A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Albinos

Primus registratum
A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ne Shqiperi, praktikohet Kurani te njerezit dhe se shpejti ata qe jetojne ne Shqiperi do vene bombat ne brez dhe do bejne kerdine.
A eshte e vertete qe myslimanet qe jetojne ne Shqiperi, jane shqiptare?
Te gjithe shtetet pereth nesh jane ne origjinen e tyre dhe ne fene e tyre te pare.
Vetem 20% e shqiptareve jane Ilire dhe Bibla predikohet ne menyre te rregullt.
Myslimanet gjenden vetem ne kontinetin aziatik atj ku fara e kamikazeve ben kerdine.
Iliret kane qene zoter te gjithe bregdetit te Adriatikut dhe Jonit dhe sot Iliret jane zhdukur si rrace, si pasoje e ardhjes se Kamikazeve nga kontinenti aziatik.
A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?
Serbet njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
Greket njihen si komb i forte dhe te njejten gje bejne
Bullgaret njihen si komb i forte, gjithashtu dhe predikojne kristianizmin
Rumunet njihen si komb i forte predikojne kristianizmin gjithashtu
Maqedonasit njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
Ish Iliret ose Kamikazet e sotshem qe jetojne ne token arberore, duken qe jane rrace e pafuqishme per te eksistuar, predikojne Kuranin qe nga Dalmacia deri ne gjysme e Epirit.

Cmendime keni ju?
Duhet predikuar Bibla ne kete toke tashme Kamikazesh?
 

Iliri

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Kurani nuk praktikohet me aq pasion ne Shqiperi. Po te ishte e vertete, nga te gjithe anetaret e Albforumit, nuk do te kishte vetem 2 apo 3 fanatike qe vetem flasin per shkencen ne kuran tere kohen. Keta dy apo tre fanatike jane imigrante qe jetojne ne vendet kristjane dhe europiane apo edhe ne Amerike. Me duket se kane shume te meta personale, dhe nga te metat personale shpesh njeriu kerkon te gjeje nje fajtor te vertete ose te imagjinuar per fajet dhe problemet e tija personale. Gjithashtu, kerkon nje alternative te realitetit ne te cilen ai njeri jeton. Keta dy apo tre fanatike gjejne si fajtore boten perendimore dhe si alternative nje bote qe nuk e kane shkelur ndonjehere, pra boten arabe e aziatike. Nepermjet Kuranit dhe fanatizmit fetar, mendojne se mund te bejne ndonje revolucion hakmarres. Vuajne nga konflikti i iluzioneve grandioze me realitetin e jetes ne te cilen e gjejne vehten te pafuqishem dhe se Albforumi i ben te imagjinojne vehten si udheheqes te revolucionit islamik.

Numerohen me gishta numri i fanatikeve te tille dhe per fat te keq disa jane edhe moderatore e ku di une, ndersa forumi ka mese 2000 anetare. Persa i perket Kuranit ne tokat Ilire, per mua seshte gje tjeter vecse nje shenje e dhunes te perjetuar nen sundimin e mongoleve turq. Dhe per mendimin tim, sic jam shprehur edhe mepare tek Historia, ushtaret turq ne Shqiperi nuk qendruan atje per vite te tera pa femra. Nje pjese e popullit e ka te perzier gjakun me ate te turqeve dhe kjo dihet shume mire nga te gjithe ashtu sic dihet lejimi i perdhunimit te femres ne popujt e pushtuar nga vete Muhamedi qe ka shkruajtur kuranin. Prandaj, disa nga perdhunimi, te tjeret nga frika etj., nje pjese e vogel e popullsise nuk jane vetem muslimane por jane ne te vertete turq. Por ne i pranojme si shqiptare dhe kemi respekt sepse ishin produkti i fatkeqsive historike.

