Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Odea

Primus registratum
Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Hey, a nuk e keni pyetur veten ndonjehere se pse qyteti ku jetoni ka pikerisht ate emer?
Une shpesh here ia kam bere vetes kete pyetje dhe kam dashur nje pergjigje.
Psh, qyteti ku jetoj une quhet Toronto.
Ne 1670, nje prift francez zonen rreth liqenit Simcoe e quante "lac de taranteau", zone qe ndodhet larg torontos se sotshem. Me kalimin e kohes, harta u kopjua shume here dhe vendodhja ndryshoi nga rrethinat e liqenit Simcoe tek ato te lumit Humber, ku ndodhet toronto modern.
Fjala toronto mendohet te kete ardhur nga fiset indiane mohake te cilat quanin keshtu kurthe peshqish pasi i referoheshin vendit rreth liqenit Simcoe.

Do doja qe te gjithe te interesuarit, te shkruanin dicka mbi origjinen e qytetit ku jetojne ose te disa qyteteve te tjera qe ata dine dicka mbi to.

Jeni te mirepritur te gjithe :wave:


Odea :book:
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Las Vegas ...ku jetoj tashi, qe do te thote "lugina" ja kan ven emrin meksikanet qe jetonin ketu para se te vershonin amerikanet drejt perendimit. Pamvarsisht se eshte shkretetire dhe shum nxehte ne vere, eshte e rrethuar nga male me bore. :shrug:
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

me duket se per qytetin e Montreal (Canada) ishte eksploruesi francez Jacques Cartier. Kur mori udhetimin e tij ne shek XVI, per te zbuluar "shtegun veriperindimor" per ne oqenain pacifik, hyre ne lumin st lorenc... duke zbuluar ate qe eshte kanadaja e sotme...
kur arriti ne zonen e Montrealit ne ishullin e montrealit a vuri kryqin dhe e quajti malin "Mont Royal" ne nder te mbretit Francois I i frances...

Me vone emri u deformua ne Montreal dhe per kete ka variante te ndryshme pse...
 

assassino26

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

ne shekullin e 2 mas eres sone,ishte 1 dyqan buze lumit te Lanes.Aty pellazget blenin Tarana.Kur u hodh ne harte Tirana ju referuan atij dyqani qe ishte shume i suksesheme dhe e shenuan me emrin dyqani i taranase.Pasataj me kalimin e kohes e hoqen dyqanin edhe e lane tarana.Me vone,1 romak qe po kopjonte harten per mbretereshen e Anglise gaboi dhe e shenoi Tirana.Qe prej asaj dite ngeli emri Tirane.mas ca vitesh do i them Tirone
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

ne fakt ata qe jane "origjinale" prej atij vendi i kane thene perhere TirOna... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

assassino26

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Po pranej them qe do e shenojme edhe ne harte ashu /pf/images/graemlins/wink.gif
 

uni20077

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Zürich asct giytet i Svizres allemane.Asct keen thiirr ne cooh te Rromacve TURICUM,pse ctu ata caan pass gni Turr ose Kuull Rojet.Edhe sod giytetaart e vendit e thrrassin Züri(cum).


Cusc nuc pin vèen, nuc din me kèen. /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

ketu afer ketij qytetit ku jetoj ne Kanada eshte nje qytet qe quhet Kitchener..
Eshte qendra kanadeze e kultures apo besimit merrni si te doni te "mononite-ve" (te shperngulur nga USA pas persekutimeve qe paten atje)

eshte zone me emigrante gjermane dhe ne fillim qyteti mbane emrein Berlin....
nga Lufta e Madhe(lufta e pare bot.) gjemania ishte armik i perandorise britanike dhe si rrjedhim edhe i kandase, qytetit iu nderrua emri ne Kitchener, per nder te gjeneralit britanik te luftes se pare boterore....(ky gjeneral ka patur edhe deshtimet me te medha te aleateve ne luften I, humbjet ne luften e Gallipolit)
 

bengu

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Fillimisht postuar nga ximi:
[qb] me duket se per qytetin e Montreal (Canada) ishte eksploruesi francez Jacques Cartier. Kur mori udhetimin e tij ne shek XVI, per te zbuluar "shtegun veriperindimor" per ne oqenain pacifik, hyre ne lumin st lorenc... duke zbuluar ate qe eshte kanadaja e sotme...
kur arriti ne zonen e Montrealit ne ishullin e montrealit a vuri kryqin dhe e quajti malin "Mont Royal" ne nder te mbretit Francois I i frances...

