Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  zili (miredashese) per aftesine tende qe shkruan poezi edhe ne anglisht, shefki. Komplimente !
   
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nje gje e madhe dhe jo
  nje fillim pak si pak
  nuk kam ty por po
  me je si cunam ne gjak.
   
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  s'e di pse s'me merr komanden qe te shkruaj ne shqip... !! (e dhe c)
   
 4. shefki

  shefki Papirus rex

  GEZUAR MIQ!!!  LOT BARDHESIE


  Ne nje mbermje janari jashte neper rrezine

  binte bore me dengje me egersi

  gjuetari i betuar aty zuri pusine

  per ujkun qe ngordhi ne strofken e tij


  Ate nate gjuetarit gjymtyret i ngrine…

  Miqte e tij s’e prisnin ate mort

  Dhe gjithkush qau per burrerine…

  E ujkut qe u betua me fort
   
 5. shefki

  shefki Papirus rex

  KUVENDUES!


  U mblodhen boll te Sopi Poshtem I Shales

  Hajvane,nepunes,spiune, batakcinj….

  Te gjithe gjarperuan kembadoras mehalles

  Pervec memecit te verber jabanxhi
   
  joetisti_ likes this.
 6. shefki

  shefki Papirus rex

  TEATER


  Ai burre the asnje tjeter

  Trokiste buzet ne vend qe te trokiste duart

  Dhe dic hidhte ne leter


  Pa vemendjen e tij aktoret u shushaten

  U ulen rreth tij per te lexuar…

  Spektatoret e tjere u hallakaten


  Aktoret lane sallen pa fjale

  Ai burre gjithashtu…

  Me letren e tij te gjalle
   
 7. shefki

  shefki Papirus rex

  VEMENDJE


  Plaka kalojne uren e gurte

  Kalamanjte rrahin peshq ne perrua

  Dhente skerdehen

  Lendina me kenaq syte…


  E shtrire ti sillesh urte

  Pa fjale me ndjek mua

  Buzet te zbehen

  Pret puthjen time te dyte
   
 8. shefki

  shefki Papirus rex

  PREMTOME…


  S'mbaj meri une ty rrembyesi im

  Ti me rreh rregullisht mire e mire

  Me le zgjuar nga agimi ne agim

  Me jep kripe e rreshire


  Mua me lidhe sy,kembe e duar

  Qe kur me zure prite

  S’te mbaj meri zoteria juaj

  Premtome uje cdo dite!
   
 9. shefki

  shefki Papirus rex

  QEN


  E lashe ate pune qensh
  bej fjale per qen qe lejohen ne qebabtore
  qen qe lejohen mesh dhensh
  qen qe mbajne me shume se nje dashnore...
  dhe lehen kur u prisha
  e dashuroja ate pune
  orakuj pordhesh isha
  s'nuhaste kush si une
   
 10. shefki

  shefki Papirus rex

  DASHURI
  Enkas e zgjodha kete titull ndjelles
  sa per te joshur jetimet e urrejtjes
  jam i paudhe i humbur sikur ju
  harxhoj cdo fjale qe dashurohet neper tru
  kujtoj dhe budallalleqet e mia
  tani qe,te permirsuara,i perserit femija...
  dhe them dreqi ta haje gjithcka pervec dashurise se cofur
  qe ne njerezit shqyejme dhe mbetemi te pangopur
  per dashuri mu sos durimi
  eshte shprese e ngathet shkerdhimi
  ndjenje banale pagezuar ne tempuj buzeqeshjesh
  epo si te mos prekesh!?
   
 11. shefki

  shefki Papirus rex

  TELEPATI BAJATE!
  Shsh...eshte enderr
  mos bertit ashtu
  e di qe nje dite
  s'do te jemi me ketu
   
 12. shefki

  shefki Papirus rex

  VETVEHTE
  Aha tani e di
  c'bicim je ti
  me kot perpiqesh...
  me kot hiqesh
  mos ik aty rri !
   
 13. shefki

  shefki Papirus rex

  PAVARSI


  Sa erresire

  Sa shi…

  Sa udhe e pashtruar- c’rrepire!

  Sa pafundesi

  Sa mire qe dola vetem,sa mire

  Sa mire… pa femije…
   
 14. shefki

  shefki Papirus rex

  MREKULLI MADHORE


  E lashe prapa qytetin

  Edhe fshatin


  U futa ne nje guve

  Ku jetonte nje murg

  Me nje pjate e nje luge

  I ulur ne cung

  Dhe fola me te shqipen qe po humb!
   
  Artin likes this.
 15. shefki

  shefki Papirus rex

   
 16. shefki

  shefki Papirus rex

  faleminderit


  TRILL


  Dikush ka shperndare lekura bananesh ne trotuar

  Une ulem…vezhgoj

  Ai qe ka per t’u dermuar le t’me fajsoje!
   
  joetisti_ likes this.
 17. shefki

  shefki Papirus rex

  STATUJE KUJTIMI


  Sigurisht e dashur mund te largohesh me dashnorin tend

  Edhe sended e mia dua qe ti ngarkosh…

  Tashme kam gjithe ate shend

  Shtepia jone eshte bosh


  Edhe sikur te lesh prapa ndonje kordele

  Do te ta sjell mos u habit

  Pastaj do te iki me vrap pele

  Te blej dinamit


  Do ta ndez ne shtepi

  Po te kthehesh ti
   
 18. shefki

  shefki Papirus rex

  KETEJ…


  Erdhi dimri

  Fryn thellimi

  Jam barkbosh prane shetitores plot

  Era e qepeve aroma e biftekeve

  Oh zot


  Lyps s’behem ne kete jete

  Ndonje dyqan pengu do kete

  Mund te shes rripin qe mbaj ne brez

  Do mbetem pa kulete pa xhakete

  Kur te eci serbes


  Ketej pune ka shume

  Asnje s’dua une!
   
 19. shefki

  shefki Papirus rex

  UNE NIPI…


  Sa e dua gjyshen

  Eh sa eshte plakur

  E ushqej… me pelqen

  E pres duar hapur

  Perralla me s’me rrefen

  Gjyshja ime… e pasur
   
 20. shefki

  shefki Papirus rex

  BESIM


  Dje qendrova ne hava

  Bota me mori per qerrata

  Askush s’tha

  “ku qendrove vella?”
   

Shpërndajeni këtë faqe