GJUHET E PROGRAMIMIT

Diskutime tek 'Programimi' filluar nga kuriozi000000000000000000, 5 Dec 2005.

 1. kuriozi000000000000000000

  kuriozi000000000000000000 Primus registratum

  GJUHET E PROGRAMIMIT

  do deshiroja qe ndokush te publikoje ndonje informacion per gjuhet e programimit si Paskal etj.

  ose te na nxjerre ndonje pdf ose dicka te tille per ndonje gjuhe se kemi nevoje ta mesojme.

  Thanks.
   
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

 3. ladio

  ladio Primus registratum

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  Per Python:
  Dive Into Python - http://diveintopython.org/

  shume liber i mire, dhe eshte falas

  cheers
   
 4. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  click-man,te keshilloj ta lesh Paskalin se tashme eshte gjuhe e superuar dhe gati gati nuk perdoret me.Eshte e vertete qe me gjuhet e programimit ndodh si me gjuhet e huaja...sa me shume te dish aq me mire eshte.Ne fakt nuk di nese ti kerkon te njohesh gjuhet e programimit per kuriozitet apo sepse te duhen ne pune psh,por do te te keshilloja te perqendroheshe me teper tek gjuhet:
  1)C-qe mbetet baza e sistemeve te shfrytezimit (me duket se kshu quhen ne shqip ,gjithsesi e kam fjalen tek Sistemet Operative) Unix e Unix Like (Linux).
  2) C++ - gjuhe kjo e prejardhur nga C por i drejtuar drejt objekteve

  3) JAVA- last but not least ,edhe kjo e drejtuar drejt objekteve( dhe per kete e ngjashme me C++) dhe e parashikuar si gjuha e se tashmes dhe e se ardhmes fale perparesive qe ofron kjo gjuhe ne krahasim me gjuhet e tjera...

  Kaq do te keshilloja une..Gjuhe programimi ka plot( FORTRAN ,COBOL,PASCAL,BASIC etj )por ato qe permenda me lart mund ti konsideroja me te rendesishme.
   
 5. Eugidia

  Eugidia Primus registratum

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  Nqs do te dish per assembly, gjuhe e cila eshte baza, dhe eshte sh e domosdoshme po te duash te behesh hacker, shko tek versioni anglisht tek:
  http://www.drpaulcarter.com/pcasm/
   
 6. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  Avash avash..hapesi i temes,te pakten me sa thote,s ia ka haberin gjuheve te programimit,kurse ti flet se si te behesh hacker.S'besoj se mjafton nje manual perdoruesi te nje gjuhe assembler per tu bere hacker.Duhet te dish mbi gjithcka qe ka te beje me kompjuterin per te arritur nje nje stad te tille.Ia kalofshi mire.
   
 7. just guru

  just guru Primus registratum

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  click-man,te keshilloj ta lesh Paskalin se tashme eshte gjuhe e superuar dhe gati gati nuk perdoret me.Eshte e vertete qe me gjuhet e programimit ndodh si me gjuhet e huaja...sa me shume te dish aq me mire eshte.Ne fakt nuk di nese ti kerkon te njohesh gjuhet e programimit per kuriozitet apo sepse te duhen ne pune psh,por do te te keshilloja te perqendroheshe me teper tek gjuhet:
  1)C-qe mbetet baza e sistemeve te shfrytezimit (me duket se kshu quhen ne shqip ,gjithsesi e kam fjalen tek Sistemet Operative) Unix e Unix Like (Linux).
  2) C++ - gjuhe kjo e prejardhur nga C por i drejtuar drejt objekteve

  3) JAVA- last but not least ,edhe kjo e drejtuar drejt objekteve( dhe per kete e ngjashme me C++) dhe e parashikuar si gjuha e se tashmes dhe e se ardhmes fale perparesive qe ofron kjo gjuhe ne krahasim me gjuhet e tjera...

  Kaq do te keshilloja une..Gjuhe programimi ka plot( FORTRAN ,COBOL,PASCAL,BASIC etj )por ato qe permenda me lart mund ti konsideroja me te rendesishme.

  [/ QUOTE ]


  Plotesisht dakort me gjithcka Dafne tha. Ajo eshte rruga me e mire per te ndjekur. Per c te keshilloj, meqenese qenke fillestar "C for Dummies Second Edition", me shume mund te gjesh ketu mbi te...
  Per kete e-book dhe te tjere mbi programimin kontakto ne pm.
  Gjith te mirat.
   
 8. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  Uh,shyqyr ne nje gje te pakten re dakord me mua...
   
 9. just guru

  just guru Primus registratum

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  Hahaha epo pas fortunes del dielli. Do te keshilloja edhe nje liber tjeter pek me i avancuar se ai i pari por qe nuk e kam gjetur dot. C All-In-One Desk Reference For Dummies. Po ta gjeje ndokush le te beje nje ze, se me duhet edhe mua.
  Shendet
   
 10. aka70

  aka70 Primus registratum

 11. lonely_lion

  lonely_lion Primus registratum

  Re: GJUHET E PROGRAMIMIT

  ne cdo tutorial per c do te shikosh fjalet :
  c nuk ehste per fillestare !

  pascal ? pse jo? meso llogjiken dhe ....
  kalo ne delphi ,krenaria e borland !

  sidoqofte.... ska preferenca.lexo,meso dhe ndalo aty ku te pelqen !!!!

  mua me ka pelqyer te ndaloj tek :

  <font class="small">Code:</font><hr /><pre>www.ware.jconserv.net</pre><hr />
  KraX/UAC team
  United Albanian Crackers

  p.s.

  sa per gjuhe programimi ....
  disa !!!
   
 12. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  disa nga gjuhet e programimit jane C ,,,C++,,,C#,,,, JAVA,,,,DELPHI ,,SI DHE VISUAL BASIC
   

Shpërndajeni këtë faqe