SI MUND TE SHKOHET NE USA?

MIR SALIU

Primus registratum
SI MUND TE SHKOHET NE USA?

DO DOJA QE KUSH DI DICKA OSE DI NDONJE MENYRE TE SIGURTE SE SI MUND TE SHKOHET NE USA TE DERGOJE NJE MESAZH NE KETE TEME JU FALEMINDERIT.

A SE HARROVA SA PER INFORMACION UNE JETOJ NE GREQI.
 

Guest
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Cdo ne usa ti o vlla je mire aty pasi te gjithe qe vine ktu zhgenjehen se u duket fush me lule kur vine ktu nuk esh ashtu
 

Never Alone

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Ca don me ba ti ne amerik? Don te vish thjeshte per vizit? Shkollim apo emigrim?

Na jep me teper informacion...
 

Seriozi

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Me sqaro pak me gjate ne PM(moshen,çfare gjuhesh flet etj) se qe ketu(Bruksel)nisin me pashaporta Belge.
 

MIR SALIU

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Fillimisht postuar nga Blah Blah $$$:
[qb] Ca don me ba ti ne amerik? Don te vish thjeshte per vizit? Shkollim apo emigrim?

Na jep me teper informacion... [/qb]
MJAFTON VETEM TE VI TI DI NDONJE MENYRE? NESE DI DO DO TE JEM SHUME MIRNJOHES TE ME INFORMOSH DHE FALEMINDERIT PER INTERESIMIN.
 

Cruel_Intentions

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Ti planet e te ardhmes i paske shum afatshkurtra.
Po a e di ti o i dashur mik qe sapo te vish ne Shtetet e Bashkuara po erdhe ilegal.....
1. do te te fusin ne burg (denimi me i shkurter me duket se esht 3 muaj)
2. te fillosh ato problemet per te kerkuar azil te duhen nje qerre me para te paguash avokatin qe spyet shume nga je e sa ta mban xhepi. Dhe serisht ke vetem 1% mundesi per ta marre.
3. Po nuk gjete pune "kur je pa dokumenta te rregullta" puna me prestigjoze qe te pret pas dyerve te arta te Amerikes esht "PJATALARES" pagese minimale cash, pa insurance...qe do te thote po te dehmbi dhemballa merr nje dare e shkule se dentistin ta harrosh ose me mire ta shohesh ne enderr... Pale te te shtypi makina psh te thyesh ndonje dore....


Per mendimin tim, rri mire aty ku je se je per bukuri te zotit.

sinqerisht,

-B
 

MIR SALIU

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Fillimisht postuar nga Cruel_IntentionS:
[qb] Ti planet e te ardhmes i paske shum afatshkurtra.
Po a e di ti o i dashur mik qe sapo te vish ne Shtetet e Bashkuara po erdhe ilegal.....
1. do te te fusin ne burg (denimi me i shkurter me duket se esht 3 muaj)
2. te fillosh ato problemet per te kerkuar azil te duhen nje qerre me para te paguash avokatin qe spyet shume nga je e sa ta mban xhepi. Dhe serisht ke vetem 1% mundesi per ta marre.
3. Po nuk gjete pune "kur je pa dokumenta te rregullta" puna me prestigjoze qe te pret pas dyerve te arta te Amerikes esht "PJATALARES" pagese minimale cash, pa insurance...qe do te thote po te dehmbi dhemballa merr nje dare e shkule se dentistin ta harrosh ose me mire ta shohesh ne enderr... Pale te te shtypi makina psh te thyesh ndonje dore....


Per mendimin tim, rri mire aty ku je se je per bukuri te zotit.

sinqerisht,

-B [/qb]
 

MIR SALIU

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Fillimisht postuar nga Cruel_IntentionS:
[qb] Ti planet e te ardhmes i paske shum afatshkurtra.
Po a e di ti o i dashur mik qe sapo te vish ne Shtetet e Bashkuara po erdhe ilegal.....
1. do te te fusin ne burg (denimi me i shkurter me duket se esht 3 muaj)
2. te fillosh ato problemet per te kerkuar azil te duhen nje qerre me para te paguash avokatin qe spyet shume nga je e sa ta mban xhepi. Dhe serisht ke vetem 1% mundesi per ta marre.
3. Po nuk gjete pune "kur je pa dokumenta te rregullta" puna me prestigjoze qe te pret pas dyerve te arta te Amerikes esht "PJATALARES" pagese minimale cash, pa insurance...qe do te thote po te dehmbi dhemballa merr nje dare e shkule se dentistin ta harrosh ose me mire ta shohesh ne enderr... Pale te te shtypi makina psh te thyesh ndonje dore....


