Tre mënyrat për ta dashur veten

Mystique

Larg
Anëtar i Shtabit
1. Njihe dallimin mes gjërave të vlefshme dhe gjërave të mira

Stoikët besonin se vetëm gjërat që janë fisnike të moralshme janë të mira për njeriun. Pjesa tjetër është, siç ata e quanin, “Indiferentët”. Për shembull, paratë janë të vlefshme por nuk janë domosdoshmërisht të mira. Nëse diçka për ne është e përshtatshme dhe i kënaq nevojat tona të tanishme, jo domosdoshmërisht do të ketë rezultat në lumturinë tonë. Ju mund ta duani veten vetëm atëherë kur impulset tuaja ju udhëheqin drejt asaj që është e mirë për vet-ruajtjen tuaj dhe jo vetëm asaj që është e kënaqshme. Për shembull, nëse shikoni diçka në YouTube duket shumë më e kënaqshme se sa studimi për 5 orë. Megjithatë, studimi mund të na udhëheq drejt një lumturie më të madhe në kuptim afatgjatë. Kujtohuni se sa të kotë ndiheni pasi keni shpenzuar një ditë të tërë duke shikuar video në YouTube dhe sa të dobishëm ndiheni pas një dite të gjatë leximi.

2. Vëji të tjerët para vetes

Shumë njerëz nuk pajtohen më këtë qëndrim, për shkak se ata janë mësuar nga autorë të zakonshëm se nuk mund t’i duash të tjerët pa e dashur veten së pari, mësim i cili nuk është i vërtetë. Ta duash veten është e rëndësishme, por nuk mund ta meritosh dashurinë ndaj vetes nëse nuk i duani të tjerët së pari. Ne përpiqemi të ndjekim atë që është e mirë per ne dhe që ruan mirëqenien tonë, por do të ishte irracionale për ne që të zgjedhim diçka që është e dobishme vetëm për ne. Ne nuk duhet të bëhemi vetiakë. Mendojeni në këtë mënyrë: nëse duhet të zgjedhni mes pasurisë tuaj dhe shëndetit të dikujt tjetër, cila zgjidhje do të ishte më racionale? Vetëm kur i duam të tjerët, do të jemi në gjendje ta duam edhe veten.

3. Kënaqi dëshirat e tua, por mos lejo që ato të të manipulojnë

Ju nuk jeni i krijuar nga guri dhe sigurisht se nuk keni nevojë ta largoni kënaqësin nga jeta juaj. Në fakt, kënaqësia është pjesë e gjërave që do të ju bëjnë të lumtur. Megjithatë, është e rëndësishme të mos lejosh që kënaqësia të ju shkatërrojë. Dilni në mbrëmje dhe pini, por mos pini më shumë se sa që duhet. Ju duhet kohë pas kohe t’i lejoni vetes kënaqësi të vogla, për aq kohë sa nuk e llastoni veten së tepërmi me ato kënaqësi. Vet-mjaftueshmëria është e rëndësishme, por ju duhet të jeni të arsyeshëm dhe në gjendje t’i zgjedhni gjërat që vërtetë ju kënaqin dhe jo vetëm gjërat që duken me të kënaqshme. Gjithmonë mendoni për terma afatgjatë.


Marre nga:filozofia.al
 

Alivia

Forumium maestatis
Nganjehere broshurat,filozofike,psikollogjik jane boshe dhe te lodhshme,jane si nje fllusk qe tjerret sa majtas sa djathtas,kur ne fakt percjell nje normalitet te thjesht jetese ,shpesh here,duke komplikuar dhe te thjeshten ne te perbere,etj etj.
Gjithesesi dhe pa to nuk jetohet.
Ne lidhje me dashurin e vetes dhe te tjerve,jane dy vektor qe s"para nderpiten po te dish ti ushqesh,s"kane pse ndikojne tek njera-tjetra. Dhe dikush qe nuk done tjeret dhe jeten,ska shanc te dashuroje as veten,dashuria eshte shkembim me shume se asgje tjeter,qofte brenda per brenda nesh ,qofte ne lidhje me tjeret.
 

