Thenje filozofike.

`AsD`

Primus registratum
Thenje filozofike.

Jo cdo njëri që e njef thellsitë e intelektit të tij , njef edhe thellsitë e zemres së vetë.

Po e deshe mirësinë, atëhere ti do të bëhesh patjetër i dobishem për atdheun tënd pa menduar dhe pa u përpjekur të bëhesh i tillë.

Kush me ndergjegjje hidhet në rrezik për hir të së mirës dhe nuk i frikësohet atij , është i burrëruar dhe pikërishte kjo është burrëria.

Heroizmi ynë ndeshet jo në vepren e lartë të trimerisë luftarake , por vetem në veprimet heroike të burrërisë qytetare.

Që të bësh nga njerez të mirë qytetarë, duhet t´u japesh atyre mundesi që të zhvillojnë të drejtat dhe të plotësojnë detyrimet e qytetarit.

Kur unë bëj atë që deshiroj nën forcen e domosdoshmerisë , do të thotë që nuk jam i lirë.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Thenje filozofike.

Trim nuk është ai që nuk e njeh frikën. Ai që nuk njeh frikë është budalla. Trim është ai që edhe pse ka frikë arrin ta mundë atë.

S'e maj men se kush e ka thon.
 

`AsD`

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.
Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.
Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.
Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.
 

SyZeza

Grupi i të moçmëve!
Re: Thenje filozofike.

Une ju them cdo gje qe ne te vertete s'eshte asgje..dhe asgje nga ajo qe eshte cdo gje..
Mos u genjeni nga keto qe po them.Ju lutem degjoni me kujdes e perpiquni te kuptoni ate qe s'po ju them..
 

Ad

Nev
Re: Thenje filozofike.

Nuk behen petullat me uje- e gjej shume filozofike si shprehje /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

Zemrushi

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

Dashuria sundon gjithcka , edhe ne vete i nenshtrohemi dashurise.

VIRGJILI.
 

Zemrushi

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

E mira e njeriut qendron tek dashuria, siç qendron te rrezet e diellit fruti i nje peme.

L.TOLSTOJ
 

Zemrushi

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

Njeriu dashuron jo se esht ne interes te tij te doje nje send me teper se nje tjeter, por se dashuria esht thelbi i shpirtit te tij, sepse nuk mund te mos dashuroje.

L.TOLSTOJ
 

Zemrushi

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

Dashuria esht si ethet: lind dhe shuhet pa nderhyrjen me te vogel te vullnetit.

STENDAL
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Thenje filozofike.

Eshte shume i zgjuar ai qe di te fshehe zgjuarsine e tij.

Mjekesia krijon njerez te semure, matematika njerez te trishtuar, feja mekatare.

Dashuria eshte e verber,miqesia mbyll syte.

Shume njerez ulerasin te verteten, por pa stil eshte e kote, nuk sherben.
 

nirvana_m

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

vec shprehje filozofike nuk jane keto

beni mire ti postoni ke ato temat e san valentinit dhe ke ato ke recetat e kuzhines
 

Zemrushi

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

Mund te jesh modest pa qene i mençur, po s'mund te jesh i mençur pa qene modest.
 

Zemrushi

Primus registratum
Re: Thenje filozofike.

Mirsjellja esht lulja e njerzimit: kush nuk esht i sjellshem, nuk esht as njerzor.

ZHUBERT.
 
Top