Per mendimin tim, rri mire aty ku je se je per bukuri te zotit.

sinqerisht,

-B [/qb]
 

MIR SALIU

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

I dashur Cruel mos e bej kaq tragjike se po te ishte ashtu asnje nuk do kishte vajtur atje dhe ato qe kane shku do ishin kthy..... po te ishte kaq tmerr sa thua ti.....po deri tani une nuk njoh ndonje te jete kthyer nga Amerika se nuk e shtyte dot.... hajde njehere ti ketu te shohesh realitetin grek dhe flasim pastaj se ku eshte me veshtire..... sa per avokatin atje ti mer njehere kurse ketu duhet te paguash cdo 6 muaj per rinovim leje qendrimi...... dhe ketu i dashur Cruel nuk punohet neper zyra po ne punet me te renda qe ekzistojne...jane te rralle greket qe paguajne siguracion dhe nuk gjen dot as pinca per ta shkulur vete dhembin....nejse une nuk kerkova te me tregoni se car te bej kur te vi atje po nese dini nje menyre per te ardhur atje po prap faleminderit per interesimin me respekt ATOS
 

assassino26

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Me sa kam degjuar une Atos,nga Greqia,mund te ikesh ne Kanada.Eshte pa vize,vetem duhet te kesh pashaporte greke.Nqs e di greqishten mire,mund te rrezikosh.Pastaj atje me 1000 dollare, te kalojne per ne Amerike.Te pakten keshtu ka ikur 1 kushurira ime me te shoqin nga Greqia.Nuk eshte kaq tragjike sa e bejne keta,por atyre qe jane atje u duket sikur amerika eshte vetem e tyrja dhe sduan njeri tjeter qe tu shkoje atje.I shoqi i kesaj kushurires time punon ne 2 pune.Pa dokumenta.Ne njeren shperndan gazeta,pastaj punon mekanik.Merr 1 thes leke lal.Kurbet per kurbet me mire ne Amerike.
Pac fat,ishalla iken
 

bona

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

SHUME E THJESHTE

nqs do me marr vize studenti eshte kollaj. meso anglisht shume mire. shko merr TOEFL . ti coj motra applicacionet atje ku je megjithese i gjen ne internet. e kam fjalen per applicacionet qe te pranohesh ne universitet dhe aplico me naj shkolle - city college i thone ketu. applico ne ambasade per vise studenti dhe kaq.
meso si derr kur te vish ketu , merr naj dege shume te veshtire qe te jep LICENCE ( shume e rendesishme kjo ) dhe qe shumica s'kane tru me e marre ,dhe te dalin trute kur ta marresh. gjate kohes qe nuk je ne shkolle edhe te lash pjatat ja vlen - i lava une qe jam femer- dhe pastaj me ate punen qe ke licence - IXHINIER-psh gjen nje pune
si shpirt me 50-60000 mije dollare ne vjet. pastaj me kalimin e rroges te rritet dhe rroga. pastaj prape puno si derr dhe shko futi i masters dhe pastaj je zotni.cunat nga kombet e tjera kan hape dhe biznesin e vet po s'jemi nga ai gen ne shqipet.

e gjen kete informacion ne internet kollaj fare. po deshe me mush azil politik avokati te merr 1500 dollare. dhe e pagu pak e nga pak . pastaj me u bo cfare te thashe une dhe te jesh i mire ne pune te mbush kompania employment authorization etj, etj.
thone ku eshte nje WILL eshte dhe nje Way.
good luck i dashur.
kete pune e kane bo qindra arab e indian jo mos ta bejme ne.

po deshe me u sorrollat rrugeve do ngelesh rrugeve.
 

bebivogel

Forumium maestatis
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Bona cilet jane keto avokate qe te japin azil politik kaq kollaj? ... Te pakten na e thuaj ndihmon edhe te tjeret /pf/images/graemlins/smile.gif
 

usta_Qima

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

ej bona, bona, bona ... pls di gjo un psh qe kam azil politik ne itali a mund te kem nai shans per anej nga usa ????????????
pls kush di qe te ktheje pergjigje ktu ose te coje nje email,flm.
 

