Vende qe duhen pare perpara se te vdisni

Aki

Paint It Black
Po shoh plot tema ku do donit te jetoni, 10 vendet me te bukura etj etj.....po shikoja nje dite ne internet nje faqe te quajtur places to see before you die dhe thashe, Toka vertete qe ka shume vende te bukura sa qe smund te kufizohen vetem me nje numer 10, apo 50 prap pak jane, madje nese Universi ka galerine e vete pse mos te kete dhe planeti yne :p,mbase dhe tani si sezon i veres qe eshte na jep ndonje ide per pushime, e nese s'kemi mundesi edhe vetem per enderrime pse jo :)
Te ndajme se bashku fotografi te ndonje shteti, qyteti ose vendi karakteristik qe ju ka rene ne sy ose qe ju ka pelqyer.....
 

gurax

Pan ignoramus
Ja nje vend qe ja vlen te shihet ndonjehere.

Muri i Madh Kinez
Sidomos ne disa vende, si ketu ku eshte bere foto, qe ndergjegjesohesh se per cfare ndertimi fantastik behet fjale. Poshte kembeve ke dicka te ngjashme me bedenat e nje keshtjelle, dhe kur veshtron perpara dhe prapa vetes kupton se keto bedenat e keshtjelles kalerojne neper majat e maleve derisa te te mund te te shohe syri dhe duket si nje cope spango e gjate e gjate... dhe kur hedh prape syte poshte kembeve je duke qendruar fiks mbi kete "cope spango".

great_wall.gif
 
  • Like
Reactions: Aki

Aki

Paint It Black
Te nis une me Kilin(Chile dmth :p)
Mbase nga deshira per arkeologjine, ose se me thone kam koken e madhe perhere kam dashur te vizitoj Easter Island, nje ishull ne perendim te Kilit (se pse i thone ishull lindor ec e merre vesh :p) me do figura te lena nga kiha e Rapa Nui te quajtur Moai (dmth nese keni koken e madhe do ndjeheni si ne shtepine tuaj :p)

chile-easter_00378738.jpg
LS_Chile.jpg

Kili ka dhe shkretetiren e Atakames, qe llogaritet si vendi me i thate ne tere boten

416935466_03a5f00306_z.jpg
7e1e2b3effb9bf62b67f0a85b68af084.jpg

Ose nese keni shume lek, do vizitoni dhe Algarrobo, ne bregdet te Kilit, ku ndodhet pishina me e madhe ne bote :p

o-POOL-900.jpg
biggest-pool.jpg
 

katsune

cherry blossom
Aki, e ke pare filmin 'dancer in the dark' me Bjork? :)

Nuk kam sjelle asnje vend, por nje pjese nga filmi :)
 

Aki

Paint It Black
Kjo per Lisa, nga qe e pelqu shume :p

Mauritius, nje ishull ne juglindje te Afrikes, ne Oqeanin Indian....sasia e madhe e depoziteve qe levizin nen detin ndryshojne ngjyrat nen uje sa qe japin iluzionin e nje ujevare nenujore :)

Underwater_Waterfall_Illusion_at_Mauritius_Island.jpg
mauritius.jpg
mauritius2.jpg
 

Aki

Paint It Black
Islanda...because rest of the Europe is too mainstream :p....nisur nga ujevarat, shpellat me kristale akulli deri te vulkanet, te shikuara nga larg :p dhe mos harrojme aurora borealis, fantastike...

iceland-insane.jpg
ice-caving-3-guide-to-iceland.jpg
eyjafjallajokull-volcano-large.jpeg
iceland_kirkjufell_05.jpg
Reykjavik-church-Hallgrimskirkja-in-Iceland.jpg
 

Aki

Paint It Black
Skotlanda, vendi ne te cilin jam dashuruar si e vogel qe kur kam pare filmin Highlander, me dialekt, me tinguj, me kulture dhe me highalnds...

national-trust-for-scotland.jpg
18194.jpg
23-pictures-that-will-make-you-want-to-visit-scotland.jpg
scotland-02.jpg
Edinburgh-Castle-3.jpg
Scotland.jpg
 

Aki

Paint It Black
Petra, qyteti i gurit ne Jordan i themeluar diku rreth 300 vjet para eres sone nga Nabateanet...
Petra-in-Jordan-001.jpg
Petra-by-Night-X2.jpg
Petra-Jordan-82-L.jpg img_1310.jpg
 

Lisa

Moderator
Anëtar i Shtabit
Kjo per Lisa, nga qe e pelqu shume :p

Mauritius, nje ishull ne juglindje te Afrikes, ne Oqeanin Indian....sasia e madhe e depoziteve qe levizin nen detin ndryshojne ngjyrat nen uje sa qe japin iluzionin e nje ujevare nenujore :)

View attachment 1900
View attachment 1901
View attachment 1902
Moj ti moj...:p cben keshtu me terbove ?:( :p Shume bukur eshte vertet ama une jam cik tradicionale do vete ne vendlindje..SARANDE me pushime kete vit :)
 
  • Like
Reactions: Aki

Aki

Paint It Black
E lash per tjeter here ate se u lodha :p
do shkojme dhe atje ne cke ti :p
Ah mos harroj, ka nje ure overtoun bridge ku qente shkojne hidhen dhe nese nuk vdesin hipin prap e provojne prap te hidhen, nje mister i vertete, duhet vizituar :)
 

katsune

cherry blossom
E lash per tjeter here ate se u lodha :p
do shkojme dhe atje ne cke ti :p
Ah mos harroj, ka nje ure overtoun bridge ku qente shkojne hidhen dhe nese nuk vdesin hipin prap e provojne prap te hidhen, nje mister i vertete, duhet vizituar :)

Po pse hidhen nga kjo ura qente? Cfare thuhet rreth ketij misteri?
 

Aki

Paint It Black
Besoj se eshte marketing per ta afirmuar vendin, mbase ka ndodhur, por jo aq shpesh, ka pasur dhe nje vetvrasje me duket
Sa per misterin....some portal/gate to the Devil's nest :)
 

katsune

cherry blossom
Aki, nuk e kisha degjuar ndonjehere prandaj pyeta :) m'u duk nje fenomen i cuditshem ngaqe te kafsha instinkti i mbijeteses eshte shume i theksuar.
 

Aki

Paint It Black
Kam pare nje video disa vite me pare, per keto mistere te cuditshme, po qe zakonisht i shpjegojne ne kete menyre me gjera paranormale shpesh, fatkeqsisht nuk e mbaj mend ta gjej videon
 
Top