Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

fjorent

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Regele me duket se nuk me kuptove.Une thashe qe realizmit(flas per realitetin shqiptar sot) qe shprehu fjorent nuk mund ti heqesh asnje presje.Perkundrazi mund ti shtosh aq shume sa dhe mund te arrish ne shprehjen e famshme te At Gjergj Fischta:Le ta dije gjithe bota mbare se at Fischta nuk eshte ma shqiptar
Falemnderit Bernd qe te pakten ti me kupton. Sa per fjalet e Gjergj Fishtes mjafton te permendesh fjalet e tjera te goditura te te madhit Konica. Pasi luftoi me mish e me shpirt per shqiptaret, pasi perpiqej te rregullonte ne bote te paberat e shqiptareve te tjere te Shqiperise qe cbenin ate qe ai ndertonte jashte, pasi mbante te ndezur fillimisht Londren e me pas Uashingtonin me gazetat e dijes qe hapte, pra pasi beri gjithe keto gjera per shqiptaret arriti ne perfundimin "E keqja me e madhe e shqiptareve jane vete shqiptaret".
Kohet e fundit lexova shkrimet e Faik Konices te permbledhura ne shqip. Nuk mund t'i besoja syve. Ngjarjet i perkisnin 1800-1900 por me dukej vetja sikur fliste per Shqiperine e 2000. Nuk ekzagjeroj aspak. Lexojini dhe do te gjeni Nanot, Berishet, Haxhiqamilet e 1800-1900.
Mbase po filloj ta kuptoj se pse ne shqiptaret shkojme e nxjerrim te vdekurit nga varri per tu krenuar. Mbase sepse me te gjallet mund te shkojme e te mburremi para buzukxhinjve apo mitingasheve. Si serbet e Kosoves. Nuk kane si ta shpjegojne realitetin e sotem te Kosoves dhe shkojne e nxjerrin nga varri te vdekurit e 1389 duke krijuar mite te paqena. Por mitet mund te jene te rrezikshme sepse shpesh cojne ne luftra. Ky nuk mund te jete rasti i Shqipersise sepse ne jemi me breke neper kembe dhe s'kemi takat as te ngreme breket tona e jo me te fitojme kunder te tjereve, por edhe ne ato raste kur kuften duhet ta bejme per perparim ne luften e bejme mes vetes (1997).

Fjorent! Unë këtë vit shkova në Shqipëri me traget nga Italia pasi takova disa shokë. Di të them se nga momenti që zbrita në Itali e deri kur arrita në Durrës pothuaj jam zënë me italianët për mënyrën me të cilën trajtonin shqiptarët që ishin me sogiorno. Megjithatë, më shumë më skandalizoi fakti që në Bari kishte vetëm një sportel për kontrollin e pashaportave dhe njëkohësisht kishte 5 tragete me rreth 2500 vetë secili që mbërritën në të njëjtën kohë. Pasi mbajta rradhë (qeshë me fat se zbrita ndër të parët nga trageti) më thanë se meqë kisha pashaportë të huaj (kanadeze) nuk kishte pse të mbaja radhë
A i ke pare ti zoteri se si i trajtojne policet shqiptare bashkatdhetaret tane me soggiorno? Kete vit qeveria italiane nxorri ligjin qe lejonte shqiptaret te kthehen ne Shqiperi me kopjen ne vend te origjinalit. A e di zoteri se ku dolen problemet? Ne Shqiperi. Sepse policet shqiptare nuk pranonin kopjet, ose me mire shtireshin sikur nuk i pranonin per te trembur te shkretet shqiptare se nuk mund te ktheheshin ne Itali. Telenovela zgjaste disa minuta derisa shqiptaret paguanin eurot. Mua nuk me ka ndodhur kjo gje ne Itali, biles policet italiane qene kaq te sjellshem sa kur nderrova pasaporten dhe soggiornon e kisha me pasaporten e vjeter, nuk me kthyen ne Shqiperi sic do te benin policet shqiptare, por me njoftuan me shume miresjellje (gje krejt e huaj per policet shqiptare) qe brenda 8 ditesh duhet ta hedh permeson ne pasaporten e re.
Pergjithesimet permbajne gjithmone gabime, dhe une jam i vetedijshem se ka police italiane qe sillen keq, por qe te krahasosh policet italiane me ata shqiptare eshte si nata me diten.