Cruel_Intentions

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

atij qe tha se edhe pa dokumenta jetohet ne amerike.
Esth e vertete, jetohet...
por a e kuptoni o njerez....qe spo i lini asgje femijve tuaj, skeni asnje mundesi per tu kuruar ne asnje spital, asnje mundesi pensioni.
asgje asgje...
pfff...un si kuptoj ata qe lene nje jete per te ardhur ektu per te jetuar ilegalisht..
esht totalisht idjote, per mendimin tim
megjithate cdo njeri ka idete dhe deshirat e tij.
-B
 

MIR SALIU

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Fillimisht postuar nga Henri Anderson:
[qb] A ke 12500 Euro?
Po i pate me ler emailin ketu edhe flasim. per 3 jave je ne NY. [/qb]
sejmir@hotmail.com PRES PERGJIGJE
 

MIR SALIU

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

Fillimisht postuar nga bona:
[qb] SHUME E THJESHTE

nqs do me marr vize studenti eshte kollaj. meso anglisht shume mire. shko merr TOEFL . ti coj motra applicacionet atje ku je megjithese i gjen ne internet. e kam fjalen per applicacionet qe te pranohesh ne universitet dhe aplico me naj shkolle - city college i thone ketu. applico ne ambasade per vise studenti dhe kaq.
meso si derr kur te vish ketu , merr naj dege shume te veshtire qe te jep LICENCE ( shume e rendesishme kjo ) dhe qe shumica s'kane tru me e marre ,dhe te dalin trute kur ta marresh. gjate kohes qe nuk je ne shkolle edhe te lash pjatat ja vlen - i lava une qe jam femer- dhe pastaj me ate punen qe ke licence - IXHINIER-psh gjen nje pune
si shpirt me 50-60000 mije dollare ne vjet. pastaj me kalimin e rroges te rritet dhe rroga. pastaj prape puno si derr dhe shko futi i masters dhe pastaj je zotni.cunat nga kombet e tjera kan hape dhe biznesin e vet po s'jemi nga ai gen ne shqipet.

e gjen kete informacion ne internet kollaj fare. po deshe me mush azil politik avokati te merr 1500 dollare. dhe e pagu pak e nga pak . pastaj me u bo cfare te thashe une dhe te jesh i mire ne pune te mbush kompania employment authorization etj, etj.
thone ku eshte nje WILL eshte dhe nje Way.
good luck i dashur.
kete pune e kane bo qindra arab e indian jo mos ta bejme ne.

po deshe me u sorrollat rrugeve do ngelesh rrugeve. [/qb]
BONA faleminderit ja nje qe te thote fjalen e mire te pakten...jo si ca qe ta bejne mbrapsht akoma pa e menduar per tu nisur do e provoj dhe kete rruge.....pershendetje nga ATOS.
 

bona

Primus registratum
Re: SI MUND TE SHKOHET NE USA?

beba

e para punes une nuk thashe qe ka avocat qe ta jep azilin po thashe cmimin e avokatit meqe dikush lart tha qe avokatet te rrjepin nga paret.
une , megjithese kjo ndoshi 7-8 vjet me pare punoja per nje law firm dhe aty njofa avokatin tim dhe une isha klientja e pare shqiptare, pastaj familja ime, pastaj i fejuari, pastaj kushurira , ajo i coi burrin, burri motren e tij qe i referoi kushurinin e burrit te saj e keshtu ky jo vetem e njeh shqiperine ne maj te gishtave por i thashe qe ti tani duhet me fillu me fol ne shqip. me kryesorja nga gati 20 shqiptare qe ka bere deri tani vetem 2 kane humbur se thoshnin budalliqe.
my point eshte qe po te kerkosh gjen.
again te kerkosh nje avokat te mire e gjen dhe te kesh mundesi te kesh informacion per kete avocat eshte kryeveper. dhe si per cdo tjeter ....
 
Top