Përkthime

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Diabolis Dassaretis, 12 Nov 2002.

 1. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Kjo eshte nje pjese e shkeputur nga "Paradise Lost", John Milton.

  Eshte nje moment kur Satani, pas asamblese se Engjejve te Rene qe u mbajt ne Ferr me pjesemarjen e te gjitheve, niset te dale nga Ferri nderkohe qe te tjeret do te pergatiteshin dhe do te prisnin rikthimin e tij. Gjate rruges, Satani ndalet ne Portat e Ferrit dhe bisedon me dy rojet infernale.

  * * *
  Perpara portes atje qendronte
  ne secilen ane, nje Forme madheshtore.
  Nje qe dukej si nje grua deri ne bel, dhe e bukur,
  por perfundonte me tej me shume luspa dhe thyerje,
  masive dhe groteske - nje gjarper i armatosur
  me helm vdekjeprures. Rreth lakut te saj te mesit,
  nje turme e zhurmshme Qensh Infernale qe lehnin nuk pushonte
  me goje Cerbereale te gjera me ze te larte, dhe i binte
  nje kembane keqadashese; por kur ata rradhiteshin, rreshqiste,
  e nese dicka do t'ua shqetesonte zhurmen, barku i saj,
  ishte strofa e tyre; dhe ata perseri lehnin dhe kujisnin
  brenda te pavezhguar. Ishte me pak e shpifur se keta
  kur shqetesohej Skylla, tek lahej ne detin qe ndan
  Kalabrine nga bregu i cjerre Trinakrin;
  As me e shemtuar pasonte shtriga e nates, qe thirrej
  ne fshehtesi, e vjen permes ajrit duke kaleruar,
  joshur me gjakun e foshnjave, per te vallzuar
  me shtrigat e Laplandit, nderkohe qe Hena e zene me pune
  mbulonte hijeshite dhe magjite e tyre. Forma tjeter --
  nese forme mund te quhet ajo qe forme nuk ka
  asgje te dallueshme ne pjese, kyce apo gjymtyre;
  ose substance nese mund te quhet cfare dukej si nje hije,
  sepse secila dukej si tjetra -- qendronte e zeze si Nata,
  e qendrueshme sa dhjete Furiatat, e tmerrshme si Ferri,
  dhe verviste nje shtize te frikshme: cfare dukej si nje koke
  e tille qe kishte veshur nje kurore mbreterore.
  Satani tashme ishte afer, dhe nga froni
  perbindeshi levizi perpara me shpejtesi
  me hapa tmerrues; Ferri dridhej nen cdo hap te hedhur.
  Katili i palekundur keto forca i admiroi --
  I admiroi, nuk ju tremb (Zotin dhe Birin e tij perjashtuar,
  ata krijonin gjera qe nuk ishin pa vlere dhe as te heshtnin),
  dhe me veshtrim degradues foli i pari: --
  "Nga vjen dhe cfare je, ti Forme e shemtuar,
  qe guxon, e eger dhe e tmerrshme, te afrosh
  ballin tend te deformuar ne rrugen time
  drejt kesaj porte? Pertej une kam nder mend te kaloj,
  per kete ti sigurohu, pa kerkuar leje nga ty.
  Terhiqu; ose shijo budalline tende, dhe meso me deshmi,
  pjelle-ferri, te mos matesh me Shpirtrat e Parajses."
  Ketyre fjaleve, Goblini plot me zemerim ju pergjigj:--
  "A je ti ai Engjell tradhtar? A je ti ai,
  qe i pari e theve paqen ne Parajse dhe besen, deri atehere
  e pathyer, dhe ne rrebelim krenar nder krahe
  terhoqe pas vetes nje pjese te trete te bijve te Parajses,