A mund te behen kamikaze ne Shqiperi? Eshte e mundur nepermjet te importimit te extremizmit. E vetmja arsye qe ekstremizmi mund te importohet ne Shqiperi eshte Kurani dhe besimi musliman. Keto jane te vetmet shpresa qe kane ekstremistet Arabe persa i perket Shqiperise. Pra vete ato gjera qe na i shesin si te shenjta (Kurani, islami etj) jane te njejtat gjera qe behen vegla te shperndarjes se ekstremizmit dhe fanatizmit.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ilir i dashur mik.
Ne Shqiperi jane mbledhur rruspijat dhe plehrat e gjithe botes dhe kjo eshte nje e vertete qe do dale nje dite dhe me thote nje mendje, shume shpejt.
Kur erdhen sllavet ne Ballkan, bashke me ta moren me vete edhe rraca te tjera qe nuk e di se nga e kane prejardhjen dhe u shtrine ne Dalmaci me shumice dhe ne token arberore gjithashtu pa permendur VorioEpirin qe sundohet nga sllavet greke.
Me pas na erdhen pushtuesit osmane qe kishin nen zoterim shume popuj me prejardhje aziatike dhe keta i lane perfundimisht keta njerez ne vendin e shqiponjave qe eshte Shqiperia dikur Iliria.
Pra vetem ne Shqiperi eshte perzierje multietnike qe nga bashkejetese e paarritshme, eshte kthyer ne nje vend qe quhet Mine me sahat ose me sigurese dore.
Per kete arsye sot ne Shqiperi gjenden 44 fe te ndryshme qe predikohen ne te gjitha kontinentet e botes dhe Shqiperia eshte vendi jo i shqiponjave, por vendi i Kasaphanes.
Bota na mashtron sepse ne jemi nje vend eksperimentimi i shkelqyer dhe duke bere eksperimente, arrin te te gjeje nje formule te pershtatshme jetese per veten e tyre.
Ata lejojne Kuranin, Biblen dhe shume lloj librash te tjere te predikohen ne vendet e tyre, pasi kane eksperimentuar ne Shqiperi.

Ilir ti ben mire kur permend fanatiket, por ata jane jeteshkurter sepse ka per tu dalur huq sa here ta mprehin shpaten.
Mos ki frike se ke Nipat e Gjon Mark Gjonit qe u tregojne rrugen ketyre halldupeve qe e kane bere Shqiperine si Arabine.

Ilir
Peseqind vjete ne Shqiperi, keta turqit nuk lane gje pa bere, dhe grate i kane pasur jo nga nje per njeri por nga shtate se keshtu e thote rregullorja e Kuranit.
Bin Ladeni kishte 50 gra.
Mendo sa Bin Ladena kane dalur nga keto gra
Dhe te marresh me mend nga shtate, jo vetem qe shqiptaret na u kthyen ne turq, por duhen 700 vjet qe rraca Ilire te rigjenerohet.
Ketu kam parasysh debimin e te gjithe myslimaneve jashte trojeve Ilire, per te rigjenerouar edhe nje here rracen shqiptare qe luhatet ne humbjen e eksistences se saj.

Ilir
Per mua jane te gjithe joshqiptare pasi keta jane te asimiluar si shqiptare dhe % e shqiptarizmit qe gjendet ne to eshte shume e vogel si pasoje e asaj qe keta me shume kane mesuar te flasin se sa te jene shqiptare.
Ti shiko Goranet dhe Gollobordasit qe sa erdhi demokracia, u kthyen ne origjinen e tyre dhe mohuan kombesine shqiptare.
Na e futen sa krahu dhe ndoshta kane qene te gezuar kur kane punuar per Enver Hoxhen, pasi keta nuk kishn asgje te humbnin dhe denimet , fuksimet, spiunazhet dhe postet shteterore keta i kishin.
Cfare do me?
Behet Shqiperia me halldupa
 

jula

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Me diskutim ... me falni, idiot nuk mund te kete.
Dikush nga ju arrin te kape idene e thjeshte se teresia e disa aspekteve jetesore, nder te cilat feja (aktualisht e profesuar, pavaresisht nga rruga qe gjeneroi aktualitetin), perfaqeson kulturen e nje kombi?
Doni ndonje Leviathan ne stil "gervisht per te fituar" nepermjet te cilit te mohoni kete?
Mahhh, une marr vesh perhere e me pak nga ky forum.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

shshshsttttt jula,
leni mos i luj, mos i ngacmo se po i studioj,
si ne laborator kavjesh...


te aldo giovanni e giacomo.

