SI ESHTE ME MIRE?

jim_albanian_morrison

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Fillimisht postuar nga Xingaro:
[qb] Te gjithe do te donim qe dashuria te kishte llogjike matematike.Ne ate menyre do te mund ta llogaritnim dhe te nxirrnim rezulatatin e saj.Paparikueshmeria e kesaj ndjenje e ben ate aq emocionante,sa te bukur aq edhe mizore.

S'do mend qe secili kur flet per dashurine ndikohen nga eksperiencat e veta dhe jane pak ata qe ruajne objektivizmin ne vleresimin e situatave.

Jane disa faza perseritese qe pak a shume ne nje fare momenti behen te parashikueshme ghe gati,gati marrin nje llogjike matematike. <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> E njeh.Terhiqesh.Pak nga pak te behet obsesion.Fillon te heq trurin.Numeron sekondat nga ndarja deri sa ta shohesh serish.Pret momentin e duhur t'ja shprehesh.Kur momenti vjen,te duket aq perfekt sa thua:jam i vetmi qe me ka ndodhur ne kete menyre.E pagezon me puthjen e pare.Dy-tre javeshi me pas eshte nga me te bukurit.Mbulohesh nga nje ndjenje optimizmi,gjallerie,entuziazmi,dashurie per boten ,dallon rruges me buzet vesh me vesh.Jeton endrren.Uron te mos zgjohesh kurre.Pastaj fillon zbehet disi.Pak nga pak.Shoqet&shoket e saj s'te pelqejne te gjithe.Te ben te heqesh dore nga ca zakone te meparshme.Te frenon per disa gjera.Te thith ne rrethin e saj.Fillon ndihesh i izoluar.Ne fillim perpelitesh ti rezistosh asaj paralize edhe pse e ndjen qe po te te terheq drejt vetes.Kundershton.Thua jo,nuk heq dore nga 6 ore bilardo rresht me shoket e mi <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> .Cfare?!?Papritmas behsh i pakuptueshem.Jo sensibel.S'i dukesh me ai i meparshmi. <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> Nisin,zenkat e vogla.Mos ik ktej,mos ik andej,kush eshte ai,kush ishte ajo...te gjitha tabelat e sensit unik:"One way"...drejt fundit.Me te pafateve u qellon tradheti.Fillojne keshillimet me shoket shoqet.Kurset,testet,oroskopet deri te fallxhoret. <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> .Derisa del me i guximshmi dhe thote:Une s'vazhdoj dot kshu!Dhe bie malinkonia.Cuditerisht behesh keq dhe ti dhe ajo.Do te mos e shohesh me.Do te zhdukesh ç'do kujtim,te harrosh ç'do shprehje te saj,çdo mimike fytyre,ç'do buzeqeshje."Fike ate radion se s'dua te degjoj ashtu kengesh".
Fillon te kapesh jeten e meparshme,tu rikthehesh zakoneve,hobeve te vertete,ndihesh me i lire,s'je me i deturuar per te bere gjerat qe i pelqejne tjetrit.Tashme je vete zot,vete shkop,tashme ik ku te duash rri sa te duash,fol me sa njerez te duash,lokale,sporte,disko,festa...
-Mirembrema!Une jam ****la!
-Gezohem...
rolleyes.gif


Oops!

Gjithçka nga fillimi. [/qb]
shume realist je me te vertete shkrim i bukur ose me mire shume i bukur me pelqeve dhe mendoj se keshtu ndodh thuajse gjithmone(por jo gjithmone ama)nejse urime per mendimet greate fare.
 

Princesha

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Fillimisht postuar nga Xingaro:
[qb] Te gjithe do te donim qe dashuria te kishte llogjike matematike.Ne ate menyre do te mund ta llogaritnim dhe te nxirrnim rezulatatin e saj.Paparikueshmeria e kesaj ndjenje e ben ate aq emocionante,sa te bukur aq edhe mizore.

