LINUX

Diskutime tek 'Linux Servers' filluar nga gurax, 7 Nov 2002.

 1. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Cfare do te thote kjo per "porting" qe ka BSD per programet?
   
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Nje sistem Debian do te vazhdoje te jete Debian, nje sistem BSD do te vazhdoje te jete BSD. Sidoqofte lehtesia do te jete ne krahun "nje program BSD i adaptuar (i bere "porting") drejt Debian me kFreeBSD". Eshte si te thuash nje mundesi qe ne Debian te mund te merren programe nga bota BSD kur keto varen patjeter nga prezenca e nje kerneli BSD, qe deri tashti gjendeshin vetem ne nje nga versionet e BSD. Nga kjo "shartese" ai qe do te kete perfitimin me te madh do te jete Debian, per momentin.
  Debian kane bere nje pune kolosale qe varesite direkte te nje programi te caktuar nga kernel i perdorur, te jene ne minimum. Atje ku eshte e mundur kane bere ekuivalentim te thirrjeve te sistemit (system calls) sepse nderkohe qe BSD perdorin traditional style BSD libc, linux perdor GNU glibc. Merite ne kete aspekt ka BSD pasi eshte karakteristike qe cdo thirrje sistemi qe ekziston ne libc gjithashtu ekziston dhe ne kernel, dhe e kunderta. Nje gje e tille nuk eshte e vertete per linux dhe glibc.
  Jam edhe une vete i interesuar te di me teper se si do te shkoje kjo gje. Sidoqofte, rekomandimi im eshte qe MOS perdoret ky kernel per te bere pune reale, pervecse per ta pare per kuriozitet dhe per te bere ndonje test pa rrezik. Kur Debianitet e thone dhe kembengulin qe "kerneli i ri eshte eksperimental dhe me teper nje technology preview", eshte mire t'u ndiqet keshilla. [​IMG]
   
  Dreamer and Hank like this.
 3. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Pritet nje fragmentim gjigand i Debian. Nje pjese e madhe (ndoshta gjysma?) e komunitetit Debian jane te interesuar dhe do te kalojne ne nje 'fork' te Debian qe e kane quajtur Devuan.
  https://www.devuan.org/
  Ne qender te arsyes se ketij fragmentimi eshte prezantimi i 'systemd' per te zevendesuar metoden 'sysV init' ne ndezjen dhe ngarkimin fillestar te sistemit operativ.
   
  Dreamer and Al-Punk like this.
 4. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Fundi i Debian? Po nisi copezimi ...
   
  Dreamer likes this.
 5. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Nga sa kam pare duke ndjekur perciptas diskutimet neper mailing list, ka arsye shume te vlefshme dhe serioze per te ndejtur larg systemd ne nje server. Prezenca e nje procesi overlord per proceset e tjera qe varen prej tij, nderkohe qe vertet sjell disa te mira psh ne dbus communication nga child process ne parent, apo unifikim per 'signals' nga graphical interface drejt periferikeve fizike, sjell nje varesi te frikshme ne formen e nje 'single point of failure'. Gjithashtu, i njejti systemd do te jete pergjegjes edhe per system log files te cilet nuk do te jene me text por binary format, absurditeti i nje init process qe merret edhe me koordinimin e proceseve te tjere, luan edhe rolin e network manager, veshtireson shume modifikimet per custom boot procedure (nuk ka me init scripts), etj. I tere mekanizmi aktual i disa copave qe punojne te pavarura por te koordinuara, papritur zevendesohet me nje rresht dominosh te cilat jane te automatizuara vertet shume bukur, por kur rrezohet njera fillon nje efekt domino kaskade i cili eshte nje makth te ndaloje dhe te analizohet cfare ndodhi per t'u riparuar.
  Mekanizma te tille jane te deshirueshem per laptop dhe kompjutera per perdorim vetjak, por ne nje server nje zgjidhje e tille eshte katastrofale. OSX perdor nje skeme te tille homologe me ane te launchd dhe dihet qe ben pjese ne familjen *BSD, por une deri me sot pervec reklamave te ekzistences se serverave OSX, nuk kam pare asgjekundi servera OSX dhe as kam pare qe permenden gjekundi te tille.
  Ka disa sisteme qe tashme e kane ndrruar mekanizmin nga sysV init ne systemd. RedHat, Fedora dhe derivativet e tyre, Ubuntu ne 2 release-t e fundit te tij, etj. Incidentalisht kohet e fundit ka patur edhe me teper renie te implementimeve te reja server me te dy keto sisteme dhe nje rritje te implementimeve me Debian, Arch dhe Slackware.

