A e dini se..

Erind

Forumium maestatis
Re: A e dini se..

Filmi pare me ze njeriu.

Ne 1927 "Warner Bros" prodhon me regjine e "Alan Krosland" filmin "The Jazz Singer" filmi pare ne te cilin eshte aritur te regjistrohet ne te njejten kohe me videon, zeri aktoreve.
 

Erind

Forumium maestatis
Re: A e dini se..

Costruita per l’esposizione universale e per la commemorazione del centenario della Rivoluzione Francese, la Torre Eiffel con in cima la bandiera francese, fu inaugurata il 31 marzo 1889. Nonostante le critiche e le contestazioni dei parigini e degli intellettuali francesi che accompagnarono la sua costruzione, la struttura metallica rappresenta oggi il simbolo di Parigi e attira ogni anno più di 6 milioni di visitatori.

Ingegneri : Gustave Eiffel assistito dagli ingegneri Maurice Koechlin e Emile Nouguier e anche dall’architetto Stephen Sauvestre.

Gli studi sul progetto cominciarono nel 1884. Nonostante tutti gli ostacoli, la sua costruzione comincia nel 1887 e terminata 26 mesi dopo nel 1889. Era prevista in origine la sua distruzione dopo l’Esposizione Universale del 1900 ma esperimenti di radiotrasmissione effettuati dall’arma francese prima della fatidica data, la salvarono definitivamente.

Materiali utilizzati e peso : Ferro forgiato eretto a forma di croce diviso in 18.038 pezzi e fissati da 2.500.000.rivétti. La struttura del capolavoro di Gustave Eiffel, é molto aerata e resiste al vento. Nonostante la forma imponente e la robustezza dei materiali, il suo peso non supera 7.300 tonnellate.

Altezza : da terra sino all’asta della bandiera misura 312,27 metri nel 1889 ; oggi, con le sue antenne arriva a 324 metri. Diverse televisioni francesi hanno attualmente la loro antenna sulla cima della Torre.

 
D

Drejtesia

Guest
Re: A e dini se..

1)Ne Venezuele,ne vargmalet Anyanterni,qe rrjedh limi Churun=River,uji i te cilit eshte ne ngjyre te kuqe te thelle dhe perdoret shume mire si boje shkrimi.Ngjyra e kuqe shkaktohet nga nje masiv ranor i kuq,ne te silin ndeshet uji i ketij lumi.

2)Restoranti me i madh ne bote gjendet ne Bangkok,ne Tajlanda.ai quhet Mang Gorng,Luang,i cili mund te prese rreth 5000 persona dhe ku sherbejne 1200 kamarjere.

3)Ne Afriken Lindore ne zemer te zones tropikale ndodhet si per cudi edhe nje vend me bore te perjeteshme.Pikerisht ne lartesine 5963m mbi nivelin e detit Kilimanxharo duket akoma me i madh seose anash tij gjelberojne pyjet tropikale savana e pafundeshme dhe livadh.Ne lartesi akull dhe bore shekullore.
 

Singapuras

Primus registratum
Re: A e dini se..

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: DREJTESIA</div><div class="ubbcode-body">1)

2)Restoranti me i madh ne bote gjendet ne Bangkok,ne Tajlanda.ai quhet Mang Gorng,Luang,i cili mund te prese rreth 5000 persona dhe ku sherbejne 1200 kamarjere.

. </div></div>
Resoranti ma i mall aktual en bot asht Porta e Damaskut".
"Resoranti" i bankokut ka pas koncept eating house.
Tash Kome do ju tregoje impresionet e tija per ket te funit e
hotelin ku qendrume.

Ishte viti 2008 AD. (Anno Domino Pas Krishtit).
Perosnazhja heroine ishte Sonia por
le ta qujm Kiren se kshtu i pelqen sepse
sikurse te gjitha heroniat...bla bla... nejse...
dhe i Keqi (le ta qujm ...epo mir... Kome).

Ato ishin dit t'pafajshme. Dit qe nuk flitej me femna
pervecse en msn messenger.
Historia jon fillon momentin qe un nalova
chatimet en msn me jo ma pak se 9 femna priher.
Dhe u nisem per Tailande...

Kurr nuk e pritsha Tailanden aq t'bukur.
E dallova bukurin e saj kur pash ato
kamarieret e resorantit te veshuna me
tesha tradicionale qe u nxjerrshin gjokset e vogla
por te forta, dhe trupin elegant e me forma.

U ndjeva mir qe kisha kursy
per 5 muj pa dit gja Kiren, me pa tan ket mrrekulli.
Sidomos me pa kthesat e pes yjeve en resorant
e asgja en pijat.
Isha tu admiru kto gjana kur Kiren, em sjell en vetin.
'he kome smund te durohesh pa pa femnat ee'

E gjeta posht dinjitetit tem me ju pergjigj asaj
pytje. Ajo po bante valixhet. Nuk dosha me
ju humb shancet tana atyne bukurosheve ndaj meje
tu u dhan iden qe jam i shoqnum me i femen.
Masi bame check-in in takova engjellin e par.
Ishte en der te siguris.
Mirmrama o engjellushe- i dhash pershnetjet e mija
tmushuna me dashni. Mirmrama zoteri.
"Qe ku kam cilsat dhe letren e hymjes'

A munem me pa edhe nji dokument tanin me fotografi?