-Perche non l'hai fermato( l'altro stava delirando)???
-Perche mi affascinano gli abissi della psiche umana!!!

me falni se ju shqetesoj ee ma boni hallall
po iliret merrnin ç'ju jepnin helenet i sollen nje lloj paganizmi romaket nje tjeter...
me pas kristianizmin.
bizanti nje pjese e roma nje tjeter pastaj turqit sollen islamin...nesje jo me te kthy argumentin mrapsh re...se s'mundem po me te sqaru se s'i bihet fyllin nga ajo ane....je tu e majt mrapsh.
 

mizi79

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Më vjen keq, por diskutime më bajat se ky deri më tani nuk kam lexuar në këtë forum. Nuk ju kuptoj fare se si keni guxim që pjesën tjetër të shqiptarëve që janë të besimit islam ta quani joshqiptarë. Për të qenë shqiptarë nuk luan rol përkatësia fetare.

Nëse jeni të sinqertë ju duhet të kërkoni falje publike këtu për marrëzirat tuaja që i keni postuar këtu.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

-Tema nuk permban ndonje piste per diskutime te natyres Teologjike, ndaj transferohet tek forumi Shqiperia dhe e ardhmja e saj!
 

dedalus

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Akoma me probleme feshe juve!po nga e dini qe ato myslimanet do te bejne kerdine ne shqiperi me mbomba dhe nga e di ti qe ato qe do te predikojne biblen jane shenjtore dhe mendojne per te miren e njerezimit.Mos beni gabime te tilla te diskutoni per kesi gjerash mos harroni se jemi ne 2003 dhe liria e besimit eshte e lire.ju po na ktheni ne mesjet dhe pastaj thoni pse shqiperia nuk ecen para! /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ju lutem larg duart nga autocensura.
Shkrimet e miaj qe fshite ne fund fare ishin relike ndaj shkrimeve te Mizit dhe Anti Hero.
Ju lutem mos i fshini sepse ato qe shkruajta ikin dhe nuk vijne me ne mendjen time.
Nuk ofendova asnjeri dhe po te vazhdoni keshtu, thjesht keni kaluar tashme ne rolin e Pasha-ve dhe anadollakeve dhe sikur po e shihni vete , vend per mua nuk ka me ne kete forum.
Te teologjia e kane bere lesh e li me perrallat e Kuranit dhe te Bibles dhe ketu vini e fshini postimet e mia.

Te jeni te sqaruar te gjithe dhe per dicka tjeter, se Kuranin e respektoj dhe kur te shkoj ne Turqi ,ju jap fjalen qe kepucet i heq atje dhe lutem si te gjithe myslimanet, por ne vendin tim nuk deshiroj kurre ta bej nje gje te tille dhe as nuk dua te ja degjoj emrin ndonje perrale nga e kaluara
Te jeni te sqaruar nje here e mire per kete problem.
Iliret jane gjunjezuar vetem nga tradhtaret dhe nga shitesit e saj.
Sot vetem nje cope ka ngelur 22.000 km katrore, dhe ate duan ta bejne pjese te atyre qe na mbajten te pushtuar historikisht dhe nga Ilire na kthyen ne njerez koti
 

olti

Neo
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Leo qeke i rrot k*** i permasave shume te medha!

Ti e meriton me gojen plot te te thuash MALOK

Sipas teje i bie qe vetem banoret e maleve te Mirdites dhe Malsise se Madhe te jene shqiptare, te tjeret JO!
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Vallai(turqisht)rrot k.. mire e thua se nuk kam gje ne dore dhe te rrofsha ato te dyja qe te varen.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ky zoteria qe ka kete firmen arabce, edhe shkruan per kuranin edhe leviz neper forum me ate firme