Gjithashtu çekët, polakët, hungarezët, etj. nuk janë më të mirë apo më të edukuar nga ne por kanë patur një histori të re (shekulli 20) të ndryshme nga ne dhe një influencë pozitive (gjermanike) në krah të tyre për të përkrahur ata politikanë që i duhen atyre vendeve. Kur je në emigracion ke fatin që të shohësh shumë lloje rracash dhe të krahasosh. Shqiptarët janë më të spikaturit (dhe jo për të keq) ndër ç'kam parë.
Historia e gjysmes se dyte te shekullit te 20 eshte ajo e komunizmit, pra e ngjashme. Kultura demokratike e ketyre vendeve, jam dakord me ty, eshte e trasheguar. Ne Ceki ne 1968 demokratikisht u ngriten kunder bashkimit Sovjetik, ne Hungari ne 1956, dhe para se te pushtoheshin nga Hitleri e Stalini keto vende zhvillonin zgjedhje demokratike. Ne Shqiperi ashtu si sot zgjedhjet i quanin demokratike por plaste koburja ne parlament. Me fjale te tjera mungon kutura demokratike dhe nuk po behet asgje per ta permiresuar.

Përsa i përket rumanishtes është një gjuhë me bazë indigjene (jo latine) ku është bazuar edhe struktura e saj. Morfologjia është latine me një numër të kufizuar fjalësh autoktone. Edhe sot rumanishtja nuk dihet se ku të futet tek gjuhët kentum (ku bën pjesë latinishtja) apo satem (ku afrohet më shumë shqipja).
Une ju fola me faktet e Institutit te gjuheve te Suedise, ku del qarte se rumanishtja eshte gjuhe latine. Ju vazhdoni te jepni mendime por pa asnje fakt apo dokument. Vazhdoj te pres faktet jo fjale te hedhura ne ere.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Une ju fola me faktet e Institutit te gjuheve te Suedise, ku del qarte se rumanishtja eshte gjuhe latine. Ju vazhdoni te jepni mendime por pa asnje fakt apo dokument. Vazhdoj te pres faktet jo fjale te hedhura ne ere.
Fjorent, ato fakte e nxjerrin shqipen si pasardhëse të gjuhëve daco-thrake kështu që mos u bazo shumë aty. Nuk mjafton që të jetë në internet apo e publikuar nga një institut që të jetë e saktë.
Po të shohësh tek dega e mësipërme, egziston grgupi iliro/italo/kelt i gjuhëve. Aty është futur edhe rumanishtja si pasuese e drejtëpërdrejtë e Latinishtes. Mirëpo kjo e fundit vetë është e imprenjuar me fjalë Ilire e kelte njëlloj si dhe Rumanishtja. Pra dalim në studime më serioze dhe më të gjera ku thuhet se Rumanishtja ka një bazë indigjene (jo-latine) dhe një strukturë morfologjike latine.

P.S. Të takon ty të gjesh të vërtetën! /pf/images/graemlins/wink.gif
 

regele

Forumium maestatis
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Fjorent po me pelqen debati me ty...por kur te thashe qe eshte mire te dish se per c'flet, nuk e kisha fjalen tek nje faqe interneti apo per klasifikime te ndryshme!

Rumanishtja ka baza latine (kondrapedali ta shpjegoi shume mire), por ka dhe baza trake...une flas me me siguri se sa ty, pasi kam shume argumenta, te cilat sigurisht nuk mund te shprehen ne nje forum!
Per t'u bindr te ftoj te flasesh me nje filolog qe i njeh te dyja gjuhet, (Dionis Bubani p.sh) pasi une pavarsisht se i kam studjuar keto gjuhe, nuk jam ne nivelin e filologut!

Flasim prape!
 