S'do mend qe secili kur flet per dashurine ndikohen nga eksperiencat e veta dhe jane pak ata qe ruajne objektivizmin ne vleresimin e situatave.

Jane disa faza perseritese qe pak a shume ne nje fare momenti behen te parashikueshme ghe gati,gati marrin nje llogjike matematike. <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> E njeh.Terhiqesh.Pak nga pak te behet obsesion.Fillon te heq trurin.Numeron sekondat nga ndarja deri sa ta shohesh serish.Pret momentin e duhur t'ja shprehesh.Kur momenti vjen,te duket aq perfekt sa thua:jam i vetmi qe me ka ndodhur ne kete menyre.E pagezon me puthjen e pare.Dy-tre javeshi me pas eshte nga me te bukurit.Mbulohesh nga nje ndjenje optimizmi,gjallerie,entuziazmi,dashurie per boten ,dallon rruges me buzet vesh me vesh.Jeton endrren.Uron te mos zgjohesh kurre.Pastaj fillon zbehet disi.Pak nga pak.Shoqet&shoket e saj s'te pelqejne te gjithe.Te ben te heqesh dore nga ca zakone te meparshme.Te frenon per disa gjera.Te thith ne rrethin e saj.Fillon ndihesh i izoluar.Ne fillim perpelitesh ti rezistosh asaj paralize edhe pse e ndjen qe po te te terheq drejt vetes.Kundershton.Thua jo,nuk heq dore nga 6 ore bilardo rresht me shoket e mi <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> .Cfare?!?Papritmas behsh i pakuptueshem.Jo sensibel.S'i dukesh me ai i meparshmi. <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> Nisin,zenkat e vogla.Mos ik ktej,mos ik andej,kush eshte ai,kush ishte ajo...te gjitha tabelat e sensit unik:"One way"...drejt fundit.Me te pafateve u qellon tradheti.Fillojne keshillimet me shoket shoqet.Kurset,testet,oroskopet deri te fallxhoret. <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> .Derisa del me i guximshmi dhe thote:Une s'vazhdoj dot kshu!Dhe bie malinkonia.Cuditerisht behesh keq dhe ti dhe ajo.Do te mos e shohesh me.Do te zhdukesh ç'do kujtim,te harrosh ç'do shprehje te saj,çdo mimike fytyre,ç'do buzeqeshje."Fike ate radion se s'dua te degjoj ashtu kengesh".
Fillon te kapesh jeten e meparshme,tu rikthehesh zakoneve,hobeve te vertete,ndihesh me i lire,s'je me i deturuar per te bere gjerat qe i pelqejne tjetrit.Tashme je vete zot,vete shkop,tashme ik ku te duash rri sa te duash,fol me sa njerez te duash,lokale,sporte,disko,festa...
-Mirembrema!Une jam ****la!
-Gezohem...
rolleyes.gif


Oops!

Gjithçka nga fillimi. [/qb]
Pershkrimi ok, po sna the se si esht me mire?? <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
 

arcja

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Fillimisht postuar nga Bellissima:
[qb] Per dashurine nuk mund te jepen receta, sepse ajo vjen dhe as qe te pyet fare.Po edhe te kalosh disa aventura para nuk esht fundi botes madje ato te bejne te mesosh nga njerezit dhe nga gabimet, jane nje menyre e mire per te perfituar nga eksperiencat.Dashuria nje dite do te vije po ajo nuk te thote se vjen, dhe ku i dihet nje nga keto historite e nisura per kot mund te jete ajo e duhura. [/qb]
po do te kisha shtuar dica se me te vertete nese ke kaluar ndonje aventure nuk eshte fundi i botes por duhet te kesh kujdes se mos te behet ves.
Edhe kur te vejen duhet qe ti te kesh aftesine per ta kapur ashtu sic eshte e e jo te keshe paragjykim,ndroje ,apo edhe te frigohesh se mos gabon, pra thelbi me pak fjale jo te gjithe i kapin gjerat ne kohen e duhur edhe ne ne castin vendimtar....
nuk mund te them se ja ke qelluar ashtu sic duhet moj belisuma te fala nga b....? :idea:
thumbsup.gif
wave.gif
 