  intrigove kunder me te Lartit -- per te cilin edhe ti
  edhe ata, te debuar nga Zoti, jeni ketu te mallkuar
  te humbni dite te pafundme ne keqardhje dhe dhimbje te medha?
  Dhe ti e sheh veten si nje Shpirt i Parajses
  i shkaterruar-ne-Ferr, dhe merr ketu fryme kundershtie dhe ofendimi,
  ku une mbreteroj i fuqishem, dhe, me teper pra te inatosesh,
  mbreti dhe zoti yt? Kthehu ne denimin tend,
  i arratisur i rreme; shpejtesise tende jepi krahe,
  ndryshe me kamzhik akrepash do ta perndjek
  ngathtesine tende, ose me nje goditje te kesaj shtize
  shume tmerre te padegjuar do te zene, dhe dhimbje qe me pare nuk jane ndjere."
  Keshtu foli Terrori i zi, dhe ne forme,
  duke folur dhe duke kercenuar, u rrit dhjetefish,
  me i frikshem dhe i deformuar. Ne anen tjeter,
  ne tym nga indinjata, Satani qendroi
  i patrembur, dhe digjej si nje komete,
  qe flakeron pergjate Ofiukusit te stermadh
  ne qiellin arktik, dhe nga floket e tij te llahtarshem
  u derdhen pestilenca dhe lufta. Secili drejt e ne koke
  moren shenjestren e tyre vdekjeprurese; duart e tyre fatale
  nuk do jepnin goditje te dyte; veshtrim te vrenjtur
  i dhane njeri-tjetrit si dy re te zeza,
  te mbushura me artilerine qiellore, qe afrohen me zhurme
  mbi Kaspik -- dhe qendrojne perballe njera tjetres
  duke pritur pezull, deri kur ererat te fryjne nje sinjal
  per bashkimin e takimit te tyre ne fluturim.
  Te vrenjtur aq ishin dy luftetaret fuqiplote sa Ferri
  u erresua nga veshtrimi i tyre; kaq te barabarte qendronin;
  sepse asnjehere me pare asnjeri prej tyre nuk kish takuar
  nje armik kaq te madh. Dhe tani vepra te medha
  ishin permbushur, dhe Ferri anembane do ish trazuar
  nese Magjistarja Gjarperore, qe rrinte
  palevizur prane Portes se Ferrit dhe mbante celsin fatal,
  te mos ishte ngritur dhe me bertime te urrejtshme te nxitonte midis tyre.
  "O baba, cfare dora jote ka ndermend te beje", uleriti,
  "Kunder birit tend te vetem? Cfare inati, o biri,
  te ka pervetesuar per ta drejtuar shtizen vdekjeprurese
  kunder kokes se babait tend? A e di se per ke?
  Per ate qe rri ulur atje lart, dhe qesh me te madhe kur
  tek ti vullneti, i urdheruar te ekzekutosh merine e tij
  cfaredo qofte inati i tij, qe ai e quan drejtesi, kurorezohet--
  Inati i tij qe nje dite do ju shkaterroje te dyve!"
  Ajo foli dhe me keto fjale klyshi i Ferrit
  u ndal: dhe Satani asaj ju pergjigj:--
  "Kaq e cuditshme bertima jote, dhe fjalet e tua te cuditshme
  qe nderhyn, qe dora ime e papritur,
  e ndaluar, nuk do te thote pervecse me vepra
  se cka ndermend te beje, derisa une te mesoj prej teje
  se cfare gjeje je, keshtu me dy-forma, dhe pse,
  ne kete lugine infernale ku per te paren here te shoh, ti me quan
  baba, dhe ate fantazem e quan birin tim.
  Une ty nuk te njoh, as kurre nuk kam pare deri me tani
  pamje me te urryera se ai dhe ti."

