6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Mirditor

Primus registratum
6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Mirdite - Nje ngjarje e rende e ndodhur ditet e fundit te dhjetorit, ka sfumuar madheshtine e festave te Vitit te Ri. Mbi 2000 vete kane percjelle per ne banesen e fundit nje te ri nga qyteti i Rubikut, i cili eshte masakruar me thika nga 6 vellezer bashkekombas te tij, me banim ne Durres, por me origjine nga Mirdita. Ngjarja ka ndodhur ne Peskara te Italise, ku viktima Alfred Gega nga Rubiku, i martuar me dy femije, qendronte prej vitesh si emigrant me dokumentacion te rregullt. Shtatlarte dhe teper i fuqishem, ne shume raste, pati qene mburoje dhe mbeshtetje e emigranteve, sidomos mirditoreve ne kete zone. Ende nuk dihen me saktesi shkaqet qe sollen konfliktin me vellezerit Coku nga Mirdita, por burimet saktesojne se pas nje konflikti te ndodhur dite me pare, keta te fundit i kane telefonuar per t'u sqaruar. Vete Gega e ka pranuar nje kerkese te tille dhe ka dale ne takim. Teksa njeri nga vellezerit i ka dhene doren, tjetri e ka goditur fort me leve ne koke. Ne ate cast turbullimi nga goditja e befasishme, gjashte thikat ne duart e agresoreve kane bere punen e tyre gati ne gjithe pjeset e trupit e sidomos ne qafe. Vdekja ka qene e menjehershme, nderkohe qe eshte plagosur rende edhe nje i ri tjeter po nga Rubiku me mbiemrin Dedushi. Policia italiane ka mundur te prangose atentatoret, por do te jene hetimet ato qe do te zbardhin ngjarjen.
 

Mirditor

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Qa budallsh jena na malsort.
Na vrasim ttont e jo ma per tqert spysim hic.
Enveri ishte cub burr, por maroi koha e atij(gjynaf).
Njes past ky djal qi vdiq.
Ka qan nder cunat ma tmire tRrubikut e e kam takue nItali tshkretin.
Kur do bahna njerz o milet qi smarrim vesh nasi fe??
 

Iliri

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Tragjedi qe shpesh ndodh ne mesin e shqiptareve malesor. Vritet njeriu per nje fjale te gojes. Edhe gjate kohes se Enverit ka patur vrasje me thika megjithese jo aq te perhapura sic jane sot. Edhe nje shtet demokratik duhet te jete shume i forte kundra krimeve te tilla. Niveli i njete i denimit per krimet mund te arrihet ne Shqiperi pa patur nevoje per ta kthyer vendin ne komunizem. Te ndalosh krimet nuk do te thote te ndalosh te drejtat e thjeshta njerzore. Burgos kriminelat dhe jo mbare popullin. Ky eshte opinjoni im.
 

