Si votohej ne vitin 1945.

Prodigychild01

Primus registratum
Re: Si votohej ne vitin 1945.

Fillimisht postuar nga lir:
[qb] orosh, si zakonisht ti i lexon gjerat me ate spin qe te teket ty e jo si i shkruajne te tjeret, une nuk thash qe tema mos te hapet, por te trajtohet me seriozitet, dhe rendesine qe ka. Ne kemi dal me plage te renda nga 60-70 vjetet e fundit e nese te dyja palet nuk i shohin e pranojne fajet e tyre atehere keshtu do te grihemi dhe per 70 vjet te tjera. Prodigy ka te drejte kur thote se ka pas klasa, po une di te te them qe kusherinjve te mi i eshte vrare babai nga ballistet dhe gjermanet ne 43, kur ai dhe ata te tjeret nuk kishin as pushke ne dore. Sipas jush keta duhet te vrasin dhe nipat e atyre ballisteve? apo ata qe u hoqen nga puna ne 92 se sdeshen me u bashku me pd,e u shtyne nga varferia ne skamje duhet ca duhet te bejne. Sa duhet te vazhdoje cikli i hakmarrjes? Dua te them se tema te tilla duhen trajtu me me shume sensibilitet, dhe kjo shkon dhe per gjeneralin sigurisht, sepse plaget jane te thella e sduhen ngacmuar. Ne doni te kuptoni dakort, nese jo vazhdoni hapni tema me qellim provokimi e njerzit do ti bien atyre fyejve te hakmarrjes e inatit pa mbarim.
Prodigy, whatever makes u feel better man..prap se prap e ke tepru me ato sharjet.
shnet [/qb]
Te dy gjysherit e nje stergjysh i kam pasur partizane! Vllai i gjyshit ra deshmor ne malet e librazhdit me brigaden e pare sulmuese. Stergjyshi e kapi pushken me brigaden e pare ne 39, dhe nuk e leshoi deri ne 45 duke i ndjekur gjermanet ne jugosllavi!!!

Prandaj urrejtja kunder kriminelit merhum eshte thjesht personale si cdo njeri me botekuptim qe di ti shikoje gjerat jashte kallepeve politike.
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Si votohej ne vitin 1945.

<span style="font-weight: bold">Prodigy</span> FALEMINDERIT!
wave.gif


po deshe e pijme edhe nej kafe &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Si votohej ne vitin 1945.

Bukuroshja,nuk kam mendime komuniste,por nuk jam dakord qe te shahet tjetri me familje,edhe sikur te ishte vete Dulla ketu!!!!Nuk mund te keme mendime komuniste,mabsi une kam vujt 50vjet rresht,duke fillu qe nga '45!!!
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Si votohej ne vitin 1945.

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Bukuroshja,nuk kam mendime komuniste,por nuk jam dakord qe te shahet tjetri me familje,edhe sikur te ishte vete Dulla ketu!!!!Nuk mund te keme mendime komuniste,mabsi une kam vujt 50vjet rresht,duke fillu qe nga '45!!! [/qb]
sipas Bukuries,te jesh kapitalist (sic &quot;eshte&quot; ajo) duhet te shash nga familja dhe te perdoresh dhune,se ndryshe,po bere kritika dhe te keshillosh te tjeret,je komunist &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

PS:Ti OROSHO,qe the &quot;sduhe te shaje edhe sikur te ishte vete &quot;Dulla&quot; ketu&quot;,duhet te kesh dicka parasyshe: SE KETO LAPARAKET (qe te mos perdorim ndonje llaf tjeter) ne kohen e PPSH,edhe kur pirdhte Enveri i thonin : SHENDET! .... ihiihii &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

une cuditem vertet me juve: KUSH ESHTE TRIM TE JAPI ADRESEN NE MESAZH PRIVAT EDHE I SHKOJ UNE PER 24 ORE,EDHE I SQAROJE....OSE DERGOJ NDONJE NGA WWW.FARKSH.TK &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
 

lir

Primus registratum
Re: Si votohej ne vitin 1945.

Te dy gjysherit e nje stergjysh i kam pasur partizane! Vllai i gjyshit ra deshmor ne malet e librazhdit me brigaden e pare sulmuese. Stergjyshi e kapi pushken me brigaden e pare ne 39, dhe nuk e leshoi deri ne 45 duke i ndjekur gjermanet ne jugosllavi!!!

Prandaj urrejtja kunder kriminelit merhum eshte thjesht personale si cdo njeri me botekuptim qe di ti shikoje gjerat jashte kallepeve politike.
ste tha njeri mos urre kriminelin, por mos e nxirr inatin qe ke per te te nje i trete..

Ps: secili ka botkuptimin e vet. kapelat politike jane vetem mandate 4 vjecare, mund ti vesh e ti heqesh si te dush..truku eshte ti qendrosh i vetvetes, parimeve te tuja si njeri..gjenerali e ka bere zgjidhjen e vet ne baze te botkuptimit te tij..
 

Leopardii

Primus registratum
Re: Si votohej ne vitin 1945.