  -------
  (Ne anglisht. Pjesa e perkthyer me siper)

  Before the gates there sat
  On either side a formidable Shape.
  The one seemed woman to the waist, and fair,
  But ended foul in many a scaly fold,
  Voluminous and vast--a serpent armed
  With mortal sting. About her middle round
  A cry of Hell-hounds never-ceasing barked
  With wide Cerberean mouths full loud, and rung
  A hideous peal; yet, when they list, would creep,
  If aught disturbed their noise, into her womb,
  And kennel there; yet there still barked and howled
  Within unseen. Far less abhorred than these
  Vexed Scylla, bathing in the sea that parts
  Calabria from the hoarse Trinacrian shore;
  Nor uglier follow the night-hag, when, called
  In secret, riding through the air she comes,
  Lured with the smell of infant blood, to dance
  With Lapland witches, while the labouring moon
  Eclipses at their charms. The other Shape--
  If shape it might be called that shape had none
  Distinguishable in member, joint, or limb;
  Or substance might be called that shadow seemed,
  For each seemed either--black it stood as Night,
  Fierce as ten Furies, terrible as Hell,
  And shook a dreadful dart: what seemed his head
  The likeness of a kingly crown had on.
  Satan was now at hand, and from his seat
  The monster moving onward came as fast
  With horrid strides; Hell trembled as he strode.
  Th' undaunted Fiend what this might be admired--
  Admired, not feared (God and his Son except,
  Created thing naught valued he nor shunned),
  And with disdainful look thus first began:--
  "Whence and what art thou, execrable Shape,
  That dar'st, though grim and terrible, advance
  Thy miscreated front athwart my way
  To yonder gates? Through them I mean to pass,
  That be assured, without leave asked of thee.
  Retire; or taste thy folly, and learn by proof,
  Hell-born, not to contend with Spirits of Heaven."
  To whom the Goblin, full of wrath, replied:--
  "Art thou that traitor Angel? art thou he,
  Who first broke peace in Heaven and faith, till then
  Unbroken, and in proud rebellious arms
  Drew after him the third part of Heaven's sons,
  Conjured against the Highest--for which both thou
  And they, outcast from God, are here condemned
  To waste eternal days in woe and pain?
  And reckon'st thou thyself with Spirits of Heaven
  Hell-doomed, and breath'st defiance here and scorn,
  Where I reign king, and, to enrage thee more,
  Thy king and lord? Back to thy punishment,
  False fugitive; and to thy speed add wings,
  Lest with a whip of scorpions I pursue
  Thy lingering, or with one stroke of this dart
  Strange horror seize thee, and pangs unfelt before."
  So spake the grisly Terror, and in shape,
  So speaking and so threatening, grew tenfold,
  More dreadful and deform. On th' other side,
  Incensed with indignation, Satan stood
  Unterrified, and like a comet burned,
  That fires the length of Ophiuchus huge
  In th' arctic sky, and from his horrid hair
  Shakes pestilence and war. Each at the head
  Levelled his deadly aim; their fatal hands
  No second stroke intend; and such a frown
  Each cast at th' other as when two black clouds,
  With heaven's artillery fraught, came rattling on
  Over the Caspian,--then stand front to front
  Hovering a space, till winds the signal blow
  To join their dark encounter in mid-air.
  So frowned the mighty combatants that Hell
  Grew darker at their frown; so matched they stood;
  For never but once more was wither like
  To meet so great a foe. And now great deeds
  Had been achieved, whereof all Hell had rung,
  Had not the snaky Sorceress, that sat
  Fast by Hell-gate and kept the fatal key,
  Risen, and with hideous outcry rushed between.
  "O father, what intends thy hand," she cried,
  "Against thy only son? What fury, O son,
  Possesses thee to bend that mortal dart
  Against thy father's head? And know'st for whom?
  For him who sits above, and laughs the while
  At thee, ordained his drudge to execute
  Whate'er his wrath, which he calls justice, bids--
  His wrath, which one day will destroy ye both!"
  She spake, and at her words the hellish Pest
  Forbore: then these to her Satan returned:--
  "So strange thy outcry, and thy words so strange
  Thou interposest, that my sudden hand,
  Prevented, spares to tell thee yet by deeds
  What it intends, till first I know of thee
  What thing thou art, thus double-formed, and why,
  In this infernal vale first met, thou call'st
  Me father, and that phantasm call'st my son.
  I know thee not, nor ever saw till now
  Sight more detestable than him and thee."


  * * *
   
  Last edited: 4 Jun 2017
  katsune and Alephh like this.
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Perseri nga "Paradise Lost" e Milton.

  Eshte nje pjese kur Satani kerkon te mesoje se ku eshte vendi i caktuar se ku jeton Njeriu, vepra e krijuar me e fundit nga Zoti.

