Poezitë që parapëlqej.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Poezi te preferuara

  Dy buzë...
  Dy buzë të kuqe,
  dy dëshira të flakta,
  që afshin ma thithën,
  gëzimin ma fikën,
  si fantazma hikën
  ndër do bota të larta...
  Dy buzë si tëpërgjakta,
  dy dëshira të flakta,
  që afshin ma thithën
  në buzë kur mu njitën
  andjet m'i trazuen,
  zemrën ma tërbuen,
  trurin ma helmuen
  e në fund u mërguen...
  Dy buzë të kuqe,
  bukuri fatale,
  të një gruaje stërzane
  një pjsë zemre më nxorne,
  një pranverë të tanë më morne
  dhe gëzimin ma vodhne...
  Ato dy buzë të kuqe
  dhe dy lote të mija
  qenë shenja të dhimbjes,
  kur më vrau bukuria,
  kur më zu dashunia
  e më dogji rinia.

  Migjeni
   
  Solaris, Black_Rose and princ like this.
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  RECITAL' MALSORIT

  0, si nuk kam një grusht të fortë
  t'i bij mu në zemër malit që s'bëzanë,
  ta dij dhe ai se ç'domethanë i dobët -
  n'agoni të përdihet si vigan i vramë.

  Unë - lugat si hij' e trazueme,
  trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
  endem mbi bark të malit me ujën e zgjueme
  dhe me klithma të pakënaqura t'instinktit.

  Mali hesht. Edhe pse përditë
  mbi lëkurë të tij, në lojë varrimtare,
  kërkoj me gjetë një kafshatë ma të mirë...
  Por më rren shaka, shpresa gënjeshtare.

  Mali hesht - dhe në heshtje qesh.
  E unë vuej - dhe në vuejtje vdes.
  Po unë, kur? heu! kur kam për t'u qesh?
  Apo ndoshta duhet ma parë të vdes?

  0, si nuk kam një grusht të fuqishëm!
  Malit, që hesht, mu në zemër me ia njesh!
  Ta shof si dridhet nga grusht' i paligjshëm...
  E unë të kënaqem, të kënaqem tu' u qesh.

  Migjeni
   
 3. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  CMENDINA ME PORTE HAPUR
  Po ikni, po na lini,
  duke menduar; "Pergjithmone",
  Nga ky dhe qe ishte juaji, joni,
  qe eshte cmendina jone.
  Cmendina jone e dashur, mallengjyese
  me kafkat shqyese.

  O te cmendurit e mi te shtrenjte,
  sa ju dua,
  megjithese kurre s'ju flas,
  megjithese kurre s'me flisni
  dhe dot s'ju duroj
  dhe dot s'me duroni.
  Por ky eshte rit:
  ne nuk e shohim ne sy njeri-tjetrin
  per pa urryer,
  dhe ky eshte shkak
  per t'u dashur gjer ne cmendim,
  duke buzeqeshur ekzaltisht,
  ndersa ne faqe
  lotet na rjedhin,
  lotet.

  Bashkevuajtes te mi
  qe ikni mergueshem,
  te cmendines sone unikale,
  me sy te fiksuar
  pas nje ideje te vetme,
  oh, vetem pas nje ideje te vetme,
  qe askurre s'u pa, s'u gjend askund
  dhe s'di ndonjehere ne ka per t'u gjetur.

  Shperndahuni, ikni, tretuni.
  Vend me vend shtet me shtet...
  Oh, cfare piskame pisket
  nga cmendina jone
  ne oren e vone te perendimit,
  kur malli e merr per bijte ne Perendim...

  C'trishtim!
  Mure te rrjepur..Mure qe gjithmone
  kufizojne horizontin
  per te lene nje qiell pa fund persiper.

  Aty pas mesnate denesjet mbarojne,
  dikush me vete po flet:
  Sidoqofte shqiptarit,
  kudo qe te ndodhet,
  i mjafton marrezia e vet...
   
 4. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  MAMA DHE BIJTE

  Gjithmone e me ralle te shoh,
  gjithmone e me teper
  cuditem
  si dola nga barku yt dhe ti je ime bije.
  Sepse je e vogel, mama, e pafajshme
  dhe lotet i ke te brishte e te rinj.

