko menyrat se si eliminuan shoket e tyre,shiko masakrat qe i bane mbi nacionalistet dhe intelektualet,dhe do kujtosh se ishin pikerisht keta te PDK-se ne ate kohe!!!!!
Jam nje mije perqind i sigurte qe ti do zhgenjehesh nga keta te PDK-se po i fituan zgjedhjet.Komunistet nuk njohin atdhe,jane mashtrues te tmerrshem,i provuam ne per 50 vjet,te ishte ne shqiperi nje sistem tjeter dhe jo ai komunist,edhe ju do ishit ndryshe,do ishit ma krenare per ne dhe per vehten tuaj. :wave:
 

*Plisi*

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Oroshe

Po ta rikujtoi nji konferenc per shtyp te komandantit te farkut qe u formua me urdhnin e juaj pra te serbis shkaut qe te luftoi se bashku me ushtrin e policin serbe UÇK-ne ja se qfar thot per UÇK-ne
--------------------

Rilindja 25.01.1997
Konferencë me gazetarë e presidentit të Republikës së Kosovës dr. Presidenti e datës 24.Janar.1997

NE NUK KEMI INFORMACIONE SE EKZISTON USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS.

Gjendja në Kosovë është shumë e rënde dhe po punojmë që të mos eskalojë gjendja dhe të mos provokohen qytetarët e Kosovës. Ne nuk kemi informacione se ekziston UÇK-ja dhe në emër të saj mund të paraqiten shërbime të ndryshme, pasi ende nuk është paraqitur askush i kësaj UÇK-je, kështu dr. Rugova u përgjigj në pytjen e një gazetari serb për gjendjen e tanishme në Kosovë dhe për UÇK-në

FTESË PËR FBI DHE PËR INTERPLOIN

,,Dënojmë edhe një herë shpërdhimin e terrorist të autobombës në Prishtinë, si moment i rrezikshëm për gjendjen e rënde në Kosvoë dhe kërkojmë që këtë rast ta hulumotjnë FBI-ja si dhe INTERPOLI të shihet se çfarë ishte ai eksplodim mjft i sofistikuar. P vrasjet që po bëhen me pretekst të kolaboracionizmit dhe kërkojmë ndërprejne e tre", ta dr. RUGOVA.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: A eshte Hashim Thaqi nji kriminel?

Kesaj i thojne :diplomaci politike mer merhum,po ku t'i kuptosh ti,edhe po te fitoje PDK ti shum shume do behesh nje roje burgu,se nuk ke tru per me teper,por le te presim zgjedhjet!!
 

hareid

Papirus rex
Qe te vertetohet se a eshte dikush kriminel ose jo duhet sjellur argumente bindese dhe jo hamendje dhe thashethema.
 

INIT

Forumium maestatis
Une di te them vetem dicka:
Njeriu qe drejton shtetin e nje vendi sduhet te jete i perjetshem ( ska mbetur Kosova vetem ne nje Hashim, dhe as Shqiperia ne nje Sali) sidomos kure jane te perfolur per krime te rende dhe korrupsion!
Kjo vertete me shqeteson ... !!! :oops:
 

Sekreti

Forumium praecox
hmmm...vra nje njeri e quhesh kriminel, shfaros nje qytet e quhesh Pushtues.
perderisa eshte njeri i politikes dhe i luftes nuk eshte kriminel ;)
 

gurax

Pan ignoramus
Shprehje te ngjashme i atribuohen dhe Stalinit: "Kur vdes nje apo 10 eshte krim, kur vdesin 1 apo 10 milion, eshte statistike".
 

P.N.SH

Forumium maestatis
Aman po pse i shani dhe akuzoni kot Hashim Thacin?
Ku dini ju more se ca ka bere ai?
Me mire te shikojme punen tone se sa te akuzojme te tjeret.
 

Airbourne

Papirus rex
AproPO....

DASH: Mirëpresim bashkëpunimin e Haradinajt me prokurorinë.

Departamenti amerikan i Shtetit tha në një deklaratë të shkurtër për Zërin e Amerikës se ka marrë vesh që Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Kosovës.