  Te shohim cdo te ndodhe.
   
  Hope and Dreamer like this.
 6. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Nuk e di nese do te vendosej qe te mos perdorej systemd nga ai grup qe duan ta perdorin; a do i bashkonte serish debian developers? Kam pershtypjen se komuniteti ka nisur prej ca kohesh percarjen dhe kjo eshte nje nder shfaqjet.

  Nuk mund te gjykoj shume mbi System Five dhe SystemD, por shpeshhere eshte me e lehte te grupohen nen nje proces disa tasks te rendesisshem. RHEL dhe CentOS vazhdojne te jene shume te perdorur dhe megjithese une perdor Debian per shume servera, po konsideroj te kaloj serish ne CentOS ose derivate te Suse. Debian ka filluar te ngadalesohet e te prishet si komunitet.
   
  Dreamer likes this.
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  E vertete. Sic flasin gojedhenat, ka nje percarje qe i atribuohet gnome, influences se gnome dhe kerkesave teknike te saj ne nje forme qe sic pretendojne shume njerez, ka influencuar edhe vete Debian pertej disa kufijve qe presupozohen te jene neutrale dhe pa ndikim nga sistemi grafik, cilidoqofte ky. Si te thuash ka nje favorizim ne drejtim te gnome.
  S'ma ha mendja qe do te kete ndonje renia apo ngadalesim te Debian. Te mos harrojme qe perhere ka qene dhe vazhdon te jete komuniteti me i madh i linux. Gjithashtu me sa kam kuptuar, nuk eshte se flitet per te qene kunder systemd. Ideja eshte per nje mundesi per te zgjedhur midis dy metodave dhe eliminimit te varesive nga programe te tjere te llojit "une qe te punoj me duhet filan dhe vetem filan metode", per te realizuar pavaresi varesish te tilla.
   
 8. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Dreamer likes this.
 9. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Versioni 4.4 eshte pasuruar me disa karakteristika dhe aftesi te cilat jane shume interesante. Ajo qe me terhoqi vemendjen ne vecanti eshte suporti per 3D acceleration ne driverin e 'virtual GPU'. Kjo menjehere ben qe funksionet e disponueshme per vizualizime 3D ne hardware ekspozohen edhe neper cdo makine te virtualizuar mbi ate hardware. Nuk eshte gje e vogel!
  Tjeter permiresim qe me pelqeu eshte ajo qe permendet per pershpejtim te ndjeshem te 'loop device'.
  Si edhe driver te rinj per disk SSD me nje parim pune disi me ndryshe nga cfare eshte perdorur deri tani, ne kete menyre duke rritur performancen e operacioneve shkrim/lexim ne njesine e kohes.

  http://news.softpedia.com/news/linu...upport-in-the-virtual-gpu-driver-498700.shtml
   
  Dreamer likes this.
 10. Al-Punk

  Al-Punk Still here


  Po korrigjoj veten ketu. Pasi kalova nje server production ne CentOS pas shume vitesh, nderroj mendim. CentOS eshte akoma mbrapa me releases. Shume nga produktet jane EOL nderkohe qe CentOS nuk ben perditesim ne versionin tjeter qe nuk dihet kur do dale. Debian eshte me mire ne kete aspekt dhe akoma me mbeshtetje me te mire.
   
 11. gurax

  gurax Pan ignoramus

  CentOS, si binjaku i RHEL, permban te njejtet 'software' brenda releaseve perkates. Nderkohe, varianti i bukur dhe i ri i RHEL eshte Fedora. Le te themi se Fedora eshte si nje lloj 'testbed' per cdo gje e cila duhet apo do te vendoset brenda nje release RHEL. Dhe gjate jetegjatesise se nje Fedora release, testohen shume gjera njeheresh: stabiliteti i software, kompatibiliteti i software, sa me sukes behen upgrades per software, reagimi i perdoruesve per dicka. Dhe me kalimin e kohes, difektet e gjetura ne kete menyre rregullohen pak nga pak derisa arrihet ne nje gjendje te pranueshme. Ky eshte momenti per nje 'release' te ri. Praktikisht ajo cfare ndodh eshte nje rotacion ne emertime per 'releases': Fedora aktual behet Fedora e vjeter, Fedora aktual behet RHEL i ri, dhe RHEL aktual behet RHEL i vjeter.