Paulin Palushi

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Fillimisht postuar nga Malsor:
[qb] Qa budallsh jena na malsort...
...Kur do bahna njerz o milet qi smarrim vesh nasi fe?? "Mirdite - Nje ngjarje e rende...,ka sfumuar madheshtine... Ngjarja ka ndodhur ne...qendronte prej vitesh...Shtatlarte dhe teper i fuqishem, ne shume raste, pati qene mburoje dhe mbeshtetje e emigranteve,sidomos mirditoreve ne kete zone.Ende nuk dihen me saktesi shkaqet qe sollen konfliktin...por burimet saktesojne se pas nje konflikti te ndodhur dite me pare, keta te fundit i kane telefonuar per t'u sqaruar...tille...Teksa..., tjetri e ka goditur...koke.Ne ate cast,..."[/qb]
O MIRDITOR PREJ "L I S S U S"it ,NE RADHE TE PARE A BAN ME NA DIFTU SE KU FILLON TI E MBARON TJETRI,TU TE PA SE JE TU U KALLXU ME DY FAQE.E SI THE SE E KE TAKU NE ITALI TI QI JE NE "GJERMANI" EEE???
Per shpert e per t'ShenKolle metaman "budaj",po m'duki.
Pyll pa derra nuk ka kurrku,e krime kane ndoll gjithmone n'jug e n'veri,pot toj(dmth-yt ate,se ti ke kon cull i vogel asikohet)nuk e ke pas marre vesht se nuk te ka kallxu Dulla per me than se ktuhit asht"tutto ok".E tesh,po doni me ba zhurme me urdhen se ckahin bajn malokt.
A ke bvete mor m..ndoj here se sa Mirditore,Shkodran,Tropojan,pa permend per Kurd e Kinez t'vogjel(se xete skafi shum prej tyne),ndodhen te mbytun e pa vorr prej shqiptarve t'JUGUT,nen O T R A N T O.Te mbytun ne menyren ma barbare me gra e fmi te pa fajshem,edhe pse e kishin pagu me pare gjakut,udhen e mundimeve vetenm evetem qe skafi i tyne te mos binte ne dore te policise italiane.A ke bvete mor m..ndoj here se sa Mirditore,Shkodran,Tropojan etj.,jane te vdekun pergjat kufinit me Grekine prej shqiptarve te JUGUT(pa permend hisen e ushtrise Grekise),jan t'dekun e pa vorr n'male e atjehit,ndoshta edhe per 1000 dhrahmi qe i kishin rujt per me hanger deri sa te gjenin ndoj kope me rujt si qoban...
Per me e marr vesht numrin e sakte(qe ska me u marr vesht kurr)shko e merr ndoj statistike se sa kerkesa ka ne Kryqin e Kuq Nderkombetar,per me i ndihmu me i gjet djemt e vajzat,nipat e mbasat qe ato i dine n'Itali apo n'Greqi,e megjithse me zemer t'plasun nuk i ban zemra me e ndrru ruben me ngjyra me rube te zeze.
Po ju fmijocave te Leshit,pardon Lezhes,t'rritun ner familje oficerash e policsh,t'indoktrinuem deri ne b... nuk pritet gja ma e mire...
 

iliria e para

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Nuk e di saktesine e ketij lajmi, por pa marr parasyshe se sa e vertete eshte dua te them se nuk vret kush se je i veriut apo i jugut, te vret
personi ose personat. Kesi budallenje qe vrasin per fat te keq ka ne veri e jug, lindje dhe perendim.Po kush vret tjetrin vret edhe veten.
 

Paulin Palushi

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Leter e Hapun e Mirditorit per Paul Shkodranin

"Paul vallahi vlla nuk shkruej qashtu si ta thote menja tye...
???...Ban pak durim se krejt rregullohen.
Se si ka than babgjyshi em drit paste aqe ku asht
po hyne nqyp tmjaltit duhet me dit me dal prej sajn.(????)
Ene nji gja tjeter desha me than se
(???)Vallen na duhet me e kercye sipas venit e sipas muzikes(e jo sipas kuvenit, se kuvenin burrat e bajn qeter kuni)(???)"

Sigurisht e shoh se vallen e kcekeni sipas porosive te plenumit V,VI,VII,VIII,IX...

...Me te vertete kohe e humbun...po c'rrezik kane tjeret me ndi kto pallavra komuniste
Shpresoj se kongresi i 15 i PPSH t'ju zgjedhin ne forume drejtuese se keni ba pune te vyer.te paste Partia
 

Muminin

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Une si malsor nuk e quaj veten per budall.Nqs Mirditori e quan veten budall ne malsoret e tjere nuk kemi lidhje me te. <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />
Per Mirditorin Elbert Hubard thote "Cdo njeri eshte nje cope budalla per te pakten pese minuta ne dite; zgjuaresi eshte te mos e kaloni kete kufi." (Elbert Hubard)
 