Me vone emri u deformua ne Montreal dhe per kete ka variante te ndryshme pse... [/qb]
edhe une keshtu kam degju /pf/images/graemlins/wink.gif
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

se vej ne dyshim... /pf/images/graemlins/laugh.gif (isha pak me i shpejt po te na falesh /pf/images/graemlins/laugh.gif )
 

Dullaloqka

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Fillimisht postuar nga uni20077:
[qb] Zürich asct giytet i Svizres allemane.Asct keen thiirr ne cooh te Rromacve TURICUM,pse ctu ata caan pass gni Turr ose Kuull Rojet.Edhe sod giytetaart e vendit e thrrassin Züri(cum).


Cusc nuc pin vèen, nuc din me kèen. /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
MOs je gjo mësues i gjuhës shqipe ti lal.
SE shum bukur e shkruke shqipen
Ke bo ndonji kurs dyjavsh atje në ZÜrich me
msu gjuhen shqipe. :smash:
 

mostro

Putraku
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Fillimisht postuar nga ximi:
[qb] ne fakt ata qe jane "origjinale" prej atij vendi i kane thene perhere TirOna... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
ximi vogel s'hoqi qe s'hoqi dore nga tironlliku...patriot e kalum patrioti /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

uni20077

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Fillimisht postuar nga dulla:
[qb]
Fillimisht postuar nga uni20077:
[qb] Zürich asct giytet i Svizres allemane.Asct keen thiirr ne cooh te Rromacve TURICUM,pse ctu ata caan pass gni Turr ose Kuull Rojet.Edhe sod giytetaart e vendit e thrrassin Züri(cum).


Cusc nuc pin vèen, nuc din me kèen. /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
MOs je gjo mësues i gjuhës shqipe ti lal.
SE shum bukur e shkruke shqipen
Ke bo ndonji kurs dyjavsh atje në ZÜrich me
msu gjuhen shqipe. :smash: [/qb]
Lushnja jone qytet plastmasi, of amman amman!! :goofy:
N`daç po tì nap do oor ghegnisct faal.

Cusc nuc pin vèen, nuc din me kèen. :lol:
 

Dullaloqka

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Ajo konga eLushnjes oshtë kshu.
Lushnja jon qytet plasmasi
rritet gruri rritet prasi
ojeeeeh oiiii ubu bu /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

Peshkataro, c,fare ishte ajo TARANA qe u shiste aty ke dygjoni lanes /pf/images/graemlins/smile.gif

Nuk ekziston asnje DEKOMENT HISTORIK per emertimin e qytetit te Tiranes.

PERRALLA ka plot.

Varianti me i mundshem eshte TIRAN (greqisht)
duke u bazu edhe tek TOPONIMET perreth;

Greqisht Shqip
Tiran Sundus,shtypes,diktator

Petrel Vaj guri

Mat Sy
 

lil-butterfly

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

une jetoj ne Portsmouth (the world's largest naval base and a significant naval port for centuries) ka dy variante nga e ka marre emrin

1. sipas nje legjende popullore vjen nga "mouth of the port" (porti fillon nga Portchester njohur si Portus Adurni)

2. alternativa tjeter thote qe vjen nga nje udheheqes qe quhej Port (nje emer i vjeter Anglez) me fjalen Saksone mutha
 

LEKU

Primus registratum
Re: Si u jane vendosur emrat qyteteve te sotme?

une ketu jetoj në qytetin saint-denis...dhe tregohet një legjend se Denisi dhe dy martiret tjerë persekutohen nga pushtuesit romakë(shek.I-rë, pas.k.) duke ju hequr kokat...
mirëpo Denisi merr koken e tijë nder sqetulla dhe hecën deri sa pushon trupi i tijë dhe në atë vendë pastaj ngritet baziliku ku jan të vorrosur të gjithë mbreterit e francës...
 
Top