“Shtetet e Bashkuara përgëzojnë pajtimin e tij për t’u përgjigjur në ftesën për t’u intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Posaçëm të Dhomave të Posaçme për Kosovën”, thuhet në deklaratë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, paraqiti të premten dorëheqjen e pakthyeshme nga posti i tij. Në një vendim të papritur, ai tha se arsyeja për dorëheqjen është “ftesa për t’u marrë në pyetje nga Dhomat e Specializuara në Hagë si i dyshuar”.

Dhomat e Posaçme, apo siç njihen në Kosovë, Gjykata e Posaçme me seli në Hagë, u themelua me vendim të parlamentit të Kosovës(atehere mos u ankoni-shenimi i ARBENIT), ndërsa në të punojnë prokurorë e gjykatës ndërkombëtar(po supozoj....do jene ruse) dhe do të trajtojë pretendimet për përfshirjen e ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime lufte dhe të pasluftës.

Prokuroria e Posaçme nuk pranoi të jap ndonjë hollësi rreth ftesës për marrjen në pyetje të zotit Haradinaj që pritet të ndodhë nga mesi i javës së ardhshme.

Dorëheqja e zotit Haradinaj ndodhi në një periudhë të shtimit të trysnisë ndaj tij për të hequr tarifat ndaj mallrave serbe me të cilat Beogradi vazhdon të kushtëzojë vazhdimin e bisedimeve me Kosovën.

Ai u shpreh i bindur se pas dorëheqjes së tij vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja, ndërsa në favor të tyre u shpreh edhe Nisma Socialdemokrate, që është pjesë e koalicionit qeverisës si dhe opozita që hodhi poshtë cdo mundësi të krijimit të ndonjë qeverie të re apo qeverie teknike. Çështja tash i mbetet presidentit Hashim Thaçi, i cili duhet të këshillohet me forcat politike në vend.

Dorëheqja e zotit Haradinaj mund të zvarrisë edhe më tej përpjekjet për ripërtëritjen e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

PS....me sa di une Haradinaj ka avokat caubojs.Ose sipas mendimit tim...eshte TREGUAR me se i ZGJUAR ne kete rast.Te pakten nuk del ne gjyq si kryeminister por si ish luftetar i uck-se,pra nuk kane se cfar i bejne.
Ra ramushi bie dhe SKILJA thaqi,apo ish lufta per pavaresi e UCK-se.

njerez te TRASHE.
 

Airbourne

Papirus rex
Vulin krahason Kosovën me ISIS-in.

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin, e krahasoi Kosovën me ISIS, në një intervistë, për Radio Televizionin e Serbisë.

Kur një shtet i fuqishëm, siç është Franca, ju lejon të blini armët më moderne, kjo do të thotë se ai ka besim te ju. Sisteme të tilla nuk mund t’i gjeni te terroristët në ISIS. Ndërsa, ISIS është më i afërt me atë që bën Prishtina. Kur thua Prishtina dhe Beogradi – kjo është si krahasimi i ISIS me Bashkimin Europian”, tha Vulin. Zyrtari serb e ka tërhequr më parë vëmendjen e publikut me deklarata jokorrekte, për Kosovën dhe shqiptarët atje, aq sa kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa, ngriti në 25 qershor një padi kundër për gjuhë të urrejtjes. Deklarata e Vulin erdhi në kohën kur Këshilltari Amerikan për Sigurinë Kombëtare, John Bolton, u shpreh se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë duhet të lëvizin përpara dhe se është .....koha që të dyja palët të veprojnë menjëherë. Këto komente ai i bëri në “twitter”, pas takimit me Ministrin e Jashtëm serb. “U pajtuam se bisedimet me Kosovën duhet të lëvizin përpara meqë asnjëra palë nuk fiton nga ....status-quoja. Koha për të vepruar për të dyja palët është tani, ka shkruar Bolton.

Jul 19, 2019 21:01 Europe.

PS....tashti shprehja e Kissingerit eshte bere BALTE per ta rishkruar,qe KUPTOHET: cdo QEVERI e sh.b.a-se nuk njef,miq,vllazen,kushurinj flamurtare,DARE apo dinarik.

Trump eshte...SIPERRMARES.

 
Top