Parlamenti i parë i pasluftës dhe fundi i opozitës së tij

Parlamenti i parë i Shqipërisë së pasluftës, i dominuar nga komunistët, të cilët merrnin pjesë në zgjedhje nëpërmjet përfaqësuesve të Frontit Demokratik, i filloi punimet plot 10 ditë si kishin përfunduar zgjedhjet e përgjithshme, pra në 12 dhjetor 1945. Por situata demokratike e prezantuar aq bukur ditën e zgjedhjeve, ku çdo shqiptar e dha votën e tij me dëshirë për atë që kishte drejtuar luftën, filloi të degjeneronte dalëngadalë. Konkretisht, në këto zgjedhje morën pjesë edhe shumë elementë të cilët nuk ishin në rezonancë me partinë që po merrte frenat e pushtetit në dorë, por që ishin të detyruar të hynin me grupin e deputetëve të Frontit Demokratik. Nga ky grup, që tashmë kishte krijuar në ilegalitet opozitën e parë, arritën të dilnin deputetë nëpërmjet rrugës së mësipërme Shefqet Beja, Kolë Kuqali, Selaudin Toto,
sheh Ibrahim Karbunara, Riza Dani, Enver Sazani etj. &quot;Grupi i deputetëve&quot; menjëherë i vuri detyrë vetes përpilimin e strategjisë për të arritur te legalizimi i qëllimit të tyre për të krijuar një platformë funksionimi të jetës dhe veprimtarisë shoqërore dhe shtetërore, krejt ndryshe nga sa po projektohej në atë periudhë. Konkretisht, ndërhyrjen e parë ky grup e ka bërë që në seancën e katërt të parlamentit të parë, pikërisht kur po zgjidhej kryesia e tij. Por këtu u dështoi qëllimi për të futur në kryesi njerëzit e tyre, pasi në atë seancë është rrëzuar lista e propozuar nga Riza Dani dhe u miratua ajo e propozuar nga deputetët e Beratit. Por tre muaj më pas, pikërisht më 6 mars 1946, Riza Dani dhe grupi i tij do të pësonte një nga goditjet më të mëdha, pas së cilës do të vijonin peripecitë e mëtejshme deri në eliminim të plotë. Atë ditë ai, në zbatim të praktikës që kishin ndërmarrë si grup opozitar, ka mbajtur një fjalë që ishte oponente me të gjithë opinionin e atjeshëm komunist, me qëllimin e vetëm për të penguar miratimin e kushtetutës së porsahartuar. Jo më vonë se 30 minuta pas fjalës së mbajtur, Dani është kërcënuar me hakmarrje prej Enver Hoxhës, nëpërmjet njeriut të besuar të këtij, Nako Spirut.
Pas kësaj do të vinte vendimi i Byrosë Politike i datës 14 maj 1947, i firmosur nga Enver Hoxha, Nako Spiru, Hysni Kapo dhe Shefqet Peçi, ku urdhërohej arrestimi i 10 deputetëve, të cilët, me vendimin e datës 30 gusht 1947, dënohen me vdekje dhe ekzekutohen.
shrug.gif



Programi dhe platforma e opozitës së parë komuniste

Ka qenë saktësisht data 16 nëntor 1945, kur duheshin dhe dy javë që Shqipëria komuniste e porsadalë nga lufta të zhvillonte zgjedhjet e para të përgjithshme, prej të cilave do të dilte edhe parlamenti i parë. Pikërisht atë ditë bëhet e ditur se në Tiranë, në ilegalitet të thellë, janë mbledhur përfaqësuesit e disa grupeve shoqërore të asaj periudhe. Takimi ka vazhduar me orë të stërzgjatura dhe me shumë tension. Qëllimi ishte për të krijuar opozitën e parë shqiptare përballë frontit komunist, të quajtur Fronti Demokratik. Nga materialet arkivore të dosjes tepër sekrete, të matrikulluar &quot;Mbi gjyqin e deputetëve&quot;, mësohet se në atë mbledhje janë prezantuar këto grupe përfaqësuese:
- Grupi i Rezistencës, i përbërë nga Sami Qeribashi, Prof Çoka dhe Ali Kavaja.
- Grupi i Monarkistëve, i përbërë nga Qenan Dibra, Mehmet Ali Beshiri dhe Reis Hashoja.
- Grupi Socialdemokrat, i përfaqësuar nga Musine Kokalari.
- Grupi i Intelektualëve Indipendentë, i përfaqësuar nga Gjergj Kokoshi.
Ata, pas shumë debatesh dhe problematikash teorike, arritën që natën e dytë, madje në orët e mesnatës, të përpilonin programin e përbashkët koordinues, i cili do të shërbente edhe si platformë detyruese për cilindo që do të angazhohej në misionin e guximshëm të porsanisur. Programi u vendos të mbështetej në këto pika:
1. Regjimi do të vendosej me anë të zgjedhjeve dhe do të ishte një regjim demokratik parlamentar.
2. Do të bëhej një reformë agrare bazuar në traditat dhe zakonet e vendit.
3. Do të kërkohej një Shqipëri etnike.
4. Do të krijohej një ushtri për të siguruar qetësinë e vendit.
 
Top