<ul type="square">
[*]Ilahì, ente Rabbi ue enèl abdu
Enter Rezzaku ue enèl merzuk
Entel Azizu ue enedh dhàlimu
Entel Hajju ue enèl mejjitu
Entel Gaffaru ue enèl mudhnibu
Entel Kauuiju ue enedh dhàifu
Entel Eminu ue enèl hàifu
in
[/list]
Cmund te presesh ng njerez te tille?
Une nuk jam arab dhe rregullorja e albforumit thote qe NDALOHET CDO SHKRIM NE GJUHE TE HUAJ.
Kye eshte principe dhe temat qe fshiu i beri pa dijeni time.
Do kontaktoj edhe administratoret per Censure.
Liria e mendimit eshte e shenjte.
Pa te nuk ka zhvillim dhe progres
 

olti

Neo
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

O trap, i vetmi qe duhet ndaluar ketu, je ti!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

P.s. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

ore ça kujto ti se jan iliret mer palle...

si thot si thot ishim ilire ne s'duhem me qon mysliman...

po iliret vishnin lekur dhish e lexim e knim sihin shfaqje te huja...


o cun sa vjeç je ti mer daj???ene pushka e jevgut do te kishte zili.

Shqiptarizmi e feja jane gjona te ndryshme...
njona eshte identitet social ku krenaria s'ka vend pasi kur ishe tu dal prej satome s'te pyti kush ç'do me qen ( e kush e di se sa amerikonca te vegjel kan ra gabimisht nga anet tona) e tbesimi eshte arritje e nje bindje individuale e gabuar apo jo eshte burim krenarie sepse eshte dinamike shpirterore e intelektaule....po me ndjek apo la thjeshtoj te foluren?


pastaj toka e ilireve...boll per ti me kto koncepte toka eshte e atye qe i dalin per zot dhe jetojne mbi te si njerez.

Amanet toka jU la adamit e pas tij trashegimise te abelit...Kainerat s'kan asnje te drjete mbi kete planet.


une shkruj arabisht dhe flas mbi kuranin????edhe masnaj? ke frige se do te te vras????

Ti rrespekto kuranin e kur shko ne turqi heq kpucet e lutesh me to...MOS I THUJ NE PUBLIK TE PAKTEN SE HIPOKRIZIA E DYFTYRSIA JANE VESE TE KQIJA.(ama ia qitke shpirtin vendit atyre myslimaneve kur hiqke kepucet....)


te firma ime...ti s'e merr vesh e kjo gjeneron tek ti antipati...e ne paç lexuar dy gjona mos njohja e diçkaje quhet injorance.Dhe forumi s'do paguaj çmimin e rende te injorances tende sepse qenkeshka ne gjuh te huaj.

mire e imja eshte arabisht...te cilene flasin duan s'duan 1 miliard njerez.Po ajo e jotja...teorikish shqip...me njoj esoterizem ekstrem se ideja s'duket kerkund!!!!Ma shume besoj kuptohet e imja /pf/images/graemlins/smile.gif

po s'e pate me diskutu me mend ne koke...mos shkruj hic se vallahi(arabisht...po varja e mora vesh se s'di asigjo) s'kam koh me hum.
 