sweet eda

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Xingaro
thumbsup.gif
Two thumbs up lali, meqe s'kemi mimika me 2gishta vura kete....ashtu ndodh vertet, vetem ne nje gje dua te te korrigjoj, ose me mire te shtoj, se kur the qe fillon privohesh, dhe heq dore nga shume gjera qe you're used to do before, edhe femra heq dore nga shume gjera te saj also.
pastaj kur the qe fillon ftohesh deri sa njeri merr guximin dhe thote qe ky eshte fundi, ka edhe kshu tjeter qe njeri merr guximin dhe ben sakrificen per te shpetuar kete lidhje deri sa partneri e kupton sakrificen, dhe ben dhe ai/ajo te njejten gje per te shpetuar lidhjen , dhe kshu dashuria rritet, e rritet.

me kete te mesipermen doja te thoja qe jo cdo lidhje ka fund, ka dhe lidhje pambarim qe perfundojme me dicka me te bukur...e jeta vazhdon me njeriun qe do, without broken feelings.
 

cukolja

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

per mendimin tim jo se nuk duhet avntura per tepakten mos e nis ate si nje aventure duke e ditur qe ne fillim qe eshte nje aventur e qe nuk do gjesh dashurine e vertete prj ketij njeriu

por ne fakt eshte shume eveshtire te dish te zgjedhesh sot pasi te gjithe kane mesuar se si te sillen hijshem per genjyer
nejse ndiqe zemren
dhe jo shume aventura se nese secila prej tyre te le nje plage do i shikosh me dyshim te gjithe djemte dhe nuk do besosh me ne nje dashuri

mendimi im <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
 

Florus

Forumium maestatis
Re: SI ESHTE ME MIRE?

bashkohem me parafolesen se aventurat (e percipta) duhen sepse ato i sherbejne njeriut per tu rritur ne aspektin emocional dhe shpirteror. Jam dakort edhe me ate qe jo cdo histori duhet te niset si aventure sepse si dihet asnjehere se cfare vjen me pas. Dashuria e vertete ndodhet pikerisht ne nje nga keto eksperienca.
Si do ndihen ata qe mendojne se kane gjetur dashurine e vertete mbas shume kohesh dhe ndoshta zhgenjehen? Ndryshimi vetem i ketyre te fundit eshte thjesht se i kane filluar eksperiencat me vone dhe (ndoshta) pendohen per kete fakt.
Mendimi im modest
shrug.gif
 

goca lales

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

ne fakt mire eshte te besh ca eksperienca se ndryshe ca i pe kesaj jet.me kte nuk dua te them qe merr nje e le nje tjeter per pune ditesh <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" />
 

loaded

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Me mire e dini si eshte...?!?

Te gjithe e dime ate idealen,s'eshte nevoja t'ja thuash askujt,sepse e ndjen perbrenda ate qe do.Ka raste s'arrin dot ta shprehesh dhe e dini pse?Ndjenjat nuk shprehen dot 100%.

Ka ca gjera qe ne menyre te pakuptueshme te ngopin shpirtin,te mbushin me fryme kraharorin,ndjehesh i realizuar,te shkon shpirti ne vend(shprehja ime) <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> .Ndjehesh sikur te eshte zgjatur jeta.Fikson ato lloj momente dhe do qe te gjitha momentet e bukura ti kishe ashtu.Doje te gjithe jeten ta kishe ashtu.Te lumtur.Buzeqesh si femije.Do te perqafosh te parin qe gjen ne rruge.Edhe ate qe e ke inat ne ate moment e fal,e perqafon.Te gjithe kete bote kush ta krijon...AJO.