  * * *

  Por fillimisht vendosi te ndrroje formen e vet te vertete,
  Perndryshe do fitonte rrezik apo vonese:
  Dhe ai tani shfaqet si nje engjell i ri,
  Jo nga me te fillimit, por perseri i tille qe ne fytyren e tij
  Rinia buzeqeshte Qiellore, dhe ne cdo Gjymtyre
  Pershtatej e nderthurur hijeshia, kaq mire shtirej;
  Nen nje Kurore floket e tij te derdhur
  Kacurele i luanin mbi faqe, krahet qe veshi
  Me shume ngjyra sperkatur kish' me Flori,
  I tij ishte nxitimi dhe shpejtesia, dhe mbante
  Perpara hapave te tij te mire nje skepter te Argjendte.
  Nuk u afrua i pa degjuar, Engjelli i ndritshem,
  Te cilit ju afrua, koken rezatuese e ktheu,
  Arkengjelli Uriel, nje nga ata te shtate,
  Qe ne prezence te Zotit, me afer fronit te Tij se gjithe te tjeret
  Qendrojne gati per komande, dhe jane syte e Tij
  Qe shohin kudo ne Qiell, apo poshte ne Toke
  Kryejne porosite e tij me shpejtesi ne lageshti dhe thatesire,
  Mbi Det dhe Toke; atij Satani keshtu ju afrua;

  'Uriel, sepse je ti nga ata shtate Shpirtra qe qendrojne
  Ne shikimin e Zotit nga Froni i tij i larte, i ndritshem madheshtor,
  I pari qe permbush vullnetin e tij te vertete
  Me dije neper Qiellin me te larte e kupton si kryhet,
  Atje ku tere Bijte e tij mblidhen kur ti ndodhesh;
  Dhe me siguri ketu je me i mundshmi qe ke dekretin e larte,
  te kesh perseri te njejtin nderim, dhe si Syri i tij
  Te vizitosh mjaft kete moment te Krijimit te ri;
  Nje deshire e papershkruar per te pare, dhe per te ditur
  Te tera keto vepra te tij mahnitese, por ne rradhe te pare Njeriun,
  Kenaqesine dhe preferencen e tij kryesore, ate per te cilin
  Te tera keto vepra kaq mahntitese ka permbushur,
  Kjo me ka sjelle nga atje ku shkruhet dituria e Engjejve
  Te vetmuar ne udhetim. Serafi me i shndritshem thuame
  Ne cilin nga keta Trupa shkelqyes Qiellore Njeriu ka
  Zgjedhur vendin e vet, apo vend te caktuar nuk ka,
  Por te tere keta Trupa te ndritshem Qiellore jane zgjedhur qe ai te jetoje;
  Dhe qe une te mund ta gjej, dhe me veshtrim te fshehte,
  Apo admirim te hapur ta kundroj
  Ate te cilit Krijuesi i madh i ka dhene
  Botera, dhe te cilit i ka shtene tere keto miresi;
  Dhe se bashku mbi te dhe cdo gje, sic e ka merite,
  Krijuesin Universal ne te lavderojme;
  I cili me te drejte i deboi Armiqte e tij Rebele
  Ne Ferrin me te thelle, dhe per te ndrequr ate humbje
  Krijoi kete rrace te lumtur te Njeriut
  qe t'i sherbeje me mire; te urta jane te gjitha menyrat e tij.'

  Keshtu foli genjeshtari i rreme i padallueshem;
  Sepse as Njeriu dhe as Engjelli nuk mund te dallojne
  Hipokrizine, e vetmja e keqe qe ecen
  E Padukshme, pervec se ndaj Zotit vete,
  Nga vullneti i tij lejues, neper Qiell dhe Toke:
  Dhe shpeshhere kur urtesia eshte e zgjuar, dyshimi fle
  Para Portes se urtesise, dhe tek thjeshtesia
  Dorezon detyren, atehere kur miresia nuk mendon te keqen
  Atje ku nuk duket e keqja: Dicka qe tani kete here e mashtroi
  Urielin, ndonese nje perfaqesues i Diellit, dhe me
  Shpirtin me syte me te mprehte nga te gjithe ne Qiell;
  I cili drejt Impostorit te lig genjeshtar
  Me drejtesine e tij ju pergjigj ne kete menyre.