atman

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Me duhet te merrem edhe njehere me kete Albinos qe une e mendoja vetem si bastard, por qenka edhe nga ata qe vuan nga skizofrenia e perziere me sallate fjalesh.
Eshte e mundur qe ketu ne albforum gjejne fushe te lire egzistenca te tilla qe nuk dine se ke kane baba dhe qe marrin guximin te vjellin vrer kunder Shqiperise, popullit te saj dhe historise?
Do t'ju lutem shume kush eshte moderator qe te mos lejoje me te hapen e te shprehen mendime te cilat nuk kane te bejne me injorancen e kulluar, por me qellime te mrbapshta antikombetare.
Me thoni si mund te interpretohen ndryshe theniet e albinosit:
-20% jane ilire (kupto shqiptare)
-Iliret jane zhdukur si race.
-Ish iliret ose kamikazet e sotem duken qe jane te pafuqishem per te egzistuar.
-Ne Shqiperi jane mbledhur ruspijat dhe plehrat e gjithe botes.
-Vend i kasapanes e jo i shqiponjave. etj xhevahire si keto qe menderos goja e nje bastardi si Albinos.
Tek e fundit nuk duhet te merakosemi shume per keto sepse ky Albinosi disa kohe me pare kur fliste per prejardhjen e shqiptareve, na i nxirrte nga nje fshat i kines dhe nga Tunizia. Per veten e tij thoshte se duhet te kemi ardhur nga tunizia sepse une kam sy te kuq e e jam i shkurter etj etj.
Per kete gje duhet te riperserit pergjigjen e mepareshme: PYETE MAMANE TENDE SE KU DHE ME KE I KA HAPUR SHALET KUR TE KA KONCEPTUAR TY. Ky eshte nje problem personal tendi dhe jo nje teme per ta ngritur ne forum.
Persa u perket pislleqeve te mesiperme nuk do te denjoj t'u pergjigjem ashtu siç duhet sepse ti nuk e meriton te shkruash ne kete forum dhe sepse kuptohet nga ato qe shkruan se cili je.
KAM MBETUR I ZHGENJYER NGA PERGJIGJET QE KE MARRE NGA DISA ANTARE TE FORUMIT, UNE MENDOJ SE TI MERTION SHUME ME SHUME SEPSE NA KE OFENDUAR TE GJITHEVE PA PERJASHTIM DUKE NA QUAJTUR PLEHRA E RUSPIJA.
Shpresoj qe te tjeret te reflektojne mire per te kuptuar se ketu njerez si ty nuk kane vend, pasi ky eshte forum i shqiptareve dhe jo i bastardeve.
 

Altaf

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Po doni të dëgjoni fjalën e një Krishteri (unë) atëherë ju them se krishterët janë 100 herë më të zoti për krime dhe terrorizëm. Po bota do të qeverisesh nga feja krishtere ne të gjithë do të ishim ala në mesjetë. Islami dhe Kristianizmi nuk kanë ndonjë ndryshim të madh. Vetëm që shtetet kristiane janë shkëputur nga feja por shumica e shteteve islamike janë ala në mesjetë.
Dhe një gjë tjetër, suicide bombers janë vetëm arabët. Asnjë Shqiptar, Boshnjak, Iranian, Afgan, Turk, Uzbek, Hindian etj mysilmanë nuk bëhen suicide bombers. Vetëm arab-idiotët. Dhe termën kamikazi të mos ta përdorni se ofendon nderin e luftëtarëve Japonez.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ja edhe fjalet e nje te Krishteri tjeter... /pf/images/graemlins/smile.gif

Si i Krishtere, respektoj dhe nderoj cdo fe, qe predikon paqen, dashurine, mirekuptimin, dhe bashkejetesen. Personalisht, besoj ne ate cfare UNE konsideroj si rruge te drejte, dhe te arsyeshme. Kundershtoj cdo fe tjeter apo prezantues te nje feje tjeter, qe perdor menyra abuzive te me c'orientoje, sulmoje, dhunoje dhe denoje ate tradite, besim apo kulture te cilen une e kam perzemer. Kundershtoj gjithashtu cdo qellim abuziv me karakter fetar qe ka per qellim kryesor cenimin, nenvleresimin, konvertimin dhe ofendimin e tradites, kultures, besimit, dhe kombesise sime.

Per kete duhet te biem dakort te gjithe...
 

marko

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Nganjehere, ju te krishteret jeni me keq se ata muslimanet.
Merrini keto fjal nga nje person qe nuk i takon ndonje feje te organizuar.
Fej eshte zgjedhje personale!!!!!!!!!
Nuk ka te beje me faktin se je Shqipo, kinez, marsian apo ku e di un.
Nuk mund te perfshihet gjithe Shqiperia ne deklarata te tila si mesimi i e predikimi i Kuranit apo Bibles.
Marko beson ne Allah, Albinos beson ne Krisht, Kordelja beson ne Buden.
PERSONALE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kur te arini te kuptoni kaq gje, si njera pale, ashtu dhe tjetra, atehere do kemi mundesi te bashkejetojme.
Me respekt Marko!
 
Top