RediRock

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

ky vend nuk ka per te patur me Konica, Fishta, Noli, apo shume te tjere qe shpenzuan jeten me interesin e Shqiperise ne mendje. a e dini pse... sepse "Njeriu i Ri" i vrau te gjitha shpresat qe kishim per nje udheheqes te mirefillte ti vinte prape ketij populli. kur do ta kuptoni qe shqiptaret kane degjeneruar sepse mentaliteti na ka degjeneruar. nuk kemi me krenari (dhe kur e kemi e kemi te pabaze sepse e vetmja prove per kete krenari jane eshtrat e njerezve qe kane vdekur). edhe nene tereza qe na kishte ngelur i vetmi simbol i gjalle pozitiv ne bote, vdiq. shqiperia nuk do ta ngreje dot koken derisa te rregullojme mendjen dhe te kuptojme qe shkolla, intelekti, dhe puna jane e vetmja e ardhme per nje vend qe do te zhvillohet. si mund te rregullohemi ne kur udheheqesit e ketij vendi, pozite dhe opozite (mos harroni qe jane pjella te sistemit te "njeriut te ri") festojne kur kombi eshte ne dite zie. si mund te presim respekt nga bota kur keta njerez nuk kane respekt per vdekjen e 16 trendafilave shqiptare ne mes te jetes. neve nuk duam njeri tjetrin. na mbyt cmira kur shofim filanin ti shkoje jeta e mire. supozimi i pare qe bejme eshte qe vodhen. shikoni kete forum. cili eshte opinioni mbizoterues i shqiptareve ne shqiperi per studentet tane jashte shtetit. jua them une cili eshte. sipas tyre, keta studente erdhen kendej te lajne halet e te huajve, te degjenerojne veten per dy dollare, te bejne droge, etj. kjo eshte mbeshtetja qe ne shqiptaret (dhe fatkeqesisht rinia) i japim vellezerve dhe motrave tona qe robtohen cdo dite per nje jete me te mire, per nje edukim me te mire, per nje fat me te mire. dhe besomeni kur ju them qe 90% e ketyre studenteve qe jane jashte (perfshire vetveten) me zor presin ta ngrejne pak koken intelektualisht dhe ekonomikisht qe te vine ne shqiperi dhe te jetojne ne atdheun e tyre. po ku te vime ne te shkretet kur juve na quani drogmene pa na njohur dhe pastaj shkoni e votoni per tosin apo saliun. si mund te vime ne aty kur juve na shikoni ndryshe nga vetja. sdi cte them me vec turp...turp...turp

shqiperine e morri shqiptari i vu zjarre,
shqipetare, ZGJOHUNI NGA GJUMI, shqipetare

me falni qe i ndryshova pak keto vargje, por keshtu ndihem.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

B-More, përderisa ti e ke ndryshe mentalitetin, unë e kam ndryshe dhe shumë të tjerë e kanë ndryshe, atëherë më duket më me vend që gjatë 50 viteve të diktaturës nuk u lejua të dalin shqiptarë të mëdhenj por ja ku jemi ne dhe përse të mos dalin shqiptarë të mëdhej nga ne?
Më optimist plako! Mundësitë e dëshirën i kemi. Pak fat na duhet :thumbsup: .
 

RediRock

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

patjeter kondrapedal. aty eshte shpresa qe rinia e sotme (nuk flas vetem per ata qe jane jashte por per te gjithe) e cila nuk u demtua shume nga mentaliteti 50vjecar do te prodhoje ate qe ka nevoje shqiperia. por problemi eshte qe mbeshtetja qe ti e une kemi nga ata qe jane ne shqiperi eshte pothuajse 0. na vleresojne pa na njohur, na thone qe neve po degjenerojme veten kur neve robtohemi qe te ndihmojme familjet qe kemi lene mbrapa. si nuk u cua nje njeri dhe tha qe bravo ju qofte cuna e goca, qe 17 vjec i vute gjoksin kurbetit, dolet jashte e po perpiqeni per te miren. bravo ju qofte dhe memedheu ju pret ketu qe kur te vije dita te gjithe te shkelqejme sebashku. nuk jam pesimist kondrapedal, jam realist. fatkeqesisht realiteti zgjon ndjenja pesimiste...
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Kur të vijë koha (nëse do të vijë pasi secili ka planet e tij) do bëjmë një sforco të fundit që të marrim atë që na takon në vendin tonë. Pak rëndësi ka se ç'thonë në Shqipëri. Ka nga ata që na e dinë për nder, ka nga ata që nga dëshpërimi na shajnë e ka nga ata që na shajnë se na e kanë frikën!
 

ados

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Rreth flamurit te perbashkuar me qellim nje deshire....Kur do vije ajo dite..!!!
 