  "Engjell i bukur, deshira jote qe kerkon te dije
  Veprat e Zotit, dhe me tej te thure lavde
  per Mjeshtrin e Madh te Veprave, nuk te con drejt ekzagjerimit
  Qe mbrrin tek faji, por lavderimi i meritave
  Jane me shume qe duken te ekzagjeruara, dhe qe jane ato qe te sollen ketu
  Larguar nga Mansioni Empireal keshtu te vetmuar,
  Per te deshmuar me syte e tu ate cfare ndoshta te tjere
  U mjaftuan nga raporte te degjuar vetem ne Qiell:
  Sepse te mrekullueshme vertet jane te tera veprat e tij,
  Te kendshme per t'u ditur, dhe me te vyerat per te tera
  Qe te kujtohen gjithmone me gezim;
  Por cila mendje e krijuar mund te kuptoje
  Numrin e tyre, apo urtesine e pafund
  Qe i nxorri ato ne pah, por arsyet ua fshehu thelle.
  Une e pashe kur nga Fjala e tij Masa e paforme,
  Keto bote u ngjizen materiale, u mblodhen ne nje tog:
  Konfuzioni ja degjoi zerin, dhe kundershtia e eger
  Qendroi i urdheruar, pafundesia e madhe qendroi e kufizuar;
  Deri kur prej deshires se tij te dyte erresira vrapoi tej,
  Drita shkelqeu dhe rregulli kerceu prej rremujes:
  Menjehere ne Cepat e tyre nxituan atehere
  Elementet hijerende, Toka, Permbytja, Ajri, Zjarri,
  Dhe kjo kuintesence Etereale e Qiellit
  Fluturoi lart, shpirteroi ne shume forma,
  Qe u rrokullsen orbikulare, dhe u kthyen ne Yje
  Te panumert, sic ti i sheh, dhe sesi ata levizin;
  Cdonjeri e kishte vendin te percaktuar, secili rrugen e vet,
  Te tjeret ne rrathe jane muret e ketij Universi.
  Shiko poshte ne ate Glob pjesa e te cilit nga kjo ane
  Prandaj ka drite, megjithese te reflektuar, dhe shkelqen;
  Ai vend eshte Toka vendi i Njeriut, qe i jep drite
  Dites se tij, perndryshe kur Hemisfera tjeter
  Pushtohet nga Nata, por atje Hena perkrah
  (Keshtu quaje ate Yllin e bukur perkundrejt) eshte ndihmese
  nderhyn kur nevojitet, dhe rrotullimi i saj i permuajshem
  Ende qe perfundon, ende qe rifillon ne mes te Qiellit,
  Me drite te huazuar eshte pranuar forma e saj trefishe
  Qe keshtu te mbushet dhe zbrazet per te ndricuar Token,
  Dhe ne mbreterine e saj te zbehte te kontrolloje naten.
  Ajo pike tek po te tregoj eshte Parajsa,
  Banesa e Adamit, ato hije catia e tij qetesuese.
  Rrugen tende nuk mund ta humbesh; imja ka nevoje per mua."

  Tha keshtu, dhe u kthye, dhe Satani duke u perulur shume,
  Ashtu sic eshte zakoni kundrejt Shpirtrave superiore ne Qiell,
  Ku nderimet e merites dhe reverencen askush nuk i neglizhon,
  U largua, dhe drejt brigjeve te Tokes atje poshte,
  Perposhte nga Ekliptika, nxitoi me sukesin qe shpresonte,
  U leshua ne fluturim menjehere mbi shume rrota Ajrore,
  Nuk ndali, deri kur ndricoi majen e Nifatit.

  --------------------
  (Ketu eshte origjinali ne anglisht i pjeses se perkthyer me lart.)

  But first he casts to change his proper shape,
  Which else might work him danger or delay:
  And now a stripling Cherube he appeers,
  Not of the prime, yet such as in his face
  Youth smil'd Celestial, and to every Limb
  Sutable grace diffus'd, so well he feign'd;
  Under a Coronet his flowing haire
  In curles on either cheek plaid, wings he wore
  Of many a colourd plume sprinkl'd with Gold,
  His habit fit for speed succinct, and held
  Before his decent steps a Silver wand.
  He drew not nigh unheard, the Angel bright,
  Ere he drew nigh, his radiant visage turnd,
  Admonisht by his ear, and strait was known
  Th' Arch-Angel Uriel, one of the seav'n
  Who in God's presence, neerest to his Throne
  Stand ready at command, and are his Eyes
  That run through all the Heav'ns, or down to th' Earth
  Bear his swift errands over moist and dry,
  O're Sea and Land; him Satan thus accostes;