Mirditor

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Paul Kurva Shkoder kurv Locja.
Tfaleminers per ata si tngeli.
Vallahi Kanuni ja u paska pas qi nanen spiunve dhe tradhtarve.
Mbahet qejfi si ka ardh prape.
Dgjoni o Malsore tveriut e lexoni spiunat si puan e Ramiz Alise qi dalin anemban Shqipnis.
Vallahi O Paul nervat nuk mngrihen hiq tjeh i sigurte.
Merpo nji pytje tbaj.
A je ne ti prej venit tRamiz Alise?
Nqofsh athere spiun qanke e tradhtar e tash na bahi ma atdhetar se ata qi me tvertet u sakrifikuen.
Une urrej Ramiz Alin e jo Enver Hoxhen.
Ti nuk je malsor veriu ti je tradhtar Shkodre dhe Shqpiniet.
Pi gotn e vens me tradhti
Mos harro se ka per tplas nfyt.
Qofsh i gzuem me tradhtin dhe kur ta jap bekemin ska per tzgjat shum maje men.
Nqofsh kalama falm o Zot per qta si tkam shkruejt.
Armiqve tShqipnis si pun e jote mosu pafshim bojen
 

Mirditor

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Mesazh i plot per Paul Shkodranin

Paul vallahi vlla nuk shkruej qashtu si ta thote menja tye.
Une jam prej Gjegjni tMirdites e me marrue vllain tem mqoft mallkue buka.
Ban pak durim se krejt rregullohen.
Se si ka than babgjyshi em drit paste aqe ku asht
po hyne nqyp tmjaltit duhet me dit me dal prej sajn.
Mvjen mir qe nkit forum ka ne antare prej Shkodre e kam hye ne ke ai forumi juej qi shkruen pre Shqipnen dhe jam i knaqun shume.
Mos u merzit se tana tmerat vijn.
Me dashni vllaznore shqiptare Gjini.
Moj Shqyni e mjera Shqypni
kush tka qit me krye nhi
ti ke ken ni zoj e ran
burra tdheut tthoshin nan(maj men mor Paul se kush i ka thirr NANE ksaj Shqypnie me koh e me mot)
Ene nji gja tjeter desha me than se
Vallen na duhet me e kercye sipas venit e sipas muzikes(e jo sipas kuvenit, se kuvenin burrat e bajn qeter kuni)
Qofsh i lumtun
 

Mirditor

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Mesazh i plot qi i kam shkruejt Paul Shkodranit

Paul vallahi vlla nuk shkruej qashtu si ta thote menja tye.
Une jam prej ...... tMirdites e me marrue vllain tem mqoft mallkue buka.
Ban pak durim se krejt rregullohen.
Se si ka than babgjyshi em drit paste aqe ku asht
po hyne nqyp tmjaltit duhet me dit me dal prej sajn.
Mvjen mir qe nkit forum ka ne antare prej Shkodre e kam hye ne ke ai forumi juej qi shkruen pre Shqipnen dhe jam i knaqun shume.
Mos u merzit se tana tmerat vijn.
Me dashni vllaznore shqiptare Gjini.
Moj Shqyni e mjera Shqypni
kush tka qit me krye nhi
ti ke ken ni zoj e ran
burra tdheut tthoshin nan(maj men mor Paul se kush i ka thirr NANE ksaj Shqypnie me koh e me mot)
Ene nji gja tjeter desha me than se
Vallen na duhet me e kercye sipas venit e sipas muzikes(e jo sipas kuvenit, se kuvenin burrat e bajn qeter kuni)
Qofsh i lumtun
<span style="font-weight: bold">Moj shkoder loce a qishtu i vret fmijet tuej. a qishtu i qet rrugave fmijet tuej, qishtu kluture ke mj shkoder loce.</span>
 

iliria e para

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Vertete sja paske kujt, nese ti je MALSOR ater jam une INDIAN.
Çke me kto pune?
Pse po hjedhe benzin ne zjarr?!
 