fjorent

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Fjorent, ato fakte e nxjerrin shqipen si pasardhëse të gjuhëve daco-thrake kështu që mos u bazo shumë aty. Nuk mjafton që të jetë në internet apo e publikuar nga një institut që të jetë e saktë.
Fjorent po me pelqen debati me ty...por kur te thashe qe eshte mire te dish se per c'flet, nuk e kisha fjalen tek nje faqe interneti apo per klasifikime te ndryshme!
Per t'u bindr te ftoj te flasesh me nje filolog qe i njeh te dyja gjuhet, (Dionis Bubani p.sh) pasi une pavarsisht se i kam studjuar keto gjuhe, nuk jam ne nivelin e filologut!
Nese eshte e publikuar nga nje institut i famshem boteror eshte e sakte, te pakten deri ne kete moment. Zoti Bubani mund te paraqese studimin e tij shkencetareve te botes dhe keta nese binden do te ndryshojne tezat e tyre. Nuk e kuptoj pse 90% e kerkimtareve qe thone se rumanishtja eshte gjuhe me prejardhje latine gabojne dhe ato qe thote z. Bubani jane fjalet e Jezu Krishtit. Po e perseris edhe nje here. Po pres faktet, sepse me historiografine e disa shqiptareve jam ngopur sidomos me devijimet e bera gjate komunizmit.

patjeter kondrapedal. aty eshte shpresa qe rinia e sotme (nuk flas vetem per ata qe jane jashte por per te gjithe) e cila nuk u demtua shume nga mentaliteti 50vjecar do te prodhoje ate qe ka nevoje shqiperia. por problemi eshte qe mbeshtetja qe ti e une kemi nga ata qe jane ne shqiperi eshte pothuajse 0. na vleresojne pa na njohur, na thone qe neve po degjenerojme veten kur neve robtohemi qe te ndihmojme familjet qe kemi lene mbrapa. si nuk u cua nje njeri dhe tha qe bravo ju qofte cuna e goca, qe 17 vjec i vute gjoksin kurbetit, dolet jashte e po perpiqeni per te miren
Po pse e can koken nga injorantet qe kane pllakosur Shqiperine? Kam nje propozim: Sa here qe shkon ne Shqiperi merri keta persona e coi per nje dreke me baze fergesen me qepe dhe nje gote raki. besoj se te nesermen do te te lavderojne.
Une shpresoj vetem qe keta njerez te zhduken me zhdukjen e mentalitetit te sotem shqiptar. E di qe eshte e veshtire, por sa here qe i degjoj te flasin ne kete menyre as e caj koken dhe me vjen keq per ta qe jane kaq te kufizuar ne boten e tyre te injorances. Keta jane pinjollet e "kongresmeneve" dhe "rrumpallisteve" qe mbajne ne krye Nanot e Berishet kurse disa shqiptare te forumit nuk ngelen gur pa luajtur e shqiptar te vdekur pa ngjallur per te na ngritur moralin. Une kete moral te ngritur e quaj "fluturim me presh ne prapanice" sepse te mbulosh veset e nje shoqerie duke akuzuar te huajt eshte si te mbulohesh me nje gjethe fiku. Ne viktimizohemi e mbyllemi ne boten tone, kurse bota ecen perpara.

Kisha nja 2 dite pa lexuar lajmet kur sot lexova se ne Lazarat kryekomunari me fshataret bllokon rrugen per te liruar nje vrases i denuar me 22 vjet. E keqja eshte se kemi Berishet qe do te solidarizohen me te ashtu si Nanot solidarizoheshin me Caushet e Vlores dhe gjithe Shqiperise. Kjo eshte "ndragheta" alla shqiptare qe ne me kokefortesi nuk duam ta shikojme ne sy. GJITHMONE FAJIN E KANE TE HUAJT EDHE PER LAZARATIN E CAUSHET E VLORES.

Rrofte populli i paster shqiptar. Poshte te huajt qe nuk na duan te miren e qe na nxijne kot. Ejani ja fusim edhe me nja pjate fergese me gjize dhe me nje gote raki dhe cdo gje ne rregull. Me shendet.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Fjorent, hale ka gjithandej, por nuk duhet të bazohesh tek halet që të karakterizosh një popull! Sot halet janë në pushtet, ka që kur është formuar shteti i parë shqiptar që kemi hale në krye. Ndofta jemi ne që i meritojmë por ndoshta i kemi edhe dhuratë nga dashamirësia e të huajve! Nuk kam ndërmend të të bëj leksione historie por të paktën mua më duket mëse e dukshme dora e huaj në politikën tonë.
Tani tër hidhesh e të shash vendin tënd që drejtohet nga të huajt është si t'i biesh gomarit se s'ke ç'i bën samarit!
 