  Perdoret RHEL/CentOS nese nuk eshte e rendesishme versioni i nje software te perdorur, si dhe pergatituni qe laj/shplaj/thaj nuk do te dilni jashte zgjedhjeve qe ofrohen nga ai release dhe do te rrotulloheni perhere brenda oborrit qe ofron RedHat.
  Perdoret Fedora nese kerkohen versionet me te fundit te software dhe teknologjia me e fundit. Por pergatituni per ndonje demtim spektakolar te sistemit nese dicka nuk shkon mire. Ne Fedora, gjera te tilla ndodhin dhe madje me shpesh sesa eshte e deshirueshme.
   
  Dreamer likes this.
 12. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Problemi është që Fedora nuk është për server dhe centos /Red Hat janë. Edhe si server, centos mendoj ka support shumë të keq, të paktën krahasuar me Debian
   
  Dreamer likes this.
 13. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Une nuk perdor variante te bazuar ne RH apo qe te jene me paketa .rpm keshtu qe nuk di te them ndonje gje qe mund te kem vene re.
  Welcome back to Debian. :p :)
   
 14. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Desha te provoj pak versionin Kali/Linux keto dite nqs do kem kohe se me duket interesant
  E provova ne tel edhe sinqerisht ngela shume i befasuar me te.
   
  gurax likes this.
 15. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Pate rast per proven? Te la ndonje pershtypje ndonje gje?
   
 16. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Per motive kohe dhe pune se kam provuar sic duhet.
  E futa ne nje usb-stick ama se kam perdorur tamam vetem sa e hapa te shikoj se ca behej fjale.
  Pashe shume gjera interesante ama skisha kohe, shpresoj kte fundjave te jam i lire te tesoj dicka e te postoj pershtypjet mbi te :)
  Te thash ne Tel e provova edhe ngela shume i befasuar, shpresoj te jete edhe per pc nje gje e tille ;)
   
 17. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Kinezcja nje gjuhe e veshtire per mua por jo e pamundur per ta kuptuar.
   
 18. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Humor i cili eshte disi i pakuptimte nese nuk njihet sado pak kjo 'kinezcja' e permendur.
  D4rC 7337 57uff.

  Code:
  % make fire
  Make: Don't know how to make fire. Stop.
  
  % why not?
  No match.
  
  % gotta light?
  No match.
  
  % !1984
  1984: Event not found. # (on some systems)
  
  % How's my lovemaking?
  Unmatched '.
  
  % "How would you rate Bush's incompetence?
  Unmatched ".
  
  % [Where is Jimmy Hoffa?
  Missing ].
  
  % [Where is my brain?
  Missing ].
  
  % ^How did the sex change^ operation go?
  Modifier failed.
  
  % If I had a ( for every $ Congress spent, what would I have?
  Too many ('s.
  
  % man: why did you get a divorce?
  man:: Too many arguments.
  
  % %blow
  %blow: No such job.
  
  % \(-
  (-: Command not found.
  
  % sh
  $ PATH=pretending! /usr/ucb/which sense
  no sense in pretending!
  $ mkdir matter; cat >matter
  matter: cannot create
  
  % cd /tmp
  % touch this; chmod 000 this
  % ln -s /usr/bin/touch U
  % U this
  U: cannot touch this: no write permission
  
  % rm meese-ethics
  rm: meese-ethics nonexistent
  
  % ar m God
  ar: God does not exist
  
  % make love
  Make: Don't know how to make love. Stop.
  
  Supposedly on older Sun's make will also tell you
  
  Make: Don't know how to make love. How about war instead?
  
  % sleep with me
  bad character
  
  % ^What is saccharine?
  Bad substitute.
  
  % drink yellow_pages
  yellow_pages: Is a directory
  
  %touch me
  %chmod 000 me
  %touch me
  touch: cannot touch me: permission denied
  
  % ar x "my love life"
  ar: my love life does not exist
  
  % ar x "matey, the treasure"
  ar: matey, the treasure does not exist
  
  % talk Gorvachev@Kremlin
  talk: Kremlin: Can't figure out network address.
  
  % talk Comrade Khruchev
  [Your party is not logged on] 
  
  
  :p
   
  Seyfert and Dreamer like this.
 19. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Lol e forte kjo :D
   
 20. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Duhet patur parasysh se rezultatet e ketyre veprimeve varen nga lloji i shell te perdorur. Keto me lart psh, te tera kane sens me csh/tcsh dhe nuk japin rezultatin e treguar kur perdoret sh/bash/dash etj.
   

Shpërndajeni këtë faqe