Kjo gja m'ndoll mu gjithmon. Ma shpesh se kurr
femnat i dorzohen tundimit e m'kerkojn fotografin.
Nxorra pashaporten shqiptare qe ka i foto me ngjyra
e ja dhash. Mund te shihja dashni en sy te saj teksa
veshtronte fotografin teme per i koh tgjat.
'Mund ta mbash nese don' femnisti Kome tha.
Nuk e kisha problem qe do m'duhej me
e raportu en polici at pashaport si te humun,
e me apliku en ambasad per nji t're.
Mundimet ja vlenin per me e provu
engjellin qe qendronte para mejet.
"Zotni kjo asht pashaporta jote.Ti ke me
pas nevoj per te ma shum se ne. Gjithsesi ishte
sa per identifikim. a ke noj cant tjeter per kontrollim?"
Kontrollim?
Nuk isha i sigurt cka donte me than me te.
" noj cante me ta kontrollu para se me te leju me u ngjit siper
a ke zoteri?" e riformuloi pytjen ajo. Siper? Oh sa e bukur mu dukt kjo fjal. vetullat e saja te ngjyrosuna persmarit
em eksitun. buzt e saja dukeshin qe ishin kriju vetem mem
stimulu mua. E kuqja e gjakut en ftyr ju itensifiku
ndersa fliste me mua.
"ME FALNI!!!"
Isha tu u ba gati me ardh me i pergjigje te bukur kur
pash nja dy security men t'hotelit tu ardh drejt mejet.E
m'pyten me nji za t'programum per problem-beresit
'a ke noj problem zoteri!?'
As qe e hapa zanin e gojs. Ata em veshtrun, un largova shikimin.
en kshtu rastesh asht ma mir me nejt pa za, me u dukt i qet
e me pranu humjen. Vecanarisht en bankok ku
njerz komplet pa lidhje me problemin rrin me grushta
gati me rrah noj romantik jo te dyshimt.
Me dy bodigarda afer e me Kirenin qe sa nuk
fluturonte en qiell prej lumtunis (e me nenqeshje tallse) engjelli jem em kontrolloi canten e me dha pashaporten.

Gjat ngjitjes en dhoma tona,pata vendos me ja ba Kirenit jeten ferr, duke ken mean ndaj saj perjet, por sja dola.
Mas 74 perpjekjeve tu ken mean, dallova qe kisha fillu
me fol me te prap.

Dhe ai kje momenti kur un ...

(Nderpremja e papritun e ksaj historie
asht frymzu prej telenovelave. Shpresoj t'sherbejn me
majt interesin nalt)
 

bimbumbam

Primus registratum
Re: A e dini se..

a e dini se.... kisha plot 4 vjet qe nuk futesha ne albforum!ca kam heqe me u fut se................
 

policia

Forumium maestatis
Re: A e dini se..

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: angel03</div><div class="ubbcode-body">A e dini si i ati i Enver Hoxhes ka qene hoxhe ne qytetin e Gjirokastres. e i biri duke pare budalleqet e mashtrimet qe benin hoxhet e prifterinjte e ndaloi me ligj fene. </div></div>
sa e forte kjo, po mire me hoxhet, po me prifterinjte cfare pati xhanem...
 

niky

Primus registratum
Re: A e dini se..

1-5% e kanadezeve nuk dine 7 shkronjat e para te himnit te tyre,por dine 9 shkronjat e para te atij amerikan.
2-Nje grua ne Arabine Saudite mund ti kerkoj divorcin burrit te saj,nese ai nuk I sjell kafene
3-Nje mace ka 32 muskuj ne secilin vesh.
4-Ka ekzistuar nje ligj ne Britanine e Madhe deri ne vitet 1845,qe ata qe perpiqeshin te vetevriteshim(ky veprim konsiderohej ofense per shtetin),mund dhe te denoheshin me varje.
5-Dreamt eshte fjala e vetme ne anglisht qe mbaron me mt.
6-Toka peshon 6,588,000,000,000,000,000,000,000 tons.
7-Karrigia elektrike eshte shpikur nga nje dentist.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: A e dini se..

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: niky</div><div class="ubbcode-body">1-5% e kanadezeve nuk dine 7 shkronjat e para te himnit te tyre,por dine 9 shkronjat e para te atij amerikan.
...
</div></div>

Si shum e vështir për tu besu kur mendon që 7 gërmat e para të hymnit kanadez janë &quot;O Canada ... &quot;
 
Top