  Ti qe u plake dhe qan si foshnje
  kur duhet te gezohesh
  e qe pikellimi te ndjek si urith
  pikerisht kur liria hap nje shteg.
  Po ti je e vogel, mama, e
  pafajshme...

  O zot, c'deshi nje njeri si ti
  ne kete bote te sprovuar...
  Ti akoma s'ke mesuar te genjesh,
  e shtrenjte dhe duart i ke si dy
  bonbone te vogla, te emblat duar, te sheqerta
  nga lotet e tu.

  Mireserdhe mama!
  Ja shtepia, filaxhani i kafese dhe miresjellja ime
  te serviret me kujdes, sofostike eshte, megjithate
  ne mode...

  Coje koken, perse qan?
  Bijte e tu jane rritur tashme-
  bisha sfiduese, s'i ndjek dot rreziku;
  ty te duan
  misheredhimbsur, mama,
  nuk te harrojne,
  me mire vdesin,
  Ke dhe ti ne zemen e tyre nje dritare,
  nje oval gezimi, drite e shprese,
  sepse te tute ishin naivet,
  si kuaj lufte, me syte e medhenj
  ushqyer me ujera kroi.

  I deshe fort, mama, sic dite i deshe,
  i mallkove fort, mama, sa munde i mallkove,
  me zerin qe e kishte si varg rruazash nbi gur...

  Dikur...e mban mend, mama?
  Ne shtepi kendoje,
  ishe e re, e bukur
  tani e kuptoj.
  perendimi vdiste i lumtur per ate lloj kenge,
  dhe syri yt i lumtur per ate lloj kenge,
  dhe jeta ishte oganike, mama:
  luanin kalamajte,
  naivett qe ti i rite me delir horizonti...

  Ja ku i ke perballe, te rrahur me jete e me sprove,
  felligeshtia i ka vrare, por gjakun nuk ua ka sterpikur.

  Jane te virgjer, mama, te perdalet e tu,
  jane te virgjer,
  lakuriq te pambrojtur, me gjithcka te fituar me
  dhembe.

  Mos i shaj, mama, se ben faj. Mos i truaj.
  Te kane dashur, mama, te kane dashur.
  I duaj. (Kurre prindi nuk mund te
  mberrije dashurine efemijes.)

  Kthehu, ece ne vete, mama,
  mos qaj me.
  Jane te fundit vjete te tute, ne
  kete femijeri te dyte
  mund te ngrohe pak dielli,
  po t'i teresh syte.
  Fshiji lotet, mama, jemi dermuar,
  te buzeqeshesh pak, kjo eshte buke per ne.

  O femija im i deshperuar,
  mekati me i madh i perendise mbi dhe.

  Mimoza Ahmeti
   
 5. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  APOLOGJIA IME
  (JETES)
  ...Marrezi, turp turp dhe
  mekate
  per jeten e terbuar
  se kur me ndal, o gjenerate,
  qe vuan rruges ndonje nate,
  me merr per te denuar
  dhe, me nje ze qe vret,
  ngahera me pyet:
  -Ku linde, o i ri?
  -O jete, linda ne shkreti!
  -Ku rron dhe ku vete,
  ne c'dhera e ne c'dete?!
  -Cudi! C'kerkon prej meje ti

  dhe si, o jete, pyet,
  kurse ne varferi
  me hodhe kur me gjete
  te lindur nga skelete
  pa drite, pa liri?
  -Njeri!
  Nga vete, as me thua?
  -S'e di! Jo, Nuk e di!
  Po lerme, o jete, c'ke me
  mua?
  -Dua ta di, po dua!
  -Atehere, jete e krisur,
  per mua mos pyet
  se qysh ne n'agim kam nisur

  te shkel si skllav i shkrete
  mbi gjurma shprese drite...
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  . . . .
  -O mekatar,
  as faliu ligjes sime,
  bindu i cmendur enderrtar,
  s'jeton me shqetesime!...
  -Mu thell' ne brendesire
  ku ndjenja rron e lire,
  ku dhembja dhemb e prekur

  nga ligja jote e fuqiplote,
  ne gjirin tim si hekur,
  si hekur e celik,
  qello,qello, o me kamxhik;
  pa frik' e pa meshire
  e pa pendim,
  se mu ne thellesire
  te shpirtit, ne nje kend,
  lindi nje shqetesim
  qe celi varrin tend...