Renea88

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

fjorent jam plotesihst me mendimin tend dhe eshte e vertete dhe nano dhe berisha pjellat e komunizmit jane ....apo mbetjet e tij qe po e ndalojne shqiperine te eci para....qenve si puna e atij pisit ne lazarat i duhet dhene plumbi dhe kur pashe fotografin e tij te nxire nga dajaku thashe ju lumshin duart djemve te Reneas qe ja kane thyer turinjte , te kisha qene une do i jepja plumbin ballit se per cfare i do plehrat po fajin se kane gangot e lazaratit apo caushet fajin e kane gangot qe kane pushtetin ato e duan plumbin ballit MJAFT
 

fjorent

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Nuk do te deshiroja te shkruaja me ne kete teme, por dje duke degjuar lajmet mora vesh se nje shqiptar ishte vrare me thike sepse kishte guxuar t'i drejtohej me nje "kompliment" te rende nje vajze italiane. Mendova ashtu sic vazhdoj te mendoj se njerez kafshe qe vrasin per nje fjale goje ka kudo ne bote. 5 minuta me vone erdhi lajmi tjeter. 3 shqiptare pasi lagen me benzine nje rumun i vune flaken. Faji i rumunit ishte sepse edhe ky si ai shqiptari i vrare i beri nje "kompliment" paksa te rende vajzes me te cilen ishin shoqeruar shqiptaret.
Tani me thoni ju cfare duhet te mendojne te huajt rreth ketyre tipave qe ne kemi eksportuar jashte Shqiperise? Per te mos folur per disa nga tipat e ngelur ne Shqiperi duke filluar nga kryeministri yne i dashur qe merret me kontrabande armesh....
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Ti Fiorent e shikon veten të lidhur me ata që ka eksportuar Shqipëria? Po me ata që kanë mbetur atje a të lidh gjë? Pse nuk kap raste pozitive ku shqiptarët kanë kryer një vepër të mirë apo më tepër, heroike? Të tilla raste ka me shumicë por edhe ty kronika e zezë të tërheq më shumë prandaj edhe ke këtë opinion të ulët për bashkëkombasit e tu. Për më tepër mos harro se ashtu si e trajton dikë ashtu ai do të sillet. Italiani i trajton shqiptarët si kafshë :shrug: dhe me gjithë stresin e jetës pakkush mundet të përmbahet në momente ngacmimi. Kjo është e vërtetë për çdo popull në të njëjtat kushte /pf/images/graemlins/wink.gif .
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Si perfundim,ndonje gje qe kane shkruar te huajt per ne??? :confused: (pozitive kuptohet) :angel:
 

Renea88

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

nje shoqja ime gjermane ne Hamburg me pyeti a jam krenar qe jam shqiptar sepse burgjet ne hamburg jane mbuhsur me shqiptare kriminele me tha......ke te drejte i thshe e nuk e zgjata se cti thoja, jo nuk eshte e vertete ne jemi vendi me i bukur ne bote, jane vetem disa ata qe bejne keto BLA BLA BLA
Ju pergjigja jam krenar per njerzit me te cilet u rrita e me dhane kete edukate qe te kemi shoqeri bashke.
 

Nadia81

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Si perfundim,ndonje gje qe kane shkruar te huajt per ne??? :confused: (pozitive kuptohet) :angel: [/qb]
Sensacioni shitet me shume!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

Edhe pozitivja eshte sensacion,Marsela Lusha po ngjit shkallet e Hollywood-it me nje shpejtesi marramendese,Elvira Dones eshte nje nga shkrimtaret me te respektuara ne Zvicer,kjo persa i perket te tashesmes.
 

genti

Primus registratum
Re: Shqiptaret ne "gojen" e te huajve!!!!

kapeni pak kete tjetren: Vellai i madh ne bashkpunim me vellain e vogel vrasin vellane e dyte /pf/images/graemlins/laugh.gif nje lajm ky i dhene nga TVSH-ja qe e kam degjuar vete para disa vitesh me satelit.
 
Top