  "Uriel, for thou of those seav'n Spirits that stand
  In sight of God's high Throne, gloriously bright,
  The first art wont his great authentic will
  Interpreter through highest Heav'n to bring,
  Where all his Sons thy Embassie attend;
  And here art likeliest by supream decree
  Like honor to obtain, and as his Eye
  To visit oft this new Creation round;
  Unspeakable desire to see, and know
  All these his wondrous works, but chiefly Man,
  His chief delight and favour, him for whom
  All these his works so wondrous he ordaind,
  Hath brought me from the Quires of Cherubim
  Alone thus wandring. Brightest Seraph tell
  In which of all these shining Orbes hath Man
  His fixed seat, or fixed seat hath none,
  But all these shining Orbes his choice to dwell;
  That I may find him, and with secret gaze,
  Or open admiration him behold
  On whom the great Creator hath bestowd
  Worlds, and on whom hath all these graces powrd;
  That both in him and all things, as is meet,
  The Universal Maker we may praise;
  Who justly hath driv'n out his Rebell Foes
  To deepest Hell, and to repair that loss
  Created this new happie Race of Men
  To serve him better: wise are all his wayes."

  So spake the false dissembler unperceivd;
  For neither Man nor Angel can discern
  Hypocrisie, the onely evil that walks
  Invisible, except to God alone,
  By his permissive will, through Heav'n and Earth:
  And oft though wisdom wake, suspicion sleeps
  At wisdoms Gate, and to simplicitie
  Resigns her charge, while goodness thinks no ill
  Where no ill seems: Which now for once beguil'd
  Uriel, though Regent of the Sun, and held
  The sharpest sighted Spirit of all in Heav'n;
  Who to the fraudulent Impostor foule
  In his uprightness answer thus returnd.

  "Faire Angel, thy desire which tends to know
  The works of God, thereby to glorifie
  The great Work-Maister, leads to no excess
  That reaches blame, but rather merits praise
  The more it seems excess, that led thee hither
  From thy Empyreal Mansion thus alone,
  To witness with thine eyes what some perhaps
  Contented with report hear onely in heav'n:
  For wonderful indeed are all his works,
  Pleasant to know, and worthiest to be all
  Had in remembrance alwayes with delight;
  But what created mind can comprehend
  Thir number, or the wisdom infinite
  That brought them forth, but hid thir causes deep.
  I saw when at his Word the formless Mass,
  This worlds material mould, came to a heap:
  Confusion heard his voice, and wilde uproar
  Stood rul'd, stood vast infinitude confin'd;
  Till at his second bidding darkness fled,
  Light shon, and order from disorder sprung:
  Swift to thir several Quarters hasted then
  The cumbrous Elements, Earth, Flood, Aire, Fire,
  And this Ethereal quintessence of Heav'n
  Flew upward, spirited with various forms,
  That rowld orbicular, and turnd to Starrs
  Numberless, as thou seest, and how they move;
  Each had his place appointed, each his course,
  The rest in circuit walles this Universe.
  Look downward on that Globe whose hither side
  With light from hence, though but reflected, shines;
  That place is Earth the seat of Man, that light
  His day, which else as th' other Hemisphere
  Night would invade, but there the neighbouring Moon
  (So call that opposite fair Starr) her aide
  Timely interposes, and her monthly round
  Still ending, still renewing through mid Heav'n,
  With borrowd light her countenance triform
  Hence fills and empties to enlighten th' Earth,
  And in her pale dominion checks the night.
  That spot to which I point is Paradise,
  Adams abode, those loftie shades his Bowre.
  Thy way thou canst not miss, me mine requires."

  Thus said, he turnd, and Satan bowing low,
  As to superior Spirits is wont in Heaven,
  Where honour due and reverence none neglects,
  Took leave, and toward the coast of Earth beneath,
  Down from th' Ecliptic, sped with hop'd success,
  Throws his steep flight in many an Aerie wheele,
  Nor staid, till on Niphates top he lights.


  * * *
   
 3. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Perkethimet e tua jane keto gurax?
  Vura re vetem nivelin e larte te perkethimit, por nuk kam as kohe as interes te lexoj literatura te tilla.
   

Shpërndajeni këtë faqe