  Petro Marko
   
 6. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Koha e pamjaftueshme

  S'kam kohe te harroj shume gjera
  Qe nga mendja ti nxjerr perjete.
  Per tragjiket e vjeter e shkreptimat
  Do t'me duhen se paku dy vjet.
  Dhe ndoshta po aq per Danten,
  Per frengjishten tok me plazhet po aq,
  Ndoshta grate do te jem duke fshire
  Kur muzgu do te afrohet nderkaq.

  Si udhetari me peshe te tepert
  Para avionit qe niset pas pak
  I ngarkuar rendshem ende
  Do t'afrohem tek varri humbak.

  Nga supet si ta heq kete barre?
  Ku ta hedh kete peshe, si?
  Me te s'mund te zbres atje poshte
  Por as lart dot s'e le kurrsesi.

  I menduar gjer ne cast te fundit
  Nga mosthenia, nga pengu tragjik,
  Nje shenje ndoshta te pakuptueshme
  Do t'ju bej te gjitheve e do ik.

  Pranvere 1990

  Ismail Kadare
   
 7. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.

  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.

  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?

  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.  I.Kadare
   
 8. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Laokoonti

  Me shihni tek mbytem nga gjarperinjte
  ne muze te Luvrit ne Madrid , ne Nju-jork
  Para syve tuaj e aparate turistesh.
  qindra vjet kam qe vuaj
  nga qe sflas dot
  Si te flas?
  A mundet nje nofull mermeri
  te levize nje grime, te korrigjoje dicka?
  vini re syte e mi, te zgavrat e thella
  nje enigme, si amebe te thare atje ka.

  Nje te fshehte te madhe ndrydh brenda gjoksit
  para syve tuaj, ne Paris, ne Madrid.
  Ah, do te doja dyfish te m'i shtonit,
  vec sekretin e madh te shkarkoja nje dite.

  Tek me vini rrotull, une them me vete
  kaq te verber te jeni sa te mos te ndjeni kete,
  qe ky ngerc e ky ankth ne qenien time
  s'eshte nga gjarperinjte, por nga nje tjeter gje?

  Mijera here ne mijera net e dite
  te verteten e frikshme perseris pa pushim.
  Me shpresen e marre se nga kjo perseritje
  ndoshta mermeri peson nje ndryshim.

  Po s'nderron ai kurre.
  Art i skulptures
  genjeshtren mbi te ka ngrire pergjithnje.
  I mberthyer ne deshmine e saj te rreme,
  te verteten kujtoj e qaj per te.

  Si cdo gje e tmerrshme eshte i thjeshte sekreti,
  qe brenda boshlleku i gjoksit mban.
  Afroni, pra, kokat te degjoni te verteten,
  mua s'me mbyten gjarperinjte por trojanet me
  vrane.

  O, sikur te mundja gjithcka te tregoja.
  Si do te ngrinit para meje si gur,
  por une i denuar mes rropames suaj
  moskokecarese
  monologun te thurr.

  Ju e dini se perpara Trojes ahere,
  kali i drunjte, dhurata e grekeve u shfaq.
  Ky kale ne dy grupe i ndau trojanet:
  ta pranonin ate, ose ta flaknin sakaq.
  Pajtim me armikun, ulerinin tradhtaret
  mjaft me me lufte, zjarr edhe helm.
  Erdhi koha qe shpatat ti kthejme ne parmenda
  armiqte ne miq erdh koha te kthejme.

  Ne mbledhje te gjate "pro" dhe "kundra" kalit,
  une "kundra", kryesova me terbim.
  Dhe juve ju kam thene ahere se hyjnite
  gjarperinjte me derguan si ndeshkim.

  C'perralla kalamajsh, c'trillim per budallenjte
  une gjarperinjte do t'i mbrapsja me nje shkelm.
  Po c'ti bej fushates se tradhtareve kunder meje
  shantazheve,letrave anonime plot helm.

  Dite e nate e me jave polemika vazhdonte,
  nga shtresat e mesme e gjer lart ne qeveri.
  Ishte vjeshte.
  Nen qiellin e hirnosur me ere
  kali i drunjte perjashta priste ne shi.