A

Adami

Guest
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Prej ka e ka origjinen Ramiz Alia thate ju ma nalt?Se mos te me thojne kush qe eshte shkodran.
..................................................
Me respekt Adami
 

Paulin Palushi

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Fillimisht postuar nga Malsor:
[qb]
&quot;...N'qofsh athere spiun qanke e tradhtar...&quot;[/qb]
Po du me t'kallxu nji histori,e ti si burr i mecem konkluzionet xjerri vet!!!
Kur policia n'koh te Dulles kapte ndoj hajdut,brac xhepash apo kumarxhi mbasi e fute mrana e sdapit'te mire,ato prej hallit xjerrshin gjithqka qa i kerkoshin e qa nuk i kerkoshin tuj spijunu,shoket,kojshit e gjithkend me faj e pa faj vec me pshtu vete.Policia kto njerz ne vend qe me i lan mren i xjerrte jasht se kur ti kapte prep i bishin informacion te ri spijunllekut.
E KTO NJERZ KISHIN GOJEN,SA DELSHIN PREJ BIRUCET,ME I THANE GJITHKUJ KE TAKOSHIN,...SPIJUN....

Sa per Ramizin ta kena fale me tana te&quot;mirat&quot;qe ka pase,per shkodran qi asht as djepin nuk ja kena rujt...

Sa per shqetsimin tand ,je ti qe ke hi ktu me shqetsu tjeret,per te tjerat mos u merzit...

Hajt,Tung
 

Mirditor

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Pael jam tuj shpresue se ki pylli jon nuk ka shum thij si puna jote.
Ani nuk ka gja se gjinen lardhosh si puna jote, por ajo cka asht me rendsi kur shkrujta , desha me kujtue se kur patem jetue qato 50 vjet diktatur(se qishtu quhet qitash)nuk u vrajshin njerzia mqit fe, e shqiptart nuk dynen tirqt me shkue nper dynja e me u varros aqe.
Shkodra lum vllai duket si ven i begat merpo tvjetnit thon se nji vend qi duket ska nevoj per kallaurr(shqiptart e malit tzi)e perdorin qit shprehje.
Fmij je nmos qofsh noj i huej qi flet shqip e ka ardh qitu me ngatrrue shqiptart,se ni shqiptar i nershem dhe me men duron pak e masanej shkruen noj gja qi i ngelet qejfi.
Po nji gja mduket e cuditshme se pse nuk e shkrujte tan mesazhin po u munove me nxjerr lardhiqe Shkodre.
Vallai(fjal turke)ju shkodrant jeni ma kurvat e Shqipnis ose jeni ai seni qi rrin mes dy kemorve.
Qe 12 vjet nji Shkoder qi ka kultur din qa me ba per tmirn e vet merpo kur ju xehet mytha ju se luni hiq.
Ani kurva ngleshi tan jeten dhe mos na vini me na u gatrrue mqto faqe qi shkruejm na.
Per humor ju duem(se na duhet noj nja me na ba me qesh)per tqerat prifnje niher ka vetja e nu dhemt ngulnje ndashi ke tqert.
Tpast kris o lum Locja qi e dredh sipas kajkes


Nersa ai mumja qi shkruen per mirditorin do i thosha nji fjale.
Shko e ndrro gjakun nqofsh mysliman se na qelbt rracen me ka 1000 vjet.
NShqipni peshku qelbet qitash vetem ka koka.
Tung e ju past kris
 

Paulin Palushi

Primus registratum
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

Or ti mec,edhe pse je me&quot;mustaqe&quot;deri ne lug te b...te Fanit.
Kur ka le Baba jem,tu ken(e jena)fis i madh,kan qit kaq shum pushke e batare sa katundet perreth
Shkodres kane nga e kam marre pushket se kan kujtu se ato qi jan tuj qite pushke jane tu ju vu mrapa cubave t'Merdit's qi kan ra me vjedh...

E si po thu ti taman e ke,qi disa bajne si kurva,sidomos ato qe deri tesh kan ndrru emnin nja disa here,Mirditor,Malcor,AbCdEfGhI etj.,po njajo ftyr mesin.
A po nigjon more Lissus-jan merditet...
 

Guest
Re: 6 vllazen vrasin Alfred Gegen prej Rrubiku

gjynah
&lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/frown.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
 
Top