Libri që keni në duar?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Vals, 10 Aug 2007.

 1. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Sa per te lexuar ne menyre qe te kesh dobi, puna qe zhvilloj me krijon kontakt te vazhdueshem me pjeseza informative ne pambarimsi. Dhe kur vjen radha te lexosh dicka qe te te shijoje dhe mos te te ngjaje me punen, do te ishte nje roman (eshte roman, pra mban emrin roman, dhe s'mund te jete i tille, por sa per shpjegim) trylyly. Ku leximi te rrjedhe pa ta marre vemendjen e pa ta vene trurin te punoje per te mesuar dicka. Vetem kenaqesi. Sado qe, edhe ne kete rast, dicka e vlefshme, ashtu instiktivisht, te mbetet ne memorie.
   
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Une keto dite mbarova se lexuari "Do Androids Dream of Electric Sheep?"
  Ky eshte libri mbi te cilin eshte bazuar edhe filmi "Blade Runner", ndonese filmi eshte shume i ndryshuar ne krahasim me librin. Ne film eshte ruajtur ambientimi i pergjithshem dhe nje pjese e personazheve, por detajet sidomos mbyllja ne fund jane ndryshuar komplet.

  [​IMG]


  @Aki ne nje teme tjeter kishte permendur Cthulhu.
  Une nderkohe jam duke lexuar "The Call of Cthulhu" nga H.P. Lovecraft.
  Aki, ja kam degjuar thirrjet me duket. :p

  [​IMG]
   
 3. Aki

  Aki Paint It Black

  Epo si mundet qe gjitha i meson nga une e prap para meje i sheh e i lexon ncncncnncnc

  p.s. bazuar nga tregimet e Lovecraft kane bere e nje liber Necronomicon

  p.s. 2 you owe me some books.....asap
   
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ah. Tani e kuptoj se nga eshte frymezuar Giger per koleksionin me piktura te quajtur gjithashtu 'Necronomicon'.
   
  Hope likes this.
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  une kam me shume se nje. I marr ne dore, i peshoj me dore, i marr ere dhe i le menjane :p
   
  Aki likes this.
 6. DarkBlonde

  DarkBlonde Valoris scriptorum

  Tunel- Ernesto Sabato
   
  joetisti_ and Linux like this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  I giorni dell'abbandono.
  "Elena Ferrante"
   
 8. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Les Miserables ~ Victor Hugo

  I erdhi radha më në fund
   
  Hope likes this.
 9. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Letërsia francese është e bukur.më pëlqen më shumë mopassani...lexim të mbare!
   
  TinkerBell likes this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  tani, i kam gishtat ne tastiere, dhe s'kam liber ne duar :)
   
 11. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Linwood Barclay ~ A Tap On The Window

  Deri tani mirë, shumë i mirë :)
   
  Rimseb10 and Hope like this.
 12. Artin

  Artin Papirus rex

  Një libër, që s'ia mbaj mend mirë as titullin, por më duket se titullohet "Katrina".
  Është një libër i vjetër, me faqe të zverdhura nga koha. E bleva kur isha në Tiranë, në një tezgë, te Ura e Lanës.
  Fillova ta lexoj që para 3 vitesh, po s'e mbarova, se s'më tërhoqi.
  Do t'i vihem ndonjë ditë ta mbaroj...
   
  Anabell and DarkBlonde like this.
 13. DarkBlonde

  DarkBlonde Valoris scriptorum

  Nora Roberts
  The art of Deception
   
  Rimseb10 likes this.
 14. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  "Ate qe mua me ngjante nje kryeveper,ua tregoja te rriturve dhe i pyesja nese vizatimi im i friksonte. Ata me pergjigjeshin: "Perse te na trembe nje kapele? "
  Une nuk kisha vizatuar nje kapele,por nje gjarper boa qe po gelltiste nje elefant. Atehere provova te vizatoja pjesen e brendshme te gjarprit boa,qe te rriturit ta kuptonin. Ata gjithmone kane nevoje per shpjegime."
  [​IMG]
   
  Last edited: 21 Dec 2017
 15. Aki

  Aki Paint It Black  Oii princi vogel e di qe e ke te postuar e ne shqip ketu ne forum? <3
   
 16. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Me vertete? Nuk e kam ndeshur ,ma trego
   
 17. gurax

  gurax Pan ignoramus

 18. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Per nje grua qe shqetesohet per fatin e saj,CORAPJA e GRISUR eshte....KATASTROFE kombetare.

  E kuptoja.Ishte po ai gezim qe kisha perjetuar ne Nise-ne plazhin me te shtrenjte euroLESH(shenimi im)-tek zbulova se...kur ka batice(hap VESHET)...MBETURINAT e qytetit,pluskojne mbi ujerat ku lahen...milioneret(PARAZITET).

  GABO....sa BRILIANT.

  Faqja 55-56-te.
   
  Last edited: 22 Mar 2019
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Fatzinj, te varfer, lakuriq, turitur,
  Kudo dhe cdo vend te botes qofshi
  Qe pa strehim e pa shprese po duroni
  Sulmin e kesaj sqote te pabese,
  Si do te mbrohi nga stuhi si kjo,
  Me kryt te zbuluar, pa mbulese,
  Me barkun zbarsur, rrobat lecka lecka, Sa pake kam menduar per kete!
  Dil jashte e ndje se cvuajne fatzinjt
  E jepu cke pertej nevojes sate,
  Qe ashtu te jesh me I drejte para qiellit.

  Ne te ardhmen e larget, kur cdo gje do te ndryshoje..... drejtesia do te vihet ne vend, virtyti I beses, morali I larte, dashuria pa interes do te lulezoje ne nje shoqeri te ardhme......

  Kur prifterinjte bejne c’predikojne
  Kur mejahxhiu si hedh uje veres
  Kur rrobaqepesi nuk I fsheh me coprat,
  Kur sdigjen t urtet po kodoshet
  Kur cdo padi gjykohet drejte,
  Kur njerzia skane borxhe
  Kur shpifia sgjen me vend ne gjuhe… Kush do te rroje, do te shohe
  Qe njerzit te ecin me dy kembe.

  Nje liber qe se ka SHKRUAJTUR noi FSHATARUC ka myzeqeja,qe e GRITE MALARJA,ne MORRI me PLESHTIN u zishin me bo ven!!!!Ku kjo-Airbourne?Ne ZHULIN e tij dhe i duket vetja....Shekspir,alias LESHITking bardhyl.

  Qe thoni juve.
   
 20. Artin

  Artin Papirus rex

  Librin për të cilin fola më sipër, e kërkova një ditë ta lexoja, por nuk e gjeta. S'di se ku e kam vënë...
  Në epokën e internetit, librave prej letre u ka rënë pak vlera, por janë akoma të lexueshëm.
   

Shpërndajeni këtë faqe