  Ate kale une i pari e kisha goditur,
  ndaj, e dija, kete s'do te ma falnin perjete.
  Me ne fund "vije e bute" fitoi mbi te "ashpren",
  dhe ne "kokefortet" na vune ne arrest.

  Ne burg, me goten e ujit, ne mesnate
  helmin na dhane ata te pijme
  ata qe ulerinin kunder dhunes e shpates
  Qe dinin te kafshonin tamam si gjarperinjte.

  Ne mengjez qe pagdhire ne breg te detit
  ma hodhen kufomen drejt mbi zhavor.
  Rapsodet anembane perhapen
  versionin fals te gjarperinjve hyjnore.

  Ky ishte mbarimi i polemikes per kalin,
  ju e dini me Trojen se c'ndodhi pastaj.
  Tre mije vjet rrjesht,
  nga muzeu ne muzera,
  une hamalli i mermerte, genjeshtren mbaj.

  Tre mije vjet...Akoma zjarret e Trojes
  si floknaje e kuqe me rrine ne sy.
  Po me i tmerrshem se zjarret, kumet e vomet
  ishte fundi fare,
  kur u be qetesi.

  Troje e braktisur.
  Germadhe.
  Hi i ftohte;
  dhe poshte ne te vdekurit shtrire rresht.
  Dhe papritur, ne muzg siper tokes se mardhur
  u ndje dicka qe ate cante permes.

  C'ish kjo gervime keshtu, kjo jehone?
  Vume veshin. Kuptuam. greket e ligj
  permbi qendren e qytetit me parmende leronin
  per te thene se Troja perjete vdiq.

  Ja me ne fund dhe parmenda e tyre.
  Ah, plugu i saj si na cante me dysh!
  Nga tradhetia e Trojes, nga gjithe dhembjet,
  ky kafshimi i parmendes me i hidhur ish.

  T'i kthejme shpatat me ne fund ne parmenda.
  Keshtu therritnin atehere ata.
  Midis fjaleve tuaja, si mallkim, si gjeme
  veshet me kapen edhe kete hata.

  Me kane lodhur me shume, besomeni, ca fjale,
  se kjo peshe e neveritshme gjarperinjsh.
  Ju, qe gjer ne hene kini shkuar, si valle
  s'depertoni dot deri ne gjoksin tim?

  Gumezhina juaj si zhaurime deti
  me vjen nga cdo ane me perplaset ne vesh,
  nga copera bisedash shumegjuheshe rreth meje
  shqetesimet e medha te botes marr vesh.

  Degjoj emra shtetesh te reja qe kane dale,
  emra kombesh e popujsh te rinj degjoj,
  vec ai, i vjetri, i tmerrshmi kale,
  ashtu si ahere ka mbetur njelloj.

  Prej potkonjve te tij une rreqethem akoma
  dhe keshtu ne mermer i mbrojtur sic jam,
  kurse ju, te panjohurit, ju prej mishi dhe kocke
  vertiteni mosperfilles nga salla ne salle.

  Vertiteni,
  flisni per teatrin e per plazhet,
  per gjithfare motoresh e gjithfare qeverish,
  pa ju shkuar mendja qe ai mund te shfaqet
  ne nje dite te rendomte, nje mengjes me shi.

  Ashtu si ahere...
  po mjaft,
  u lodha.
  Nga vertitja juaj po me erren syte,
  nga rropama juaj veshet me gjemojne
  ne muze te Londres ne Luver e Madrid,

  ne pafshi ndonje dite te behem copera,
  nga marazi, sic thone, te plas, t'ia bej "krak"
  jo kujtimet e Trojes, as gjarperinjte monstra,
  por indiferenca juaj
  do te behet shkak.


  I.Kadare
   
 9. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Dashuria-Cajupi
  F

  E mban mënd, moj Marë,
  dashurin' e parë?
  Njeri nuk e gjegji,
  se jeshmë te vegji.

  Unë pa ty s'rrojë,
  vij' e të kërkojë;
  tl pa mua s'rroje,
  vij' e me kërkoje.

  Në lule me erë
  putheshim ngahere,
  dhe si burr' e grua
  losnim nënë ftua.

  Një ditë, të dyza
  losnim mbylla-syza:
  U fshyem pa dukur
  Cinë të besoj taninë,
  perëndin' a dashurinë?
  Perëndi në këte jetë
  është dashuria vetë.