Dostojevski thote nje shprehje qe me ka pelqyer shume dhe qe vajzave zakonisht u pelqen ta degjojne <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> .Thonte:per mua vajzat e botes ndahen ne dy grupe te medha.Ne grupin e pare bejne pjese te gjitha vajzat e botes.Ne grupin e dyte ben pjese vetem njera;me fantastikja,me perfektja,me e mira,me e embla,me e bukura,me imazhin te ciles fle çdo mbremje dhe zgjohem çdo mengjes.Une nga kto dy grupe do zgjidhja te dytin.

Kush eshte?Ku eshte?Nuk e di!?Nje fiksim bastexhiu <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> e kam ama qe heret a vone do e takoj.
Per te gjithe ju o njerez qe se keni gjetur akoma,mos u merzisni fare,vetem te keni besimin se nje dite prej ketyre qe do vijne,do jete dhe dita jone.Dhe me besoni:do jete fantastike!
 

luljeta hato

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Xingaro,shpresoj me gjithe zemer qe ta gjesh ate vajze.Kryesorja eshte qe ajo ta kuptoje se sa me fat eshte qe ka gjetur nje shpirt te thelle dhe romantik si tendi.Me beso,ne keto kohra nuk e gjen dot kollaj nje te tille.
wub.gif
 

Belinea

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Fillimisht postuar nga edka:
[qb] Te rrime vetem dhe te shijojme vetmine, ndersa presin dashurine e vertete, ate per te cilen zemra te rreh fort dhe.... [/qb]
Mos te humbas asgje pervec kalimit te ketyre diteve te vetmuar qe ne saj te mendimit se nje dite do kem prane ATE do i zhduk thelle ne memorien time te plakur <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />

Ehhhhhhh ky eshte menimi im. edhe keshtu duhet te jete biro
Tani edhe ndonje aveture e vogel lejohet se nuk u be qameti <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> lol
 

Florus

Forumium maestatis
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Fillimisht postuar nga lule54:
[qb] Me beso,ne keto kohra nuk e gjen dot kollaj nje te tille.
wub.gif
[/qb]
e di si eshte puna lule, nuk eshte se nuk ka djem te tille sot vetem se vajzat gjithmone e me shume nuk arrijne dot ti shquajne ose bejne sikur nuk e vene re dallimin...
shrug.gif
 

Princesha

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Fillimisht postuar nga FloBo:
[qb]
Fillimisht postuar nga lule54:
[qb] Me beso,ne keto kohra nuk e gjen dot kollaj nje te tille.
wub.gif
[/qb]
e di si eshte puna lule, nuk eshte se nuk ka djem te tille sot vetem se vajzat gjithmone e me shume nuk arrijne dot ti shquajne ose bejne sikur nuk e vene re dallimin...
shrug.gif
[/qb]
Pse te ka ndodh ty ndonje here kshu?

He mor fol.


Jo po thashe <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />
 

Florus

Forumium maestatis
Re: SI ESHTE ME MIRE?

princesha... mos me provoko eee <img src="/pf/images/graemlins/tongue.gif" alt="" /> edhe ti je nje nga ato qe pershkruajta me siper <img src="/pf/images/graemlins/tongue.gif" alt="" />
 

Princesha

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

Nga cilat nga kategoria e dyte thu ti Flobo?

Nje dicka esht e sigurt o ke te drejt ti ose s'ke te drejt
goofy.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

<span style="font-weight: bold">Princesha dhe Flobo, e keni tepruar me hedhje pritje! Paralajmerimi i fundit!</span>
 

Florus

Forumium maestatis
Re: SI ESHTE ME MIRE?

ke te drejte kordele, sorry po filloi princesha e para
shrug.gif
&lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; une po jepja mendimin tim dhe me dukej pa edukate qe te mos u pergjigjesha komenteve
 

Princesha

Primus registratum
Re: SI ESHTE ME MIRE?

He ca do ti Flobo, nejse per temen:

Si esht me mire?

Me mire esht me e lan krejt at pune edhe pike.
 
Top