MrCool

Oldschool
Une e kam menyren time.

Dal para pasqyres, shoh veten per ca sekonda, i them ca fjale te magjishme dhe jam shume ne rregull me veten. :skip::skip:
 

joetisti_

Locus omnem
1- gjeji nje femer
2- jepi te haje, te pije
3- lere te fleje
(doli pak si ajo qe thuhet: ha, pi, rri ... :))

Vetëm kur i duam të tjerët, do të jemi në gjendje ta duam edhe veten.
Ha, dhe le te thone pastaj qe s'jam i zgjuar. Une i dua keto vajzat e forumit, sepse dua veten :p
 

joetisti_

Locus omnem
Ju nuk jeni i krijuar nga guri dhe sigurisht se nuk keni nevojë ta largoni kënaqësin nga jeta juaj. Në fakt, kënaqësia është pjesë e gjërave që do të ju bëjnë të lumtur. Megjithatë, është e rëndësishme të mos lejosh që kënaqësia të ju shkatërrojë. Dilni në mbrëmje dhe pini, por mos pini më shumë se sa që duhet. Ju duhet kohë pas kohe t’i lejoni vetes kënaqësi të vogla, për aq kohë sa nuk e llastoni veten së tepërmi me ato kënaqësi. Vet-mjaftueshmëria është e rëndësishme, por ju duhet të jeni të arsyeshëm dhe në gjendje t’i zgjedhni gjërat që vërtetë ju kënaqin dhe jo vetëm gjërat që duken me të kënaqshme. Gjithmonë mendoni për terma afatgjatë.

Shume bukur thuhet ketu, por nese keto nuk behen nga dikush, do te thote se ai/ajo jo se nuk i di, por rrethanat nuk e lejojne...
 

Artin

Papirus rex
Kujto anët e tua të mira dhe përpiqu të përmirësosh të tjerat.
Nëse nuk përpiqesh fort për përmirësimin, nuk mund ta duash veten.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
I made you right the very first time, baby. Nothing to improve.
If you try to improve perfection, you will only deteriorate it.
The more perfect I am the more perfection I see in others.
The better I paint them the better they become.

EK
 

Alivia

Forumium maestatis
Veten duhet me dasht.
Por duhet te dime ta duam.
Me veten s"duhet me abuzu ,per shembull;-me nxjerr gjithefar lloj idiotesie nga goja ose ne shkrim.
Duhet me kujdes,me dasht mire,me perkdhel . :p
Por me kryesorja eshte te duam shoqerine me veten.
Vetja ka pune ta kuptosh,shumica e dynjas niset me kuptu dhe me sqaru boten, me iden qe me veten ka mbaru pune.
Gabim fatal :p
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Po t'i kisha bere te gjithe njelloj nuk do te kishte kuptim.
Alivia ti je perfekte per nje qe eshte si ti dhe qe te kupton. Ti je kapak per nje tenxhere te vecante. Ti ofron strehe per kete lloj tipi. Ofroje vazhdimisht veten ashtu si je dhe DIKUR, DIKUSH do te shquaje karakteristikat e tua dhe do te te gezoje e do t'a gezosh.

Ka kembe dhe ka koke i thuhet nje muhabeti.

Nuk ka absolutisht asnje gabim ne absolutisht asnje gje.

Gabimi u krye ne 2007! FATALI. Per ata qe e ben. Jo per te mijte. Dhe fatkeqsisht ti nuk je e imja!

Fat pac,

Eleonore
 

olofssonlarstony

Forumium praecox
Përshëndetje Z. dhe znj
Numri im (whatsaap) : +46705117485
Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 20000 € në 5.800.000 € me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
* Kredi Financiare
* Kredi hipotekore
* Hua për investime
* Auto kredi
* Borxhi i konsolidimit
* Linja e kredisë
* Hipotekë e dytë
* Shlyerja e kredisë
* Hua personale
Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
 
Top