  ------
  Bukuria jote, leshërat e tua
  posi pëndë korbi, të gjata
  mbi thua,ballëtë si diell,
  faqetë si mollë,qafa jot' e gjatë,
  mesi yt i hollë,sisëtë si shegë,
  dhëmbët si thëlpënjë,buzët si
  burbuqe, sytë si gështënjë,
  dora si dëborë, fjala jote mjaltë,
  kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltë;
  gjithë më kënaqin, të tëra t'i dua,
  po zëmëra jote u bë gur për mua!

  -----

  Pika-pika bie shiu
  dhe dëbora flokë-flokë,
  vetëtin e fryn veriu,
  breshëri kërcet mi tokë!

  Le të fryjë er' e ftohtë,
  s'ka ç'më bën dimëri mua:
  Dashuria më mban ngrohtë,
  se pushtoj atë që dua.

  Kur fryn era me tallas,
  kur bie dëbor' e shi,
  sa flë njeriu me gas,
  kur ka mikenë në gji!

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 10. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  DËSHIRA

  Zot!
  Sot
  Jam,
  Kam,
  Shoh,
  Njoh,
  Rronj,
  Shkonj;
  Kam gas
  Dhe flas
  E them
  Të kem
  Ditë,
  Dritë,
  Jetë,
  Vetë,
  Ah, dua,
  Që thua,
  Të mos vdes,
  Po të mbes
  Përjetë
  Të ketë
  Shpirti im
  Pa mundim
  Shëndenë
  Të jenë
  Me mua
  Sa dua.
  Sonte jam gjall',
  E jam mirë,
  Po kam dhe mall
  E dëshirë,
  Zot i vërtetë
  I gjithësisë!
  Të rronj përjetë
  Ndaj njerëzisë!
  Ti ke në dorë,
  Çdo gjë që të duash;
  Nukë je i gjorë,
  Arrin që të thuash;
  Pa bëhenë gjithë ç'dua,
  Po të më dëgjosh mua,
  Le të bëhetë thua,
  Dhe gjithë janë bërë!
  Atë që thua ti vetë,
  Zot i math e i vërtetë!
  Ajo bënetë në jetë,
  Edhe mbaronet' e tërë!
  Ti epi jetë njerëzisë,
  Shto e beko dhe bagëtinë,
  Se ti je Zot' i gjithësisë,
  Në dorëz' e ke mirësinë
  Njerëzis' epi jetë të gjatë,
  Mundimet fare nga jeta ngreji,
  Djepinë shkret' e lugënë thatë
  Mos e shih kurrë, po mbushur leri.
  Fal
  Dhe ep
  Gjithë ç'ke
  Nga të mirat,
  E të pështirat
  Hidhi këtje,
  A vari më ndonjë grep,
  A mbuloji më ndonjë mal,
  E lërë vetëm mirësitë,
  Fal edhe dritë e jet' e ditë
  Le të prëhet gjithë njerëzija
  E të mos ketë kurrë të këqija;
  Ligësitë, djallëzitë e marrëzitë
  Le të mos rrojnë paskëtaj edhe një ditë
  Veç mirësija në këtë jetë të mbretëronjë,
  Urdhëri yt, puna jote, Zotth' i math e i vërtetë,
  E vërteta le të rronjë, gënjeshtra le të pushonjë
  Bëj si të duash, ç'të them unë Zot i vërtetë? Ti e di vetë!

  Naim Frasheri
   
 11. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  NË DASHTË ZOTI

  Nastradini ish qetuar
  Dhe po rrij duke mejtuar;
  Po përnjëherë u xgjua,
  Së shoqes i tha: "O grua,
  Nesërë jam për në veshtë,
  Se s'kam vatur këtë vjeshtë,
  Sindëkur vinja qëmoti."
  Plaka tha : "Në dashtë zoti."
  Nastradini i tha : "Unë
  S'e këllas zotnë në punë, { s'e këllas -- s'e fus }
  E shoh vetë punën time,
  E nuk e vë nër mundime,
  Që të doj' a të mos dojë,
  Se nukë më flet me gojë."
  Kështu the, o jetëgjatë!
  Papo u ngrite me natë,
  More shportat e gomarë,
  Po s'të vate udha mbarë!
  Për rrush del njeriu i mjerë
  E sjell shkarpa shumë herë.
  Gjithë bota po punonin
  E udhëtë po ndrejtonin.
  Nastradinë kur e panë,
  E zun' e më nuk e lanë:
  Gjithë ditën gur' i gjori
  Mbajti edhe pagë s'mori.
  I këputur, i drobitur,
  I lodhur, i kahënitur,
  Natën në t'errët u kthye,
  Me pluhurë mbi qyrdye!
  Erth më der' e trokëlliti,
  E shoqja nga shkalla xbriti,
  Tha : "Kush ësht' aty më derë?"
  Pa tha Nastradin' i mjerë:
  "Në dashtë zoti, jam unë,
  Që vajç' e s'bëra dot punë!"
  Pa më nesëret një fqinjë,
  Q'ish i varfër e pa linjë,
  Erth e i kërkoi gomarrë,
  Duke thënë ca më parë:
  "Jemi pa buk' e pa ngrënë,
  Në mulli drithë kam shpënë,
  Gjer më tani është bluar,
  Po s'kam kafsh', o i uruar."
  Nastradini, pa mejtuar,
  Tha : "Për dru e kam dërguar,
  Ka vaturë që me natë,
  I varfëri veshgjatë."
  Ajy tha "e kam dërguar",
  Gomari palli në quar!
  Fqinja tha : "Pse më gënjeni,
  Të drejtënë s'ma rrëfeni?
  Ja se ku pëllet gomari,
  Qysh e ka marë druvari!"
  Nastradini tha : "S'kam parë
  Kshu, të besojnë gomarë!
  Me fjalën time s'je nginjur,
  Që jam sot plak e i thinjur,
  Po dëgjon gomarrë ç'thotë,
  Q'është pa mënt e flet kotë.
  Njeriu që dëgjon gomarrë,
  S'e ka punën mbroth e mbarë."
  Kështu tha, po të vërtetën
  E thosh gomari, të shkretën.
  N.Frasheri
   
 12. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Enderr e prere

  1.
  Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
  Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
  Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
  Ne enderronim te benim nje anije,
  Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
  Dhe vela ti vinim.

  Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
  Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
  Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
  Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.

  2.
  Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
  Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
  Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  S'e gjejme as nallbanin e marre.

  Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
  me sy si gota na sheh si te huaj...

  3.
  Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
  Kur grisnin fustanet ne driza.

  4.
  Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
  Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
  Ne enderronim nje vdekje me te mire:
  Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.

  Dritero Agolli
   
 13. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  KUR TE JESH MERZITUR SHUME
  Ketu s' do te jem, do jem larguar;
  Ne toke i tretur si te tjeret,
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin kamarieret.

  Dhe neper udhet ku kam ecur,
  S'do ndihet kolla ime e thate,
  Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
  Nje qiparis si murg i ngrate.

  Ti do trishtohesh atehere,
  Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
  Dhe, kur ne xham te fryje ere,
  Do qash me eren dalengadale.

  Po kur te jesh merzitur shume.
  Ne raft te librave kerkome,
  Atje do te jem i fshehur une,
  Ne ndonje varg a ndonje shkronje

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe une do zbres, do vij pas teje;
  Ti si dikur me mall do qeshesh,
  Si nje blerim pas nje rrekeje.

  D.Agolli
   
 14. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  KUR NJE MENGJES

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohesh:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Agolli
   
 15. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  BALADË QYTETSE
  Mbramë
  qiella dhe hyjt e vramë
  një ngjarje të trishtueme panë:
  Hije... jo! - por një grue
  me ftyrë të zbetë edhe me sy
  të zez si jeta e saj,
  me buzën të vyshkuna në vaj,
  me plagë në gjoks e stolisun
  me veshje dhe me shpirt të grisun,
  me hije grueje,
  një kens këso bote,
  një fantom uje
  vallzonte valle në rrugë të madhe.
  Dy hapa para, dy hapa mbrapa
  me kambë të zbathun,
  me zemër të plasun.
  Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
  me flokë të thime,
  me ndjesi të ngrime.
  (Dikur,
  kur gjit' e saj me kreni
  shpërtheheshin n'aromë,
  kur ish e njomë -
  atëherë e dashunojshin shum zotni.
  E sot?)
  Jeta e saj asht kjo vall' e çmendun
  në rrugat e qytetit tonë,
  një jetën e fikun, një jetë e shterun,
  shpin i molisun, zemër e therun,
  një za vorri, një jehonë
  që vallzon natën vonë
  nëpër rrugat e qytetit tonë.
  Migjeni
   
 16. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  MELODI E KËPUTUN
  Melodi e këputun - lot i kjartë nga syni
  i një grues së dashun...
  andje e përplasun,
  xhevahir i tretun,
  një andërr e shkelun,
  buzë e paputhun
  në melodin e këputun.
  Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
  verbojnë nga zbardhimi...
  e ther, ther hidhnimi
  për çasteet e rrëshqitun,
  për fatin e ikun,
  për gëzimin e humbun
  në melodin e këputun.
  Brrylat ndër gjujë të mpshtetun, ftyrë në shplakë e fundosun:
  Qan grueja e pikllueme
  me zemër të piskueme
  (një kitarë e gjymtun,
  za kange i mbytun
  në buzë nga dhimb' e puthun
  në melodin e këputun).
  Hesht njeriu pran grues që qan e turpnueme...
  syni i venitet
  në të loti vërvitet,
  diçka nxjerr nga xhepi
  grues ia lë - dhe së shpejti
  e len gruen e humbun
  në melodin e këputun.
  Por kur vjen ndoj tjetër, epshi kapërthehet,
  gjaqet turbullohen,
  përzihen, përvlohen,
  çohen peshë, tërbohen
  ... e vetëm ndëgjohen
  ahtët e molisun
  në melodin e grisun.
  Migjeni
   
 17. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Ata me paten munduar
  dhe zemeruar sa s'ka.
  Disa me dashurine e tyre
  me urrejtjen e tyre disa.

  Dhe shpirtin ma paten helmuar
  me dhane vrer te pi,ata.
  Disa me dashurine e tyre
  me urrejtjen e tyre disa.

  Por ai qe shume e me shume,
  me mundoi,zemeroi e trishtoi,
  ai s'me urreu kurre,
  dhe kurre s'me dashuroi.

  Hajnrih Hajne
   
 18. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Kristal

  Ka kohë që s'shihemi dhe ndjej
  si të harroj une dalëngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokët dhe gjithçka.

  Tani kërkoj poshtë e lartë
  një vend ku ty të të lëshoj
  nje strofë a notë, a një brilant
  ku të të lë, të puth, të shkoj.

  Në s'të pranoftë asnjë varr
  asnjë mermer, a morg kristal
  mos duhet vallë prapë të të mbart
  gjysëm të vdekur, gjysëm të gjallë.

  Në s'gjetsha hon ku të të hedh
  do gjej një fushë a një lulnajë
  ku butësisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund të të shpërndajë.

  Të të mashtroj ndoshta kështu
  dhe të të puth të ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.

  I. Kadare
   
 19. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Ku te te gjej ty?
  Mos ke ikur ne hene?
  Mos ke ikur ne diell?
  Mos te kam krijuar ne enderra?

  Mos ke gjetur nje menyre per tu bere e padukshme?
  Te me shohesh , e une mos te te shoh....
  Mos te kane bezdisur kaq shume te tjeret?
  Sa ti kesh vene vetes maske ne ffytyre?

  Mos je ti ajo qe era fryu sonte naten ne dritare
  dhe ma prishi gjumin?!
  Mos je ti ai shiu qe na ne mbremje gjithe naten
  e me futi ne mendime?!

  Mos je ti zemra ime qe rreh,
  mos je ti vemia qe me pret?
  (Muzg i grunjte me vetmira lulekuqesh...)

  Mos e ke emrin dashuri....
  Mos e ke emrin lumturi....
  Mos e ke emrin vetmi......

  Mos e ke emrin pritje....?!
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Paris at night

  Tri shkrepse te ndezura ,
  nje nga nje ne erresire
  E para per te pare
  fytyren tende,
  e dyta per te pare
  syte e tu,
  e fundit per te pare
  gojen tende
  dhe tere nata per te mi kujtuar perseri
  duke te te shtrenguar ne krahet e mi

  Zh.Prevert
   

Shpërndajeni këtë faqe